דעה: האם יש אלוהים? ומה זה אומר עלינו

האם הוא קובע ושופט את מעשינו בחיי היום יום? האם אנשים עובדים ומתפרנסים חיים פחות שנים מאלו שרק לומדים ומתפללים? טיעונים כאלה אפשר וצריך לבדוק

02.03.2016, 15:58 דרור הלוי

*** בשיתוף העיר החדשה

בואו נדבר על חשיבה רציונאלית בסביבה שבה רבים מדי מדברים בשם אלוהים.

אז יש אלוהים? אני אתן לכם תשובה זה לא משנה. למה? כי זה לא בתחום הרציונלי אנחנו לא יודעים איפה הוא גר, אנחנו לא יודעים איך הוא נראה , אנחנו לא יכולים לתקשר איתו, בהגדרה.

האם יש חייזרים? למשל בגלקסיית אנדרומדה? זה לא משנה, למה? כי אם נסתכל במשקפת ונראה יצור חמוד עושה לנו שלום זה קרה לפני מיליוני שנות אור. אבל אפשר לשנות את השאלה? האם יש ביקום, במרחק שמאפשר יצירת קשר, חיים אחרים? השאלה המדויקת הופכת את הסוגיה לרלוונטית.

אז יש אלוהים? אם זו דמות שמסמלת את הלא נודע, את התקווה, את הפנייה לעזרה ברגעי מצוקה זה עניין פרטי של אמונה שאינו טעון הוכחה , אבל האם הוא קובע ושופט את מעשינו בחיי היום יום? האם הוא מביא מחלות על המתגייסים לצה"ל ונותן שוקולד למשתמטים? האם אנשים עובדים ומתפרנסים חיים פחות שנים מאלו שרק לומדים ומתפללים? טיעונים כאלה אפשר וצריך לבדוק.

חשיבה רציונאלית אינה פוסלת אמונה, היא מגדירה את מקומה. מותר לשתות אבל לא כשנוהגים, מותר להוריד בגדים, אבל במרחב הפרטי, לא ברחוב מלא אנשים . צריך לחנך על הזכות לאמונה והזכות להיעדרה ובעיקר על הזכות לחשיבה רציונאלית ובחירה.

אז יש אלוהים? תבחרו אם להאמין, אבל אל תוותרו על עצמכם, תשאלו למשל האם הוא טוב וראוי עבורכם, האם ים האומללות האנושית מצדיק את אמונתכם בו.

חברות שפויות מתקדמות מצליחות הן אלו הבוחנות שאלות שכאלה, חברות פנאטיות אוכלות את הסביבה ואת עצמן, ישראל צריכה לבחור.

לכל הכתבות לחץ כאן >>