גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אריקסון: 7.4 מיליארד מנויים סלולריים בעולם ברבעון השלישי

מספר מנויי הסלולר צמח ב-5% תוך שנה, מספר המנויים בעולם משתווה בימים אלה למספר בני האדם בכדור הארץ, כשבכל שנייה מצטרפים 20 מנויים סלולריים חדשים ■ יו-טיוב אחראית ל-50%-70% מהתעבורה באינטרנט

סלולר / צילום: יח"צ
סלולר / צילום: יח"צ

מספר המנויים הסלולריים בעולם משתווה בימים אלה למספר בני האדם בכדור הארץ, כאשר בכל שנייה מצטרפים 20 מנויים סלולריים חדשים - זהו הנתון אשר פותח את דוח הניידות השנתי של חברת אריקסון השבדית, היצרנית הגדולה והמובילה בעולם של רשתות סלולריות. הדוח של אריקסון מצביע על המגמות הבולטות בתעשיית התקשורת, והוא רלוונטי לכל מי שרוצה להבין כיצד ייראה העתיד בתחום הסלולר.

באופן לא מפתיע, הדוח מדבר כבר בתחילה על המשך הצמיחה בתעבורת תקשורת נתונים. מאז הרבעון השלישי של 2014 ועד לרבעון השלישי של השנה צמחה התעבורה בשיעור של 65%. המשמעות היא שחברות התקשורת חייבות להשקיע בתשתיות על-מנת להתמודד עם צריכת הווידאו ש"זוללת" משאבי רשת.

הגידול הדרמטי הזה מבהיר עד כמה המצב בישראל בעייתי - הדוחות של חברות הסלולר הציבוריות מצביעים דווקא על ירידה חדה בהשקעות. כאשר מצמצמים את ההשקעה בתשתית ומפרקים אנטנות - במקום להוסיף אנטנות לדור רביעי - מקבלים רשתות באיכות ירודה.

להערכת כותבי הדוח, 70% מצריכת הדאטה ב-2021 ברשתות הסלולריות יגיע מווידאו. מספר ההתקנים צפוי לצמוח בטירוף ולאותה שנה נגיע עם 28 מיליארד התקנים סלולריים, כאשר הגידול בהתקנים יבוא בעיקר מתחום M2M (Machine-to-Machine) ומתחום האלקטרוניקה הבידורית.

הדוח מצביע על 7.4 מיליארד מנויים סלולריים ברבעון השלישי של 2015, גידול של 5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. ברבעון השלישי הודו צמחה ב-13 מיליון מנויים, אחריה סין עם 7 מיליון, ארה"ב 6 מיליון, מיינמאר 5 מיליון וניגריה 4 מיליון.

מתוך כל המכשירים שנמכרו ברבעון השלישי - 75% היו סמארטפונים, מה שאומר שיש עדיין ביקוש למכשירים סלולריים שהם לא סמארטפונים. מצד שני, ישנו גידול מ-40% ל-45% בכמות מכשירי הסמארטפונים בעולם ברבעון השלישי, כך שליצרני הסמארטפונים יש עוד הרבה מקום לצמוח.

הדור הרביעי צובר תאוצה

בכל הקשור לחדירת הדור הרביעי, ניתן לראות בבירור כי מספר המשתמשים בעולם רק הולך וגדל וכבר הגיע ל-850 מיליון מנויים, כאשר 120 מיליון מהם הצטרפו רק ברבעון השלישי השנה.

מנויי דור שלישי התווספו גם כן בהיקף של 70 מיליון מנויים, ונראה כי הגידול במנויי הדור השלישי בא בעיקר על חשבון מנויים בדור השני בסלולרי שמספרם הולך ופוחת, כשברבעון השלישי צומצם המספר ב-60 מיליון מנויים.

נתון מעניין של אריקסון צופה שב-2021 הדור החמישי בעולם כבר יתפוס אחיזה בקרב 150 מיליון מנויים. בהתחשב בכך שבשנים 2020-2021 רק נראה התחלה של הקמת רשתות דור חמישי, מדובר בחדירה נאה שכנראה תבוא ברובה ממדינות מזרח אסיה. בכלל, מזרח אסיה מככבת בדוח של אריקסון, ונדמה יותר ויותר ששם מתרחשים השינויים הגדולים בעולם הסלולר.

עם זאת, הסיפור האמיתי של התעשייה הסלולרית מתמקד בצריכת הדאטה. אריקסון צופה ל-7.7 מיליארד מנויי פס רחב סלולרי עד 2021. המספר הזה צפוי להשתוות ואף לעבור את מספר המשתמשים בפס רחב באינטרנט הנייח. כרגע רוב המחשבים הנייחים אינם מגיעים עם חיבור לרשתות סלולריות. הכוונה היא גם למחשבים ניידים. לדעת אריקסון, המגמה הזאת תתשנה, ויותר ויותר מחשבים יעברו לחיבור סלולרי עד 50% ב-2021.

היסטורית הגידול בסלולר הגיע ממדינות אפריקה והמזרח התיכון, אבל המגמות החדשות יצמיחו את התעשייה לא פחות, כאשר הכוונה היא לתחום ה-IOT - Internet Of Things, אותו תחום שגם בזק נכנסה אליו לאחרונה ואשר יהווה את עיקר ההכנסות של חברות הסלולר בעתיד הקרוב, כאשר יותר ויותר התקנים ומכונות ידרשו תקשורת סלולרית.

כיום, 70% מהחיבורים של M2M - Machine-to-Machine נעשים בטכנולוגיית דור שני. באופן טבעי הרשתות האלה הולכות ונכחדות מן העולם, והביקוש הוא לחיבורים יותר מהירים שמסוגלים להתמודד עם העברת מידע הולכת וגדלה.

ככל שהדור הרביעי יהפוך מסחרי יותר ויותר, וככל שמחירי הציוד והרשתות יירדו, כך נראה יותר תקשורת דור רביעי מחליפה את הרשתות הישנות. גם הטכנולוגיות בתחום האנרגיה ישפיעו וסוללות יוכלו להחזיק מעמד עד 10 שנים.

נתון מעניין מתייחס להבדלים בצריכת הדאטה באזורים שונים בעולם. אריקסון מצביעה על כך שהצריכה של מנוי סלולרי בארה"ב בעוד 5 שנים תהיה גבוהה יותר ב-20% ביחס למנוי באירופה, וגובהה פי שלושה ביחס למשתמש הממוצע באסיה פסיפיק.

בהרבה רשתות סלולריות היום, יו-טיוב אחראית ל-50-70% מהתנועה ברשתות - נתון מדהים. וידאו בסלולר ימשיך ויגדל כל שנה ב-55% בממוצע בעולם עד 2021 ויהווה 70% מהתנועה.

גם מוזיקה הולכת ותופסת תאוצה, אבל לא בהיקפים שמשפיעים משמעותית על התעבורה. דווקא התעבורה ברשתות החברתיות צפויה לספוג ירידה (יחסית) מ-15% ל-10% ב-2021, בעיקר כתוצאה מהגידול החזק בתעבורת הווידאו.

הנתונים מסבירים גם את התופעה של צריכת תוכן טלוויזיוני דרך מכשירים ניידים כגון סמארטפונים וטאבלטים, כשמסתבר שיותר אנשים מעדיפים לצפות דרכם בתכני וידאו קצרים. מ-2012 ועד היום חל גידול של 70% במספר המנויים שמנצלים את הטאבלט, מחשב נייד או הסמארטפון לטובת צפייה בתוכן טלוויזיוני.

תמרור אזהרה לישראל

לסיכום, הדוח של אריקסון הוא תמרור אזהרה נוסף עבור מקבלי ההחלטות בישראל. בעולם ישנם 95 מפעילים סלולריים שכבר השיקו את הדור הבא של הדור הרביעי, מה שקרוי LTE-Advanced) LTE-A). מדובר בטכנולוגיה שמאגדת תדרים מתחומים שונים לטובת הגדלת הקיבולות והמהירויות ברשת עד ל -300 מגה ביט בשנייה.

חלק מהמפעילים כבר הקצו 60 מגה לטובת האבולוציה המתבקשת לנוכח הגידול בדרישות לתעבורת אינטרנט. ישראל נמצאת במקום לא טוב בהתפתחות הזאת. לנוכח הפיגור בהכנסת הדור הרביעי ולנוכח הפיגור בהקצאות התדרים, והעובדה שהמפעילים בישראל רק מקצצים בהשקעות, משרד התקשורת צריך להתעשת ולהבין את הנזק שנגרם לנו כמדינה כתוצאה מהיעדר מדיניות ארוכת-טווח, שלוקחת בחשבון גם את צרכי התעשייה.

מספר משתמשי הסלולר בעולם

עוד כתבות

זהבה אנגל דורני, והנכד (ושכנה) / צילום: טל שניידר, גלובס

בתוך מערך הסעות המצביעים לקלפיות: הליכוד הולכים על הראש של ליברמן

במערכת הבחירות הזו, מועד ב', הוחלט בליכוד "ללכת על הראש" של אביגדור ליברמן ולא לתת לו להיות בעל מערך ההסעות הבלעדי מחוץ לבתי האבות, דבר שהיה מקובל ב"בייס" שלו בעבר

מליאת הכנסת / צילום: איל יצהר

מהקלפי ועד התוצאות הסופיות: 11 השלבים בדרך להקמת הממשלה

5 חודשים אחרי הבחירות לכנסת ה-21, בקלפיות שוב יחכו לכ-6 מיליון בוחרים ● השאלה כמה מהם יצביעו עשויה להכריע את המערכה, כי לפי הסקרים מפלגות משני קצות המפה קרובות לאחוז החסימה ● כל מה שצריך לדעת על אחוז החסימה ועל האפשרויות שיעמדו בפני נשיא המדינה

אורן בר און  / צילום: באדיבות המצולם

"עולם הטכנולוגיה נמצא היום איפה שחלמו שנהיה בתקופת הבועה"

אורן בר און, מנהל מחלקת הייטק של EY, מתייחס בראיון ל"גלובס" לרמות השווי בתעשיית ההייטק ● לכך שבישראל קמים פחות סטארט-אפים ● ולאופן שבו סופטבנק שינתה את השוק

בני גנץ, בנימין נתניהו. צופים העלאת מסים / צילומים: אמיר המאירי, תמר מצפי, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

לא משנה מי יהיה ראש הממשלה הבא, הוא יהיה מוכרח להעלות מסים

למרות הכרזות הפוליטיקאים שלא יעלו מסים, התרחיש הסביר מצביע על מהלך קלאסי של העלאת מס הכנסה, מע"מ ומס חברות ב-1%, שיכניס למדינה 11 מיליארד שקל ● ההבדלים בין הקואליציות יתבטאו רק בשולי התקציב, למשל מיסוי משקאות ממותקים או צמצום משרדי ממשלה ● ניתוח "גלובס"

מתקני נפט באבקאיק, לפני ההתקפה/ צילום: רויטרס

מה גרם למחיר הנפט לצנוח ב-5% בין רגע

הירידה החדה במחירי הנפט היא לנוכח הודעת ערב הסעודית כי תשיב את אספקת הנפט לסדרה מהר מהצפוי ● המחיר לחבית מסוג WTI עומד כעת 60.33 דולר

הפשע מתחיל במוחי / איור: יזהר כהן

מהעם שהפסיק לטוס ועד הפרופסור שגילה שהוא פסיכופת: 10 הכתבות המומלצות של מגזין G

מה השבדים עושים לאנשים שטסים יותר מדי, ואיזו מדינה ניצחה את פוטין בקרב על הפייק ניוז? ● יום חופש באמצע השבוע זה זמן מצוין להשלים כתבות מרתקות שלא הספקתם לקרוא ● עורכת מגזין G אספה בשבילכם את הטובות ביותר מהחודשים האחרונים

תורים בקלפיות בת"א / צילום: שני אשכנזי, גלובס

"כמעט ולא הצבעתי מרוב ייאוש. בסוף באתי לכאן כי הבת שלי הכריחה אותי"

התחבורה הציבורית לא ערוכה ליום הבוחר, עם תחנות אוטובוס עמוסות בתושבים שמבקשים להגיע ליעדם ● ובעוד שהקניונים מלאים, בתי הקפה דווקא מדווחים על פחות לקוחות מהבחירות באפריל ● אך נראה שהמקום הכי שומם בבחירות האלה הוא בכלל הקלפיות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: "יש רק אופציה אחת, ממשלה לאומית ליברלית רחבה המורכבת מישראל ביתנו, ליכוד וכחול לבן"

"יש לשתי המפלגות הגדולות יותר מ-60 ביחד, גם אם הם יקימו ממשלת אחדות בלעדינו, זה עדיף מאשר דשדוש במשא ומתנים", כך אמר הלילה יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בנאום סיכום הבחירות שלו

יונית לוי / צילום: יחצ

מקסימום חגיגה במינימום משאבים: איך נערכים בחברות החדשות למשדר הבחירות המרכזי

אל משדר הבחירות הנוכחי מגיעות חברות החדשות עם אתגר לא פשוט: לייצר תחושה חגיגית בהשקעה קטנה משמעותית מזו שאיפיינה את הבחירות הקודמות • האמצעים: ויתור על צילומי החוץ תוך פיצוי בטכנולוגיה וגימיקים • ומעל לכל מרחפת טראומת המדגמים • כתבה שלישית בסדרה

בני גנץ, בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר, תמר מצפי

תוצאות המדגמים: קרב צמוד בין הליכוד וכחול לבן; לנתניהו אין 61 מנדטים, עוצמה יהודית בחוץ

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על תוצאות קרובות בין הליכוד וכחול לבן  ● המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר עוברים את אחוז החסימה ● במהלך הלילה תתבצע ספירת תוצאות האמת באמצעות מחשבים, אך לא צפויה הודעה רשמית לפני מחר בצהריים

בנימין נתניהו, בני גנץ, אהוד ברק / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הכנסת הקצרה בתולדות ישראל מתפזרת: כל המספרים של הבחירות

כמה חוקים הספיקה הכנסת ה־21 לחוקק וכמה ימים עוד תכהן בתפקיד ● מהו השיא ששברה הממשלה הנוכחית ● כמה ירוויחו חברי הכנסת החדשים שייבחרו ● וכיצד נרשמו אלפי בעלי זכות בחירה כמצביעים בבחירות באפריל, אף ששהו בחו"ל

בית קפה בתל אביב בבוקר הבחירות / צילום: שני אשכנזי

"זו בועה, אין אווירה של בחירות בתל-אביב"

(עדכון) - חוף הים בת"א הומה אנשים ● בעלי בית קפה בעיר: "היה הרבה יותר הגיוני לסגור היום את העסק; הפדיון היום צפוי להיות נמוך מאשר ביום רגיל, והעובדים מקבלים שכר על 200% משרה" ● מונא חאג', עובדת בבית הקפה, לא בטוחה אם תצביע: "אני מרגישה שאני בקושי בן אדם"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה של פייסבוק / צילום: REUTERS/Joshua Roberts

ראש חברת הבלוקצ'יין של פייסבוק מגונן על ליברה: "לא ניצור כסף חדש"

דייוויד מרכוס, ראש חברת קליברה, הגיב בסדרת ציוצים לטענות על האיום שמציב המטבע הדיגיטלי של פייסבוק בפני הריבונות המוניטרית של המדינות ● לדבריו, עמותת ליברה תמשיך להיות בקשר עם רגולטורים כדי לתת מענה לחששות שלהם

הנשיא טראמפ  / צילום: Hannah Schroeder, רויטרס

טראמפ: לנתניהו סיכוי טוב לזכות, אבל הסקרים טועים לעיתים קרובות

אמר במסיבת עיתונאים: "לפי הסקרים, אלה יהיו בחירות צמודות מאוד... אבל הסקרים טועים לעתים קרובות" ● "עדיין מוקדם לדבר על סיפוח ההתנחלויות" ● בתגובה לשאלה האם אתה מעודד את ישראל וסעודיה לפעול יחדיו נגד איראן, השיב נשיא ארה"ב: "תמיד. אני מעודד כל אחד"

שילוט חוצות בחירות 2019, סבב ב' / צילום: טל שניידר

בחירות 2019, מועד ב': לאן נעלמו הפעם הבוטים והפייק ניוז, ומה בא במקומם?

הכוכבים של בחירות 2019, סבב א' - הבוטים והפייק ניוז - קיימים פחות בשיח הבחירות הנוכחי, ונראה כי את מקומם חזרו לתפוס שלטי החוצות ברחובות ● הסיבה: הגבלות של ועדת הבחירות ושל פייסבוק ואינסטגרם ● מנכ"ל BBDO IM: "כשיש ואקום, משהו אחר נכנס – הפעם התשדירים הפכו להיות הרבה יותר נגטיביים"

רה"מ בנימין נתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

נתניהו טען כי הרשות הפלסטינית קראה רשמית להצבעה נגדו. האם זה נכון?

ראש הממשלה טען היום כי הרשות הפלסטינית יצאה בהודעה רשמית לערבים בישראל לצאת להצביע נגדו ● אך לא נמצא כל הודעה רשמית מטעם הרשות

הצבעה לבחירות לכנסת ה-22 / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לאחר נאומי נתניהו וגנץ, בהמתנה לתוצאות האמת

מדגמי הבחירות של תאגיד השידור כאן, חדשות 12 וחדשות 13 מצביעים על פער קטן לטובת כחול לבן ● שיעור ההצבעה עמד על 69.4% ● גנץ: "אני מתכוון לדבר עם כולם, החל מהלילה נפעל להקמת ממשלת אחדות רחבה"

ג'רום פאוול, יו"ר הפדרל ריזרב / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

אירוע חריג: הפד חילץ את שוק הריפו ממצוקת נזילות חריפה

התערבות הפד מעוררת הדים במערכת הפיננסית בארה"ב למרות שעל-פי הערכות אנליסטים הגורמים למצוקה היו טכניים ולא כשל מערכתי

יאיר לפיד / צילום: תמר מצפי

עד כמה שר האוצר הקודם מעודכן בשיעורי הצמיחה?

לפיד אומר שכבר 40 רבעונים לא היה רבעון כה חלש. מה אומרים בלמ"ס? ● המשרוקית של גלובס

העיר חריש / צילום: שלומי יוסף

משקיעי הנדל"ן יוצאים מחיפה ומירושלים ומזהים הזדמנויות בערים הקטנות

בדיקה שערך משרד האוצר לבקשת "גלובס" מצאה כי משקיעי הנדל"ן מצמצמים את פעילותם בערים הגדולות מאז שנת 2017 ● מנגד, הערים נתיבות, אור עקיבא, חריש וקריית אונו עלו על הרדאר של המשקיעים, שהגבירו בהן את נוכחותם בתקופה זו ● ניתוח