צירון מתמודדת במכרז להקמת בית זיקוק בניגריה

צירוןלצורך הקמת בית הזיקוק עבור חברת הנפט הלאומית של ניגריה, צירון חברה לתאגיד פיננסי שיעמיד מימון של עד 800 מיליון דולר

12.04.2016, 10:05

בתי זיקוק צירון, העוסקת במתן שירותי יעוץ ויזום עסקאות בתחום בתי הזיקוק, הודיעה על  התמודדות במכרז של חברת הנפט הלאומית של ניגריה לאיתור גופי השקעה ובעלי מומחיות להעתקה והקמה מחדש של בית זיקוק. "אנו ממשיכים לקדם את עסקי החברה באפריקה ובניגריה בפרט, בה קיים צורך חיוני עצום לתזקיקי אנרגיה לתמיכה בכלכלה המקומית מחד, ועתודות נפט שאינן ניתנות למיצוי מאידך. כך מסר רוני קופפרברג, בעל השליטה בצירון.

הודעת החברה באה לאחר דיווח קודם במסגרתו מסרה צירון כי החברה הבת שלה, "אמבר אנרג'י מקינה לוג'יסטיק" (Amber Energy Makina Logistics), חתמה על מזכר הבנות עם חברה ניגרית מקומית, לפיו תוביל החברה הניגרית ותנהל את המגעים מול הרשויות והגורמים המקומיים בניגריה בקשר עם השתתפות במכרז של חברת הנפט הלאומית הניגרית (NNPC).

בית זיקוק מחודש בטורקיה / צילום: יח"צ

לדברי צירון, החברה הניגרית אישרה כי הוגשה הצעה להשתתפות במכרז, בצירוף כל המסמכים הנדרשים על ידי ה- NNPC, וניתן אישור רשמי מגורמי הממשל המקומיים כי התקבלה ההצעה להשתתפות במכרז והיא תיבחן על ידי הגורמים הרלבנטיים.

להערכת צירון, הבעלות בנכס בית זיקוק בעל כושר ייצור של 100 אלף חביות נפט ביום, המוכן לשינוע, לצד הסכמים עם שותף מקומי וגורם פיננסי אשר הודיע כי יש לו עניין בניהול ארגון מימון בהיקף של בין 500 ל-800 מיליון דולר, ממצבים אותה היטב לאור תנאי המכרז, אשר אליו, כאמור, הוגשו כל המסמכים הנדרשים.

לאור אסטרטגיית החברה להפוך לשחקן מוביל במערב אפריקה, תוך התמקדות בניגריה וכן על רקע צניחת מחירי הנפט נוצרה הזדמנות ייחודית בתעשיית בתי הזיקוק המחודשים. מחד, היצע הנפט הוא גבוה ומחירו זול ומאידך קיים מחסור בתזקיקי נפט הדרושים להמשך הצמיחה המהירה של הכלכלות המתפתחות באפריקה בכלל ובניגריה בפרט.

סביבה עסקית זו מייצרת מכשול כלכלי עבור הקמת בתי זיקוק חדשים שהם פרויקטים ארוכי טווח, הדורשים עלויות גבוהות. מכאן שתנאים אלו תומכים בהקמת בתי זיקוק מחודשים שהינה זולה ומהירה באופן משמעותי (כמחצית העלות ומשך הזמן ביחס להקמת בית זיקוק חדש).

בנוסף, מדינות באפריקה מובילות מדיניות להקמה של בתי זיקוק מחודשים. בניגריה סוכנות הנפט הלאומית (Nigerian National Petroleum Corporation) הודיעה כי היא קוראת ומעודדת את הסקטור הפרטי להקמה מחודשת של בית זיקוק (Relocation), או שילוב בין תשתית קיימת עבור בית זיקוק ובתי זיקוק מחודשים (Collocation).

הנהלת החברה מאמינה כי היא ממוצבת היטב כשותף מועדף לספק שירותים עבור הקמה של בתי זיקוק מחודשים לאור ניסיונה והידע שלה בתחום, לרבות איתור נכסים, אבחונם, פירוקם, תיעוד פיזי ודיגיטלי, שינוע רכיבי בית הזיקוק ואחסונם וכן ניהול התהליך מתחילתו ועד סופו.

 

צרו איתנו קשר *5988