Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמת"משקיע הנדל"ן הישראלי בארה"ב נחשב למשקיע מתוחכם" לכתבה הבאהגן שלנו: איך הופכים גן ילדים להשקעה מניבה?

כיצד בחירת טראמפ תשפיע על שוק הנדל"ן האמריקני?

בחירתו המפתיעה של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית מעלה שאלות רבות בתחומים רבים בהם תחום הנדל"ן ■ כיצד יושפע שוק הנדל"ן האמריקני מבחירתו, ואילו מדינות וערים יהנו מתנופת בנייה ומרפורמות חיוביות
אורי שוסטר - 06.03.2017, 15:56

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
המלון
המלון של דונלד טראמפ בווישנגטון די.סי / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף PACIFIC HOLDINGS

באמריקה כמו באמריקה, המציאות עולה על כל דמיון וכל תרחיש אמת מתעלה מעבר לתסריט הטוב ביותר שיכול היה להיכתב בהוליווד. והנה בנובמבר האחרון, זכינו לדוגמה נוספת לכך עם היבחרו של דונלד טראמפ לנשיאה החדש של ארצות הברית, כנגד כל תחזית ותרחיש הגיוניים. יחד עם עו"ד יובל זיו, הבעלים והמנכ"ל של חברת פאסיפיק הולדינגס, המתמחה בהשקעות נדל"ן בשוק האמריקני, ננסה להבין את השלכותיה של הבחירה המפתיעה, על הכלכלה האמריקנית בכלל ועל הנדל"ן האמריקני בפרט.

"טראמפ אמנם הוא נשיאה הנוכחי של ארה"ב, אך ביסודו הוא יזם נדל"ן גדול שעשה את הונו מהתחום, אדם אשר חווה משברים ופשיטות רגל והתגבר עליהם, דמות ידועה ושנויה במחלוקת ששוחה בתחום ומודע לכוח העצום של הנדל"ן על המשק האמריקני. טראמפ, התגלה לא רק כאיש נדל"ן ממולח כי אם גם כפוליטיקאי מוצלח, היודע לזהות מגמות והזדמנויות. נכון, הוא נבחר מטעם המפלגה הרפובליקנית, אך באופיו אינו רפובליקני טהור, שכן הוא זיגזג בעבר בין המפלגות והבין שבפלטפורמה הרפובליקנית יהיה לו קל יותר לממש את חזונו", אומר זיו.

עו"ד יובל זיו,  בעל חברת פסיפיק הולדינגס המתמחה באיתור ושיווק נכסי נדל"ן בארה"ב / צילום: יח"צ
עו"ד יובל זיו, בעל חברת פסיפיק הולדינגס המתמחה באיתור ושיווק נכסי נדל"ן בארה"ב / צילום: יח"צ

 

איך אתה מסביר את העובדה שרוב מצביעי טראמפ הם מהשכבות החלשות יותר, אלה שלכאורה קרובים יותר לגישה הדמוקרטית?

"אין ספק שיש פה איזשהו נעלם, אך גם בישראל אנו חווים את אותה תופעה, שכן מצביעי הליכוד, מפלגת ימין שהאג'נדה הכלכלית שלה פחות סוציאליסטית, מזוהים דווקא עם העשירונים הנמוכים. אחת הסיבות שרבים מהמעמד הנמוך הצביעו לטראמפ היא הסיבה הדתית, אליה מתחברת יותר הגישה הרפובליקנית, וכן המתירנות לנשק, היחס הנוקשה לזרים שדיבר בעיקר לאמריקאים העממיים יותר, שהרגישו שהמפלגה הדמוקרטית התעלמה מהצרכים הפנימיים, למרות שבפועל זה לא הכי נכון. ולראיה, תכנית אובמה-קר שקידם הנשיא היוצא. טראמפ דיבר יותר אל העם, הבין שעליו לעסוק בנושאים החשובים באמת לאזרח הקטן כדוגמת שיקום מרכזי ערים וחיזוק הצבא. במידה ואכן יעמוד בדבריו תהיה לכך השפעה חיובית על הנדל"ן בעיקר בפריפריה".

``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כיצד יושפע שוק הנדל"ן מבחירתו של נשיא רפובליקני בכלל ומדמותו של טראמפ בפרט?

"הרפובליקנים מגיעים מדיספלינה שמאמינה בממשלה קטנה יותר עם פחות בירוקרטיות, שמעניקה יותר הקלות ונוטה לאפשר לאנשי העסקים יד חופשית יותר לעבוד, מתוך רציונל שאלו יספקו יותר תעסוקה למשק האמריקני. הרפובליקנים מאמינים בגישה של מי שיש לו יש לו ומי שאין לו אז אין. כך למשל, במהלך הקמפיין אמר טראמפ כי יש לשחרר בלמים ואיזונים מהבנקים וזו הסיבה לנסיקה במניות הפיננסיים. טראמפ מאמין כי יש לתת לבנקים את החופשיות לקחת על עצמם את הסיכונים, גישה שאינה עולה בקנה אחד עם המתרחש היום, בתקופה של פוסט המשבר הגדול של הסאב פריים משלהי שנת 2008.

במידה וישחרר את אותם חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדל"ן כנגזרת ראשונה, שכן שוק הנדל"ן הינו תחום רווי חוב המתקיים ממינוף בנקאי, ומתירנות שכזו מתורגמת מהר מאוד לשוק ומרחיבה אותו. הפילוסופיה של טראמפ, לפיה הבנקים צריכים לדאוג לעצמם, ככלל נכונה לדעתי, אך יחד עם זאת שחרור מסיבי מדי של הבלמים, עלול להוליך לניהול סיכונים סלחני שיוביל לגל של פשיטות רגל, ולכן צריך למצוא את הנוסחה המאזנת על מנת לאפשר המשך שוק בריא מחד, ומאידך לדאוג שהבנקים לא יגררו את השווקים למתירנות יתר".

אילו מדינות וערים יזכו לדעתך לעדנה נדל"נית בעקבות בחירתו של טראמפ?

"מצבה של הכלכלה האמריקנית איתן יחסית, כך שבכל מקרה לדעתי הנדל"ן ימשיך להציג תוצאות חזקות, ללא כל קשר לשאלה מי עומד בראש המדינה. בניגוד לאובמה שקיבל מדינה שסועה לאחר שלטון בוש, טראמפ נוחת על קרקע יחסית יציבה וזה יאפשר לו לקדם רפורמות. סביר כי באזורים כמו אוקלהומה, טקסס, אטלנטה, פלורידה, צפון פלורידה , ג'קסון וויל, טמפה, נבאדה ודומותיהן, אשר ברובן אנו בפאסיפיק הולדינגס משקיעים בפועל, תהיה תנופה גדולה והפריפריה תזכה לרפורמות מרחיבות חיוביות.

תנופה גדולה בנדל"ן האמריקאי באזורים הפריפריאליים. פרויקט של PACIFIC HOLDINGS בג'ורג'יה / צילום: יח"צ
תנופה גדולה בנדל"ן האמריקאי באזורים הפריפריאליים. פרויקט של PACIFIC HOLDINGS בג'ורג'יה / צילום: יח"צ


כיוון שהרפובליקנים זכו לרוב מכריע בסנאט, שם מתבצעות בחירות מדי שנתיים, סביר כי טראמפ ינסה לקדם מהלכים בשנתיים אלו ולכך תהיה השפעה חיובית בשנים הקרובות, שכן הרוב שנוצר לו ישחרר חסמים לפיתוח הכלכלה ועימה הנדל"ן. אני מאמין כי באזורים בהם התשואה יחסית גבוהה, הפוטנציאל הוא רחב ביותר ולכן אני משקיע בפריפריה. שם, גם אם תהיה ירידה מסוימת במחירים או עצירה לתקופת מה, התשואה הגבוהה תחפה על כך".

לפרטים נוספים PACIFIC HOLDINGS

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ