Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתגן שלנו: איך הופכים גן ילדים להשקעה מניבה? לכתבה הבאהחוויית דיור משודרגת: הבית החכם כבר כאן

כיצד לשלב בטבעיות מערכות מיזוג אוויר בעיצוב הבית?

מה הן המגמות המובילות בתכנון מזגנים בהקשר העיצובי? כיצד תיהנו בבית ממזגנים איכותיים ועוצמתיים? ואיך הם משתלבים בחללים השונים ומשפיעים על קווי המתאר של החדר?
קורן דור - 22.12.2016, 17:38

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
מזגן
מזגן מיני מרכזי/ צילום: יח"צ

הכתבה בשיתוף תדיראן

בתכנון מחושב ומוקפד של סביבת המגורים הביתית משקיעים כיום אנרגיות רבות בשילוב המערכות השונות כחלק אינטגרלי בחלל. לצד חיווט החשמל והתקנת מערכת האינסטלציה שמים דגש רב על התייחסות פונקציונאלית ואסתטית של מערכות מיזוג האוויר - בין אם מדובר בבניית בית חדש או בשיפוץ הקיים.

התאמה של מערכות המיזוג לבית נעשית עם יועצי מיזוג אוויר או האדריכל שמפקחים על תהליך הבנייה או השיפוץ בהתאם לגודל החלל, מספר הדיירים וכמובן החזות העיצובית המבוקשת. בעת התכנון נלקחים בחשבון גורמים רלוונטיים כמו חיסכון בחשמל, התייעלות אנרגטית, התקנה וגם האסתטיקה של מערכות אלה בחלל.

מה הן המגמות המובילות בתכנון מזגנים בהקשר העיצובי? כיצד תיהנו בבית ממזגנים איכותיים ועוצמתיים? ואיך הם משתלבים בחללים השונים ומשפיעים על קווי המתאר של החדר?

מיקום המזגן בחדר

אם הצטיידתם במזגן עילי לקירור החלל ללא התערבות אדריכלית גבוהה וללא הנמכות תקרה, כדאי למקם אותו מעל פתח הכניסה לחדר ולהשאיר את שטח החדר לטובת ארונות, תליית תמונות, טלוויזיה ומראה. כיום ישנם מזגים עיליים בעלי חדשנות טכנולוגית מתקדמת, מראה אסתטי ובמגוון צבעים.

מזגן מיני מרכזי/ צילום: תדיראן גרופ
מזגן מיני מרכזי/ צילום: תדיראן גרופ

סמוי מהעין - הנמכות גבס עם גופי תאורה

בשנים האחרונות בתים רבים מאופיינים בחזות מינימליסטית ונקייה, חפים מעיטורים מיותרים. בבתים מסוג זה נעשים מאמצים רבים לשלב מערכות מיזוג אוויר סמויות מהעין, כמובן בהתאם לתנאי ואילוצי החלל. זו הסיבה שהסתרה נפוצה של מערכות מיזוג בבתים רבים נעשית באמצעות שימוש בהנמכות גבס ייעודיות לצורך העברת מערכות המיזוג במיוחד בחללים הציבוריים של הבית -סלון, מטבח או מבואה. הנמכות תקרה אלה, העשויות מגבס, משמשות גם כמוקד דקורטיבי ובהן לרוב מוטמעים גם גופי תאורה ואקססוריז שונים. כל זאת כדי לייצר מוקד עניין סביבן ולנצל אותן לצרכי עיצוב שונים. בתדיראן תמצאו פיתרון אידיאלי לשילוב מזגנים בהנמכות גבס מסוג מזגנים צרים בגובה 30 ס"מ מסדרת Tadiran wave, שהינו מזגן מיני מרכזי האידיאלי להטמעה בפרוזדורים צרים ובעל יציאות אוויר משני הצדדים עם עד שישה פתחים. במידה ותרצו תוכלו להוסיף למערכת זו גם מערכת לבקרת חדרים וכך תוכלו לשלוט על החללים אותם תרצו למזג ועל החללים אותם תעדיפו לא למזג. למשל, ניתן למזג בשעות הלילה את החדרים מבלי למזג את הסלון.

מערכת מתקדמת מסוג זה היא מערכת מיזוג אוויר אינוורטר החדשנית בטכנולוגיית VRF (Variable Refrigerant Flow), המאפשרת חיבור מספר רב של יחידות פנימיות מסוג שונים תוך מתן שליטה מדוייקת ברמת הטמפרטורה להשגת חיסכון משמעותי באנרגיה הנצרכת. המערכת מגיעה לטמפרטורה שנקבעה לה, שומרת עליה ולא נכבית, אלא ממשיכה בפעולתה, תוך הורדת כמות האנרגיה אותה היא צורכת.

מזגן מיני מרכזי/ צילום: תדיראן גרופ
מזגן מיני מרכזי/ צילום: תדיראן גרופ

מזגן בתוך הקיר

אופציה אדריכלית נוספת היא עיבוי הקיר לצורך התקנת המזגן מאחורי קיר גבס, או מיקום המזגן בארון. גם כאן ניתן לחולל שינוי אסתטי משמעותי ולהפוך את העיבוי לנישות מיוחדות לצרכי אחסון או דקורציה. במקביל ניתן תכנן יחידות מיזוג נסתרות מאחורי הטלוויזיה, ארונות, ספרייה ופריטים שונים. מזגן Tadiran slim הוא מזגן בעל יחידה צרה בעומק 40 -47 ס"מ בלבד בגובה צר במיוחד של 22.5 ס"מ המיועד לתלייה תקרתית ורצפתית.

תריסי מזגן דקורטיביים

אחת מפעולות העיצוב להצנעת מערכות המיזוג, המעניקה להן גם חזות מיוחדת יותר, היא שימוש בתריסי מיזוג מסוגננים המיועדים לפיזור האוויר במרחב. ניתן למצוא כיום בשוק תריסי מיזוג בעיצובים רבים ובגוונים שונים. לצד תריסי הפלסטיק כדאי לשדרג את החזות באמצעות תריסי דקור עמידים מאלומיניום במידות שונות ובגימורים מטאליים. את התריסים הללו ניתן לצבוע בגוונים שונים בהתאם לאפקט המבוקש בין הצבע שישתלב באופן הרמוני עם החלל, או להפך ייצר קונטרסט מעניין לנוכח הרקע של החדר. כיום אפשר גם לשלב את תריסי האוויר עם גופי התאורה של הבית וכך להשיג אפקט כפול.

שמירה על חזות המבנה

לצורך עיצובי זה יתאימו מערכות מולטי אינוורטר (המאפשרות עבודה במהירות רציפה ומשתנה) ובנויות על יחידה חיצונית אחת עם עד 9 יחידות פנימיות. אלו מגיעות במגוון תצורות (עיליים, עיליים מעוצבים ונסתרים במידות קומפקטיות במיוחד כ- 20 ס"מ גובה להנמכת תקרה מינימאלית.

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ