בנק ישראל: "הסיכונים הגלומים בשוק הדיור נותרו גבוהים"

הפרוטוקולים של ישיבת הריבית האחרונה בבנק ישראל: "הוועדה הביעה דאגה מקצב עלייתם של מחירי הדירות. הציבור מוסיף ליטול משכנתאות חדשות בקצב גבוה, הריבית הריאלית על משכנתאות במגמת עלייה בחודשים האחרונים" 

משה כחלון וקרנית פלוג / צילום: אוריה תדמר
משה כחלון וקרנית פלוג / צילום: אוריה תדמר

העלייה הנמשכת במחירי הדירות מדאיגה את חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, כך עולה מסיכומי הדיונים על החלטת הריבית לחודש מארס שמפרסם היום הבנק. בסיכום הדיון החליטו חברי הוועדה פה אחד להותיר את הריבית ללא שינוי ברמת שפל של 0.1% שאליו הורידו אותה לפני שנה בדיוק.

לחברי הוועדה הוצגו נתונים המראים כי מחירי הדירות בישראל זינקו ב-8% ב-2015 - זאת בניגוד להערכות המוקדמות של הכלכלנים כי המחירים יתייצבו ואף יתחילו לרדת במחצית השנייה של השנה. לנתון זה הצטרפו שני נתונים נוספים המעוררים דאגה בקרב ראשי הבנק: היקף נטילת המשכנתאות החדשות ממשיך להיות גבוה ועמד בינואר על 4.75 מיליארד שקל (ינואר נחשב לחודש חלש יחסית).

בנוסף נמשכה מגמת העלייה בשיעורי הריבית על המשכנתאות: הריבית על המשכנתאות החדשות שניתנו בינואר עלתה בכל מסלולי ההצמדה בשיעור שנע בין 0.7% ל-0.21%, בהמשך למגמה המסתמנת החל מחודש מאי.

"הוועדה הביעה דאגה מקצב עלייתם של מחירי הדירות", נכתב בסיכום שפורסם היום "חבריה אמרו כי הציבור מוסיף ליטול משכנתאות חדשות בקצב גבוה, אך ציינו גם כי הריבית הריאלית על משכנתאות נמצאת במגמת עלייה בחודשים האחרונים. הם הסכימו כי הסיכונים הגלומים בשוק זה נותרו גבוהים".

 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988