במקום ללמוד, תקנו דירה

איך הגענו למצב שסטודנטים מתגאים במועדון צרכנות הדיור הגדול בישראל?

דירות למכירה / צילום: איל יצהר
דירות למכירה / צילום: איל יצהר

עו"ד חגי אולמן, הנאמן שהפך למפרק חברת אדמה, אמר בשבוע שעבר שאורן קובי שטף לאנשים את המוח. מדובר ביותר מדי קרדיט לקובי, שבסך הכול רכב על גל וניצל בצורה צינית שטיפת מוח הרבה יותר המונית ומקיפה, מאז הריבית הידרדרה לרמה אפסית והמוני בית ישראל (והמונים בכל רחבי העולם החיים בסביבת ריבית דומה) החלו לאבד את דעתם בחיפוש אחר תשואה. האמוק הנדל"ני הוא כמובן רק תוצאה והקרקעות החקלאיות של אדמה הן רק דוגמא אחת שולית ורעה במיוחד.

עד כמה שטיפת המוח היא המונית ורחבה? היום למשל יתקיים "כנס הנדל"ן הגדול בישראל", אותו עורך הבית האקדמי - המגדיר עצמו כ"זרוע הדיור והנדל"ן של התאחדות הסטודנטים הארצית, המהווה את מועדון צרכנות הדיור הגדול בישראל, המונה מעל ל-430 אלף חברים". כרטיס כניסה לכנס עולה 100 שקל (35 שקל במכירה מוקדמת).

מה לסטודנטים ולנדל"ן? איך הגענו למצב שסטודנטים, שרובם עוד לא יודעים איפה יעבדו ויגורו עוד שנה, מתגאים במועדון צרכנות הדיור הגדול בישראל? האם סטודנטים לא אמורים לשנן את חומר הלימוד כדי למקסם את המשכורת של מחר, במקום לדבר שוב ושוב על מחיר הדירה שירצו לקנות מחרתיים? במנטרה השחוקה (והחשובה) שמציגה מחיר מול הכנסה (140 משכורות ויותר לרכישת דירה), מוטב שהסטודנטים יתמקדו בבעיית ה"מכנה" - המשכורת הנמוכה של מי שחי כאן, במקום להצטרף לעדר המוחה על בעיית "המונה" - מחיר הדירה המטורף. כדאי שדור העתיד ידאג מהצמיחה המדשדשת, מהפריון הנמוך, מההסתמכות המוחלטת על קטר ההיי-טק ומהמשכורות הקפואות, הרבה לפני שגם הוא מתכנס לחשוב איך להוריד את מחירי הקרקע.

ואם זה היה רק דיבורים - ניחא. אבל התאחדות הסטודנטים גם מדברת על מחירי הדירות הגבוהים, וגם רצה בטירוף לקנות נדל"ן עם כולם. בבית האקדמי שהקימה ההתאחדות מציעים עכשיו לסטודנטים (מתוך דאגה לעתידם, כמובן) להצטרף לקבוצת רכישה להקמת מגדל 'oxford tower' בבאר שבע. שיתוף הפעולה עם מארגני הקבוצה כולל "שובר חכם לסטודנטים ואקדמאים צעירים", המציע חבילת הטבות בשווי 50 אלף שקלים - 35 אלף שקל הנחה על הדירה, 8,500 שקל "מימון הוצאות עו"ד", 4,700 שקל ייעוץ פיננסי ועל הדרך גם "הטבה לנופש במלון יוקרה". וכאמור, כל זה לרכישת דירה בקבוצת רכישה בבאר שבע - השילוב הכי מסוכן על הסקאלה.

ושיהיה ברור: כדי שההשקעה בפרויקט החדש תצליח, וכדי שיהיה שווה לסטודנטים הצעירים לקנות היום ולא מחר, מוכרחים להמשיך להניח שמחירי הדירות ימשיכו בנסיקה. והנה, במהלך כמעט מובן מאליו, גם התאחדות הסטודנטים משתתפת בשטיפת המוח הנדל"נית הגדולה.

צרו איתנו קשר *5988