גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עו"ד מיקי צלרמאיר: "אני מרגיש רעב לאללה. רעב לעסקה טובה"

עו"ד מיקי צלרמאיר, מעורכי הדין הבכירים בישראל, מותיר מאחוריו את שברי הפירמה שהקים לפני 32 שנה - ופותח בגיל 73 פרק חדש, תמוה ומפתיע, כשותף בפירמת פישר-בכר ■ על ידידו אהוד אולמרט הוא אומר: "הוא חף מפשע"

עו"ד מיקי צלרמאיר/ צילום: יונתן בלום
עו"ד מיקי צלרמאיר/ צילום: יונתן בלום

"כשהמשרד התפרק, עם עזיבת השותפים הבכירים בו, היה לי נורא קשה. לא יכולתי לעמוד בזה. קיבלתי 12 הצעות ממשרדים שונים להצטרף אליהם, אבל לא דיברתי עם אף אחד מהם. התהליך הזה שאני צריך למכור את עצמי, הוא זר לי לחלוטין. אני לא מכיר אותו. הייתי עצמאי מהיום הראשון שהיה לי רישיון, 48 שנה אני עצמאי. לא הייתי חייב דין וחשבון לאף אחד. זה היה כיף. היום אני יודע להעריך את זה. אבל פישר-בכר מרגיש לי כמו בית חדש וראוי. אני מרגיש שהם רוצים אותי, וזו הרגשה נהדרת. אחרי מה שקרה לי, ההרגשה שמישהו רוצה אותי היא חשובה נורא, והם נתנו לי את ההרגשה הזאת".

עו"ד מיקי צלרמאיר (73), מעורכי הדין הבכירים במשק ומי שנמנה עם הרשימה המצומצמת של עורכי הדין שתורמים לכוח המניע את המשק הישראלי מאחורי הקלעים של העסקאות הגדולות ביותר, מסכם היום תקופה. הוא מותיר מאחוריו את שבריו של משרד עורכי הדין שהקים בעשר אצבעותיו לפני 32 שנים - משרד צלרמאיר-פילוסוף, שלימים הפך לפירמת צלרמאיר-פילוסוף-רוזובסקי-צפריר-טולידאנו - ומתחיל דרך חדשה, כשותף במשרד עורכי דין מהגדולים בישראל.

בשבועות האחרונים חזה המייסד בהתפרקות המוחלטת של משרדו - עם עזיבתם של שותפיו הבכירים - עו"ד דוני טולידאנו ועו"ד אייל רוזובסקי - ועמד בפני דילמה קשה: האם לפרוש מהמקצוע או למצוא דרך להמשיך לעסוק בעבודה שהוא כל-כך אוהב, תפירת עסקאות.

מתוך 12 פניות שקיבל להצטרף למשרדים, הוא דיבר רק עם שניים: משרד עורכי הדין מיתר-ליקוורניק, שאליו ערק שותפו אייל רוזבסקי, ואשר עימם ניהל משא-ומתן במשך כשבועיים; ומשרד פישר-בכר-חן-וול-אוריון - שאליו בחר להצטרף לאחר יומיים של פגישות בלבד.

"רובי בכר ואמיר חן עשו את ההליך מולי הכי יפה שאפשר. בצורה מקסימה. אני מרגיש הרבה יותר טוב. אני מרגיש נורא רעב. אני נורא רוצה להוכיח את עצמי עוד פעם, זה חשוב לי נורא", הוא אומר.

- מוזר שעורך דין במעמדך אומר שהוא רוצה להוכיח את עצמו. כבר הוכחת את עצמך יותר מ-40 שנה בתחום.

"אבל זה ככה. אני רוצה להוכיח שאני לא תרח זקן שכבר לא צריך לספור אותו. אני רעב לאללה. רעב לעסקה טובה".

צלרמאיר - הידוע בקרב חבריו באופיו הג'ינג'י הסוער ובכך שהוא שולף מהמותן ולא מהסס לתקוף כשצריך - לא מחפש היום לסגור חשבונות עם שותפיו שעזבו אותו. הוא בעיקר מסתכל קדימה. "אני לא מעוניין לדבר על כל מה שקרה ועל היחסים שלי עם השותפים שעזבו, שיש לי עליהם לב מלא. זה לא בריא. אין לי שום סיבה לגלוש למה שהיה בעבר. אני מסתכל קדימה".

- ו"קדימה" אומר להצטרף כשותף בכיר למשרד קיים? לא חשבת לשקם את הריסות המשרד שלך?

"בסופו של דבר, זה היה או להתחיל מחדש, מאפס - או להצטרף למשרד קיים. זה כל מה שהיה. הגעתי למסקנה שאני לא יכול להתחיל הכול מהתחלה. זה סיפור קשה ומסובך. אני אהיה עוד מעט בן 74. זה לא מתאים. מצד שני, אני עדיין מת לעבוד ומת לעשות, ויש עוד הרבה עסקאות חדשות שמעניינות אותי. למזלי בורכתי, והיו לי הרבה מאוד הצעות, ובחרתי טוב. אני מאוד מבסוט מפישר-בכר. משרד מעולה, חם ושמח, וטוב לי שם. אני רוצה להביא להם עסקאות גדולות".

את השותפים במשרד פישר-בכר-חן-וול-אוריון, וסגנון העבודה של המשרד, הכיר צלרמאיר כאשר שני המשרדים ייצגו צדדים שונים באחת העסקאות הגדולות ביותר שנערכו במשק הישראלי אי-פעם - מכירת השליטה בבזק לאיש העסקים שאול אלוביץ'. צלרמאיר ייצג את בזק; ועורכי הדין אברמי וול, רון ליהמן וניצן סנדור ממשרד פישר, בכר, חן, וול, אוריון, ייצגו את אלוביץ'.

צלרמאיר מודה: "כבר בעסקה הזאת אהבתי את מה שראיתי. הם מצוינים, ושמם הולך לפניהם".

- האם השם שלך יוסף לשם הפירמה?

צלרמאיר: "לא, וגם לא ביקשתי את זה מעולם. אין לי זכות לזה. לא בניתי את הפירמה הזאת".

- אתה עצמאי כמעט חצי מאה. ניהלת משרד עורכי דין בארצות-הברית ואחר-כך בישראל. תמיד היית אדון לעצמך. האם תוכל עכשיו להיות שותף מן השורה במשרד גדול?

"שאני אגיד שזה יהיה לי קל? לא. זה לא יהיה קל בכלל. אבל מה האלטרנטיבה? האלטרנטיבה היא ללכת הביתה ולהתחיל לעשות דברים אחרים, ולהישאר בבית, אני לא בנוי לזה. אני בנוי לעשייה, יש לי עוד מלא מרץ והרבה יכולות וחשק לעשות דברים. העבודה שלי ממלאת את חיי, ואני מאוד אוהב אותה.

"כל חיי עשיתי דבר אחד, יזמתי ותפרתי עסקאות. זה מה שאני יודע. עשיתי יותר מ-300 עסקאות, וכל עסקה הייתה אחרת. לכל עסקה היו את הרגעים שלה, את הרגעים של הברייק-אור-מייק, את הגוון האנושי. זה כיף של מקצוע, ואתה גם מרוויח ממנו כסף, אז מה עוד אפשר לבקש.

"לכן, אני חושב שאני יכול לעבוד עם פישר-בכר - בכיף. זה כמו ששני קיפודים עושים אהבה - בזהירות. אני גם לא מתיימר להיות הבוס של המשרד, יש לו צוות של שותפים בכירים שהוא מעולה, שמנהל את המשרד בהצלחה בלתי רגילה, אבל אני חושב שבתוך המערכת הקיימת אוכל לגבש לעצמי צוות עבודה ולעשות את הדברים שאני אוהב לעשות".

ואכן, צלרמאיר לא נח לרגע. הוא כל הזמן מחפש עסקאות, ובימים אלה הוא כבר יושב על כמה עסקאות פוטנציאליות, שהוא מקווה לתפור. "יש לי כרגע 4 עסקאות שאני מטפל בהן, ואני מקווה שתוך כמה חודשים ישמעו עליהן".

"אולמרט חף מפשע. מערכת המשפט טעתה. מותר לי לחשוב ולומר זאת"

אחד מחבריו הקרובים ביותר של מיקי צלרמאיר הוא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שבשבוע שעבר החל לרצות מאסר של 19 חודשים בכלא מעשיהו, בשל הרשעתו בשוחד במשפט פרשת הולילנד והרשעתו בשיבוש מהלכי משפט.

גם העובדה ש-6 שופטים בכירים בבתי המשפט העליון והמחוזי הרשיעו את אולמרט בשוחד, וגם המראה של אולמרט נכנס לכלא, לא גרמו לצלרמאיר לפקפק בחפותו של חברו. "לדעתי, נגרם לאהוד אולמרט עוול, וכואב לי מאוד עליו. אני מאמין לחלוטין בחפותו", אומר צלרמאיר.

"אולמרט אולי עשה טעויות, אבל הן לא הגיעו אל הרף הפלילי. אני לא חושב שהוא ביצע את העבירה שבה הורשע. אני לא מאמין שהוא לקח את הכסף. יש כל-כך הרבה אנשים מוכשרים וחכמים בישראל, אבל אני לא מכיר הרבה אנשים טובי-לב במדינה הזאת. אולמרט הוא אחד מהאנשים טובי-הלב ביותר שהכרתי בחיי, ובאמת ובתמים תמיד רצה לעזור לאנשים".

- אתה טוען שמערכת המשפט, שבתוכה אתה פועל ומתפרנס, טעתה באחד המבחנים החשובים ביותר שלה - משפטיו של ראש הממשלה לשעבר. זו טענה קשה.

צלרמאיר: "מה אני יכול לעשות? זאת דעתי. זכותו של בית המשפט לחשוב אחרת. משפט זה כמו רפואה. זה לא מדע מדויק, ובמקרה הזה אני חושב שהמערכת טעתה. אני לא חושב שאולמרט לקח שוחד. אני חושב שאולמרט חף מפשע. מותר לי לחשוב ככה, ומותר לי לומר זאת. נקודה".

עוד כתבות

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

צדיק אליקים/ צילום: צדיק אליקים אדריכלים

"עירוב שימושים נהיה מנטרה, סוג של קלישאה"

האדריכל צדיק אליקים מתקומם נגד התכנון של השכונות החדשות שנראות כולן אותו דבר, וחסרות זהות מקומית • בראיון ל"גלובס" הוא מסביר איך נוצר ההבדל בין השכונות מעוז אביב ונווה עופר ואיך מתכננים סביבת חיים טובה

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

ערן פרץ / צילום: תמונה פרטית

"רשימת הקשיים ארוכה. להיות עצמאי זה לחיות תמיד באי ודאות"

ערן פרץ בעל משרד לייעוץ כלכלי ומימוני, הוא בן 36 וחושב שהוא לא יוכל לדעת לעולם מה תהיה ההכנסה שלו בחודש העוקב ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

מרצדס A180 / צילום: יח"צ

אם כבר לזחול ב-15 קמ"ש, אז לפחות לעשות את זה בסטייל

הגרסה הזולה ביותר של מרצדס בישראל לא מציגה ביצועים מלהיבים אך מחפה על כך עם סביבת מחייה מסוגננת

 

 

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

"הדתה? אין פה שום הדתה". או שאולי יש? תלוי את מי שואלים

האם ישראל מצויה בעיצומו של תהליך הדתה מפר איזון, שמשתולל במערכת החינוך ובצבא, או אולי בכלל מדובר בהתפתחות חברתית טבעית של מדינה שמספר הדתיים, החרדים והמסורתיים בה מצוי בעלייה מתמדת? ● ובכן: תלוי (מאוד) את מי שואלים

אלשטיין. “ישראלים רוצים לדעת את התוכניות שלך מראש ולעשות שורטים" / צילום: כפיר זיו

אדוארדו אדלשטיין לא כועס על נוחי דנקנר ולא מתחרט שהשקיע מיליארדים בישראל. למרות ההפסדים

"אין שום מקום אחר בעולם שבו יש לך 55% מהמניות ולא מזמינים אותך לישיבת דירקטוריון" ● למרות ההפסדים, החובות, החיכוכים עם הרגולטורים והעזיבות של מקורביו, יו"ר אי.די.בי אדוארדו אלשטיין בטוח שהוא במקום הנכון: "העסקים שקניתי הם כמו יצירת אמנות שמשאירים לדורות הבאים"

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כתבי האישום עשויים לשים קץ לשלושה עשורים של עסקאות צוללות בין ישראל לגרמניה

לאחר החשדות שפורסמו בהרחבה בשנתיים האחרונות, גרמניה הכניסה סעיף לאופציית רכישת הצוללות הבאות של חיל הים הישראלי, שככל הנראה מתנה את ההתקדמות בכך שלא התגלתה שחיתות ב"לב העסקה" ● פרשנות

בניין רשות המסים בירושלים / צילום: איל יצהר

חברת אדמונד דה רוטשילד ניהול נכסים תשלם מע"מ בהיקף כ-35 מיליון שקל בישראל

בת"א דחה את בקשתה של החברה להטיל עליה מע"מ אפס, היות והיא מספקת שירותים לקבוצת רוטשילד העולמית, שהנה "תושב חוץ" ● התקבלה טענת רשות המסים לפיה החברה מספקת שירותים גם לתושבי ישראל בישראל, לקוחות מוסדיים ולקוחות פרטיים ישראלים, וחייבת במע"מ בשיעור מלא

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

בוריס ג'ונסון וג'סטין טרודו / צילום: Yui Mok, רויטרס

ממבחן פיזה עד מימון מפלגות - כמה אתם שולטים בחדשות?

מי צחקו על דונלד טראמפ, ממה הזהיר ה-FBI ובכמה זמן מקצר נתיב הקארפול את הנסיעה? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות