אובר תרכוש את Otto של ליאור רון בכ-680 מיליון דולר

העסקה עם יצרנית המכוניות האוטונומיות Otto צפויה להיסגר במהלך החודש הבא ■ מוקדם יותר היום, נזכיר, נודע כי אובר תפעיל מוניות אוטונומיות בשיתוף וולוו החל מהשבועות הקרובים

אפליקציית אובר / צילום: בלומברג
אפליקציית אובר / צילום: בלומברג

זמן קצר לאחר שנודע כי ענקית המוניות אובר (Uber) תפעיל בקרוב מוניות אוטונומיות ללא נהג בארה"ב בשיתוף עם יצרנית המכוניות וולוו, דווח בבלומברג כי ענקית המוניות תרכוש עוד החודש את יצרנית המכוניות האוטונומיות Otto, שנוסדה על-ידי הישראלי ליאור רון, שעזב לפני פחות משנה את גוגל והקים את החברה.

העסקה, שצפויה להיסגר במהלך החודש הבא, מוערכת בכ-680 מיליון דולר. מלבד זאת, נראה ש-Otto, שצפויה להמשיך לפעול כחטיבה עצמאית באובר, תקבל 20% מכלל הרווחים של אובר בתחום המוניות האוטונומיות. 

אנתוני לבנדובסקי, שותפו של ליאור רון להקמת החברה, צפוי להיות אחראי על פיתוח המכונית האוטונומית באובר וכן להמשיך להוביל את Otto. "זה מרגיש שאנו אחים שנולדו לאמהות שונות", אמר טראוויס קאלניק, מייסד ומנכ"ל אובר, על לבנדובסקי. 

רון בטוח שהטכנולוגיה שאותה פיתח תחדור אל השוק לפני שכל יתר החברות יצליחו לחדור אליו. "אובר חוברים אלינו מאחר שהם רואים בנו גורם שיכול לסייע להם לקדם את תחום התחבורה האוטונומית", אמר בראיון לחדשות ערוץ 2, שעות ספורות לאחר פרסום העסקה.

Otto היא חברת סטארט-אפ שנוסדה רק השנה על ידי מהנדסים ממספר חברות היי-טק מובילות וביניהן גוגל, אפל וטסלה. החברה, שמעסיקה רק 91 עובדים, פיתחה משאית ללא נהג וערכת נהיגה אוטונומית המאפשרת להפוך רכבים "רגילים" לרכבים ללא נהג באמצעות מצלמות וחיישנים. 

העסקה עם וולוו

מוקדם יותר היום, נזכיר, דווח כי החל מהחודש, תפעיל אובר מוניות אוטונומיות שמסוגלות לנסוע ללא מגע אנושי בפיטסבורג שבארה"ב. בהתחלה, ילוו את המוניות החכמות נהגים אשר ישבו במכונית, יפקחו על הנסיעה ויתערבו בה במקרה הצורך. זאת, כדי להימנע משיבושים גורליים שעשויים לחול בטכנולוגיה החדשה.

לקוחות החברה יוכלו להזמין את המוניות החכמות באמצעות אפליקציית אובר, שתשלב את הנסיעות החכמות בתוך מערכת ההזמנות של הנסיעות "הרגילות", כך שהמוניות האוטונומיות יישלחו ללקוחות באופן אקראי. בשלב הראשון תיערך הנסיעה במוניות החכמות בחינם, וגם בהמשך צפוי התעריף שלהן להיות זול יותר מאשר התעריף במוניות ה"רגילות" של החברה.

ענקית המוניות מחזיקה כבר במספר מכוניות אוטונומיות שיוצרו על ידי וולוו ומבוססות על דגם ה-XC90 של החברה. המכוניות האוטונומיות שבידי אובר כוללות מצלמות, לייזירים, חיישני GPS ומכ"ם. עד סוף שנת 2016, כך לפי דיווח בבלומברג, צפויה אובר להחזיק ב-100 מוניות אוטונומיות.

נוסף על כך, נודע כי אובר חתמה על הסכם לפיתוח מכוניות אוטונומיות בשווי של 300 מיליון דולר עם וולוו. המכוניות צפויות לצאת אל השוק בשנת 2021. לפי ההערכות, חלקן יימכרו ישירות לצרכנים.

אובר, יש לציין, כובשת פסגה שעוד אף חברה אחרת לא הצליחה לכבוש. אמנם גוגל כבר ביצעה נסיעות ברכבים האוטונומיים שהייתה שותפה בפיתוחן, אולם ענקית החיפוש טרם העיזה לפתוח את הנסיעות לשוק ועד כה ניסו את המכוניות רק עובדיה.

 

צרו איתנו קשר *5988