גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"ישראל לא בחזית הסלולר - נוצר פיגור גדול עם השקת דור 4"

סמנכ"ל ההנדסה של פלאפון, דורון קורץ, נפרד מהתפקיד אחרי 14 שנה: "מחירי החבילות מאוד נמוכים ולא מאפשרים לבצע השקעות נרחבות"

דורון קורץ. "הענף הזה ימשיך להיות מרתק" / צילום: אלירן אביטל
דורון קורץ. "הענף הזה ימשיך להיות מרתק" / צילום: אלירן אביטל

אחרי 14 שנה בתפקיד סמנכ"ל ההנדסה של פלאפון, דורון קורץ פרש בשבוע שעבר מתפקידו. לטקס הפרידה הגיעו קולגות, מנהלים, יצרנים וכמובן עובדים, ונדמה שכולם באו להכיר תודה לאחת הדמויות הוותיקות והמוערכות, מקצועית ואישית, בשוק התקשורת. הפרישה של קורץ היא הזדמנות טובה לשמוע ממנו כיצד הוא רואה את השוק הסלולרי בישראל ואת מצבנו ביחס לעולם.

- אחרי תערוכת הסלולר בברצלונה מהן המגמות העולמיות לדעתך בתעשייה?

"אני חושב שבברצלונה אפשר היה לראות מספר דברים בולטים: ראשית את חברות ציוד הקצה. היום הרבה מאוד מהסמארטפונים מבוססים על יכולות דומות והיצרנים מנסים להכניס דברים חדשים כדי ליצור בידול, כמו מצלמות 360 מעלות ומשקפי VR. אבל אתה רואה שהטלפונים נעשים יותר ויותר דומים, הכל נעשה איכותי יותר ויש קומודיטציה של עולם ציוד הקצה. הדבר השני הוא כל המוצרים הלבישים שמתפתח מאוד, למרות עדיין אי אפשר להעריך מה יקרה עם זה.

"בצד של הרשת אפשר היה לראות שלושה נושאים מרכזיים בתערוכה - נושא אחד הוא הדור החמישי שמציע פוטנציאל לקצבים מאוד גבוהים וזמני תגובה מהירים יותר. הנושא הנוסף היה ה-IoT (האינטרנט של הדברים), נושאים כמו רכבים מחוברים, בתים חכמים, מונים חשמליים וכו'. בדור החמישי מה שאפשר היה לראות זה שאין עדיין תקן אבל רוב המפעילים כמו ורייזון, דוקומו ועוד רבים אחרים עובדים על ניסויים עם היצרנים בדור החמישי, לבדוק כיוונים שונים של הטכנולוגיה. מעורבות גדולה של מפעילים מקדמת את התקינה.

"במקביל היה מעניין לראות איך מקדמים את הדור הרביעי למהירויות אדירות ב-LTE Advance ואת הדור הבא שלו ה-PRO שהרעיון שלו הוא שחלק מהפיתוחים לדור החמישי ישולבו ברביעי. זה בעצם הרעיון.

"הכיוון השני זה ארכיטקטורת הרשת הווירטואליות - NFV, או SDN. כל היצרנים הראו את הארכיטקטורה לדור החמישי. יש רשת אחת לרדיו אבל מאחוריה הרבה רשתות וירטואליות ייעודיות לשירותים שונים כמו טלפוניה, רשתות חירום, IoT וכו'".

- זה עדיין בשלב החזון?

"כבר לא. AT&T כבר מיישמת וב-2016 25% מהרשת שלה תהיה רשת וירטואלית. החברה הבטיחה שב-2020 75% מהרשת שלה תהיה וירטואלית. כשמפעיל כזה גדול מכניס את זה כיעד וגם כל הרשתות הגדולות, זה גורר את כולם ונראה את היישום הזה יותר ויותר. במקום פלטפורמות ייעודיות, הרשתות יעברו להיות מבוססות על שרתים ומחשבים".

חוקי הכלכלה עובדים

- איך אנחנו בהשוואה לעולם?

"אנחנו לא בחזית הסלולר מכיוון שנוצר פיגור משמעותי עם השקת הדור הרביעי וזה משפיע. זה לא רק דור רביעי, יש היום 100 מדינות שהשיקו LTE Advance שזה כמובן עוד לא קיים בארץ. התדרים בישראל הוקצו בקיץ האחרון בשעה שרשתות בעולם הוקמו בקצב בשנים הקודמות. בישראל לא הייתה אפשרות כזו. במקרה הזה בניגוד לדור שלישי, בדור הרביעי נוצרה השקה מאוחרת והתפקיד של הרגולטור היום הוא לנסות להחזיר אותנו למסלול. אני דווקא שמח לשמוע שמנכ"ל משרד התקשורת מדבר על הצורך לקדם את הטכנולוגיה".

"זה נושא עדין"

- אבל כשמדברים על ההשוואה, אתה מתייחס לסיבות אובייקטיביות אבל אתה פחות מתייחס למה שקורה בשוק בישראל והאם זה משפיע?

"ברור שהשוק בארץ הוא במלחמה ובתחרות קשה ביותר. מחירי החבילות מאוד נמוכים והם לא מאפשרות לבצע השקעות נרחבות וכניסה לטכנולוגיות חדשות ולניסויים.

"בסוף חוקי הכלכלה עובדים. אין יש מאין. ברגע שעלות החבילות היא כל כך נמוכה, כך שהיא לא נותנת מענה לעלויות בטווח הארוך, זה תמיד משפיע.

"יש Scale of Operation שזו תופעה שבמסגרתה מפעילים בעולם מתאחדים או שקבוצות גדולות משתלטות על עוד ועוד מפעילים והסיבה היא שבסוף יש יעילות שעולה ככל שיש יותר מנויים על רשת נתונה, וכמובן בהנחה ברורה שאתה מדבר על רשת במחירים רציונליים.

"התופעה מתרחשת בכל העולם ומפעילים עצמאיים נרכשים על ידי הקבוצות שלהם. למצב הזה יש יתרון גדול בגלל שהם יכולים לייעל את כל מבנה העלויות שלהם".

- בישראל רצינו להתמודד עם זה באמצעות איחוד רשתות, לטעמך זה פתרון יעיל?

"איחוד רשתות זה סוג של פתרון שמאפשר להקטין את עלויות הרשת על ידי חלוקת ההוצאה על מספר מפעילים. כל הרעיון הוא שאתה עושה בעצם רשת אחת שמשמשת יותר ממפעיל ויש חלוקת עלויות בין המפעילים. זה אחד הפתרונות האפשריים אבל הוא מורכב מהיבטים אחרים כי כאשר יש שני גורמים שחולקים רשת אחת, יכולים להיות להם שיקולים שונים או כיוונים שונים".

- אבל ברמת ההשקעות זה מתחלק?

"זה בדרך כלל לא מספיק כי עדיין, יחד עם איחוד הרשתות מפעילים בקושי שורדים אז אתה מבין שזה לא מספיק - בסוף המחיר של השירותים צריך להיות כלכלי".

- אם היית עכשיו בראשות משרד התקשורת מה אתה חושב שהמשרד היה צריך לעשות?

"זה נושא עדין".

- למה?

"יש שני חלקים. לגבי החלק הטכנולוגי - המשרד צריך להסתכל צעד קדימה ולהיות מוכן לכל טכנולוגיה שתבוא מבחינת הקצאות תדרים. במישור העסקי המטרה היא להבטיח תחרות הוגנת. זה אומר שכללי המשחק צריכים להיות ברורים ושווים ולא אוסיף מעבר לזה. אני מעדיף להיות זהיר".

- אחרי כל כך הרבה שנים בתעשייה, מה אתה לוקח?

"14 שנים אני בתפקיד ואתה רואה איך הסלולר נראה לפני 14 שנים שאז לא היו בכלל סמארטפונים וקצבי הדאטה היו נמוכים והיום אתה מגיע לתערוכה בברצלונה ורואה שיש 100 אלף מבקרים ושטחים עצומים. אתה רואה מי היו החברות שהגיעו אז ועד כמה גדל היקף החברות היום. זה מדהים ונותן פרספקטיבה אמיתית למהפכה שעברנו. הענף הזה ימשיך להיות מרתק".

עוד כתבות

איתן כבל/ צילום:איל יצהר

החיים אחרי הפוליטיקה: התפקיד החדש של ח"כ ויו"ר ועדת הכלכלה לשעבר איתן כבל

כבל ימונה לדירקטור בשותפות רותם אנרגיה ● צפוי לקבל שכר חודשי קבוע של 12 אלף שקל בתוספת מע"מ שישולמו על ידי השותף הכללי, בנוסף לכתבי אופציה ● כבל: "הפרויקט של רא"מ משלב את כל מה שאני מאמין ומקדם במשך השנים בראש ובראשונה הפתרון הסביבתי"

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

מתוך התערוכה "התהלוכה" של עידו מרקוס / צילום: יובל חי

המהומה היא חיינו. תערוכות כאוטיות שכדאי לראות

דימויים שעברו תהליך של הפשטה וריקון ממשמעותם, יצירות שחושפות את הבעבוע הכאוטי והאובססיה של האמנים ועבודות סוריאליסטיות של אמן שנחשב לאאוטסיידר, מוצגות בתערוכות בתל אביב ובלוחמי הגטאות

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן

חמדה מרק / צילום: איל יצהר

"החלטתי ללמוד כלכלה דווקא בגלל שהיה קשה להתקבל"

פורטפוליו עם חמדה מרק, הפורשת מתפקיד ראש אגף ומנהלת הקרן לחיילים משוחררים וסמנכ"לית במשרד הביטחון, על הרצון לתרום למדינה, על ההישגים ועל הסיוע לחיילים

ראש הממשלה נתניהו בדרך להצבעה במליאה/ Ronen Zvulun , צילום: רויטרס

האקונומיסט: "קינג ביבי נכשל והכתר נשמט מידיו, שלטון נתניהו מגיע לסיומו"

השבועון הבריטי מקדיש היום לבחירות בישראל כתבה נרחבת וממהר להכריז כי המותג הפוליטי הכל יכול הובס, למרות שגם לגנץ אין עדיין דרך ברורה לקואליציה ● ערב הבחירות באפריל הקדיש האקונומיסט לנתניהו את כתבת השער, הכתיר אותו כפוליטיקאי המוכשר ביותר בישראל אך הזהיר מפני מדיניותו שתוארה כהרסנית לדמוקרטיה

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

ירידות בפתיחת המסחר בת"א: טבע צונחת ביותר מ-4%

המסחר בת"א נפתח בהמשך לנעילה השלילית בוול סטריט בסוף השבוע האחרון ● מדד ת"א 35 מאבד 0.75%, ת"א 90 יורד ב-0.46% ● המניות הדואליות מכבידות בפתיחה, אופקו מאבדת 0.8%, ומניית טאואר מאבדת 3.5% ● מודי'ס מזהירה כי דירוג האשראי של ישראל בסכנה בצל חוסר הוודאות הפוליטית

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

היקף של 270 מיליארד דולר לשנה: זה ענף ההשקעות החם הבא

בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, והתעשייה העולמית כבר שווה יותר מטריליון דולר ● האנרגיות החלופיות נהפכו למשתלמות יותר לצרכן בזכות טכנולוגיות שפיתחו יזמים כמו גיא סלע, ממייסדי סולאראדג' - שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה

ענבים צילום: רויטרס

כך גורם האקלים הפרוע לתעשיית היין באירופה לחשב מסלול מחדש

גלי החום פוגעים קשות ביבולי הענבים ומאלצים את יצרני היינות לפנות לשיטות גידול אחרות ולזני ענבים שונים, ולחרוג מהמסורת שהגדירה את תעשיית היין ביבשת במשך דורות

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לתשומת לב הממשלה הבאה: השקעה אזרחית נמוכה מעידה על חוסר אמונה בעתיד

את היעדר ההשקעה כולנו יכולים להרגיש בקלות: בשעות אבודות בכבישים הפקוקים ובצביטה הקלה בלב שחש כל מי שמשאיר את ילדיו בבוקר בידי גננת וסייעת המופקדות על 35 ילדים ● אבל כשמביטים אל מנופי הענק של הרכבת הקלה, בכל זאת אפשר לחוש קצת אופטימיות ● פרשנות

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

איך קרה שהפוליטיקאים מהמגזר הערבי למדו לעבוד עם פקידי האוצר

ב–2014 קרא הממונה על התקציבים דאז, אמיר לוי, לראשי רשויות בחברה הערבית ללחוץ על המדינה לקבל תקציבים • שם נולד התהליך שהוביל להחלטה להזרים מיליארדי שקלים למגזר • בינתיים, תהליך השתלבות דומה במגזר החרדי לא מצליח ● פרשנות

אוניברסיטת תל אביב/  צילום: Shutterstock   א.ס.א.פ קרייטיב

מהתרומה לאוניברסיטת ת"א ועד פרשת האופיואידים: הסתבכות מש' סאקלר מטלטלת את עולם הפילנתרופיה

"ידיהם מוכתמות בדם", אומר תובע כללי אמריקאי ● "הם הוסיפו לעשות כסף כאשר מאות אלפים מתו", אומרת מועמדת לנשיאות ● מה ייעשה בנדבנותה המופלגת של משפחת סאקלר ומי בעצם ישלם את המחיר?

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

מדד המותגים: טואלטיקה וניקיון / אילוסטרציה: דגנית ג'מצי, גלובס

הדירוג: אלה המותגים המובילים בענף הטואלטיקה ומוצרי הניקיון

גם בתחום הטואלטיקה נרשמו התייקרויות בשנה האחרונה, אבל בניגוד לשוק המזון והמשקאות, שבו העלאות המחירים הביאו לירידה ענפית - קטגוריות טיפוח הפרט והמוצרים לבית דווקא נהנו מצמיחה ריאלית

מרצדס CLA / צילום: יח"צ

כרטיס כניסה יוקרתי: מרצדס CLA היא רכב לצעירי האלפיון העליון

למרות ממדיה המשפחתיים, ה-CLA נראית ומרגישה מכוניות יקרה ויוקרתית, וגם המחיר תואם

 

 

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

הסימנים מעידים: חיים סבן מוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס": סבן אינו עומד בתנאי ההלוואה שקיבל מהאצ'יסון, והוא נערך להחזיר לה את מניות השליטה ● הסיבה: ההלוואה עומדת על 1.1 מיליארד שקל, ושווי מניות פרטנר עומד על 750 מיליון שקל בלבד

אריה ריכטמן / צילום: איל יצהר

כמעט כל דבר מזכיר לאריה (ריצ’י) ריכטמן מנכ"ל קליל - חלונות. אחרי 30 שנה הוא סוגר את הדלת

"רוצה לעזוב בשלב שבו אני עדיין נחוץ, לא להגיע לשלב שבו אהיה פתטי וכולם רק יחכו שאלך כבר" ● מנכ"ל חברת קליל מסביר איך ניווט את החברה בטלטלות שוק הנדל"ן, למה החליט לסיים את הפרק הזה בחייו, ומה הוא מחפש כעת

מודי'ס / צילום: שאטרסטוק

במודי'ס מתחילים לאבד סבלנות: האם הרומן של ישראל עם סוכנויות הדירוג עומד להסתיים?

עד כה גילו הסוכנויות סבלנות מרשימה לנוכח הכאוס הפוליטי והגירעון התופח, אך הודעתה של מודי'ס בעקבות תוצאות הבחירות מעלה חשש שהסנטימנט החיובי עומד להשתנות ● הנימה הפסימית עולה כבר מהכותרת: "התוצאות הלא חד משמעיות של הבחירות בישראל מהוות סיכון להידוק התקציבי הנדרש"

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

ארה"ב שולחת חיילים לסעודיה; באיראן מאיימים: ישראל בסכנה

טראמפ: "איפוק הוא ביטוי לעוצמה" ● שר-ההגנה האמריקאי, מארק אספר: הכוחות הנוספים לצרכי הגנה על "תשתיות חיוניות", בעקבות בקשה של סעודיה והאמירויות הערביות המאוחדות ● יו"ר המטות המשולבים: מדובר בכמה מאות חיילים; ייתכנו כוחות נוספים ממדינות שארה"ב מבקשת מהן להצטרף למאמץ