אל תתנו לתוצאות הבחירות בהולנד להטעות אתכם, אירופה תתפרק

היבשת הישנה נתונה ללחצים גדולים בכמה חזיתות והיא תקרוס ■ ישראל לא ערוכה למפץ שכזה ולהשלכות שלו על הכלכלה והביטחון

19.03.2017, 13:47 דרור הלוי

*** הכתבה בשיתוף העיר החדשה  

איזה אירוע דרמטי היסטורי, עם השפעה עצומה עלינו, יתרחש בקרוב ואנחנו לא רואים ולא מוכנים? ובכן אירופה תתפרק. היבשת דנן היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ישראל ולהתפרקות יהיו השפעות מרחיקות לכת על הכלכלה המקומית כמו גם על נושאי מדיניות וביטחון.

היבשת הישנה נתונה ללחצים גדולים בכמה חזיתות והיא תקרוס. מנגנון קבלת ההחלטות בה מסורבל ושנוא, המטרות המשותפות מעורפלות ואילו הקשיים דורשים פתרונות מידיים, אולם אלה ניתנים ברמה מקומית ללא תאום ופעמים רבות לפי אינטרסים מנוגדים.

אירופה לא מסוגלת להגן על הגבולות: רוסיה פלשה לאוקראינה ומאיימת על מדינות נוספות וברור שאין תרחיש בו יופעל צבא מאוחד, איש-איש לנפשו; טורקיה עם רגל בחוץ ורגל בפנים, סובלת מהקצנה דתית ומלחמה פנימית; מדינות הדרום ננטשות במאבקן בזרם הפליטים שגובר עם האנרכיה בלוב וחלקים מאפריקה.

כשאיומי ההגירה והטרור מתגברים ומעבר חופשי בין המדינות מסכן את הביטחון והיציבות, הברירות הן להגן על הגבולות החיצוניים של היבשת, או להקים מחדש את הגבולות הפנימיים.

הנרטיב של השמאל הליברלי לא מאפשר לשמור על הגבולות החיצוניים ובד בבד אינו מתמודד עם איומי הטרור וזרם הפליטים ועל כן מחייב כל מדינה להחליט לבדה - להציב שוב גבול ולדאוג לעצמה. והימין? הוא ממילא מבקש להחיות את הלאומיות הישנה.

כל דרך שאירופה תבחר תביא לאותה תוצאה: בזירה הכלכלית המתחים גוברים, המדינות החלשות נכנעו יותר מדי, החזקות מרגישות שנתנו יותר מדי. האוכלוסייה מזדקנת, הוועדים חזקים, הסבסוד יקר, שעות העבודה מעטות, ההרגלים של כלכלה שבעה אינם תחרותיים מול המדינות הצעירות והרעבות בהובלת הודו וסין.

היתרון האקדמי טכנולוגי של היבשת הישנה, שהביא לשגשוג, הולך ונעלם שטחי ההשפעה ההיסטוריים כבר כמעט לא קיימים. בריטניה תצא בקרוב מהאיחוד האירופי או תישאר על תנאי עם הסכמים מיוחדים אותם ירצו גם האחרים.

האיחוד פרח אחרי נפילת חומת ברלין, באווירה של הצלחה שותפות ושלום. אין לו כלים להתגבר על המשברים וכשהבעיות גדלות הולכים לקצוות. הימין הלאומני בדלני יתחזק, השמאל יקצין תוך חבירה למהגרים ולאיגודים. יהיו גירושים ויווצרו בריתות והסכמים חדשים - הסכמי סחר, הסכמי מודיעין, תיירות או שיתופי פעולה מדעיים. כולם יהיו מושפעים מהם, לכולנו יווצרו הזדמנויות חדשות וגם סיכונים. וכמו בכל שינוי גדול יהיו נפגעים ומנצחים, חשוב להיות מוכנים.

לכל הכתבות לחץ כאן >>