דעה: על הסכנה שבהערצה עיוורת ואיך בולמים אותה?

בהערצה לא מבוקרת יש סכנות של היגררות למעשים לא רצויים, של ניצול ושל ביטול עצמי ■ יש דרך להימנע מכל אלה

 

 

16.05.2016, 11:54 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה

שלום לתותחיות מ-ו'3,

בסרטון שהפקתן לחברה שחוגגת בת מצווה הייתן מקסימות, אבל גם הבאתן ברכות מידוענים שאינכן מכירות, איזה ערך יש לברכה כזאת?

אתן בשלב של גיבוש אישיות, אנחנו ההורים רוצים שתהיו בטוחות בעצמכן, שתדעו להפעיל שיקול דעת, לבחור, לבחון. הערצה של אדם לא מוכר היא ההיפך מכל אלו, יש בה חולשה והקטנה שלכן וגם סכנה. האמת, גם מבוגרים חוטאים בכך.

יש מנהיגים נערצים שרצחו מיליונים, יש זמרים נערצים שצורכים סמים קשים וכוהני דת מסוכנים וכוכבי ספורט אלימים.

המעריצים מתייחסים לתכונה אחת בולטת של הדמות כמו קול נעים, גוף יפה, כושר רטורי, להטוטים בכדור ומתעלמים לחלוטין מכל היבטי האישיות האחרים של הכוכב.

בהערצה לא מבוקרת יש סכנות של היגררות למעשים לא רצויים, של ניצול, של חיקוי, של ביטול עצמי, אז אל תעריצו אדם לא מוכר, בוודאי לא בלי ביקורת.

אז אסור להעריץ? אפשר, אם בוחרים את מה - אפשר להעריץ תכונה או יכולת מסוימת כמו מהירות ריצה, התמדה, יכולת כתיבה, אפשר להעריץ פעולה, למשל עזרה, או מעשה גבורה ואפשר להעריץ אדם קרוב שאנו מכירים את מכלול תכונותיו.

אבל עדיף לא להעריץ בכלל אלא להתרגש מיופי או ממעשה, אפשר לאהוב, אפשר גם להעריך. הערכה מבטאת שיקול דעת, היא מתייחסת לעניין מסוים ואין בה הילה שעוטפת את הדמות כולה. ההערצה מכוונת בדרך כלל לדמות רחוקה, לא נגישה ואין זה מקרי. ההיכרות הקרובה חושפת צדדים נוספים חולשות ופגמים.

תחשבו מה נכון לדעתכן ותראו אצל אותו אדם, שמשך את תשומת ליבכן, מה באמת מתקיים אצלו. אז אל תעריצו את החתיך, או הזמרת, או מלכת הכיתה, תאהבו, תתרגשו, תעריכו, ואף פעם אל תוותרו על עצמכן, על שיקול הדעת שלכן, על הבחינה והבחירה.

לכל הכתבות לחץ כאן >>