Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתהום סטיילינג: מדירת קבלן סטנדרטית לדירה מהחלומות לכתבה הבאהמעצבים ביחד: איך משלבים בין צרכי הלקוח לתכנון האדריכלי?

מכניסים את הטבע פנימה: גגות גלויים מעץ בתוך הבית

בשנים האחרונות עברו הגגות הגלויים מעץ מתיחת פנים, הודות לטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת ייצור קורות בשלל סגנונות וגוונים, ומעניקה לבית מראה ייחודי ויוצא דופן
קורן דור - 26.01.2017, 15:09
גג
גג גלוי כפרי, אדריכלות: שירלי דן, ביצוע: "מוגלי" / צילום: אילן עמיחי

בשיתוף מתן רן, "מוגלי תכנון ובניה בעץ"

רבים חולמים על בית בסגנון כפרי עם גג מעץ שמייבא את הטבע והחוץ אל הפנים. בשנים האחרונות עברו הגגות הגלויים מעץ מתיחת פנים משמעותית, הודות לייצור מחומרים עמידים במיוחד בטכנולוגיה מתקדמת, שמעניקה לקורות מראה אסתטי בשלל סגנונות וגוונים.

לדברי מתן רן, הבעלים של "מוגלי תכנון ובניה בעץ", בבנייה הפרטית היוקרתית רואים היום יותר ויותר גגות עץ חשופים. "גג חשוף הוא בעצם גג כמו כל גג, רק שמתוך הבית ניתן לראות את הקורות והחיפוי ולכן יש עניין מיוחד בהקפדה על הנגרות, סוג העץ, פרטי החיבור בין הקורות והצבע, שהופכים את הגג לפרט עיצובי לכל דבר, שמטרתו להעצים ולשדר את המראה הכללי והתחושה שהאדריכל תכנן על פיהם את הבית".

סגנונות עיצוביים של גגות

בחירת הקונספט העיצובי של הגג תלוי בחזות הכללית של הבית שברצונכם ליצור. "גגות גלויים מתאימים מאוד לבתים בסגנון קלאסי או כפרי. אפשר להתאים גג עץ בגוון בהיר לבית בקווים נקיים וקרים בסגנון קלאסי ובאותה מידה הגג יכול לשדר מראה כפרי וחם - תלוי בבחירה העיצובית". לפי מתן, "כדי לשדר מראה נקי וקלאסי, מתכננים גג מקורות לא מאוד גדולות בצבע לבן בהיר. לרוב מדובר בצבע אטום כשהחיפוי העליון שמעל הקורות יהיה לוחות גלריה ללא עיבוד, או לחילופין לוחות גבס לבן. להשגת מראה כפרי, נהוג להדגיש את הטקסטורה של העץ על ידי שימוש בעיבודים מיוחדים, כגון הברשה ושבירה גסה של פינות העץ, או טכניקות צביעה מיוחדות כגון צביעות wash, שימוש בחומצות מיוחדות במקום צבע על מנת לשדר מראה עתיק וחם".

גג כפרי, אדריכלות: נ.ש פרנקל ביצוע: "מוגלי" / צילום אילן עמיחי
גג כפרי, אדריכלות: נ.ש פרנקל ביצוע: "מוגלי" / צילום אילן עמיחי

בחירת הגג היא כיום חלק בלתי נפרד מהתכנון האדריכלי של המרחב ואדריכלים רבים מתייעצים עם גגנים מומחים כדי לבחור את גג העץ בהתאם לתנאי השטח, אילוצי החלל, החזון העיצובי וכמובן סוגי בידוד, איטום, סוגי העץ השונים. לפי מתן, תחום הגגות מעץ לא מפסיק להתחדש ויש עולם שלם של עיבודים וצבעים, גגות כפולים ועוד חידושים. לדבריו, "חשוב מאוד לשים לב להפרדה בין גג טכני, שמתחתיו תקרת בטון, לבין גג גלוי שרואים בתוך הבית עצמו. בבתים בהם הגג תוכנן נכון ניתן דגש כבר בשלב התכנון לצורניות של הגג ונוכחותו בחלל, ובבתים בהם הגג הגלוי דומיננטי המבטים של כל מי שנכנס הביתה או יושב בסלון נמשכים אוטומטית למעלה - הגג הגלוי מייצר קשר עיצובי רציף בין האגפים השונים בבית, לרוב בין המטבח לסלון, ומייצר תחושה של מרחב מרווח יותר.

האיכות מתחילה בגג

בניגוד למה שנהוג לחשוב, גגות גלויים מעץ במפרטים הנכונים, כוללים גם מערכת שלמה וסמויה מהעין של בידודים אקוסטיים ותרמיים ברמה הגבוהה ביותר הקיימת היום בתחום הבידודים. כך גם לגבי מערכות איטום מתקדמות ונצחיות המשמשות כגיבוי לאטימה, במידה ובמהלך השנים ישנו כשל ברעפים (רעף שנשבר, נסדק, או תזוזה של רעפים כתוצאה מרוחות חזקות). 

התקנת גג גלוי, אדריכלות: פזית סלע, ביצוע: "מוגלי" / צילום: אילן עמיחי
התקנת גג גלוי, אדריכלות: פזית סלע, ביצוע: "מוגלי" / צילום: אילן עמיחי

כיצד לבחור גגן מקצועי?

אם לתמצת את עיקר הפרמטרים בבחירת גגן למבחן אחד מהותי, מתן ממליץ ללקוח לוודא האם הגגן שאיתו הוא מתקשר, יודע לייצר את הגג בבית המלאכה שלו. "במידה וכן, ככל הנראה הלקוח יקבל גגן השולט ברמה גבוהה במתמטיקה ובגיאומטריה התיאורטית של עולם הגגנות, שיודע גם לתכנן ולא רק לבצע. כמו כן, ייצור הגג יבוצע מלכתחילה בתנאים סטריליים, העץ יקבל טיפול וצביעה איכותיים, והקורות יגיעו לשטח חתוכות וממוספרות בזוויות הנכונות. זהו מבחן פשוט, אך בהחלט יוצר קו מפריד בין הגגנים המובילים בענף לבין גגני הגגות הטכנייים, שלא מחזיקים בידע ובמקצועיות הדרושה. לפני בחירת גגן על פי שיקולי תקציב, התייעצו עם גגן מוביל בתחום על מנת לשמוע ולהבין את פערי האיכות הוויזואלים והטכניים בין גגן ממוצע לבין גגן המתמחה בגגות גלויים".

אלון ומתן האחים לבית "מוגלי תכנון ובניה בעץ" בסיום הרכבת הגג האחרון  נובמבר / צילום: אילן עמיחי
אלון ומתן האחים לבית "מוגלי תכנון ובניה בעץ" בסיום הרכבת הגג האחרון נובמבר / צילום: אילן עמיחי

לעמוד הפייסבוק - מוגלי תכנון ובנייה בעץ

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ