Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתמהי הדרך הבטוחה ביותר לרכישת קרקעות בישראל? לכתבה הבאהבתי הקברות מציגים: הקרקע היקרה בישראל

תהליך שינויי דיירים: המדריך המלא

שינויי דייירים במפרט הדירה הוא תהליך הדורש חשיבה ותכנון מראש ■ כיצד תעברו אותו נכון
אמיר שלח - 21.09.2016, 15:50
התאמת
התאמת הדירה לצרכי הרוכש/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיתוף אמיר שלח אדריכלות ועיצוב פנים

"שינויי דיירים" הוא אחד השלבים החשובים בתהליך של רכישה וכניסה לדירה חדשה. הוא כולל שינוי של תוכנית הדירה בהתאם לצרכים של כל רוכש - בחירת חומרי גמר ופיקוח בשטח על העבודה שמתבצעת בדירה. בשלב זה יש לקבל החלטה האם לשכור שירותיו של איש מקצוע - אדריכל או מעצב פנים, שילווה אתכם משלב התכנון דרך שלב הביצוע ועד לעיצוב ולהלבשת הבית לאחר קבלת מפתח. לחלופין תוכלו לנסות להתמודד עם התהליך באופן עצמאי ללא עזרה מקצועית.

ברוב המקרים לא נכון לחסוך את העלות של מעצב פנים - זו השקעה שמחזירה עצמה בגדול. במידה ובחרתם להיעזר בשירותיו של אחד, לפניכם תוכנית פעולה מיטיבית של שלב שינויי דייירים על כל מרכיביו:

מתאם שינויים - מי שאחראי על התהליך השינוי בעיצוב הדירה מטעם הקבלן המבצע. הוא יפנה אל רוכשי הדירות בפרויקט - בסדר עולה של הקומות ויתאם עמכם פגישת היכרות. במסגרתה תקבלו הסברים על הפרויקט ותתבקשו לחתום על תיק דייר.

תיק דייר - מכיל בתוכו את פרטי ותוכניות הדירה שרכשתם, רשימת הספקים של הפרויקט, מפרטים ותאריכים לדד ליין לבחירות שעליכם לעשות (מטבח, שיש, חיפויים, סניטרי, דלתות). כמו כן מפורטים בו תעריפי שדרוגים. לאחר שעברתם, קראתם והתרשמתם, עליכם להחליט על עתידה של הדירה ומה אתם מתכוונים לעשות בה: האם אתם עתידים להתגורר בה? האם תייעדו אותה להשכרה או למכירה (דירה להשקעה)?

בהיבט התכנוני יש לקבל החלטה מהותית האם נשארים עם ה-layout - העיצוב הקיים - או מבצעים שינויים בחלוקה. מבחינה עיצובית יש לתת את הדעת בנושא שדרוגים (מטבח, חדרי רחצה) ואלמנטים שונים (הנמכות גבס, ניתוקים, נישות ועוד). במידה והכוונה להישאר עם הקיים בשינויים מינוריים כמו הזזת קיר / תוספת שקע / שינוי צבע הדלתות / הגדלת אריחי הרצפה ל-80/80 אין לכם צורך בליווי בעל מקצוע. תוכלו להסתדר מול הספקים השונים ולקבל עזרה ממשרד שינוי הדיירים של הקבלן.

סטנדרט - חשוב לדעת כי במסגרת הסטנדרט שמציעים הספקים של הפרויקט תצטרכו לקבל החלטות ולערוך בחירות של צבע, גודל, סוג, חומר ולקבוע את השילוב ביניהם. בנקודה זו עדיף תמיד לקבל יעוץ וליווי מאיש מקצוע.

נקודה נוספת למחשבה: גם אם הדירה יוצאת להשכרה או למכירה ולא לשימוש אישי - עין של בעל מקצוע בתפיסת החלל, טאצ' באלמנטים עיצוביים ובחירות נכונות (לא בהכרח בהשקעה גדולה), יתנו לוק שונה לדירה ויעלו את שוויה.

שלב תכנון - ועכשיו לעבודה מול מעצב הפנים/האדריכל. נתחיל בפגישה עם הלקוחות בה בוחרים סגנון עיצובי ומדברים על הצרכים והחלומות. בשלב השני פותחים תוכניות ודנים בתפיסת החלל והגדרת תשתית לעבודה. לא פחות חשוב להגדיר תקציב על מנת לעבוד במסגרת מתוכננת.

בשלב זה הלקוחות פורשים ואדריכל הפנים מתחיל לעבוד על הדירה: מזיז קירות, מבטל את שירותי האורחים, מגדיל את חלל הסלון, משנה את העמדה במטבח ומתכנן הנמכות גבס וניתוקים. ה-LAYOUT החדש מועבר ללקוחות לאישור ולאחר שאושר המעצב עובר לשלב הבא ומלביש עליו את החשמל, התאורה, האינסטלציה, המיזוג, אודיו, אבטחה ומצלמות.

מעצב הפנים מעביר סט תוכניות למתאם השינויים של הקבלן והאחרון מפזר אותם אצל היועצים השונים. פעמים רבות מתקיים משחק פינג-פונג בין מעצב הפנים לבין היועצים השונים עד לקבלת הסכמות משותפות. המעצב או האדריכל מדפיס סט תוכניות לביצוע ומעביר אותן למתאם השינויים.

שלב הספקים, חיפויים וסניטרי - יש לתאם פגישה באולם התצוגה המרשים כשאתם מלווים באחד המוכרנים (בדרך כלל איש מקצוע שעובד בצמוד למעצב פנים שלכם) ולעבור על מוצרי הסטנדרט שבחר עבורכם הקבלן. חשוב לדעת שככל שהרמה של הפרויקט יוקרתית יותר גם רמת המוצרים עולה, אבל איתה גם הדרישה של הלקוחות. 70% מהלקוחות משדרגים כ- 70% מהרשימה המוצעת. אבל אם בכל זאת אנחנו רוצים להיצמד לסטנדרט ולא "להשתולל" חשוב שנתביית על אחד מבין אריחי הרצפה המוצעים לנו, אסלות ואינטרפוצים, כל השאר הם שדרוגים קלים. חשוב להיצמד לקו אחיד, להתאים נכון את הגוונים, הסגנון והגדלים ולבצע חשיבה כיצד כל החומרים ישתלבו בהרמוניה של חדרי הרחצה. לאחר שבחרנו את החיפויים האדריכל מוציא תוכנית פריסות של חדרי הרחצה לרצפים בפרויקט, שבה מצוין סוג, גודל וצבע האריחים, מאיפה להתחיל לעבוד ובאיזו צורה. כמו כן יש לבחור את גוון הרובה לכל גוון אריח.

מטבח - יש לתכנן את המטבח החדש בהתאמה לסגנון העיצובי של הבית כולו ולצרכים הגסטרונומים של מי שמבשל בו - תכנון פרקטי לצד בחירה עיצובית של גמר, צבע, חומר וסגנון של החזיתות. לפגישה עם מעצבת המטבחים חשוב למעצב הפנים להגיע עם תוכנית הדירה ותכנון המטבח ופה מתחיל דיאלוג. אני באופן אישי תמיד פתוח לשינויים וקשוב ללקוחות. יש להתייחס לגודל וסוג מוצרי החשמל - מידות רוחב ועומק המקרר או 2 אינטגרלים בתוך ארונות המטבח, קולט תקרתי באי והאם מעדיפים אינדוקציה. חשוב להבין שהמטבח לא יירד לביצוע ללא הזמנה סגורה של מוצרי החשמל למטבח (ניתן להזמין את מוצרי החשמל דרך ספק המטבחים). כמו כן, חייבת להיות התייחסות לעובי השיש ותאורת חלל המטבח, פנים ותחת הארונות. מעצבת המטבח תוציא תוכנית והדמיית מטבח סופי ותכין את תוכניות החשמל, תאורה, אינסטלציה וגז לביצוע.

שיש - במידה וביצענו שינויים בתכנון המטבח, נקבל זיכוי על השיש הסטנדרטי (מהקבלן או מהספק) והספק יתמחר לנו את השיש מחדש - אך אין בכך שום יתרון. טיפ מקצועי: אני ממליץ לחכות להתקנת המטבח ואז לתאם עם ספק שיש כלשהו בדירה שיגיע פיזית עם דוגמאות. יהיה לכם יותר נכון וקל להחליט על סוג צבע וגימור השיש בסביבה הביתית החדשה שלכם.

דלתות - בואו לפחות נתפלל שנקבל בסטנדרט דלת בפיניש לבן ולא פורניר עץ שונים. בכל מקרה, כמה נקודות חשובות עליהן יש לתת את הדעת: מעבר לגוון הצבע יש לבחור את פיניש החזית - צבע בתנור או פורמייקה (רואים את החיבורים בפינות), צירי ספר או צירים סמויים; מילוי הדלת באחוזים - חשוב לבדוק האם השלבניה של הדלת והחלק התחתון עמידים במים (או רק בכמה טיפות); אלמנט הגובה - דלת סטנדרטית הינה בגובה 210 ס"מ, לעומתה אם ניתן להשתמש בדלת בגובה 240 ס"מ התוצאה תהיה עוצמתית; כמובן שיש שלבניה מעוגלת, מדורגת וישרה ועלינו להתאים לסגנון; ואולי בכלל עדיף דלתות סמויות ללא מסגרת כלל. פרטים קטנים רבים שחשובים מאוד לטובת המוצר המוגמר.

תקציב - אלמנט קריטי לפרויקט הוא נושא התקציב ומן הסיבות הברורות חשוב ביותר לעמוד בו. אפתיע בנתון הבא: מניסיוני רב השנים, מי שבדרך כלל שובר את התקציב הם הלקוחות עצמם ולא האדריכל/מעצב הפנים, מאחר והעין בוחנת אוהבת ורוצה. הצעתי היא לעשות סיבוב ספקים, לקבל הצעות מחיר, לבדוק האם המחירים נופלים במסגרת התקציב וכשמתקבלת תמונה מלאה ניתן לדעת איפה משדרגים ועל מה מוותרים. יש לקחת בחשבון שגם אצל הקבלן יהיו תוספות בתמחור על ביצוע והתקנת השדרוגים שלכם אצל הספקים.

חשוב לזכור גם כי לא ניתן לבצע הזמנות מספקים חיצוניים ולא ניתן לשלב ו/או להכניס לדירה בעלי מקצוע מלבד אלו של הקבלן המבצע לפני קבלת טופס 4 ומפתח לדירה.

בסופו של יום, לאחר שביצענו את ההזמנות אצל הספקים השונים, האדריכל המבצע יעלה את הבחירות שלנו על התוכניות כדי שהמבצעים ידעו כיצד לפעול ויצאו לדרך.

בשורה התחתונה- אנשים לעיתים נרתעים לשכור את שירותיו של מעצב פנים לטובת שינויי דיירים מתוך חוסר הבנה לגבי נחיצותו או מן הרצון להימנע מעלות כספית. ולא כך הדבר, תפקידו של מעצב הפנים, הוא לחסוך כסף לדייר ולסייע לו לעבוד במסגרת תקציב, למצוא פתרונות יצירתיים במחירים שפויים, לעשות סדר, לכוון את הרוכש לבחירות נכונות ולהפוך את התהליך למהנה. ליווי צמוד של מעצב פנים הופך את הדירה לפרקטית יותר ומותאמת לצרכי הרוכש הספציפיים, ולא פחות חשוב - חוסך טעויות מיותרות, וכמובן שכך מתקבל מוצר מעוצב ונכון עבור הרוכש - "בית החלומות".

לפרויקטים נוספים בתכנון ועיצוב אמיר שלח

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ