Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתתהליך שינויי דיירים: המדריך המלא

בתי הקברות מציגים: הקרקע היקרה בישראל

קבורת שדה אינה ברת השגה כיום ונראה כי היא מיועדת לבעלי אמצעים בלבד ■ הגיע העת לערוך רפורמה מקיפה בתחום ולהעמיד את כבוד המת במקום הראוי לו
עו"ד אילן שרקון - 27.12.2015, 15:51

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
בית
בית עלמין / צילום אילוסטרציה: איל יצהר

*** המאמר מטעם G-group

היום יותר מתמיד עלינו לעיין ולדקדק בפסוק "בְּזֵעַת אַפֶּיךָ תֹּאכַל לֶחֶם עַד שׁוּבְךָ אֶל הָאֲדָמָה כִּי מִמֶּנָּה לֻקָּחְתָּ כִּי עָפָר אַתָּה וְאֶל עָפָר תָּשׁוּב", ולתהות אם ניתן לפרש עפר כיציקת בטון. זאת בשעה שלמדינת ישראל עתודות קרקע לא מפותחות, שייתכן והיה ראוי לפתחם לצורך קבורת שדה, גם במחיר של מרחק ופגיעה בנוחות של הקרובים החיים.

לצערי הרב שיטת הקבורה המוכרת בשם "קבורת שדה" כמעט ואינה ברת השגה כיום. חיסול עתודות הקבורה בבתי עלמין לאורכה ורוחבה של המדינה- באזור חיפה, ירושלים גוש דן והשרון בפרט, העבירה אותנו מה"שדה" המוכר והידוע אל המבנים הרווים האהודים פחות על הציבור הישראלי אשר מתקשה תדיר להסתגל לשינויי תפיסה ונוף.

מעתה עלינו להתרגל לשיטות קבורה חדשות וביניהם: קבורת מכפלה: קבורה זוגית של שני בני זוג בחלקת קבר אחת, אחד מעל השני וביניהם אבני גולל ואדמה. ביום הקבורה של בן הזוג השני, תפורק המצבה ותיבנה אחרת במקומה, אשר תכיל את שמות שני הנפטרים הטמונים בחלקה; קבורת סנהדרין: קבורה בתוך כוכים שנחפרו בצלע הר אשר מתנשאים לגובה של עד 3 קברים. קבורה זו מתבצעת דרך קיר בו נבנה "חלון". לאחר הכנסת הנפטר לקבר ממלאים את חלל החלון באמצעות שקי עפר אשר ייחסמו באמצעות פלטת שיש. על גבי פלטת השיש ניתן להוסיף פלטה נוספת אשר תשמש כמצבה כמקובל; קבורה רמה: קבורה במבנה רב מפלסי כאשר בכל מפלס ניתן להשתמש בשיטת קבורת השדה או בקבורת מכפלה.

היתרון העיקרי המשותף לשלוש השיטות הוא ניצול מרבי של הקרקע, כאשר לכל שיטה מתווספים יתרונות נוספים ושונים כגון נוחות בתנאי גשם ושמש בזכות קבורה תחת תקרה, הוזלת העלות של בניית קבר נוסף לבן זוג, יצירת תחושה של "בחייהם ובמותם לא נפרדו", הוזלת עלות המצבה וכו'. החיסרון העיקרי הוא פיננסי. עלות הקבורה הרוויה נאמדת בסכומים לא מבוטלים, פי שלושה מהקמת קבר בקבורת שדה אשר אינה מצריכה היערכות רבת היקפים.

מתן אלטרנטיבה לקבורת שדה רחוקה אשר תחסה תחת מטריית התשלום של הביטוח לאומי אינה עומדת על הפרק. נראה כי נפשו של מי שידו אינה משגת לקבור את קרובו בקבורה הנראית בעיניו - תתהפך הנה והנה.

חוק הביטוח הלאומי ותקנות דמי הקבורה שהוצאו על פיו, מסדירים את תשלום הליך הקבורה הסטנדרטי. על פיהם נקבע כי דמי הקבורה במדינת ישראל משולמים על ידי הביטוח הלאומי "בחינם" ללא קשר למחיר האלטרנטיבי לקרקע.

עד הופעתם של מבני הקבורה הרוויה היה נהוג לגבות תשלום בגין קבורה במקרים בהם אנשים לא הסדירו את תשלומיהם לביטוח לאומי; רכשו חלקה בעודם בחיים; ביקשו להיקבר מחוץ לעיר מגוריהם; או שהליך הקבורה שלהם כלל הסדרים מיוחדים כדוגמת תכריכי פשתן מהודרים, מסלול לוויה שיעצור בתחנות שונות, מלווים נוספים להשלמת מניין וכו'.

כיום, בשל המדיניות לעידוד החיסכון בקרקע לקבורה, וייעוד הקרקע הקיימת עבור מגורים, עסקים, תיירות ותשתיות שונות, ברבים מבתי העלמין מוצע למשפחה לקבור את הנפטר ללא תשלום באחת משיטות הקבורה הרוויה.

כאשר משפחה שמרנית מסרבת להצעה ומבקשת בכל זאת לקבור את הנפטר בחלקת השדה המוכרת לה אשר מוגדרת כיום כ"פריבילגיה", המונה של חברת הקבורה מתחיל לפעול. כל זאת עוד בטרם הרחבנו את השיח בנושא תעשיית הענק הקיימת סביב סוגיית המצבה אשר היא ואגרתה אינן כלולות בדמי הקבורה ועלותה נגזרת מסוג האבן, גודלה, אופן חציבתה ומספר המילים. כמו כן, יש לקחת בחשבון את מודעות האבל, את סידורי הפרחים ואת ההסעה לציבור המלווים אשר נתונים למשא ומתן בזמן מוגבל ובמצב נפשי רגיש - לאחר פטירה וטרם קבורה.

המקור להפעלת המונה ביחס לצורת הקבורה נעוץ בסעיף החריגים "קבורה בבית עלמין סגור או בחלקות מיוחדות". על פי הסכם בין הביטוח הלאומי לחברות הקבורה מספר מקומות הקבורה שמוגדרים כחריגים לא יעלה על 10% ממספר מקומות הקבורה הפנויים ביום בו העדיפה המשפחה לקבור את יקירה בבית עלמין מסוים או חלקה מסוימת. התשלום עבור החריגה נועד, כאמור, לממן את העלויות שביצירת פתרונות הקבורה בשיטה הרוויה.

הקרקע לקבורה היא אחת היקרות בישראל, אם לא היקרה ביותר. כאמור, קבורה בעפר, בכבוד, אינה ברת השגה כיום ונראה כי היא מיועדת לעשירים ובעלי אמצעים בלבד, שיש באפשרותם  לשלם בין 10,000-20,000 שקל, מינימום למ"ר. הגיע העת לתת את הדעת ולערוך רפורמה מקיפה בתמ"א 19, אשר מסדירה את סוגיית בתי העלמין ברחבי הארץ, ולהעמיד את כבוד המת במקום הראוי לו.

*** משרדו של עו"ד אילן שרקון מעניק מכלול שירותים משפטיים מקיפים הנוגעים למקרקעין, תכנון ובנייה

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ