Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתלקראת חילופי העונות: 9 טיפים להכנת הגינה לקיץ לכתבה הבאהכיצד ניתן לשדרג את המטבח ולהעלות את ערך הדירה

דווקא דירה קטנה יכולה להיות הזדמנות גדולה מבחינה עיצובית

התרחבות המשפחה, הצורך באחסון ונוחות, כל אלה מובילים משפחות צעירות להעדיף דירות גדולות, אולם באמצעות עיצוב נכון, ניתן להסתפק גם בדירה קטנה ■ "בעזרת דיוק והכוונה אפשר לחסוך מקום ולהפוך את הבית למקום נעים ונוח"
רונה חזקיה - 13.06.2016, 13:15
עיצוב
עיצוב דירה / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

 *** מגזין הנדל"ן בשיתוף G-group

רכישה של דירה קטנה היא אופציה שקורצת להרבה זוגות צעירים. בחירה כזו מאפשרת לחיות במרכז הארץ, קרוב למרכזי התעסוקה והבילוי, וגם עלויות התחזוקה של הבית - כמו ארנונה וחשמל, קירור וחימום הבית וניקיונו - נמוכות ופשוטות יותר.

אבל תחזוקת הבית היא כסף קטן לעומת עלות הבית עצמו. לפי מדד גלובס-הומלס, בדצמבר 2015 עמד מחיר ממוצע של דירת 3 חדרים בתל אביב על כ-2.8 מיליון שקל ושל 4 חדרים על יותר מ-3 מיליון שקל. כלומר, חדר נוסף בתל אביב יעלה לכם כ-200 אלף שקל; במודיעין מחיר ממוצע של דירת 3 חדרים עמד על כ-1.5 מיליון שקל, וזה של דירת 4 חדרים כבר זינק ב-300 אלף שקל, ל-1.8 מיליון שקל; בנס ציונה ורחובות דירת 3 חדרים עלתה בדצמבר האחרון 1.07 מיליון שקל. תוספת של חדר כבר הקפיצה את המחיר ליותר מ-1.5 מיליון שקל - הבדל של כ-500 אלף שקל.

נראה, אם כך, שהבעיה הגדולה בדירה קטנה היא הגודל. חלק מהזוגות הצעירים חושבים קדימה על התרחבות המשפחה; חלקם רוצים גם חדר עבודה; וחלק פשוט אוהבים מרחבים בבית. אולם לדירה קטנה יש הרבה יתרונות, בעיקר לזוג בתחילת דרכו, ועל עניין הגודל אפשר להתגבר באמצעות עיצוב נכון של החלל, שלפעמים מספיק כדי לארגן את הבית שלכם בדיוק כמו שחלמתם שיהיה, מבלי להיכנס להרפתקאות כלכליות שכרוכות ברכישת דירה גדולה.

"דירה קטנה יכולה לענות על כל הצרכים של זוג צעיר", אומרת מעצבת הפנים ו"השורדת" ג'ני צ'רוואני, "מבחינת העיצוב, גם בדירה גדולה וגם בדירה קטנה הוא צריך להיעשות בהתאם לצרכים של הדיירים, להיות שימושי, יפה ונוח. ההבדל הוא שבדירה קטנה צריכים להיות יותר מדויקים. למשל, בדירה גדולה אפשר לבנות ארונות ואחר כך למצוא להם שימוש. בדירה קטנה צריך לדעת מראש למה נועד כל ארון. בעזרת דיוק והכוונה אפשר לחסוך המון מקום ולהפוך את הבית למקום נעים ונוח יותר".

- עד כמה יכול זוג צעיר לתכנן מראש? היום דרוש להם חדר עבודה ובעתיד חדר ילדים, איך נערכים לשינויים כאלה?

"היום מעצב עובד ומתכנן יחד עם הדיירים את הבית שלהם. אני שואלת המון שאלות ולאט לאט אני לומדת להכיר אותם - מה הם אוהבים לעשות בבוקר, מתי הם מארחים, מה חשוב להם בשגרת היום-יום בבית, אם יש להם משפחה גדולה. התהליך הזה עוזר לשני הצדדים להבין בדיוק מה הם הצרכים כעת ומה מתוכנן לעתיד".

"לרוב, אם מדובר על זוג צעיר שקונה דירה יחד, אז מתישהו יגיעו הילדים, וכשיש חדר נוסף שמשמש כחדר עבודה זו ממש לא בעיה. היום פינת עבודה אינה עמוסה בספרים וקלסרים כמו פעם, ובדרך כלל מספיק שולחן שעליו אפשר לשים מחשב ואולי כמה מדפים לידו. זה מסתכם ב-1.3 מטר על 1 מטר. אפשר לתכנן זאת בהתחלה, או למצוא מקום אחרמ כשיגיעו הילדים וחדר העבודה מקבל שימוש אחר.

"משהו אחר שעדיף לתכנן מראש הוא נושא המקלחות. עדיף שלהורים יהיה חדר רחצה משלהם, ואחר נוסף עבור הילדים. כדי להשיג את זה בדירה קטנה, אני בדרך כלל ממליצה לוותר על אמבטיה ולבחור במקלחונים. בתור אמא צעירה אני אומרת שככל שהמקלחת קצרה יותר, ככה החיים שלי ארוכים יותר. באמבטיה מתפזרים צעצועים וצריך לקרצף אותה, ומקלחונים הם גם שימושיים יותר וגם חוסכים במים".

ג'ני צ'רוואני / צילום: יח"צ
ג'ני צ'רוואני / צילום: יח"צ

ילד נוסף לא מחייב מעבר דירה

- על אילו דברים כדאי לשים דגש בדירות קטנות?

"רב שימושיות. בגלל שאין הרבה מקום, עדיף שלכל חפץ יהיו לפחות שני שימושים. לדוגמה, להרבה אנשים יש בבית פינת אוכל, אבל רוב הזמן הם אוכלים במטבח, ופינת האוכל משמשת רק לאירוח ובעיקר תופסת הרבה מקום. בדירות קטנות אני ממליצה לוותר על פינת אוכל, ולבחור באי שניתן לשבת לידו ולאכול. אם הדיירים נוהגים לארח הרבה או שמדובר במשפחה מורחבת, אז אפשר ללכת לנגר ולבנות תוספת שתיפתח רק במקרי הצורך, זה גם יעלה פחות משולחן וגם יהיה שימושי יותר.

"בהקשר הזה, גם ילד נוסף לא חייב לשנות את כל הבית או לאלץ את המשפחה לעבור לדירה גדולה יותר. אפשר לנצל את אותו חלל בשביל כמה ילדים. ילדים לא זקוקים לפרטיות, והם יכולים, ואפילו נהנים, לגדול ביחד באותו החדר. אפשר וחשוב לעצב לכל אחד פינה משלו כדי שירגישו שיש להם משהו משלהם, ואת זה אפשר לעשות על ידי צביעת הקירות בצבעים שונים, בעיקר אם מדובר על בן ובת".

- דירות קטנות, בעיקר כאלו שגדלים בהן ילדים, יהיו עמוסות במקומות אחסון?

"לא בהכרח. ברור שצריכים הרבה מקומות לאחסן, אבל לא חייבים להעמיס בארונות, או בכלל בפתרונות טריוויאליים, כמו שידות. יש פתרונות יצירתיים כמו להנמיך תקרה, למשל בשירותי האורחים, ולבנות שם בוידעם. הדיוק לא מתבטא רק בכך שלכל חפץ יהיה את המקום שלו ושהדירה תהיה מסודרת, גם הדיירים צריכים לארגן מחדש את החפצים שלהם, ואני מתכוונת בעיקר לזרוק את כל מה שלא צריך - צעצועים ובגדים ישנים, כלי פלסטיק במטבח - ולאחסן רק את החפצים שלא נמצאים בשימוש תכוף, כמו שקי שינה וציוד טיולים. אצלי בבית השתמשתי במקום של ארונות החשמל כדי לאחסן גם את האוכל של הכלב. לוחות החשמל צריכים מקום משלהם, אבל הם לא תופסים את כל הגובה, אז מתחת בניתי מעין שידה קטנה עם מדפים קטנים, והאוכל של הכלב מסודר שם".

- כיום יש הרבה אתרים שמראים איך אפשר לעצב את הבית לבד, וגם חנויות עיצוב זולות לא חסרות. מעצב פנים עדיין רלוונטי?

"הרבה לקוחות, בעיקר המבוגרים, יודעים מה הם רוצים, וזו גם הסיבה שהתהליך נעשה ביחד. אבל מעצב מביא איתו ידע, ניסיון ורעיונות שלא רואים בכל מקום, והוא גם יודע להתאים את הסגנון ללקוח. מעצב יודע אילו חומרים יתאימו לאמבטיה ואילו למרפסת, הוא מכיר בעלי מקצוע אמינים ויודע איך לעמוד בתקציב כך שהדברים גם ייראו יפה וגם יחזיקו מעמד לאורך שנים. היה לי לקוח שהתעקש על עליית גג, אבל לא הביא בחשבון עלויות של אישורים מהעירייה למשל. אלה דברים שמעצב טוב יודע לתכנן ולצפות מראש. אגב, אותו לקוח הוציא יותר ממה שהוא תכנן בסוף".

- מה אסור לעשות בזמן עיצוב הבית?

"אסור לוותר על אנשי מקצוע טובים. ראיתי מקרים שאנשים הוציאו את רוב התקציב על החומרים הכי יקרים בשוק, ובסוף לא נשאר להם כסף לאיש מקצוע שיעשה עבודה טובה, ובסוף החומר הכי יקר נראה כמו שני שקל. פסיפסים למשל, אם לא מדביקים אותם כמו שצריך, יכולים לצבור המון עובש ופשוט אי אפשר לנקות אותם כשהם מודבקים לקיר, או אבן בלי ליטוש תוך חצי שנה סופגת אבנית, הצבע שלה משתנה ומופיעים כתמים. אלה דברים שחוסכים עליהם עכשיו ואז משלמים ביוקר, כי חייבים להחליף ולתקן".

- איך בכל זאת אפשר לעצב בית קטן, נוח ויפה בתקציב לא גבוה?

"יש מקומות בבית שחייבים לשפץ וצריך לעשות זאת טוב ולהשקיע כסף, אבל לא את הכול צריך להחליף, אפשר גם רק לשפר. למשל צביעה מחדש או צביעה של קיר בצבע שונה יעשו הבדל גדול; אפשר לרפד מחדש את הסלון במקום לקנות חדש; וגם קרמיקות, לפעמים מספיק שינוי קטן כדי ליצור אווירה חדשה. חוץ מזה, אין צורך לבחור בחומרים היקרים ביותר, חשוב יותר להשקיע באיש מקצוע שיעשה עבודה טובה. גם לגבי גופי תאורה, הרבה אנשים רואים בזה סמל סטטוס ורוצים להשקיע, אבל לרוב מספיק להשקיע בגוף תאורה אחד מרכזי. העיקר הוא להשקיע איפה שבאמת צריך, ולא להוציא הרבה כסף על הכול".

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ