שרת המשפטים, איילת שקד, בוחנת בימים אלה אלטרנטיבות למנגנון אי-הפללה של שימוש עצמי בסמים קלים. מדברים שנידונו בשבוע שעבר בדיון שנערך בהצעת חוק דומה שהגישה ח"כ תמר זנדברג (מרצ), ומהתבטאותם של נציגי משרד המשפטים, עולה כי שקד פנתה לפני כמה חודשים לפרקליטות ולמחלקת ייעוץ וחקיקה במשרדה כדי שיבחנו חלופות לדה-קרימינליזציה.

כמות סמים לשימוש עצמי מוגדרת בחוק עד 5 גרמים, ועל-פי המתווה המתגבש במשרד המשפטים, נבדקת המרת העבירה של החזקה לצריכה עצמית ושימוש עצמי בחשיש ובמריחואנה לעבירה של קנס מינהלי שמוערך כרגע במאות שקלים. במקרה כזה ההפללה בגין העבירה פוחתת משמעותית, אך הפעולה מוגדרת אסורה.

 

הרציונל מאחורי המנגנון החדש הוא שמודל של אי-הפללה ימשיך לבטא גישה של הוקעת השימוש בסמים קלים וימסגר אותה כהתנהגות לא ראויה, אך בה-בעת הוא יוביל להפחתה משמעותית של הכתם הפלילי על משתמשי הסמים הקלים - זאת בשונה ממודל של לגליזציה, שמשמעה ביטול האיסור שהיה קיים בגין מעשה מסוים והפיכתו לחוקי.

בישראל קיים איסור שימוש והחזקת חומרים המוגדרים "סם מסוכן" בפקודת הסמים המסוכנים שנוסחה לראשונה ב-1973, שעם רשימת החומרים נמנה הקנאביס. החזקתו והשימוש בו, גם אם לשימוש עצמי, מהווים עבירה פלילית שנושאת עמה גם עונש מאסר.

יחד עם זאת, לפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אין למצות את הדין עם "אדם נורמטיבי", המוגדר כמי שאין לו תיקים פליליים מעבר לנושא הנדון, שנתפס לראשונה בחייו עם כמות קטנה של מריחואנה או חשיש לשימוש עצמי. ואולם, אין בכך כדי למנוע הגשת כתב אישום או פתיחה בחקירה, והתיק בעניין זה עשוי להיסגר במתן אזהרה שתירשם בגיליון הפלילי.

הצעת החוק של שקד, אם אכן תקרום עור וגידים, תבטל את הרישום הפלילי כליל. עם זאת, לא ידוע אם מדובר במקרים של עיכוב בפעם הראשונה בלבד או מעבר לכך.

שקד התייחסה בעבר לנושא של סמים קלים וללגליזציה שלהם. בסוף שנת 2012, בתשובה לפנייתו של משתמש בעמוד הפייסבוק שלה לקראת הבחירות שנערכו בפברואר 2013, השיבה שקד כי היא מתנגדת ללגליזציה, אולם מעולם לא התבטאה לגבי אי-הפללה. לא מן הנמנע כי אחת הסיבות לגישתה בעניין היא פנייתו אליה של חבר הכנסת לשעבר מהבית היהודי, ינון מגל, שתומך בפה מלא באי-הפללה. 

הצעות חוק דומות כבר עלו בעבר לא פעם. רק לאחרונה העלתה חברת הכנסת זנדברג (מרצ) הצעה חופפת, וגם חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) הגישה הצעת חוק בנושא, אולם זו הפעם הראשונה ששרת המשפטים מקדמת בעצמה חוק כזה ויוצאת בגלוי בעד מנגנון הדומה לאי-הפללה.

ניתן להעריך כי המגמה של שקד תתבשל לכדי הצעת חוק ממשלתית, אך היא צפויה להיתקל בהתנגדות משני המשרדים האחרים העוסקים ישירות בנושאף המשרד לביטחון פנים - בהיבט האכיפה; ומשרד הבריאות - משום שקנאביס נמצא בפקודת הסמים הקלים.

לכן מסתמן כי הצעד הבא של שקד בעניין יהיה לדון עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ועם שר הבריאות, יעקב ליצמן, ולנסות לקבל את הסכמתם ואת תמיכתם בהצעת החוק. אם תוגש הצעת החוק כהצעת חוק ממשלתית, יהיה זה קידום משמעותי לנושא, ולהצעת החוק יהיו סיכויים גבוהים יותר לעבור.

מלשכת שרת המשפטים נמסר: "השרה שקד בוחנת אפשרויות שונות לעניין אי-הפללה של צריכת הסמים הקלים כמו הקנאביס, ובכלל זה גם הפיכת הרישום הפלילי לקנסות מנהליים. סמים הם דבר שלילי, ועם זאת יש לבחון את עניין הפללת מי שצורך לעצמו סמים קלים".