גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אלה 10 הכישורים הכי נדרשים בשוק העבודה

יכולות אבסטרקטיות, יכולות הנוגעת לבין-אישי; וגם - המקצועות שצריך לשים לב אליהם

קריירה / צילום: שאטרסטוק
קריירה / צילום: שאטרסטוק

איך תיראה מודעת דרושים בעוד שנתיים? חמש? עשר? רובנו מגדירים את עצמנו, מבחינה מקצועית, במונחי התפקידים שעשינו. אבל עם השתנות עולם העבודה משתנים גם תיאורי התפקידים והדרישות, וזה אומר שדווקא ההצלחה שלנו בעבר עשויה להיות המכשול העיקרי להצלחה שלנו בעתיד. ברוכים הבאים למהפכה התעשייתית הרביעית.

הפורום הכלכלי העולמי התכנס השנה בסימן המהפכה הזאת, שבה הטכנולוגיה מטשטשת את הגבולות בין הפיזי, הדיגיטלי ואפילו הביולוגי ומשנה את הדרך שבה אנחנו חיים, עובדים ומתקשרים. הטענה היא שהמהפכה הזאת אינה דומה בקנה המידה שלה ובמורכבות לדבר שהמין האנושי חווה בעבר, ואף שאנחנו עדיין לא מבינים את מלוא ההשלכות, דבר אחד ברור - השינויים ייגעו בכל תחומי החיים וידרשו התייחסות ושינוי במרחב הציבורי, באקדמיה ובתעשייה.

איך אנחנו יודעים שאנחנו בפתחו של עידן חדש ולא בהמשכה של המהפכה הדיגיטלית? ראשית, רואים את ההאצה בקצב השינויים. מספר פריצות הדרך בכל התחומים גדל באופן אקספוננציאלי ולא לינארי. בספרו "עידן המכונות האינטליגנטיות", העתידן ריי קורצווייל מכנה את התופעה הזאת "חוק התשואות המואצות".

הרעיון הוא שקצב השינוי במגוון רחב מאוד של טכנולוגיות הולך וגובר עד שהמוח האנושי מתקשה להבין זאת, בהיותו נטוע בהיסטוריה של יחסים ישרים בין עבודה לתפוקה. חישבו למשל על מיליארדי אנשים המחוברים באמצעות מכשירים ניידים שיש להם יכולות גישה, שמירה ועיבוד מידע. כבר היום רואים את תחילתן של האפשרויות הגלומות בכך, למשל בהשתתפות של אנשים ממדינות עולם שלישי בכלכלה העולמית, ביכולת של קבוצות להתארגן לפעילות כלכלית ופוליטית, ביכולת של הפרט להפוך ליזם בסדר גודל עולמי גם בלי גישה לתקציבי ענק.

השאלה המעניינת היא אם המגמות הללו יצמצמו את הפערים החברתיים או דווקא ירחיבו אותם עוד יותר. האם האוטומציה תותיר אותנו ללא עבודה או שאולי דווקא נעבור מעבודה לא מתגמלת למקצועות מעניינים יותר וגם מכניסים יותר? זה בדיוק הזמן לשאול את עצמנו לא רק אילו יכולות צברנו, אלא גם אילו יכולות יהיו חשובות בעשור הקרוב. לשם כך נחזור לפורום הכלכלי העולמי. בדוח שפרסם על עתיד עולם העבודה הוא מתייחס ל-10 היכולות החשובות ביותר בשנים הקרובות, שמתחלקות, לפחות לדעתי, לשתי קבוצות.

הקבוצה הראשונה כוללת יכולות אבסטרקטיות:

חשיבה ביקורתית: זו יכולת חשובה במיוחד בעולם שבו המידע זמין ורב ולא תמיד ברור מה עומד מאחוריו. זה מחייב אותנו לפתח יכולת לשאול שאלות, לחקור, להרחיב את המבט.

יצירתיות: מאחר שיצאנו ממרחב העבודה הרוטינית, כדי להתקדם צריך לחשוב באופן יצירתי. היכולת הזאת היא חלק ממה שהופך אותנו לאנושיים ומבחין בינינו לבין המחשב.

גמישות מחשבתית: זו היכולת המעניינת מכולן, לדעתי. ייתכן שנדרשת גמישות מחשבתית להבין בכלל להבין מה זה אומר. יותר ויותר מעסיקים מצפים שנוכל להסתכל על בעיות מזוויות שונות, לנתח, למצוא מרחב אפשרויות ואפילו לחשוב על התפקיד שלנו בארגון אחרת. וכן, גם לדעת לשחרר ידע ולהחליף אותו בידע חדש, כי העולם השתנה.

הקבוצה השנייה של יכולות נוגעת לבין-אישי:

ניהול אנשים: בעולם של מבנים המתארגנים בגמישות סביב עבודה ופחות היררכיים, אנחנו צריכים לדעת לעתים גם לנהל, גם אם ללא הגדרת תפקיד פורמלית כזאת.

אינטליגנציה רגשית: זו היכולת להיות עם האצבע על הדופק של הארגון, של הרגשות; היכולת להבין את נקודת מבטם של אחרים ולדעת לרתום, לכוון ולהוביל גם דרך הבטן.

תיאום: היכולת להיות חבר צוות, לנהל את הזמן ולעבוד בתיאום עם הסביבה.

יכולת שיפוט וקבלת החלטות: היכולת לקבל את ההחלטות הנכונות היא שמובילה אנשים לצמרת, ואנחנו יודעים מה עושה חוסר יכולת לקבל החלטות לארגון. זו היכולת לדעת לנהל את הזמן, לבזר אחריות, לכלול את האנשים הנכונים בתהליך קבלת ההחלטות ולדעת גם לשחרר את ההחלטות שאנחנו לא צריכים לקבל.

שירותיות: בהקשר של עולם העבודה, היכולת הזאת נוגעת לשאלות איך אני נותן שירות לארגון, איך אני עובד עם עמיתים ולקוחות. מדובר בתודעת שירות שכוללת בין השאר את היכולת לצפות ולעזור היכן שצריך.

יכולת ניהול משא ומתן: היכולת הזאת צריכה להיות כלי בסל היכולות של כולנו. זה מאפשר לנו לדון בכל הפרטים, להבין נקודות מבט שונות, לדעת על מה לעמוד ועל מה לוותר ולפתח חשיבה לוגית.

הדיון הזה ביכולות שאנחנו צריכים לפתח צריך להיות במרכז סדר היום של מערכות החינוך וההכשרה, וגם במרכז סדר היום שלנו עצמנו בהקשר של הקריירה והן בהקשר של חינוך ילדינו. כי בסופו של יום, ברור שהיכולת שלנו להתקיים בעולם העבודה העתידי נוגעת לשאלה מה יש לנו, בני האדם, שאין ואולי אף לא יהיה למכונה. פעם, זו הייתה היכולת לחשוב. אבל כל מה שקורה מסביבנו מרמז לכך שהתשובה נמצאת במישורים פילוסופיים יותר, דווקא בתחום של ערכים, יכולות אנושיות כמו זהות, יצירתיות ואמפתיה. ואולי הטכנולוגיה, זו שמאפשרת לנו לעשות יותר עם פחות, דווקא תעזור לנו למצוא את החופש שלנו כדי שנוכל לא רק לעבוד אלא גם, ואולי בעיקר, להתפתח ולהגשים.

אלה שצומחים ואלה שיורדים: המקצועות שצריך לשים לב אליהם

בריאות: התבגרות האוכלוסייה תדרוש מגוון רחב של מקצועות בריאות, מרופאים, דרך עובדי סיעוד, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, ועד יועצי בריאות וגנטיקה. לפי הלשכה לסטטיסטיקה בארה"ב, 9 מתוך 15 המקצועות הצומחים ביותר בין 2014 ל-2024 הם בתחום הבריאות.

אנרגיה מתחדשת: מאז 2006, אנרגיית רוח מפעילה בארה"ב שליש מהגנרטורים החדשים המותקנים לצורכי חשמל והיעד ל-2050 הוא ייצור שליש מצורכי החשמל באנרגיית רוח. במקביל, בקליפורניה נבנה הפרויקט הסולרי הגדול בעולם. לטענת העתידן קורצווייל, בתוך פחות מ-20 שנה הטכנולוגיות הללו יספקו את כל צורכי האנרגיה בעולם. לכן לא מפתיע לראות בין המקצועות הצומחים טכנאי טורבינות רוח ומתקיני לוחות סולאריים, וסביר להניח שעוד ייוולדו בתעשיות הללו מקצועות רבים.

טכנולוגיות מידע: הדור שמסיים השנה את התיכון נולד לעולם שלא היה בו גוגל, פייסבוק ואינטרנט אלחוטי. לפי רשימת הכישורים הכי חמים לשנת 2015 שפרסמה LinkedIn, המועמדים לעבודה הכי מבוקשים הם בעלי יכולות בטכנולוגיות ענן, מידע, מובייל, אבטחת רשתות, אלגוריתמים ושיווק בכלים החדשים. רבים מאלה תחומים חדשים שלא היו קיימים רק לפני כמה שנים, ולכן הביקוש עולה על ההיצע.

מהכיוון השני, בין המקצועות שצפויים לרדת במספר המשרות בהם, נמצאים מפעילי ציוד ומכונות בתעשיות רבות, כולל תעשיות רכב, טלפוניה, טקסטיל ורוב מקצועות הדואר.

הכותבת היא דירקטור משאבי אנוש ב"על עבודה וקריירה באמצע החיים", www.niritcohen.com

דירוג הכישורים הכי נדרשים בשוק העבודה

עוד כתבות

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מסגרות האשראי של הבנקים יקוצצו, אבל פחות: זה הפתרון המסתמן

בינואר 2021 אמורים לאומי והפועלים לחתוך את מסגרות האשראי לכרטיסי האשראי, כשמי שאמורים ליהנות מהמהלך הן חברות הכרטיסים אליהן יעברו הלקוחות • משבר הקורונה טרף את הקלפים ובאוצר ובבנק ישראל נוטים להקל על הבנקים ויו"ר ועדת הכלכלה מבטיח לוודא שמשקי הבית לא ייפגעו

תרצה גרנות ז"ל / צילום: רמי זרנגר, יח"צ

ממלאים את החלל שהותיר קקטוס הזהב: תחרות פרסום חדשה ע"ש תרצה גרנות

התחרות, שתקרא על שם מי שנחשבת לכוהנת אנשי הקריאייטיב לדורותיו, תרצה גרנות ז"ל, אמורה להיות תחרות עצמאית, שאיננה תלויה במשרדי הפרסום שמטרתה להוקיר ולקדם את הקריאייטיב בישראל

טראמפ רוקד בעצרת באוהיו בשבת / צילום: Jeff Chiu, Associated Press

מה כבר יכול להשתבש? 7 תרחישים ליום שאחרי הבחירות בארה"ב

בארה"ב מקווים לתוצאה חד-משמעית מיד לאחר הבחירות לנשיאות אך יותר מאשר בכל מערכת קודמת בהיסטוריה, הפעם נערכים לכל מיני תסריטים: עיכוב של ימים ארוכים עד לסיום ספירת הקולות בדואר, תיקו במספר האלקטורים, או הכרעת הקונגרס לגבי זהות הנשיא ● "גלובס" עם כל התרחישים

גיל שוויד / צלם: איל יצהר

צ'ק פוינט: חברת הערך הישראלית בשוק הסייבר אטרקטיבית?

ברבעונים האחרונים הציגה חברת הסייבר תוצאות מעל לצפי, עם האצה בקצב הצמיחה במוצרים, בהמשך לשיפור רווחיותה ● בבנק ההשקעות אופנהיימר סבורים כי צ'ק פוינט צפויה ליהנות מביקושים חזקים גם בגל השני של מגפת הקורונה

מסעדנים ובעלי ברים במרסיי יוצאים בהמוניהם בתהלוכת הפגנה נגד הממשלה שהכריזה לסגור את עסקיהם / צילום: Daniel Cole, Associated Press

הקורונה שוב משתוללת באירופה: אם לא יצליחו לבלום השבוע את המגפה, הסגר השני בלתי נמנע

מספר המאומתים ביבשת ממשיך לעלות, ובניגוד לגל הראשון שהיה ממוקד במספר אזורים מצומצם - הפעם הנגיף מתפרץ באלפי מוקדים ביבשת ● בינתיים הממשלות עושות כל שביכולתן כדי למנוע סגר נוסף, אך לא בטוח שיוכלו לעמוד בכך לאורך זמן

משרד סימילרווב / צילום: עודד בביוף

בדרך להנפקה: ויולה צמיחה ו-ION השקיעו 120 מיליון ד' בסימילרווב

"סכום משמעותי" מההשקעה שימש לרכישת מניות ממשקיעים קיימים, מייסדי ועובדי החברה ● המנכ"ל, אור עופר: "שני הרבעונים האחרונים היו פסיכיים - הכי טובים שהיו לנו בהיסטוריה"

משה בן שאול ותמי גלילי / צילום: שלומי יוסף, גלובס

יו"ר החברה הישראלית שזינקה ב-1,000%: "השתלטנו על שוק בדיקות הדם מקניה עד מאוריציוס"

משה בן שאול מדבר על הפעילות הצומחת של אילקס, על הקשיים שנלוו לרכישת מדטכניקה, ועל ההזדמנויות שהביאה הקורונה ● תמי גלילי, מנכ"לית אילקס: "כבת למשפחת הבעלים אני לא חיה על הבונוס השנתי. לא אדאג לשנה אחת טובה בידיעה שבשנה הבאה כבר אהיה בחברה אחרת"

יחידת להב 433 במשטרה / צילום: שלומי יוסף

פשיטה על רשות מקומית נוספת: המשטרה עצרה שמונה בחשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים

בנוסף עיכבה המשטרה שמונה חשודים נוספים לחקירה באזהרה ● בין העצורים עובדי ציבור ברשות מקומית ● על פי החשד, החשודים פעלו לכאורה על מנת לקדם מכרזים שבאחריות הרשות המקומית בתמורה ללקיחת טובות הנאה

טכנאי במפעל השבבים של AMD בגרמניה   / צילום: Fabrizio Bensch, רויטרס

החוזים ירוקים; זיילינקס מזנקת בטרום-מסחר, AMD יורדת

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות קלות ● AMD רוכשת את זיילינקס תמורת 35 מליארד דולר בעסקת מניות ● החוזים העתידיים בניו יורק מטפסים ● ההזמנות למוצרים ברי קיימא בארה"ב עלו בספטמבר מעבר לתחזיות

תא הטייס במטוס ישראייר / צילום: מוני שפיר

ישראייר תעתיק את מערך מאמני הטיסה למתקני חברת התעופה אתיחאד באבו דאבי

עד כה טייסי ישראייר עברו אימונים בסימולטורים באמסטרדם, אולם מאז פרצה הקורונה ישראייר לא טסה לאמסטרדם ● מבחינת ישראייר, שמתכננת להשיק טיסות לאבו דאבי, מדובר בהתייעלות משמעותית, לצד השימוש במתקני אתיאחד שנחשבים ברמה גבוהה

אבישי קימלדורף  / צילום: יעל צור

האדריכל אבישי קימלדורף עוזב את חברת שיכון ובינוי לטובת קרן ריאליטי

קימלדורף יכהן כמנהל פרויקטים ראשי של הקרן ● ריאליטי מנהלת מספר קרנות פרייווט אקוויטי העוסקות בהשבחת נדל"ן

מירי רגב צילום תמר מצפי

"לא אאפשר עוד חריגות": האיום של מירי רגב כלפי נת"ע

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה לנת"ע כי "כל חריגה נוספת תביא אותי לשקול מחדש אם החברה תוכל להמשיך לנהל את הרכבות הקלות" ● בנוסף לתוספת תקציב, ביקשה נת"ע גם לדחות את מועד סיום הפרויקט שעמד על סוף 2021 בשנה שלמה

מפעל מכוניות חשמליות בגרמניה. במערב אירופה נמכרו השנה מעל 400 אלף חשמליות / צילום: Matthias Rietschel, רויטרס

הפסקת חשמל: למה ישראל מקרטעת אחרי העולם באימוץ מהפכת הרכב הירוק

למרות הקורונה, המכירות הגלובליות של הרכב החשמלי נסקו בשלושת הרבעונים הראשונים של 2020, והאיצו את התאוששות השוק ● בארץ, לעומת זאת, המדינה לא ממהרת להעניק הטבות לחשמליות, ואפילו למקבלי הרכב הצמוד אין מוטיבציה להתחיל להשתמש בהן

סניף דיסקונט מרכנתיל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

החשד לשוחד בעיריית אילת: המשטרה פשטה על משרדי מרכנתיל דיסקונט ועיכבה עובדים לחקירה, בהם סמנכ"ל

בנק דיסקונט הודיע לפני זמן קצר כי שוטרי להב 433 ביצעו חיפוש במשרדי חברת מרכנתיל דיסקונט ● ל"גלובס" נודע כי מדובר בהסתעפות של פרשה הנוגעת לחשדות לפלילים בקרב בכירים בעיריית אילת, שהותרה היום לפרסום

מתמחים נבחנים בבחינת ההסמכה בחודש שעבר. זמן החיפוש אחר כל משרה ארוך יותר  / צילום: דוברות לשכת עורכי הדין

הערעור התקבל, ומספר העוברים את בחינת הלשכה עלה ל-55%

לאחר קבלת העררים, 69% מכלל הנבחנים שניגשו בפעם הראשונה לבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין במחזור קיץ 2020 עברו בהצלחה את הבחינה ● ראש לשכת עורכי הדין: "החלטת הוועדה הבוחנת הינה סופית, והוועדה לא תדון בעררים והשגות חוזרים"

דגלי ישראל וסין/   Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב /

איך בלוקצ'יין ישפר את יחסי ישראל-סין?

דוח פינטק - פודקאסט הפיננסים החדש של "גלובס" וד"ר אושי שהם קראוס ● היום בדוח: בלוקצ'יין ייעודי לטובת יחסי סין-ישראל

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

עליות קלות בת"א; עסקת הענק בתחום המוליכים למחצה מקפיצה את טאואר ב-7%

אודיוקודס פרסמה דוחות טובים לרבעון השלישי ● להב זוכה להמלצה חיובית מבית ההשקעות ווליו בייס ● חברת AMD הודיעה על רכישת זיילינקס (Xilinx) תמורת 35 מיליארד דולר ● מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-525 מיליון שקל ● אושר: החברות בבורסה בת"א יוכלו לדווח באנגלית

רמי שבירו / צילום: אביב חופי

הפרקליטות הגישה כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד חברת רמי שבירו בחשד לגרימת מותו ברשלנות של פועל

זאת בגין מותו של פועל הבניין יונג קסו ז"ל באתר בניה בגליל ים בהרצליה, ב-4 בספטמבר אשתקד ● התאונה אירעה בשעה שהפועל טיפס לקומה 9 לצורך פירוק תבניות ליציקת בטון ● בפרקליטות מציינים כי הוא היה ללא קסדה ולא קשר את עצמו לרתמת בטיחות

AMD מנכ"לית ליסה סו צילום: רויטרס

AMD מתחזקת בעולם הדאטה סנטרים: רוכשת את זיילינקס תמורת 35 מיליארד דולר

התשלום בעסקה מתבצע במניות, בפרמיה של 25% על מחיר הסגירה אתמול ● הכנסות זייליניקס לא צפויות לצמוח השנה

מימין: ניב חורש, משה ראובני, אודי פרידן, זיו קורן / צילום: איל יצהר

משרד הפרסום ראובני פרידן מקים סוכנות דיגיטל עצמאית

הסוכנות החדשה תיקרא ARLO על שם רחוב ארלזורוב בתל אביב שבו שוכן המשרד ● בהתאם למגמה בשוק הפרסום, הסוכנות החדשה תנסה לבסס את יכולותיה על שילוב של קריאטיב ואסטרטגיה מצד אחד ויכולות טכנולוגית מבוססות תוצאות מהצד השני