מחריפים העיצומים ברשות המסים; הרשות תושבת לחלוטין?

החל מהבוקר לא מתקיימים דיוני שומה, ומזה מספר שבועות אין מתן אישורים על ניכויי מס בהעברות לחו"ל, אין ניכוי מס במקור לפעילות בישראל, וכ-7,000 עסקאות נדל"ן מעוכבות ■ עם זאת, בקרן מס רכוש עובדים כרגיל - לטובת נפגעי השריפות ■ "העיצומים יוחרפו עוד"

משה אשר / צילום: איל יצהר
משה אשר / צילום: איל יצהר

סמנכ"ל כספים שפנה ל"גלובס" מדווח על "שביתה איטלקית" ברשות המסים. לדברי הסמנכ"ל, כל הפעילות הנוגעת לניכויי מס במקור ולהחזרי מע"מ הוקפאה. לדבריו, כשפנה בעניין לאנשי רשות המסים, נאמר לו בתגובה: "אנחנו בעיצומים". 

עוד על-פי הדיווחים, רשות המסים אינה מוציאה אישורים לעסקאות נדל"ן, וגם גביית המסים מעוכבת. 

לדברי אותו סמנכ"ל כספים, כיוון שאנו נמצאים בסוף שנת הכספים, עיתוי העיצומים כעת הוא בעייתי במיוחד. "פשוט אין עם מי לדבר שם", הוא אומר בשיחה "עם גלובס". 

ואכן, מבדיקת "גלובס" עולה כי עובדי אגפי רשות המסים מחריפים את העיצומים שהחלו לפני כ-4 שבועות, במסגרת סכסוך העבודה הממושך בינם לבין הנהלת הרשות. העובדים מבהירים: "העיצומים יוחרפו עוד. אם לא ינהלו אתנו משא-ומתן להעלאת שכר העובדים בהקדם, הרשות תושבת לחלוטין". 

החל מהבוקר (א') לא מתקיימים דיוני שומה, והדיונים בהתנגדויות והשגות עוכבו, ומזה מספר שבועות אין מתן אישורים על ניכויי מס בהעברות לחו"ל, אין ניכוי מס במקור לפעילות העסקית בישראל, וכ-7,000 עסקאות נדל"ן מעוכבות.

במסגרת העיצומים מושבתים מזה תקופה אגפי מיסוי מקרקעין, ובין היתר לא מוצאים אישורים לטאבו, נעצרו הנפקות טפסים לקבלנים (טופס 50 המאשר את מכירת הדירות על-ידי הקבלן וטופס 701 במסגרתו מדווח הקבלן על תוכניות בנייה), שמשמעותם היא שקבלים אינם יכולים למכור דירות ומתעכבות התחלות בנייה. 

עוד הפסיקו ברשות המסים את מבצעי החקירות, ניהול הספרים וההוצאה לפועל, ושיתופי-הפעולה עם הפרקליטות והמשטרה נחסמו. 

"המדינה תפסיד הרבה מאוד כסף" 

ואדים אבנשטיין, יו"ר ועד עובדי מס הכנסה, אמר ל"גלובס" כי "אנחנו בעיצומים כבר 4 שבועות, ואף אחד לא מתייחס. מהשבוע הכול יהיה יותר חמור, והמדינה תפסיד הרבה מאוד כסף. אני לא אוהב את זה, אבל מאלצים אותנו לפעול כך. אנחנו בחודש דצמבר. השבתנו את כל דיוני השומה. אם עד 31 לדצמבר לא נטפל בתיקים הללו, תהיה עליהם התיישנות, וכל הכסף בתיקים הללו, הכסף הגדול, ילך לטמיון. אנחנו מדברים על הפסדים של מיליארדים. לדוגמה, במשרד שומה אחד גדול יש לנו תיקים של מיליארד שקלים. רק שם".

עובדי רשות המסים פתחו בעיצומים על רקע על רקע מאבקם על תנאי שכרם והעסקתם ודרישתם המרכזית לפתוח במשא-ומתן "אמיתי" - כהגדרתם - מול משרד האוצר והנהלת הרשות על הסכמי השכר שלהם. ראשי הוועדים ברשות המסים - ועד מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, ועד מכס ומע"מ וועד עובדי המחשוב ברשות המסים (שע"ם) - מבהירים כי אם לא יתנהל מולם משא-ומתן אמיתי, צפויות "הפתעות" במסגרת צעדי החרפת המאבק.

במקביל לשיבושים בעבודת אגף מס הכנסה, מתקיימים עיצומים גם באגף המכס והמע"מ ובמערכת המישוב של הרשות (שע"מ).

ואולם, למרות העיצומים הורו ועדי העובדים לעובדים להמשיך לפעול לטובת נפגעי השריפות שאירעו לאחרונה ברחבי הארץ, כך שעובדי קרן מס רכוש ומחלקות הפיצויים, שאחראים על סיוע ושיפוי הנזקים של נפגעי השריפות, אינם נוטלים חלק בעיצומים. 

"אין פה חזירות" 

אבנשטיין מסביר כי הציבור לא מבין את המאבק, אך מדובר בבעיה אקוטית שמשפיעה על המדינה, היות ו"עובדי אגפי רשות המסים זה משרד הביטחון הכלכלי של מדינת ישראל". 

לדבריו, "אין פה חזירות. דרישות השכר ראויות. הנהלת רשות המסים דווקא מבינה את הצורך בשכר הולם, אבל לצערנו, מההסכם האחרון שנחתם לפני שנה פלוס, במסגרתו המדינה התחייבה לנהל אתנו משא-ומתן מודרני, לא קרה כלום. בחצי שהשנה האחרונה היה למשרד האוצר מספיק זמן לנהל אתנו משא-ומתן הגון. אם אנחנו מכריזים שאנחנו חיים ועובדים בעולם מודרני, גם השכר של עובדי רשות המסים צריך לשקף את מה שאנחנו עושים. בבנק דיסקונט כל פקיד מקבל עוד 1,500 שקל, שזה דבר מאוד משמעותי. גם אצלנו צריך לעדכן את השכר".

עוד מוסיף ואדים כי "זה לא סוד שהאחריות והסמכויות של מפקח במס הכנסה הם כמו של שופט בבית משפט שלום. האחריות של עובדי מס הכנסה מאוד גדולה. הם חתומים על סכומים מאוד גדולים, עם הרבה אפסים. המדינה משקיעה מיליוני שקלים כל שנה בחיסון נגד שפעת, וזה בסדר, וכל הציבור מבין את הצורך בזה, אבל צריך להבין ששכר הולם לעובדי אגפי רשות זה כמו חיסון נגד דברים אחרים, לא טובים. ברוך השם אין לנו פה יותר מדי שחיתות, אבל צריך לחשוב על זה גם, יחד עם העובדה שצריך לתגמל עובדים שהם מהמשכילים ביותר במדינה.

"העובדים שלנו בעלי תארים של רואי חשבון ותארים נוספים, והם בעלי השכר הכי נמוך שיש. הכי משכיל עם השכר הכי נמוך. מה הפלא שהעובדים המוכשרים שלנו עוזבים אחרי 3-4 שנים, אחרי שרכשו ידע וניסיון?".

לדבריו, "האצבע המאשימה מופנית כלפי פקידי משרד האוצר. עלות קורס מפקחים היא בערך 700 אלף שקל ל-30 חניכים, וכבר בשנה הראשונה כל חניך מחזיר את ההשקעה. הכסף על הרצפה, וצריך רק לאסוף אותו. במשרד האוצר צריכים להרים את הכפפה ולהבין עד כמה זה חשוב לקופת המדינה".

דורון דודו, יו"ר ועד עובדי שע"מ, מוסיף כי "העיצומים יחריפו כל עוד האוצר מתבצר בעמדתו". דודו מוסיף כי "תמוהה איך שר האוצר בהרמת כוסית של החג אומר 'אני אקדם', ובינתיים כלום. כבר קרוב לחודש מאות מיליונים החזרים לא משוחררים, מייצגים לא מקבלים טיפול, בעלי חברות מאיימים עלינו לפטר עובדים, ואנו בוועדת חריגים משתדלים לתת מענה היכן שקשה. לצערי, אם המשא-ומתן לא יתקדם משמעותית, נגיע לקריסת המערכות של רשות המסים". 

נשיא לשכת רו"ח מתערב

סכסוך העבודה והעיצומים הגורמים לשיבושים בשירות שניתן למייצגים ולנישומים הובילו את נשיא לשכת רואי החשבון להתערב. הבוקר שיגר רו"ח יזהר קנה מכתב לשר האוצר משה כחלון, בו הוא מציין כי "עיצומים אלה, הנמשכים מזה זמן רב, פוגעים אנושות במהלך הפעילות העסקית והכלכלית של אזרחי המדינה וגורמים לנזק אדיר לכלכלת המדינה". 

עוד כותב קנה כי "נגרמת פגיעה בנישומים ובמייצגים כאחד. כך לדוגמה, עיצומים אלה פוגעים בעבודה השוטפת מול גורמים עסקיים ואחרים בחו"ל, כאשר בהעדר אישורים של רשות המסים למערכת הבנקאית לעניין פטור מניכוי מס במקור לחו"ל, מתעכבים תשלומים והעברות כספים לחו"ל של גופים עסקיים ומוסדות אקדמאים בגין רכישת תוכנות ופרסומים - דבר הגורם לפגיעה אנושה ומתמשכת בתפקוד של אותם מוסדות, בעיקר המוסדות האקדמאים". 

עוד לדבריו, הנפגעים העיקריים מכך שאין אפשרות להנפיק טפסים הדרושים לצורך מכירה וקניית דירה הם זוגות צעירים וקונים אשר להם תהא זו דירתם הראשונה. 

במצב זה, טוען רו"ח קנה, נפגעת עבודתם השוטפת של רואי החשבון במדינת ישראל, דבר שעלול להביא למצב בו יוטלו על הנישומים קנסות ופיגורים על לא עוול בכפם, ובצד נזקי הנישומים נגרם גם נזק כבד מאוד לאוצר המדינה. 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988