דעה: למה מתעלמים מהיהודי הגדול בהיסטוריה?

אלברט איינשטיין חייב להיות דמות זוהרת באתוס הישראלי ■ החברה הישראלית צמאה לדמות שמגלמת דמיון וחשיבה רציונאלית, צניעות ואחריות חברתית, כזו שמעריצים אותה גם במקומות שמוקיעים את ישראל

07.02.2016, 12:11 דרור הלוי

*** בשיתוף העיר החדשה 

בזמן מלחמת העולם השנייה מתחוללת מאחורי הקלעים דרמה אדירה, איש קטן צנוע ושוחר שלום חושש שהנאצים יפתחו פצצת אטום. אם אכן זה יקרה, הם ישתלטו על העולם. הגנרלים והמדינאים לא יודעים על כך דבר, אבל הוא יודע - האיש הזה פיצח את סודות הבריאה, הוא כתב את המשוואה שכונתה לימים "המשוואה של אלוהים".

האיש חותם על מכתב לנשיא ארה"ב, "פרויקט מנהטן" לפיתוח נשק גרעיני יוצא לדרך וכשהפצצות נוחתות על הירושימה ונאגאסקי העולם משתנה לתמיד.

לאיש קוראים אלברט איינשטיין והוא נחשב, לדעת רבים, לאדם החשוב ביותר שדרך אי פעם על פני האדמה הטיים מגזין בחר בו לאיש המאה, משפיע יותר מצ'רצ'יל והיטלר, חשוב יותר מקנדי וגנדי והביטלס, יותר מהאפיפיור, יותר מכל גנרל, כוכב ומלך.

האיש הטוב הזה, צמחוני מבחירה ערכית, ניגן על כינור ופסנתר ודיבר על שוויון, חמלה, אלוהים ואהבה. הוא נוכח בחיינו בכל מקום. הוא אבי הגרעין, כל אפליקציה מבוססת מיקום בנייד מסתמכת עליו, כל שימוש בלייזר בא לעולם בהמשך לתגליותיו.

הענק ההיסטורי הזה, החכם באדם, היה יהודי ציוני גאה שהגדיר את זיקתו לעם היהודי כקשר האנושי החשוב בחייו. הוא ביקר בישראל וסייע לדוד בן גוריון וחיים ויצמן בהסברה וגיוס תרומות.

הוא ראה עצמו חלק מאיתנו, ואנחנו? שכחנו אותו. הוא לא קיים בשיעורי ההיסטוריה ושעות המחנך ולא בפעולות בצופים, איש לא מצטט מדבריו ושואל עליו בחידונים, מאלפי שעות לימוד בכל התחומים קשה למצוא שעה אחת שמוקדשת לו. אולי יש לנו כאן מספיק גאונים...

אלברט איינשטיין חייב, אבל חייב להיות דמות זוהרת באתוס הישראלי. החברה הישראלית, האימפולסיבית והשסועה, צמאה לדמות שמגלמת דמיון וחשיבה רציונאלית צניעות ואחריות חברתית.

בעולם עוין אנו צריכים שדמותו תזוהה איתנו. במקומות שמוקיעים את ישראל מעריצים אותו,
הוא זכה באין ספור תארי כבוד מהעילית של המוסדות העולמיים בהם אוקספורד, פרינסטון, הרווארד ואונסקו.

הוא שם נרדף, מהמוכרים ביותר בעולם, לגאונות, פניו הן אייקון תרבותי שכל ילד מכיר ודמותו היוותה השראה לספרים וסרטים - דומה שאין מדינה בעולם שלא הנפיקה בולים עם דמותו או הציבה פסל לזכרו.

אלברט איינשטיין הוא נשק אטומי של הסברה. ומה עושים עם זה השגרירים שלנו? כמה פעמים דיברו עליו הנשיא או ראש הממשלה?

הסיפור אינו עליו אלא עלינו, על סדרי העדיפויות הדמויות והערכים שנבחר לאמץ. צריך לאמץ את איינשטיין כי הוא אחד מאתנו, כי אין עוד אחד כמוהו, כי הוא מגלם הרבה ממה שנכון וטוב לשאוף אליו.

הורים, מדריכים, או מורים זו פנייה אליכם, התחילו בחיפוש בגוגל כתבו " "albert einstein quotes ותמצאו אוצר של חכמה, השתמשו בציטוטים בפייסבוק ובחיי היום יום. זו התחלה מעשית פשוטה שכיף ואפשר לעשות אותה למען כולנו.

לכל הכתבות לחץ כאן >>