Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתכיצד מוזיקה מעניקה השראה בעיצוב הבית? לכתבה הבאהטרנד חם: בתים מאובזרים על גלגלים ב-40 אלף שקל

הטכנולוגיה שמצליחה להפוך בפשטות בית רגיל ל"בית חכם"

Z-wave היא טכנולוגיה קלה להתקנה, המאפשרת שליטה על מערכות החשמל השונות של ה"בית החכם" ■ "הטכנולוגיה יכולה להגיע לטווחים רחוקים ולחדור גם קירות, כך שאין למערכת בעיות קליטה" ■ בעולם הנדל"ן כבר מבינים את הפוטנציאל הקיים בה
יובל גמליאל - 20.04.2016, 12:45
בית
בית חכם /צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה מטעם אי.זי וויב 

אחד מהטרנדים הטכנולוגיים כיום הוא זה של ה"בית החכם" כחלק מרעיון האינטרנט של הדברים (iot) - המוגדר כתקשורת והחלפת מידע בין חפצים. הרעיון זכה בשנה החולפת לפרסום רב במסגרת השקת B-home, שירות בית חכם של חברת בזק, המחבר בין מצלמה חכמה וגלאי עשן ותאורה בבית לשליטה מרחוק באמצעות הסמארטפון בטכנולוגיית Z-Wave

"Z-Wave היא טכנולוגיה המאפשרת שליטה על מוצרי חשמל לצורך הפעלת מערכות אלקטרוניות שונות של הבית החכם. מדובר בטכנולוגיה חדשה יחסית בארץ שנמצאת כבר כמה שנים בשימוש בארה"ב ובאירופה וחברת Sigma Designs מפתחת אותה בדנמרק", מספר יניב מורגנשטרן, מנהל פיתוח עסקי בחברה.

לדבריו, טכנולוגיית ה-Z-Wave פותחה להטמעה במכשירים כמו שלטים אלחוטיים, גלאי עשן, תאורה, התקני אבטחה ועוד, על ידי חברת סטרטאפ דנית אף היא בשם " Zen-Sys". "הסטרטאפ נרכש על ידי Sigma Designs בשנת 2008 והוא נתמך על ידי מעל 160 יצרניות ברחבי העולם ונעשה בו שימוש בפיתוח מוצרי צריכה חשמליים רבים בארצות הברית, אירופה ואסיה וישראל".

- מה מבדיל את תדר ה Z-Wave מתדרי תקשורת אחרים?

"בשונה מ-Wi-Fi המיועד לתקשורת בפס רחב, Z-Wave נמצא בטווח תדרים נמוך יותר באזור 900 מגה הרץ, טווח ששייך גם לטלפון אלחוטיים ביתיים ולמוצרי תקשורת אלקטרוניים שונים. המטרה היא למנוע הפרעות בתקשורת Wi-Fi או Bluetooth הנמצאות בתחום 2.4 ג'יגה הרץ. הייחודיות של ZWAVE נוגעת גם ליכולת חדירת הקירות שלו. בשונה מ-Wi-Fi ו-Bluetooth ה-Z-Wave יכול להגיע לטווחים רחוקים ולחדור גם קירות כך שאין למערכת בעיות "קליטה".

- על מה ניתן לשלוט בעזרת Z-wave?

"על מגוון רחב של אלמנטים אלקטרוניים דוגמת אורות, תריסים, פסי LED, מערכות השקיה, מזגן, מכשירי חשמל, מסך מקרן, פעמון של הבית, מנועים, שער חניה, מנעול של הדלת, מערכת קולנוע ביתי, וכמעט כל דבר שרק תרצו. בנוסף, יש המון סוגים של חיישנים שונים הנשלטים על ידי המערכת, שיכולים לתת לכם מידע על מצב הבית וסביבתו כמו חיישני טמפרטורה, לחות, חיישן הצפה/דליפה, חיישני עשן, חיישני תנועה, חיישן אור, זיהום אוויר, רעש ועוד.

- מה היתרון של בתים חכמים עם מערכת Z-wave על פני פתרונות אחרים לבתים חכמים שקיימים היום?

"יש מספר יתרונות לשימוש במערכת Z-wave. רוב הפתרונות שיש היום לא מציעים באמת בית חכם, אלא בעיקר חשמל חכם, שליטה על תריסים, אורות, מכשירי חשמל, אבל לא מעבר לזה. מערכות חשמל חכם אחרות לרוב לא יאפשרו לכם לסנכרן את המערכת לבד, אם בגלל שהמערכת סגורה או בגלל שהיא מסובכת מדי, ותצטרכו לשלם מאות שקלים לטכנאי שיבוא וישנה בה עבורכם כל דבר קטן. כמו-כן, בשימוש ב-Z-wave אין שום צורך להעביר חוטים בקיר וניתן להפוך כל בית קיים לבית חכם ללא הצורך בהשחלות ופירוק קירות. דבר נוסף שחשוב עבורנו כצרכנים הוא יכולת הבחירה: מוצרי בית חכם בטכנולוגיות אחרות לא מאפשרות לאחר ההתקנה הראשונית הוספת מוצרים נלווים שאינם מאותו יצרן ואילו ב-Z-wave כל המוצרים יעבדו ביחד. היתרון הזה מביא חברות גדולות בעולם לאמץ את הטכנולוגיה".

- היכן נמצא הטרנד בישראל, ביחס לעולם?

"נכון להיום ארה"ב מובילה בכל הקשור לטרנד הבתים החכמים. יותר מ-16 אחוז מהבתים שם הם כאלו. מדובר על שוק מתפתח מאוד ולשמחתי, מערכת Z-wave הפכה לטכנולוגיה החשמלית המובילה בבתים החכמים בארה"ב, כאשר מי שמובילות את הטרנד הן חברות כמו AT&T ,Verizon ועוד חברות אבטחה כגון ALARM.com ו-ADT. דוגמה נוספת היא חברת המנעולים Yale והיריעה קצרה מדי מלפרט את כל השאר. נכון להיום, שוק הבתים החכמים מוערך ב-2 מיליארד דולר וכל חודש המספרים רק הולכים ועולים, שלא לדבר על הערכות בנוגע לכל תחום ה-IOT. על אף שישראל מדינה קטנה, המודעות בארץ ליתרונות של הטכנולוגיה ולאפשרויות הטמונות בה גרם לכך שישנן חברות טכנולוגיה שמאמצות את הפתרון כמו חברת בזק עם B-home, שירות בית חכם ו-Media-tech יבואנית מוצרי Vitrum האיטלקית, שמפתחת מערכות חשמל מתקדמות לבתים ועוד".

 

מקדם מכירות

גם בקרב אנשי השטח בענף הנדל"ן נרשמת התלהבות מהטכנולוגיה החדשנית. "אחד מהיתרונות הבולטים של Z-wave הוא שלא נדרש שינוי תשתיתי מורכב על מנת לחבר את המערכת ללוח החשמל הדירתי ולא מדובר בעבודה מורכבת במיוחד", מסביר קבלן החשמל, ירון גראי מחברת קרמר ישראל ובנו בע"מ.

- אפשר להתקין את המערכת לבד או שאני צריך חשמלאי?

"כל התעסקות בחשמל דורשת חשמלאי מוסמך, אבל לא בשביל כל החלפת מפסק קוראים לחשמלאי. התקנת מודול או מפסק Z-Wave היא לא הרבה יותר מסובכת מהחלפת מפסק רגיל, אבל אם יש ספק בקשר להתקנה כדאי להזמין חשמלאי ולא לסכן את עצמכם".

גראי מוסיף עוד כי "כמי שהוא בעל ניסיון רב שנים בבנייה, אני יכול לספר כי כל היזמים רואים כיום ב'חשמל החכם' מקדם שיווקי ומעניקים אותו כסטנדרט בבנייה החדשה. מבין כל מערכות החשמל החכם, מערכת ה- Z-Wave נותנת את התועלת המרובה ביותר לצרכן ובעלויות נמוכות יחסית".

את הדברים מחזק צביקה ברונפן, מנכ"ל חברת W.B שיווק ויזום פרויקטים בנדל"ן: "כל מומחי ענף הנדל"ן הפנימו מזמן שטכנולוגיית הבית החכם הופכת להיות הסטנדרט של הבנייה החדשה וכן של הבתים הקיימים העוברים שדרוגים. אם בהתחלה, הבית החכם אפיין רק פרויקטים יוקרתיים, כיום ניתן לראות את הטכנולוגיה המתקדמת גם במגוון רחב של פרויקטים. המערכות האלחוטיות דוגמת Z-Wave מאפשרות את החדרת הסטנדרט החדש לכל הפרויקטים עקב חיסכון בתשתיות ועלויות אחרות".

- מה התגובות שאתם מקבלים מהשטח?

"שילוב החשמל החכם של Z-Wave גורם לכולם להיות מרוצים, ללקוחות, ליזמים ולחברות הביצוע. לכולם נחסכת עוגמת הנפש הרבה מהשינויים והשדרוגים המאוד מורכבים והיקרים שצריך לעשות כאשר מדובר במערכות חשמל ישנות, או מערכות חשמל חכם מהדור הקודם".

לסיום, מציין ברונפן כי החשמל החכם של Z-Wave מתמזג עם השינוי העובר על ענף הנדל"ן בישראל, המאופיין בבניית מגדלי דירות בסטנדרט גבוה. "בדומה למעטפת החיצונית של הבניין והלובי המושקעים, גם הדירות עצמן נבנות ברמת סטנדרט גבוהה כדירות חכמות עם תדר Z-Wave שהוכיח את עצמו כאיכותי".

לפרטים נוספים: http://ezwave.co.il/ 

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ