הגעתם לגיל 50? שימו לב לתיקון 190 לפקודת המס

תיקון 190 מאפשר להפקיד כספים לקופת גמל ולמשוך אותם מגיל 60 כקצבה פטורה או כמשיכה הונית עם מס של 15% ■ מהם היתרונות הטמונים בו עבור החוסכים

 

 

 

שקד וילנצ'יק / צילום: מאיה בירגר
שקד וילנצ'יק / צילום: מאיה בירגר

*** הכתבה בשיתוף קרני - וילנצ'יק פתרונות פיננסים 

במחצית שנת 2012 נכנס לתוקף תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. התיקון מאפשר להפקיד כספים לקופת גמל ולמשוך אותם מגיל 60 בנזילות מלאה כקצבה חודשית הפטורה ממס או ממשיכה הונית עליה ישולם מס של 15% בלבד, לעומת מס רווחי הון העומד על 25%. עד אז האלטרנטיבה למי שרצה שכספו ינוהל בשוק ההון וביקש למשוך את כספו כסכום הוני היתה באמצעות תיק מנוהל.

לדברי שקד וילנצ'יק, שותף ב"פמילי אופיס קרני וילנצ'יק פתרונות פיננסיים", "התיקון מיועד למשקיעים בגילאי 50 פלוס ומאפשר להם למשוך את כספם החל מגיל 60 כקצבה (פטורה לחלוטין ממס) או כמשיכה הונית (מס של 15% נומינלי בלבד לעומת מס רווחי הון של 25% ריאלי). זאת בתנאי שיש להם או שתהיה להם פנסיה חודשית של 4,500 שקל לפחות.

"ההפקדה בקופת גמל, בהתאם לתיקון 190, היא האופציה הטובה ביותר להשקעה (כתחליף לפיקדונות בנקאיים או תיק מנוהל) וניתן לראות מגמה ברורה מאוד של מעבר משקיעים להפקדות בהתאם לתיקון: בשנת 2015 הופקדו, באמצעותו כ-2 מיליארד שקל. השנה הקצב הוכפל וברבעון הראשון של 2016 בלבד כבר הופקדו אליו מיליארד שקל. זאת לעומת כ-200 מיליון שקל שהופקדו בכל שנת 2014.

וילנצ'יק מוסיף כי למרות שחלק גדול מהציבור אינו מכיר את תיקון 190, הוא מאפשר לחוסכים המבוגרים ליהנות ממספר יתרונות משמעותיים שישיאו תשואות עודפות:

דחיית מס: בניהול תיק על כל פעולה שבגינה יש רווח, יש תשלום מס בשיעור של 25% על הרווחים הריאליים. לעומת זאת, בקופת גמל המצב שונה - אין תשלום מס לאורך כל חיי הקופה, אלא תשלום מס פעם אחת בלבד, בגובה 15%, אך ורק במעמד משיכת הכספים. מבדיקה שנערכה ב"קרני וילנצ'ק" עולה כי יתרון זה בלבד העניק למשקיעים באמצעות תיקון 190 תשואה עודפת של 30% לעומת תיק מנוהל בתמהיל זהה.

שינוי מסלול ללא אירוע מס: במיוחד בתקופות של גאות ושפל בשווקי ההון, בהם יש לעשות התאמות בתיק ההשקעות, לקופת גמל יתרון משמעותי על פני תיק מנוהל ולפיו ניתן לעבור בין מסלולים ללא אירוע מס, כלומר: ללא תשלום מס רווחי הון.

אופי השקעות: מנהלי קופות הגמל רשאים להשקיע במגוון מכשירי השקעה, בנוסף להשקעה בניירות ערך הנסחרים בבורסה. באפשרותם להשקיע גם בנכסים לא סחירים כגון: נדל"ן, קרנות והלוואות פרטיות וקרנות גידור. כמו כן, בזכות היקף הנכסים הגדול, מנהלי ההשקעות יכולים לבצע השקעה ישירה בניירות ערך בבורסות בחו"ל. השקעות שכאלו, שאינן נכללות בתיקים מנוהלים סטנדרטים, יכולות להניב תשואות של כ-5%-8% בשנה, תשואות טובות משמעותית בסביבת ריבית אפסית ואינפלציה שלילית.

עלויות: דמי הניהול בקופת גמל נמוכים משמעותית מאשר באלטרנטיבות החיסכון האחרות.דמי הניהול בתיק מנוהל (בבית השקעות או בחברת ביטוח) נעים סביב 1%-1.5% בממוצע, ויכולים להגיע אף ל 1.5%-2%. לעומת זאת, דמי הניהול הממוצעים בקופת גמל נעים סביב 0.5% ל-0.8% בהתאם לסכום החיסכון. בנוסף, קופות גמל אינן גובות מע"מ והעמית פטור מעמלות נוספות דוגמת דמי משמרת ניירות ערך, ועלויות הקנייה והמכירה של ניירות ערך בתוך הקופה נמוכות באופן משמעותי. כמו כן, אין בקופות גמל קנס בגין "עמלות מינימום" ומנהלי ההשקעות בקופות גמל רשאים להשתתף בהנפקות וליהנות בהן מהנחה השמורה לגופים מוסדיים בלבד.

הלוואה כנגד חיסכון: במידה והחוסך זקוק לכסף מיידי, בתיק מנוהל יש צורך למכור חלק מהתיק. לעומת זאת, החברות המנהלות של הגמל מאפשרות לקבל הלוואות בתנאים אטרקטיביים מהקופה, מבלי לשבור את החיסכון. לעיתים, הריבית שתשולם עבור ההלוואה תהיה נמוכה מהריבית אותה יקבל העמית על החיסכון. לכן עדיף לקחת הלוואה בריבית כמעט אפסית ולהשאיר את הכסף בקופה שיצבור תשואה ורווחים.

העברה בין דורית: יתרון משמעותי נוסף הוא העברה בין דורית של הכספים. במקרה של פטירת החוסך לפני גיל 75, היורשים יוכלו למשוך את מלוא הסכום בלי לשלם מס בכלל. במקרה של פטירה לאחר גיל 75, היורשים יוכלו לקבל קצבה חודשית פטורה ממס, או למשוך את מלוא הסכום ולשלם על כך 15% מס רווחי הון בלבד.

צרו איתנו קשר *5988