Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתכיצד להתמודד עם חרדה ממעליות? לכתבה הבאההפרדה ניהולית: הדרך לפתרון סכסוכים בפרויקט תמ"א 38

למה מחירי הדירות ממשיכים לעלות

בניגוד לתוכנית מע"מ אפס, תוכנית מחיר למשתכן אינה מצליחה לעצור את שוק הנדל"ן הדוהר
ערן רולס - 03.01.2016, 15:43
בנייה
בנייה חדשה / צילום: תמר מצפי

*** טור בשיתוף G-Group

בחודש מרץ 2014 הכריז שר האוצר לשעבר יאיר לפיד על תוכנית מע"מ אפס, הוא הבטיח לזוגות צעירים שירכשו דירות במחיר של עד 1.6 מיליון שקל שלא ישלמו מע"מ על אותה דירה. בחודשים ינואר עד מרץ באותה שנה נמכרו בממוצע כ-1,600 דירות חדשות מקבלנים בכל חודש, לאחר הכרזתו של לפיד צנח מספר הדירות החדשות שנקנו מדי חודש לכ-1,200 ירידה של למעלה מ-30%. הזוגות הצעירים המתינו לכניסת התוכנית לתוקף - והענף נכנס לתקופה של מיתון. זוגות צעירים הפסיקו לקנות, קבלנים עצרו יציאה לפרויקטים חדשים והתוצאה הייתה אי ודאות וירידה בהתחלות הבנייה.

בחודש דצמבר 2,014, לאחר נפילת הממשלה ואיתה חוק מע"מ אפס, חזרו הזוגות הצעירים לשוק הדיור, בישראל נמכרו לא פחות מ-2223 דירות חדשות ומאז עלה המחיר הממוצע של הדירות בכ-5%.

בחודש מאי 2015 הכריז שר האוצר משה כחלון על החזרתה של תוכנית מחיר למשתכן, שתקנה לכל הזכאים הנחה של כ-200 אלף שקל על מחיר דירה חדשה. ביולי התוכנית אושרה על ידי קבינט הדיור ולאחרונה כבר יצאו מספר מכרזים שחלקם צפויים להיסגר בקרוב. ומה קרה בינתיים לנתוני המכירות? הם רק זינקו מעלה.

מאז חודש מאי נמכרו לא פחות מ- 2,200 דירות חדשות מדי חודש כאשר השיא נרשם באוגוסט - בו נרכשו כמעט 2,500 דירות חדשות. הביקושים נמשכו גם ברבעון האחרון של השנה היוצאת. אמנם בחודשים ספטמבר, אוקטובר חלה ירידה עונתית במכירות בגלל החגים, אך בחודשים נובמבר ודצמבר הביקושים חזרו לעלות והגיעו לשיאם.

אז מדוע מע"מ אפס הושיב את הרוכשים על הגדר ומכרזי מחיר למשתכן לא? התשובה היא שהציבור פשוט לא מאמין להבטחות הממשלה וממתין למעשים בשטח. תפקידה של הממשלה היום הוא לשקם את אמון הציבור בכוונותיה הכנות ובנחישותה להוזיל את המחירים.

בזמן ההמתנה לכניסת חוק מע"מ אפס המלצתי גם אני לזוגות צעירים לחכות. נראה אז הגיוני שהממשלה תקיים את הבטחתה בעיקר לנוכח ההצהרות מצד קברניטיה על ויתור של חלק מהכנסותיה היפות מענף הבנייה. הרי הכנסות המדינה מקרקע ומיסוי מגיעות ללמעלה מ-60% ממחיר הדירה ואך זה טבעי שבעת מצוקת דיור קשה תוותר זו על חלק מהן לטובת הציבור - בעיקר אחרי מחאת הדיור של 2011.

אבל אותם זוגות שהמתינו גילו לא רק שמע"מ אפס בוטל, אלא שמחירי הדירות רק המשיכו לעלות וחלום הדירה התרחק מהם.

הבדל נוסף בין התוכניות הוא שבניגוד למע"מ אפס, שבו מלאי הדירות שהיו נכנסות להטבה בעת אישור התוכנית היה גדול, במחיר למשתכן יש להמתין לפרסומן של ההגרלות הראשונות שמועדן לא ידוע. חלק מהמכרזים כבר התפרסמו ויש גם קבלנים זוכים והמחירים נראים אטרקטיביים. אולם ההגרלות יצאו לדרך רק אחרי שיהיה בידם של הקבלנים שזכו במכרז היתר בנייה, מה שעלול לעכב אותן בעוד מספר חודשים. הזוגות הצעירים חוששים, ובצדק, כי אם ימתינו עכשיו מספר חודשים ובסופו של הליך לא יזכו בהגרלה, מחירי הדירות ימשיכו לעלות.

לכן כאשר זוג צעיר ישאל אותי היום האם לקנות דירה או להמתין ליישום התוכנית, אומר לו שלממשלה יש כוונות טובות ותוכניות טובות, אבל מדובר בתהליכים שלוקחים זמן. לכן אם הוא זקוק לקורת גג מיידית ויש לו את ההון העצמי הנדרש מוטב שיקנה דירה היום ולא יסתכן בהמתנה לדירות מוזלות עליהן יאלץ להתמודד עם עוד אלפי זוגות אחרים.

*** הכותב הוא יו"ר מרכז הבנייה הישראלי

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ