גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הוטל עליכם עיקול שלא כדין? יש לכם עילת תביעה לפי חוק לשון הרע

בתי המשפט השונים קבעו לא אחת כי הטלת עיקול שלא כדין מהווה לשון הרע, מכיוון שמדובר בפעולה פוגענית המציגה את האדם נגדו הוצא העיקול באור שלילי

עיקול שלא כדין / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
עיקול שלא כדין / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף משפטיפ

סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע מגדיר את יסודות העוולה האזרחית וקובע כי לשון הרע תיחשב ככזו כאשר פורסם דבר אשר היה עלול לפגוע בשמו של אדם. סעיף 2 לחוק איסור לשון הרע מגדיר את דרכי הפרסום של דברי לשון הרע, שיכול להיעשות בכתב, בעל-פה ועוד.

ואיך הדבר מתקשר לעיקול שהוטל עלינו שלא כדין? סעיף 4 לפקודת המסים (גבייה) קובע כי טרם הטלת עיקול יש לשלוח לחייב התראה בכתב. עוד נקבע כי אותה דרישה של שליחת התראה בכתב היא דרישה מהותית, מכיוון שמכתב ההתראה שאמור להישלח לחייב מאפשר לו להגיב לטענות המועלות כנגדו אם, לדוגמה, מדובר בטעות ו/או בסכום שכבר שולם.

מכאן שטרם הטלת עיקול, החייב אמור לקבל התראה והזדמנות לטעון את טענותיו, אולם לצערנו, פעמים רבות מוטלים עיקולים מבלי שאותה דרישה מהותית מתקיימת, ו/או חמור מכך, מוטלים עיקולים מבלי שהיה בכלל חוב או שהחוב שולם ולא היה כל צורך להטיל עיקול בגינו.

בתי המשפט השונים קבעו לא אחת כי הטלת עיקול שלא כדין מהווה לשון הרע, מכיוון שעצם הטלת העיקול מציג את האדם שכנגדו הוטל העיקול כאחד אשר אינו משלם חובותיו, ולא היה מנוס אלא להטיל עליו את העיקול.

ברגע שמגיעה הודעת עיקול לבנק, נחשפים אליה פקידי הבנק ומנהלי הבנק, ובכך מתמלא יסוד הפרסום המוגדר בסעיף 2 לחוק איסור לשון הרע, שדורש כי הדברים יגיעו ל"אדם אחד זולת הנפגע".

יפים לדבריה של השופטת אביגיל כהן, אשר התייחסה לעניין כיצד נתפס חייב אשר ניתנה לבנק שבו הוא מנהל את חשבונותיו הודעת עיקול: "במצב שבו הוא הופך להיות מסווג, גם אם לא באופן פורמלי, כלקוח בעייתי ולמצער כלקוח אשר חייב כספים לגורמים מסוימים, ובגינם נאלצים אותם גורמים לפנות ללשכת ההוצאה לפועל על-מנת לקבל את החוב" (ההדגשה לא במקור ב.ק).

נכון יהיה להביא גם את התייחסותו של כבוד השופט חגי בתר בעניין דומה: "לעיצומו של עניין, אין ספק כי משלוח צווי עיקול ביחס לאדם מסוים, המציגים אותו כמי שאינו משלם את חובותיו באופן שלא היה מנוס אלא להטיל עיקול על רכושו, מהווים פרסום לשון הרע נגדו, משום שהם עלולים לפגוע בשמו הטוב, להשפילו ולעשותו מטרה לבוז או ללעג".

 

אילו הודעות עיקול יכולות להוות עילה לתביעה לפי חוק איסור לשון הרע? 

■ הודעות עיקול של חברות גבייה - קיימים מקרים רבים של עיקולים שהוטלו שלא כדין על-ידי חברות גבייה שמועסקות על-ידי עיריות ברחבי הארץ. אין התייחסות חד-משמעית בפסיקה מי האשם בהטלת עיקול שגוי במצבים שכאלה - האם העירייה או חברת הגבייה אשר מטילה את העיקולים בשם העירייה. כך או כך, נקבע כי עיקולים שכאלה עולים לכדי לשון הרע.

■ הודעות עיקול על חשבונות בנקים - לצערנו, לא פעם מוטלים עיקולים שגויים על-ידי גורמים כאלה ואחרים על חשבונות בנקים, כל אחד מסיבותיו שלו. גם במקרה זה נקבע לא אחת על-ידי הפסיקה כי עצם הטלת עיקול שכזה משפיל את האדם ומבזה אותו כך שניתן לראות בכך לשון הרע.

מהן ההגנות למטילי העיקולים

לא כל עיקול מהווה לשון הרע. במקרה שהעיקול הוטל כדין, נשלחה לחייב התראה, וזה לא פרע את חובו או התנגד לחוב בצורה פורמלית ומתועדת - גם אם עצם הטלת העיקול פגעה בשמו. במקרה כזה לא תעמוד לחייב העילה לתביעה, ובמקרה שיחליט החייב לתבוע, יעמדו לשולח הודעת העיקול מספר הגנות אשר בסבירות גבוהה ביותר יכריעו את המשפט עוד בשלביו המוקדמים, כמו לדוגמה: ההגנה בסעיף 13(9) לחוק איסור לשון הרע, אשר הרציונל מאחוריה הוא שמדובר בפרסום של צו שהוצא כדין על-ידי רשות שיפוטית שפעלה מכוח הסמכות וכחוק.

גם במקרה שהעיקול הוטל שלא כדין, ניתן יהיה לטעון כי עצם הטלתו נעשתה בתום-לב, וזאת לפי סעיף 15 לחוק, שאז תיבחן השאלה האם אותה "טעות" שקרתה בתום-לב הייתה יכולה להימנע על-ידי שולח העיקול. 

לסיכום

הטלת עיקול שלא כדין על כספיו של כל אדם יכולה להיעשות כצעד אסטרטגי, ויכולה גם להיעשות בטעות. כך או כך, מדובר פעולה פוגענית אשר לה השלכות רציניות וחמורות שכמובן משתנות ממקרה למקרה. קיימת פסיקה עשירה בנושא זה, ונקבע פעמים רבות כי הטלת עיקול שלא כדין - אם על-ידי אדם פרטי, אם על-ידי רשות באמצעות אדם ו/או גוף אחר - מהווים לשון הרע כהגדרה בחוק.

סעיף 7א(ב) לחוק איסור לשון הרע מאפשר כיום לנפגעים מפעולות שכאלה לתבוע מהפוגעים פיצויים ללא הוכחת נזק של עד 50 אלף שקל, כאשר לאחר הצמדה למדד מדובר על עד 70 אלף שקל בקירוב.

החוק גם מאפשר לתבוע כפל פיצוי לפי סעיף 7א(ג), כאשר מוכח כי הפרסום (עצם שליחת הודעת העיקול) נעשה בכוונה לפגוע. יצוין כי במקרה של עיקולים שלא כדין מדובר ברף הוכחה סבוך יחסית אך בהחלט אפשרי.

מומלץ בחום להבין היטב את השלכות העיקול, ולפעול ביתר זהירות והקפדה טרם הטלת עיקול על אדם.

עו"ד בן קרפל העוסק בתחום לשון הרע. 

עוד כתבות

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

אל על דרימליינר / צילום: גלובס

דעה: אל על, תסתדרי לבד - חברת תעופה לא זקוקה לסיוע מכספי הציבור

לא מצאתי בתקשורת העולמית שום פרסום על שר תחבורה במדינה מערבית שמציע להעביר כספי מדינה לחברת תעופה מקומית בשל נזקי הקורונה ● מוטב גם לאל על שלא לפזול לעבר הקופה הציבורית, אלא לתת לכוחות השוק לעשות את מלאכתם

צביקי עשת/ צילום: איל יצהר

"מסעדנות זה העסק הכי בלתי נסבל שיש. צריך להיות מטורף כדי לעסוק בתחום הזה"

צביקי עשת, העומד בראש קבוצה המונה שש מסעדות ועוד שתיים בקנה: "מסעדנות עבורי זו דרך חיים. המטרה שלי היא לא נטו פרנסה או הצלחה כלכלית, אלא העשייה" • "הצרכן הישראלי הוא המבקר הקשה מכולם. באותה נשימה, אין על הישראלים" ● אנשים שנהנים בעבודה, מדור מיוחד

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות: "בשעה שענף התעופה העולמי נערך לשינויים מרחיקי לכת, חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי" ● "על הממשלה מוטלת האחריות לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי לעזור לאל על, ארקיע וישראייר לעמוד בתנאים שיאפשרו את המשך קיומן"

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה / צילומים: איל יצהר. עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-1.2 מיליון שקל באזור חיפה

4.5 חדרים בקריית מוצקין, 4 חדרים בקריית ביאליק, 3.5 חדרים בזכרון יעקב או 4 חדרים בחיפה?

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

שי ג'ינפינג - נשיא סין / צילום: רויטרס

בפעם הראשונה מאז מותו של מאו צ'ה טונג: סין מגרשת עיתונאים

סין החליטה על גירוש שלושה עיתונאי "וול סטריט ג'ורנל", כעונש על פרסום מאמר דעה בעיתון ● השלושה נדרשים לעזוב את סין בתוך חמישה ימים ● מועדון הכתבים הזרים במדינה: "תגובה חסרת תקדים נגד עיתונאים זרים בסין"

אבישי אברהמי / צילום: יונתן בלום

הכנסות Wix ב-2020 צפויות להתקרב למיליארד דולר; למרות הצמיחה המהירה, עדיין לא מרוויחה

חברת האינטרנט צמחה בשנת 2019 ב-26.1% בהכנסות, שהגיעו לרמה של כ-761 מיליון דולר ● Wix סיימה את השנה עם הפסד נקי בסך 86.4 מיליון דולר, גבוה מההפסד שנרשם ב-2018

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

אבי גבאי/ צילום: כדיה לוי

התוכנית של סלקום: גולן טלקום תשמור על המותג והעצמאות אחרי הרכישה

חלק מהפעילויות של סלקום וגולן טלקום, למשל נדידה בינלאומית, ימוזגו במטרה להקטין עלויות ● מנכ"ל סלקום אבי גבאי לעובדים: "גולן טלקום זו חברה מצוינת שיש מה ללמוד ממנה" ● המיזוג עשוי להקשות על אקספון, ששותפה ברשת של סלקום

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביהו

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

כמדינה שתלויה מאוד בסחר הבינלאומי, הולנד צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

רווחת העובד / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

עלייתו של הארגון החומל: העובדים לא רק "הון אנושי" יותר

כנס שנערך לאחרונה בבית הספר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה עסק בדור הבא של מושג "רווחת העובד" - Caring ארגוני ● זה אומר לראות בעובד לא "הון אנושי" או "כוח-אדם" - אלא אדם שלם שיש לדאוג לצרכיו, בלי קשר לשורת הרווח

כביש 431. נפתח לתנועה במלואו ברבעון הראשון של 2009 / צילום: איל יצהר, גלובס

השווי של זכיינית כביש 431 מוערך ב-325 מיליון שקל; החברה מקבלת מהמדינה 161 מיליון שקל בשנה

היקף התשלומים שמקבלת נתיבי היובל מתגלה בהערכת שווי של החברה שהגיעה לידי "גלובס" ● בעלת השליטה בחברה היא קרן תש"י, שמחזיקה ב-75% ממניותיה