דעה: מדליית השלום של אובמה מוכתמת בדם

התהליכים המסוכנים שעבר העולם בעידן אובמה הם במימדים היסטוריים: בקואליציה מול דאע"ש הוא נותר לבד, צפון קוריאה ואיראן לא יהססו להשתמש בנשק לא קונבנציונלי, ואירופה, השותפה הטבעית שלו, קורסת מול גלי מהגרים

19.04.2016, 10:52 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, זכה בפרס נובל לשלום בתחילת הכהונה, הפרס ניתן על כוונות טובות. עם סיומה אפשר לקבוע שמדלית השלום טבולה בדם ושהנשיא מותיר אחריו עולם יותר אלים והרבה יותר מסוכן.

עבדות, אונס, עינוים, טיהור אתני, רצח המונים הגליית מיליונים, מכל אלה המורשת של אובמה מותירה לעולם יותר. הידיעה של הנרדפים והמעונים שיש קרן אור נכזבה. אובמה נסוג מאחריות וכיבה את התקווה.

נשיא ארה"ב הוא אדם נאור שמחזיק בערכים נעלים אבל הערכים האלה נפגעים והעולם החופשי נחלש. הביטחון והחירות של העבדים והעובדים, הנשים והעמים נקנו תמיד במאבק וללא נכונות להגן עליהם - הם נפגעים.

התהליכים המסוכנים שעבר העולם בעידן אובמה הם במימדים היסטוריים.

כשפוצצה פצצת האטום הראשונה האימה שאחזה ברוברט אופנהיימר מנהל הפרויקט היתה כה גדולה, שדבר לא עלה בראשו זולת תפילה הודית עתיקה - עכשיו הפכתי למוות עצמו, מחריב היקום.

מאז, נעשו מאמצים גדולים למנוע הפצה של נשק יום הדין, אבל אובמה גילה חולשה מיוחדת מול צפון קוריאה ואיראן, מדינות נוספות וארגוני טרור פועלים להשיג נשק דומה וזו הסכנה הגדולה ביותר לשלום העולם.

התהליך מסוכן במיוחד כי הוא מקביל להתחזקות אותם גורמים שלא יהססו להפציץ בנשק גרעיני וכבר היום משתמשים, תוך העלמת עין של אובמה, בנשק לא קונבנציונלי שברשותם.

העולם החופשי נסוג בפני רוסיה שפלשה לאוקראינה ולסוריה, בפני סין שמרחיבה אחיזה בים סין הדרומי.

סטודנטים במוסקבה, איראן, תורכיה והונג-קונג דורשים זכויות, מצפים לתמיכה, וכשזו לא מגיעה חשים דיכוי.

כשאובמה מונה עשרות שותפות לקואליציה מול דאעש איש לא בוטח בו והוא נישאר לבד. המזרח התיכון וחלקים באפריקה מתפוררים, הגבולות נעלמים, הישות המדינתית נחלשת, פורצות מלחמות דת שימשכו שנים.

האיחוד האירופי, השותף המרכזי של ארה"ב בעולם המערבי, בונה גדרות. הביטחון האישי במדינות החברות בו נפגע, הכלכלה נחלשת והוא קורס מול גלי המהגרים, מפוצל בין שמאל פנאטי לימין גזעני ומאבד את יכולת התפקוד.

החולצה של אובמה נקייה, ידיו לא שפכו את הדם אבל מחדליו כן. הוא שוחר שלום ואחווה, אבל כשהעולם בוער הוא בודק שדבר לא דבק לחולצתו ורוקד טנגו.

אז נזכור ונזכיר שעל הביטחון והחירות עדיין צריך להיאבק, שמנהיגים נבחנים בתוצאות ולא בנאומים חוצבי להבות.

לכל הכתבות לחץ כאן >>