Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתלא צריך מיליונים: אפשרויות השקעה בנדל"ן בתקציב מוגבל לכתבה הבאה"שוק הנדל"ן של אטלנטה מוכיח את עצמו וצפוי ליהנות מעליית ערך"

לא רק מנהטן: האם שווה להשקיע במדינות מרכז ארה"ב?

ארה"ב מציעה למשקיעי הנדל"ן מגוון הזדמנויות ואזורי השקעה ■ יש מי שסבור שאסור להסתנוור מהשמות הגדולים והמוכרים ולחפש את ההשקעה דווקא במדינות מרכז תת-היבשת
בן קרני - 19.09.2016, 16:04
השקעות
השקעות נדל"ן בארה"ב/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף PACIFIC HOLDINGS

ארצות-הברית איננה רק הידידה הטובה ביותר של ישראל במישור הפוליטי, גם בתחום השקעות, ישראלים רבים פונים אל ארץ ההזדמנויות הבלתי נגמרות. אין ספק כי המבחר הרב הקיים בצפון אמריקה, מסנוור ומושך אותנו, אם באשר להשקעות פיננסיות בוול סטריט ואם באמצעות השקעות נדל"ן בתת-היבשת האמריקאית.

ואכן, ההזדמנויות רבות ומגוונות, שונות אחת מהשנייה, הן במיקומים הגאוגרפיים שלהן והן על בסיס מרכיב הסיכון-סיכוי המאפיין כל אחת מהן. עו"ד יובל זיו, הבעלים והמנכ"ל של חברת פאסיפיק הולדינגס, המתמחה בהשקעות נדל"ן בשוק האמריקאי, אשר "חרש" את ארה"ב לאורכה ולרוחבה, מספר על המאפיינים הבולטים של האזורים המרכזיים בתת-היבשת ומדוע דווקא השמות והמחוזות המוכרים לנו כל כך, אינם מהווים בהכרח את ההשקעה הטובה ביותר. לדבריו, זו עשויה דווקא להסתתר באזורים הפחות מוכרים ו"סקסיים" של מדינת הענק האמריקאית.

יובל זיו / צילום: יח"צ
יובל זיו / צילום: יח"צ

"את אטרקטיביות ההשקעה בנדל"ן הסמוך לים, לא המציאו האמריקאים, אך אין ספק, שהם פועלים על פי נוסחה זו", מספר זיו. "ערי החוף המזרחי והמערבי, כדוגמת אלו שבפלורידה ולוס אנג'לס נהנות הן מהגירה חיובית של אמריקאים, חלקם בשלב השלישי של חייהם, והן מכניסת מהגרים זרים, אשר נמשכים לערים השמשיות ולתנאי המחייה היחסית נוחים באזורים אילו". לדברי זיו, בערים הללו על המשקיע להיות עם היד על הדופק. "אמנם מדובר על יעד מועדף להשקעה, אם כי הערים האלו נהנות בד״כ מתקופות גאות ממושכות, אבל בסיומה הן גם עלולות לסבול מתקופות של ירידת מחירים כפי שקרה כבר מספר פעמים בהיסטוריה של ארה"ב. ולכן יש לדעת מתי להיכנס להשקעה בהן ויותר חשוב, מתי לצאת".

 

- מה באשר להשקעה בניו-יורק?

"אם הכוונה למנהטן אז עד לאחרונה השקעה בניו-יורק, נחשבה להשקעה נכונה. יחד עם זאת, התשואות ירדו יותר מדי, והן מרמזות כי אנו קרובים ל"פיק". מה שקורה עכשיו בניו-יורק דומה למה שקורה בתל-אביב, מחירי הנכסים עולים בשיעורים גבוהים בהרבה ממחירי השכירות והתשואות הנמוכות מרמזות כי אנו חשופים לשינוי מגמה הקרב ובא, שכן נדל"ן שאינו מבוסס על תזרים הגיוני צריך להדליק נורות אדומות, ותשואות שצונחות אל שיעור של 2% בשנה, אינן הגיוניות".

- מהי האלטרנטיבה?

"השקעות אשר מניבות תשואות גבוהות ולא מתבססות רק על פוטנציאל עליית ערך, מדובר בהשקעות אשר בהן גם כאשר שוק הנדל"ן מדשדש המשקיע ממשיך להחזיק בנכס ולחכות לתיקון ובמקביל נהנה מתשואות גבוהה. הכוונה שלי היא בעיקר לערי מרכז ארה"ב, אילו שאין להן גישה ישירה לחוף ואינן חלק מערי השמש".

זיו מדגיש כי "גם בין מדינות וערים אלו יש לעשות הבחנה. ישנן ערי מרכז אשר מסיבות היסטוריות התפתחו לערים ראשיות, כגון יוסטון המבוססת על נפט, דאלאס ועוד. אחת הערים בעלת הפוטנציאל בה אנו פועלים ומייצרים הזדמנויות השקעה מעניינות במסגרת פאסיפיק הולדינגס, היא אטלנטה. העיר מתבססת על תעשייה מגוונת מאוד וחברות ענק כדוגמת אופיס דיפו, CNN ודלתא, קבעו בה את בסיסן. כך שהן מבטיחות אבטלה נמוכה ויציבות הנתמכת ביסודות כלכליים איתנים ולא ספקולטיביים. ערים כאלו, מייצרות עדיין תשואות מעניינות, אך גם הן יכולות להיות תנודתיות והחוכמה היא לדעת מתי להיכנס ומתי לצאת"

השקעת נדל"ן במדינות מרכז ארה"ב דומה להשקעה במניה סולידית / צילום: יח"צ פסיפיק הולדינגס
השקעת נדל"ן במדינות מרכז ארה"ב דומה להשקעה במניה סולידית / צילום: יח"צ פסיפיק הולדינגס- האם ישנן בארה"ב השקעות שמרניות יותר?

"יש גם את האזורים היותר סטנדרטיים, אשר יש מי שיגדירו אותם כמשעממים, אך בנדל"ן, השקעה משעממת, לעיתים לאורך זמן, מניבה הרבה יותר. בערים במדינות אוקלהומה, טנסי ואינדיאנה הנקראות גם ערי רצועת התנ"ך, אשר מהגר, ולבטח תייר, לא יגיע אליהן, אלמלא נושאי תעסוקה, אין לבנות יותר מדי על עליית ערך משמעותית - כי אם על התשואה הקבועה והיציבה שהיא תניב לכל אורך הדרך.

"באוקלהומה למשל, אם קנית דירה ב-100 אלף דולר, כעבור מספר שנים היא תהיה שווה פחות או יותר אותו הדבר, כך שעליית ערך, איננה הסיבה לכניסה לפוזיציה, אלא השכירות השנתית שלעיתים, עשויה להניב תשואה של -9% -עד 10% נטו בשנה. להבדיל, בערי החוף ורצועת השמש, התנודתיות, כאמור, הרבה יותר גבוהה, לטוב ולרע. כל זמן שהכלכלה טובה המחירים בעלייה והתשואות משכר הדירה עשויות להיות גם אטרקטיביות אבל בדרך כלל נמוכות יותר מאזורי מדינות האמצע. המשקיע בונה על עליית ערך ורווחי הון ופחות חשובה לו התשואה השוטפת. השקעה במדינות האמצע היא השקעה בתשואה וגם השקעה בטוחה מבחינת יציבות המחירים, שאמנם לא נוסקים אבל גם לא מתרסקים בעת משבר".

"אם נדמה את שוק השקעות הנדל"ן לשוק המניות האמריקאי", מסכם זיו, "הרי שהשקעה בערי החוף ובערי השמש דומה להשקעה בנאסד"ק - הכל יותר דינמי, התשואות עולות ויורדות וההשקעה נכונה יותר לתקופות קצרות, שם המשקיע נבחן ביכולתו להיכנס ולצאת בזמנים הנכונים. לעומת זאת, השקעה במדינות מרכז ארה"ב, אלו שאינן קרובות לחוף, דומה להשקעה במניות כדוגמת קוקה קולה, המתבססות על תעשייה קיימת וסולידית. זו מניה שתניב בסופו של דבר תשואה בטוחה לאורך זמן, המתאימה יותר למשקיע הסולידי".

לפרטים נוספים PACIFIC HOLDINGS

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ