Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתלא רק מנהטן: האם שווה להשקיע במדינות מרכז ארה"ב? לכתבה הבאהשמירה נכונה: מה חשוב לדעת לפני התקנת מערכות צילום אבטחה?

מתי דרוש מעצב פנים לפרויקט ומה הערך המוסף שהוא מביא?

רבים מתלבטים האם לפנות למעצב פנים בעת שיפוץ או בנייה ■ מדוע אנו זקוקים לשירותיו? מתי נכון להכניס אותו לתמונה? וכיצד הוא תורם לפרויקט המוגמר?
קורן דור - 12.09.2016, 10:10
עיצוב
עיצוב פנים ענת פרידמן / צילום: ארי בלטינשטר

בשיתוף מבט אחר 

רבים מהדיירים שמתכננים בנייה או שיפוץ של בית מתלבטים אם בנוסף לאדריכל לפנות גם למעצב פנים. לפי ענת פרידמן, מעצבת פנים ובעלת משרד "מבט אחר" לעיצוב פנים למגזר הפרטי והעסקי, השבחת נכסים ותיווך, יש הבדל משמעותי בין אדריכלים למעצבי פנים. מי שמעוניין להשיג את הקונספט המבוקש - סביבה התואמת לסגנון החיים ולחזון העיצובי שלו - חשוב שיסתייע בשירותי עיצוב פנים מעבר לשירותי האדריכלות.

"אדריכל ומעצב פנים הם שני מקצועות בעלי תחום התמחות משלהם. יש אמנם חפיפה ומן המשותף - אדריכל יכול לעסוק בעיצוב, מעצב יכול לתת חוות דעת לעבודת האדריכל - אך יש גם גבול בתחומי העיסוק. בעבר, מעצב הפנים היה צריך לחכות לתוכניות האדריכל, אבל כיום המעצב מעורב ואף נכנס יחד עם אדריכל לתמונת התכנון. זו הסיבה שמעורבותו של המעצב חשובה כבר בשלבים הראשונים של התכנון - על מנת להצעיד את התכנון הכללי מספר צעדים קדימה, ולהביא ללקוח את הקונספט הסופי בצורה מושלמת".

עיצוב פנים ענת פרידמן / צילום: ארי בלטינשטר
עיצוב פנים ענת פרידמן / צילום: ארי בלטינשטר- מה בפועל עושה האדריכל ומה עושה המעצב?

"עבודת האדריכל משלבת בדיקת השטח, תכנון המבנה, חשיבה ולקיחה בחשבון של כל הפרמטרים הנחוצים להקמת הפרויקט, הוצאת אישורים, ליווי הביצוע עד סיום והוצאת היתר. עיצוב פנים נגזר מהתכנון ונוגע בהכנת מפרט התוכניות הפנימיות והחיצוניות תוך התייחסות ונגיעה בפרטים הקטנים והתאמה מושלמת להעדפות והצרכים של הלקוחות עבור ביתם. המעצב גם מסייע בהכנת 'כתב כמויות' לקבלן.

- אז מה למעשה הערך המוסף של מעצב פנים?

"כמעצבת כבר לא מעט שנים, ההתייחסות שלי לפרויקט היא ברמה כזו שרואה את הפרויקט כאילו הוא שלי, אך לא בשבילי. אני משתמשת מול הלקוח בדמיון מודרך - הוא, למעשה, נכנס למנהרה גדולה מסובכת וחשוכה, כשהכניסה אליה לא ברורה, אולם בהמשך הכל מתבהר והיד שלי היא זו המכוונת אותו ליציאה ממנה בביטחה.

ענת פרידמן , מעצבת פנים/ צילום: ארי בלטינסטר
ענת פרידמן , מעצבת פנים/ צילום: ארי בלטינסטר

"מעצב פנים עוסק בתכנון החלל בחלקו הפנימי מבחינת הפונקציות הנדרשות. הוא ישים דגש רב יותר על הצד העיצובי, האסתטי והפרקטי של החללים, ידע לגעת בפרמטרים בעלי ערך מוסף לדיירי הבית, בפרטים הקטנים עם מתן טאץ' לרצונות הלקוח, תוך הבנה המלאה לגבי מה בעצם עומד להיבנות ולהתממש. הוא בעל יכולת חיבור בין החלום למציאות. והחשוב ביותר - הוא שומר על התקציב ומעמיד תמרור 'עצור' כשצריך". באותה המידה המעצב יכול לתת את הדעת למבנה החיצוני ולעיצוב החצר (אדריכלות נוף - ש.ש.).

עיצוב פנים ענת פרידמן / צילום: ארי בלטינשטר
עיצוב פנים ענת פרידמן / צילום: ארי בלטינשטר

- מעצבי פנים מהווים תחליף לאדריכלים?

"לא כשמדובר על הוצאת תוכניות בנייה וטיפול בכל האישורים. המעצב יכול להתבונן מחוץ לקופסה (הבית) על הפרטים הקטנים: יכול לתת את הדעת לתכנון התשתיות, דרך תוכניות הריסה או בנייה של קירות ועד לעיצוב הסופי של החלל. המעצב יעז לבקש להזיז קירות - לתת נגיעות ופתרונות אחרים לפן התכנוני שהאדריכל הכין. קורה גם שהמעצב ימליץ על שינוי של המבנה בעיצוב ההנדסי שלו - על חלוקה שונה של הבית. לעיתים ייגע גם במעטפת החיצונית, למשל בשינוי או הזזה של דלת, חלון או ויטרינה".

עיצוב פנים ענת פרידמן/ צילום: ארי בלטינשטר
עיצוב פנים ענת פרידמן/ צילום: ארי בלטינשטר- כיצד ניתן לאתר מעצב פנים טוב?

"בעת בחירת מעצב פנים מומלץ לחפש את זה הקשוב ביותר לצרכים שלכם. מי שתרגישו שהולך בראש אחד אתכם; מי שתמצאו כמבין אתכם ואת אורח חייכם, יניב תוצרים טובים יותר עבורכם. כמו כן, הכישרון והיצירתיות הן תכונות הטבועות בבעל המקצוע, ללא קשר ישיר למספר שנותיו בתחום, עם זאת הניסיון רב השנים יכול לתרום לתוצר הסופי, להתייעלות התהליך, לחופש היצירה, ליכולת ההקשבה ולניהול התקציב. כדאי גם לבדוק אם המעצב פתוח למגוון סגנונות עיצוב, ותחומים אחרים מעולם העיצוב - כמו תורת הפאנג שוואי. בשל העובדה שאדריכלות פנים כוללת בתוכה גם חותם אישי, מומלץ מאד לסקור דוגמאות קודמות של עבודות להן היה אחראי אותו מעצב פנים, וללמוד מהם על הסגנונות והרמה שלו וכמובן לקבל משוב לגביו מלקוחות עבר".

לאתר של ענת פרידמן

האם מס על דירה שלישית:
סה"כ השתתפו בסקר: 951
11% 5%
19% 5%
68% 5%
2% 5%

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ