כחלון: לוקח אחריות על נושא הדיור, ואני אתן דין וחשבון

שר האוצר אמר הערב בכנס נדל"ן בנתניה: "בשנה שעברה הבנקים הוציאו 60 מיליארד שקל למשכנתאות, וכואב לי הלב לראות את הצעירים עומדים בתור למשכנתאות האלה. זה צריך להשתנות"

כחלון / צילום: יונתן בלום
כחלון / צילום: יונתן בלום

"מחיר למשתכן ירוץ ויעבוד וגם בסופו של דבר ישפיע על המחירים. אני לוקח אחריות על נושא הדיור, ואני אתן דין וחשבון, אבל תנו לי את הזמן לעבוד. שנים ארוכות שהמדינה ספסרה בקרקע. ואת זה הפסקנו. בגלל זה כל קרקעות המדינה הולכים לזוגות צעירים. ובגלל זה מתקיפים אותי הקבלנים. כי לא נשאר להם. אומרים יהיו סלאמס. אומרים שהתוכנית לא טובה. היזמים הם יזמים, ואני מכבד אותם" - כך אמר שר האוצר, משה כחלון, בכנס נדל"ן שהתקיים במכללה האקדמית נתניה.

לדבריו, "הם בונים ומרוויחים פעם אחת. וזה בסדר. לא צריך להרוויח פעמיים. אני מודיע כאן ועכשיו שאני מתכוון להאריך את מחיר למשתכן. מי שחשב שנגמר טועה. בשבוע הבא יזכו בקריית מוצקין ואחר-כך בראש-העין. זה כמו אוטובוס שיצא מהתחנה הוא יתמלא ויתמלא ואנחנו לא מתכוונים לעצור ויהיה לכולם. כל עוד יש משבר אנחנו נמשיך עם זה". 

"בשנה שעברה הבנקים הוציאו 60 מיליארד שקל למשכנתאות, וכואב לי הלב לראות את הצעירים עומדים בתור למשכנתאות האלה. הכסף הזה הולך לבטון, וזה בתקופה שהם הכי צריכים את הכסף. זה צריך להשתנות", המשיך כחלון. "יש בעיות של חבלי לידה עם המשכנתאות במחיר למשתכן, אבל אני יכול להרגיע את כולם שזה ייפתר וכולם יקבלו משכנתאות. אנחנו מטפלים בזה. אין לי טענות לבנקים, זה לא היה בשל עד הסוף, ועכשיו אנחנו יושבים איתם והמשבר הזה ייפתר".

 

כחלון התייחס גם לסוגיות שאינן קשורות לדיור ודיבר על נתוני הצמיחה הנמוכים: "היום פורסמו נתוני הלמ"ס על האטה בצמיחה. אז הקמנו שולחן עגול עם תעשיינים ויצואנים כדי לראות איך מטפלים. לא היה שולחן כזה מאז 2009 ועכשיו יהיה. למדוד דברים אנחנו צריכים פרק זמן, ואני לוקח הנתונים ברצינות. צריך לזכור שברבעון הראשון של השנה הקודמת היו נתוני צמיחה של 0.2 כשנכנסתי לממשלה. צריך להתייחס לנתונים, אבל לא להיבהל".

שר האוצר התייחס גם לעבודה על התקציב ואמר: "היום צריך להתחיל לעבוד על תקציב. אנשי האוצר היו אצלי היום והציגו את המספרים  אז כמובן כמו כל תקציב, לכסף יש תכונה בולטת - הוא תמיד חסר. אנחנו נתמודד באמצעות התייעלות וניהול נכון של תקציב, אבל בשום מקרה גם בתקציב הבא אני לא מתכוון להקטין את התקציבים של הרווחה בריאות וחינוך.

"יהיה אפילו גידול בתקציבים הללו. אני מדבר על מיליארדים כי הפערים במדינה חייבים להצטמצם. אנחנו כמו עסק. צריכים להביא לצמיחה. התוספות שהוצגו לי היום מדברות על 2.5 מיליארד שקל לבריאות, 2.5 מיליארד לתחבורה, 1.5 מיליארד לחינוך ואני אומר כאן שהמספרים האלו זה המינימום ולא המקסימום. והדבר המרכזי הוא חבילה רצינית לעידוד הייצוא, לצמיחה. לא חוששים לדבר גם על מיסוי, לא נעלה מיסוי, אלא כדי לעודד צמיחה. שוקלים להוריד מיסוי, אני מדגיש שוקלים. גם הפחתת יוקר מחיה. אבל הדברים הללו לוקחים זמן".

שר האוצר כחלון התייחס גם לסוגיה הפוליטית של הרחבת הממשלה: "אשמח שתהיה ממשלה רחבה ככל האפשר. מאז נכנסתי לממשלה אני עושה מאמצים ואפילו לוחץ וממליץ לראש הממשלה להרחיב הממשלה. היום נפגשתי עם ראש הממשלה ושמחתי לשמוע שהמגעים נמשכים. יש מגעים עם מפלגת העבודה ועם ישראל ביתנו. זה הזמן לממשלה רחבה. אני חושב שבראייה מלמעלה זה יעשה רק טוב לעם שלנו. אני גם יודע שצריך החלטות אמיצות משני הצדדים ויהיה מחיר. אבל מנהיגים מקבלים החלטות שקשה, המנהיגים צריכים לנהוג באומץ לב ולבוא לעם ישראל ולהגיד שקיבלנו החלטה כי זה מה שאנחנו מאמינים. ממשלת אחדות היא יציבות. היא חיונית לכלכלה לביטחון לחברה, ולכל הרפורמות שאנחנו מקדמים".

 "אני מודאג שהנכדים שלי לא יוכלו לרכוש דירה"

"אני מודאג שהנכדים שלי לא יוכלו לרכוש דירה. כל עוד הקרקעות נמצאות בידי מונופול אחד של המדינה אני לא רואה איך המחירים ירדו", אמר היום פרופסור אהרון נמדר, דיקן בית הספר לנדל"ן במכללת נתניה בכנס, במושב שעסק בקושי של הדור הצעיר לרכוש דירות. "איך יכול להיות יחידת קרקע לדירה על קרקע חשופה בירושלים תעלה 800 אלף שקל.

"מי קבע שככה היא צריכה לעלות? הקרקע היא הפרה החולבת של המדינה. במקביל יש גם בעיה של תכנון. יש עכשיו את הותמל, חוק שקובע לוחות זמנים קצובים לקבלת היתר בנייה. למה מה שטוב לותמ"ל לא טוב בתל-אביב? למה צריך בתל-אביב 10 שנים לקבל היתר. החסם התכנוני גרוע יותר מבעיית הקרקע. אני מאוד פסימי כל עוד לא רואים פתרונות באזור המרכז. אנחנו מתעלמים מהחסם התכנוני, וזה לא טוב".

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, התייחס לתוכנית מחיר למשתכן ואמר: "תוכנית מחיר למשתכן טובה, אבל יש לה בעיות. לא מערבים את משפרי הדיור והמשקיעים בתוכנית ואחת מתופעות הלוואי היא שהמשפרים לא יוצאים מדירות קטנות יותר אליהן יכולים להיכנס זוגות צעירים. בעיה נוספת שאנחנו מתחילים להרגיש היא ההצלחה של המכרזים במרכז לעומת כישלון בפריפריה, וגם נראה שקצב ההגרלות והשיווקים לא עולה. אני לא חושב שהתוכנית הזו תצליח להוריד את המחירים".

דרור נגל, מנכ"ל חברת אזורים, התייחס גם הוא לתוכנית מחיר למשתכן ואמר: "אנחנו מרגישים שחלק מהאנשים מחכים למחיר למשתכן. חלק מהם בכלל לא חשבו שיוכלו לרכוש דירה, ועכשיו יש להם הזדמנות. אבל בגלל ההיצע הנמוך והמיקומים של המכרזים זה לא מספק. זה ניסיון טוב של המדינה, אבל לא יעזור. כל שנה יש הבטחות למספרים של יחידות דיור והתחלות בנייה והיקפי שיווקים כאלה ואחרים, אבל תמיד רואים את המציאות בסוף. אני גם חושש שהבניינים שכולם לזכאים והתוכנית עשויה לגרור פערים חברתיים שהתוצאה שלהם לא תהיה חיובית".

אוהד דנוך, מנכ"ל סולל בונה תשתיות, התייחס לתחום התשתיות ואמר: "אני קורא למקבלי ההחלטות לייצר תוכנית אב שאומרת לציבור וגם לראשי הערים לאן פנינו מועדות ב-20 השנה הקרובות בכל הקשור להשקעה בתשתיות ובתחבורה ציבורית. השקעה בנדל"ן והפשרת קרקעות, גדולה ככל שתהיה, לא יכולה להיות פתרון שלם לבעיית הדיור בלי בנייה של תשתיות מתאימות".

צרו איתנו קשר *5988