Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתרוכשים מזגן? מה חשוב לזכור לפני בחירה במוצר ותכנון המערכת? לכתבה הבאהכיצד לשלב בטבעיות מערכות מיזוג אוויר בעיצוב הבית?

גן שלנו: איך הופכים גן ילדים להשקעה מניבה?

יותר ויותר אנשי עסקים שמחפשים השקעות נדל"ן במקומות בלתי צפויים מוצאים את מבוקשם בגני ילדים ■ איך הופכים מוסד חינוכי טריוויאלי לסיפור הצלחה?
קורן דור - 18.08.2016, 13:37
קרע
קרע – פתרונות אחסון פרקטיים בגן/ צילום: רן ארדה

הכתבה בשיתוף מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשי עסקים מחפשים השקעות נדל"ן במקומות בלתי צפויים ומוצאים את מבוקשם בדמות גני ילדים פרטיים, המוקמים באזורים מתפתחים ומבוקשים בהם חל גידול טבעי של האוכלוסייה. גן מעוצב המייצר סביבה חינוכית אטרקטיבית מושך הורים בתהליך הרישום ומהווה את אחד מהשיקולים המכריעים בבחירת גן, בדיוק כמו אנשי צוות, מקורות הזנה, פעילויות חינוכיות ועוד.

מלכי לוין, אדריכלית ומעצבת פנים, בוגרת לימודי תקשורת חזותית, אדריכלות, עיצוב פנים ועיצוב רב תחומי המתמחה בין היתר בניהול פרויקטים בבתי יוקרה, מתמחה בתכנון ועיצוב גני ילדים משלב איתור המבנה המתאים, תכנון ראשוני, ניהול הפרויקט והביצוע בשטח ועד למסירת הגן. לוין מלווה באופן צמוד פרויקטים, עיריות ואנשי עסקים המעוניינים להקים גן ילדים או להשביח גן ילדים קיים ולהפוך אותו להשקעה מניבה.

לדברי לוין, פתיחת גן מצריכה עמידה בהרבה מאוד תקנים מחמירים משלב התכנון דרך פיקוח הבנייה ועד פתיחת הגנים, בהתאם לסוג הגן שנפתח: גן עירייה, גן בפיקוח משרד החינוך, משרד התמ"ת או גן פרטי. אך למרות ההליכים הבירוקרטיים מדובר בהשקעה משתלמת, ואנשי עסקים רבים רואים בה הזדמנות עסקית המניבה כ-30% רווח. "מדובר בעסק מכניס אם הוא מתוכנן ומנוהל נכון. אם הגן יפה, ההורים יתרשמו וירשמו את הילד לגן. אם ההתנהלות בגן לא מתאימה ההורים יחליפו גן אחרי 3 חודשים. גם העיצוב של גן הילדים הוא בהחלט חלק בלתי נפרד מהצלחתו", לוין מסבירה.

ההשקעה בעיצוב גן מתחילה בבטיחות, עוברת בתחזוקה ומסתיימת באסתטיקה של המרחב, שלוקחת בחשבון את עומס הגירויים הקיימים בגן - עושר בתכנים, עושר בצבעוניות, עושר בריחות, הכל בגדול. בגן הילדים נתקלים במפגש האולטימטיבי בין הפונקציונליות לנראות והיא זאת שמייצרת את האווירה המבוקשת. מלכי לוין סוקרת את המגמות המובילות בעיצוב עכשווי של גני ילדים, עליהם יש לשים דגש תוך התאמה אישית לצרכי הגן.

גן ישעיהו - שילוב של שטיחים עם מרקמים/ צילום: רן ארדה
גן ישעיהו - שילוב של שטיחים עם מרקמים/ צילום: רן ארדה

השינוי מתחיל בקירות

אם בעבר קירות הגן היו עמוסים לעייפה, מרופדים בשטיחים וגדושים ברהיטים וצבעים עזים, שייצרו חוסר שקט בקרב ילדים (במיוחד בילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז), כיום את "הבלאגן בעיניים" מחליפים קירות רגועים בגוונים בהירים, שמתאימים במיוחד לגנים חשוכים יחסית. הנינוחות מושגת גם באמצעות ריכוז של אלמנטים במוקדים נבחרים וייעודיים בלבד כמו למשל, לוח תוכן אחד ומדבקות קיר עם עומק באזור הסוציו-דרמטי בו הילדים משחקים, שלמעשה מחליפים נוכחות של פריטים ויוצרים תחושה של עושר ויזואלי ברלוונטיות לאותה פינת משחק, לדוגמה מוצרי חשמל במטבחים וכדומה. צבעי הפסטל הרגועים מתמזגים בהרמוניה עם הגוון הבהיר של הרהיטים, ורק לעיתים ייצבע קיר נבחר בצבע אנרגטי יותר בהתאם לכיוונים של האור הטבעי שנכנס לגן.

חללים מוגדרים להשגת סדר ואוריינטציה

הגישה החינוכית הרווחת בעבר היתה להפריד חללים באמצעות רהיטים בולטים ואילו כיום לא מדובר בתיחום פיזי של חללים, אלא בהגדרת המרחבים באמצעים שונים כדוגמת שטיחים בצבעים וכדומה, זאת מבלי לחסום את מרחב הראייה. בנוסף, כדי לא לשנות את המרחב הפיזי בתדירות ולאפשר התמצאות בסביבה של הגן - מקבעים מראש את הריהוט לקירות, הגדרת אזור המפגש באמצעות לוח תוכן גדול וכדומה.

פעוטות - הגדרת המרחב באמצעות פינות ישיבה/ צילום: רן ארדה
פעוטות - הגדרת המרחב באמצעות פינות ישיבה/ צילום: רן ארדה

שימוש בחומרים ידידותיים

את ארגז החול המיתולוגי החליפו לא מכבר פתרונות בריאים וידידותיים יותר, כמו ארגזי חול סגורים עם מכסה הרמטי לפתיחה וסגירה בעת הצורך, משטחי ריכוך עם ספוג רך או משטחי גומי בחצר הגן. כמובן שגם כאן חשוב מאוד לבצע התאמה נכונה בין המשטח למיקום, כיוון שלדשא סינטטי ולמשטחי ריכוך יש נטייה להתחמם במהירות ולכן יש צורך להתאים פתרונות הצללה, רצוי בהירים שיאפשרו חדירת אור טבעי ומנגד ישמרו על צל. בגן עצמו ניתן לחדד את חושי הילדים באמצעות משטחים במרקמים שונים מחומרי פלסטיק ועד ספוג במרחבי המשחק.

גן אפק - הגוונים הבהירים יוצרים רוגע בגן/ צילום: רן ארדה
גן אפק - הגוונים הבהירים יוצרים רוגע בגן/ צילום: רן ארדה

חשיבות הפונקציונליות

ברמה הבטיחותית, יש להקפיד על מגני אצבעות בדלתות ובשערים, ריצופים בעלי פסי החלקה, וסת מים בברזים או חיבור למים קרים בלבד, מטפים, גלאי עשן ולחצני מצוקה, וחלונות בעלי זכוכית טריפלקס. כדאי גם לבחור מראש רהיטים לגן מחומרים קלים לניקוי ותחזוקה, כמו פורמייקה שמוצעת בעושר רב ונחשבת גם לחומר אנטי בקטריאלי שמחזיק מעמד לאורך זמן. בנוסף, כדאי להשתמש בפתרונות אחסון שמאפשרים פניות של החלל, כמו ארונות קיר גדולים המוטמעים בנישות בקיר עם כוורות כתחליף למדפים.

בסופו של דבר, חשוב מאוד לזהות נכס פוטנציאלי בלוקיישן אטרקטיבי ולמסור את ביצוע הפרויקט לאדריכלים ומעצבים, המתמחים בתכנון נכון של גן ילדים שיהפוך בהמשך לסיפור הצלחה.

מלכי לוין אדריכלית ומעצבת פנים

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ