תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

איך תשיגו תשואה מתוכננת בעסקת נדל"ן?

חישוב מוטעה של שיעור המימון שניתן לקבל כנגד נכס עלול לפגוע בכדאיות העסקה ואף להביא לביטולה

אלעד עירד / צילום: פוקסי מדיה
אלעד עירד / צילום: פוקסי מדיה

***הכתבה בשיתוף פוקסי מדיה

קניתם נדל"ן להשקעה/יזמות ולא קיבלתם מימון בסכום שציפיתם
כדי להוציא עסקת נדל"ן לפועל, סביר להניח שתיגשו לבנק לשם קבלת אשראי. חישוב לא נכון של שיעור המימון שניתן לקבל כנגד הנכס עלול לשנות מקצה לקצה את כדאיות העסקה ואף להביא לביטולה. היכן הבעיה? שיעור המימון נגזר משווי הנכס, שנקבע באמצעות שומת מקרקעין הבנויה בהתאם לכללי תקן 19 של הוועידה לתקינה שמאית, שאומץ ע"י הבנקים לצורך העמדת ערך בטוחה יציב. בשל חוסר מודעות לכללי התקן, לא פעם מופתעים הלקוחות מהפער הקיים בין הערכת שווי הנכס לפי שווי שוק, לבין הערכתו לצורך בטוחה לאשראי לפי תקן 19.

לבחון מראש את מתווה העסקה על פי כללי תקן 19
אומרים שהבנת הבעיה מהווה מחצית הדרך לפתרון. נכסי נדל"ן, במיוחד אלו המורכבים יותר, דורשים בחינה יסודית של מצב הרישוי ומצב זכויות הבנייה על מנת לוודא שלא מסתתרות בהם הפתעות מהסוג שאף אחד לא רוצה. בעיות רישוי, פוטנציאל תכנוני שאין עדיין ודאות מלאה באשר למימושו, ואפילו זכויות תמ"א 38, נכללים בגדר אלמנטים בעייתיים מבחינת שומה לפי תקן 19. הפתעות מהסוג הזה עלולות להשאיר את ציפיות הרווח והתשואה מהנכס שלכם על הנייר.

תכנון נכון של גובה המימון יסייע לכם להוציא את העסקה לפועל
אתם מתכוונים להשקיע בנכס? ליזום פרויקט? יש לכם תוכנית עסקית ורווח הנגזר משיעור מימון מסוים - אל תגידו שלא ידעתם! קראו היטב את תקן 19 של הוועדה לתקינה שמאית, שאלו את היועצים שלכם לגביו. מודעות מבעוד מועד לאלמנטים בעייתיים למימון, יכולה לסייע לכם במו"מ להפחתת מחיר העסקה ואף תעזור לכם לממש את התוכנית העסקית ולהשיא את התשואה המבוקשת.

למידע נוסף לחצו כאן >>

צרו איתנו קשר *5988