Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמת"קשה לראות את המדינה עונה על הביקושים בשוק הנדל"ן"

"לא אקדם פרוייקטים, בידיעה שאלו בלאו הכי לא יתממשו"

עו"ד אביבית מאור נמרודי, סגנית ראש עיריית רמת גן: "היום בפועל אני לא יודעת בדיוק מה אני יכולה ומה אני לא יכולה לאשר בנוגע לזכויות הבנייה" ■ "הוספת יחידות דיור זו משימה לאומית, ובאזורי ביקוש היא חשובה שבעתיים"
אורי שוסטר - 15.02.2016, 14:53
יו"ר
יו"ר הוועדה המקומית, עו"ד אביבית מאור נמרודי / צילום: יחצ

*** מגזין הנדל"ן בשיתוף G-group

תחום הנדל"ן, ולבטח החלק "הפוליטי" שלו, נשלט באופן מסורתי על ידי גברים. נכון, בשנים האחרונות, חלה תזוזה מרעננת ומספר נשים סללו דרכן לעמדות בכירות בעיקר במגזר הפרטי, אך עדיין מדובר במיעוט. בשל כך, מעט מפתיע לראות כי אביבית מאור נמרודי, יו"ר הוועדה לבניין ערים וסגנית ראש עיריית רמת גן, היא בחורה צעירה, בת 33, אשר באמתחתה כבר קילומטרז' של שנים וזו לה כבר קדנציה שנייה בתפקיד.

"עולם הנדל"ן הוא עולם של גברים, ולא מדובר על גברים של היי-טק, אלא על שועלים מחוספסים, במיוחד אילו שיושבים בוועדות", אומרת עו"ד מאור נמרודי, אשר התמנתה לראשונה כסגנית ראש עיריית רמת גן בגיל 28, גיל בו רוב האנשים בגילה עדיין עובדים כמלצרים או כפקידים זוטרים. "אין ספק", היא מודה, "בהתחלה רבים הרימו גבה, אך מהר מאוד הבינו מי אני והצלחתי להשתלב יפה מאוד בתחום ולהפוך לסמכות המוזמנת לכל הכנסים, הישיבות והדיונים בנושאים מכריעים בתחום הבנייה", מציינת מאור נמרודי, ומוסיפה כי בטרם החלה בפעילותה המוניציפאלית עסקה בתחום הנדל"ן רק באופן עקיף כעו"ד במשרד מסחרי.

עירה של מאור נמרודי, רמת גן, מהווה סוג של אניגמה. מצד אחד, מדובר בעיר בה ראש העיר הקודם הורשע בשחיתות וראש העיר הנוכחי נתון תחת חקירה משטרתית ארוכה באשר לאופן ניהול העיר, אך מצד שני, על אף הסחבת הזו, התפתחותה האורבנית בולטת על פני שכנותיה. "אנו מחכים כבר למעלה משנה למסקנות המשטרה. נכון הנושא מהווה סוג של עול עלינו, אך אין הוא מפריע להתנהלות ואנו ממשיכים לקדם את כל נושא הפיתוח העירוני ללא קשר בין הדברים", מסבירה מאור נמרודי".

על פניו העסקים מתנהלים כרגיל, אך בפועל, מזה תקופה לא קצרה, הרשות נמצאת בקיפאון בכל הקשור לקידום של פרוייקטי תמ"א 38. "מזה כ-4 חודשים לא העברתי שום בקשה לוועדה. מכיוון שוועדת הערר של מחוז תל אביב, דוגלת בפרשנות המצמצמת של התמ"א, הרי שאין כל היתכנות כלכלית לפרויקטים ולכן לא אקדם אותם, בידיעה שאלו בלאו הכי לא יתממשו", מסבירה מאור נמרודי, ומוסיפה, "המלחמות בין ראש מנהל תכנון לבין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה באשר לפרשנות הזכויות רק מוסיפות לאי הוודאות של היזם ושל העיריה, שכן היום בפועל אני לא יודעת בדיוק מה אני יכולה ומה אני לא יכולה לאשר באשר לזכויות הבנייה".

- מה אחריותה של הממשלה לתסבוכת שנוצרה בתחום?

"נכון להיום, הממשלה לא עושה מספיק. הוספת יחידות דיור זו משימה לאומית, והוספתם באזורי ביקוש - חשובה שבעתיים וזה בדיוק מה שעושה ההתחדשות העירונית. לצערי עד כה מציבה המדינה מכשולים בפנינו כך שהמלאכה מאוד מסורבלת. ברמת גן ובשאר הערים, אנו בפוזיציה שכבר לא צריך לבוא לתושבים ולשכנע אותם כמה מועילה התמ"א, עלינו שלב ויצרנו מודעות והם כבר פונים בעצמם ליזמים, אך האחרונים נתקלים בחוסר בהירות ממשלתית בנושא וזה מעכב את ההתפתחות".

- מתי לדעתך יעשה סדר בבלגן?

"כיום ישנו אי סדר, אבל אני אופטימית. המגמה היא חיובית שכן הנחיות האוצר וגם הנחיות מנהל התכנון הן לקדם את ההליך ולהעדיף את הגישה המרחיבה, המקנה מספיק זכויות בנייה על מנת להפוך את הפרויקטים לכלכליים. אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור הממשלתי, הכריז על שנת 2016 כשנת ההתחדשות העירונית ומשרדי האוצר והבינוי, הציבו את תחום ההתחדשות העירונית כמטרה עליונה, כך שאני מאמינה ובטוחה כי המכשולים יוסרו".

- בניגוד למדיניות ברמת גן, ראשי ערים ובכירים אחרים ברשויות שכנות דווקא אינן ששות לקדם פרויקטים של התחדשות עירונית. למה לדעתך?

"יש לחלק את הנושא לשניים. בהיבט הכלכלי החששות של ראשי הערים מוצדקות. ללא עזרת הממשלה, התחדשות עירונית מהווה נטל גרעוני על כתפי הרשות המוניציפאלית. כיום העירייה מקבלת היטלי השבחה על זכויות התב"ע וזה בטל בשישים לעומת הסכומים שהרשות מוציאה על כל יחידה כזו. בתנאים אלו, ראשי ערים מעדיפים לבנות על שטחים פתוחים ולקדם הסכמי גג ולקבל מהמדינה כ-200 אלף שקל לכל יחידה. זה לא הגיוני שדווקא בתחום ההתחדשות העירונית, נכון להיום, אין הסכמי גג מול המדינה והנטל כולו על כתפי העיריה. ברגע שהסכמי הגג יחולו גם על תחום התמ"א, זה ייתן תמריץ חיובי. בהיבט התכנוני, ראשי ערים, אדריכלים ומהנדסי ערים פוחדים מהתמ"א כי הם חוששים לאבד שליטה. לדעתי הראיה צריכה להיות הפוכה שכן, אם הם יעשו תוכנית מתאר לעיר ובה יקבעו ויציבו גבולות על פי רצונם בנושאי הצפיפות, זכויות הבנייה, הגובה, וקווי בניין, הם יבינו שזהו כלי דרכו אפשר להגביר את שליטה".

- במה שונה רמת גן בכל הקשור לנושא התחדשות עירונית מרשויות מקומיות אחרות?

"הליך אישור תוכנית הרבעים הבהירה לי שצריך ללכת הפוך. בעיריית תל אביב ניסו לקדם תוכנית מתאר כוללת, מה שיצר למעשה 8 שנים של אי וודאות וקיפאון מסוים. אנחנו הלכנו הפוך, הבאנו פתרון לתמ"א ונתנו לה לרוץ, במקביל אנו דנים בנושא הבינוי הפרטני לגבי כל שכונה ושכונה, ובד בבד מקדמים תוכנית מתאר שתאגד ותשזור את התוכניות בתוכה ובה ימצאו גם פתרונות לנושאי התחבורה הציבורית, החניונים ציבוריים, ומבני ציבור אחרים".

לצד המחמאות על פעילותה בתחום, נשמעו לא מעט ביקורות על ליברליות יתר מצד עיריית רמת גן בנושאי התמ"א 38. אם ניקח לדוגמה את שכונת שנקר (החרוזים) בצפון מערב העיר, הרי שרבים התלוננו כי היא איבדה את צביונה ותוספת יחידות דיור מהווה נטל מוגזם על תושביה. לדברי מאור נמרודי בטרם כניסתה לתפקיד, תוכנית רג 30א1, שנגעה בתחום, לא הגבילה את נושא צפיפות הבנייה והיתה מעט פרועה. אולם לדבריה "מאז שאני בתפקיד הכנו תוכנית ספציפית לתמ"א ובה הגדרנו יחסיות נכונה בין הקיים לחדש, כך שכיום כבר לא מפריזים בבנייה. במקביל, אנו מקשיבים לתושבים ולראיה, תכננו להקים בשכונת שנקר מבנה למגורי סטודנטים, אך התושבים התנגדו לעניין ולאחר מכן הבנו כי נכון יותר יהיה למקם את מגורי הסטודנטים במרכז העיר, ליד אזורי בילוי ולאו דווקא בסמוך למכללת שנקר".

- מה היעדים שלך באשר לתחום ההתחדשות העירונית בעיר ובאשר לקונספציית המגורים בה?

"בשנת 2013 אישרנו בנייתן של 500 יח"ד, ב-2014 950 יח"ד ובשנת 2015 המספרים כבר עומדים על 1,200. היעד הוא לתוספת שנתית של 1000-1300 יחידות בין אם בתמ"א ובין אם בפינוי בינוי - ולתוספת של 2%-2.5% יחידות דיור כוללות בכל שנה לעיר. באשר לחזון, הראיה הכוללת שלי היא שרמת גן תייצר את כל מה שדרוש לתושביה מבלי שאלו יצטרכו לקחת את הרכב ולנסוע. אזור תעסוקה, אזורי חינוך אקדמאי, מוסדות לגיל הרך, מסחר ליד קומת קרקע - הכל ליד הבית. כל זאת לצד תשתיות תחבורתיות מתקדמות ופתרונות תחבורה ציבורית מתקדמים שכן רמת גן היא עיר מעבר תחבורתית.

- ואם מדברים על מעבר, האם התפקיד הנוכחי שלך כסגנית ראש העיר מהווה עבורך קרש קפיצה לעמדה מעט בכירה יותר?

"אני לא רואה את כס ראשות העיר כמטרה, למרות שזה עובר בראש. מבחינתי חשוב להתברג בצמרת העיר ולהשפיע. אני עושה את זה מתוך אהבה ובהתנדבות מלאה ללא כל שכר ומוותרת על הצעות שאני מקבלת כל הזמן להתברג בשוק הפרטי במשרות מפתות, ומאמינה שהשליחות הזו תשתלם לי".

- ומה באשר קפיצה למים העמוקים של הכנסת?

"אני פעילה בליכוד. אבא שלי ז"ל (יצחק נמרודי - א.ש) היה דמות מאוד ידועה במפלגה, וכל מי שרצה את ברכת הדרך היה צריך לעבור אצלו. אני רוצה להמשיך את דרכו, לעזור, להשפיע ולא פוסלת כהונה בכנסת, אך כרגע אין לי תוכניות ספציפיות".

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ