לכתבה הקודמתכלכלת ה-SAAS: עתיד שורת הרווח נראה טוב יותר לכתבה הבאההדרך לאיתור גלובאלי של הזדמנויות למיזוגים ורכישות

סלין קאן: "גיוון תעסוקתי תורם מהותית לצמיחת החברה"

סלין קאן, CFO פרוקטר אנד גמבל ישראל, על הרקע העסקי מאחורי זכיית החברה ב"אות הגיוון בתעסוקה של מעלה והפורום לגיוון בתעסוקה והחזון העסקי מאחוריה

07/12/2016, 09:56
סלין קאן / צילום: רמי זרנגר
סלין קאן / צילום: רמי זרנגר

פרוקטר אנד גמבל ישראל זכתה לאחרונה באות הגיוון בתעסוקה של ארגון מעלה והפורום לגיוון בתעסוקה. הפרס מהווה המשך ישיר לזכייתו של הסניף הישראלי של החברה בתחרות בינלאומית על גיוון והכלה בתעסוקה בתאגיד פרוקטר אנד גמבל. בראיון עימה אומרת סלין קאן, CFO פרוקטור אנד גמבל, כי "לטעמי גיוון אינו מהלך של אחריות חברתית או סוג של DO GOOD. מדובר ביוזמה עסקית לכל דבר. חברת מקינזי בוחנת את נושא הגיוון במקומות העבודה כבר זמן רב וב-2014 ופרסמה דוח המוכיח מעל לכל ספק שגיוון הוא גורם מבדל המשפיע לטובה על הצמיחה של החברה - לחברות עם כוח אדם מגוון מבחינה אתנית יש סיכוי גבוה ב-35% להשיג תשואה פיננסית מעל הממוצע בתעשייה".

היא מוסיפה כי "גישה מכילה יותר כלפי מגזרי הערבים-והחרדים, היא חלק מהמאמץ ליצור תרבות ארגונית ועסקית בה נכללים מגוון הדעות בארגון. ראינו גם השפעה חיובית על המורל של העובדים - למשל כשנסעו לבקר בבית של אחת העובדות, נוכחנו בהתרגשות שנובעת מהמפגשים הבין תרבותיים החדשים שנוצרים".

סלין קאן, מנכ"ל פרוקטר אנד גמבל וכל חברי ההנהלה, לצד מומו מהדב וטל ילון / צילום: נתנאל טוביאס


 מהי תוכנית הגיוון בתעסוקה של פרוקטר אנד גמבל וכיצד היא מיושמת?

"המשרד הישראלי של פרוקטר אנד גמבל התבלט מימיו הראשונים בגיוון המגדרי בין העובדים: נשים מהוות לפחות 50% מהעובדים שלנו ולא פחות חשוב - אנו מקפידים ומוודאים שיש שכר שווה לנשים ולגברים.

במהלך 14 שנות הפעילות בישראל הבנו שהצוות שלנו אינו משקף את הרבדים של החברה הישראלית. זה לא חריג למשק בישראל, עם פחות מאחוז אחד של עובדים מגוונים במשרות ניהוליות במשק. אני שמחה מאוד שבשנתיים האחרונות 10% מהעובדים שלנו במשרות ניהוליות הם מהמגזר החרדי והערבי".

מהי המעורבות של מחלקת הכספים בגיוון תעסוקתי?

"בעיני יש טעות רווחת והיא לראות את הגיוון כ"פרויקט" של משאבי אנוש. יצירת תרבות מכילה היא מניע עסקי-כלכלי חשוב. ככל שאנחנו מסוגלים להבין את קהל הצרכנים שלנו טוב יותר, כך העסק גדל מהר יותר. אינני מתכוונת למינוי של חרדי שינהל את השוק החרדי. הדרך היעילה ביותר (מבחינת עלות וזמן - ד.ט.צ) לתת מענה לקהל לקוחות מגוון היא באמצעות ארגון מכיל - מבחינה מגדרית, עדתית, דתית וגם מבחינת השקפות. זהו ארגון המפיק תועלת מהגיוון הקולקטיבי של כלל עובדיו; ארגון שבו כל העובדים יכולים להביע ולבטא את עצמם באופן מלא מבחינת דעות, תרבות ורעיונות".

כיצד את רואה את מעורבות מנהלי הכספים ביוזמות כאלו? אילו עצות יש לך לעמיתייך בתחום הכספים?

"הרבה חברות עסקיות מדברות היום על גיוון והכלה, כולם חיוביים כלפיהן - אבל גם בנושא הזה אני חושבת שצריך לשים יעדים ברורים ומדידים. בדיוק כמו צמיחה במכירות או בפרודוקטיביות, אני ממליצה להוסיף את הגיוון ללוח התוצאות הארגוני ולקבוע אותו כיעד. זה לא מסתכם רק מבחינת אחוז מגדרי או אחוז עובדים ממוצא מסוים, אלא גם בתרבות של "דיבור גלוי (straight talk)" ולהתייחס ליעד הזה כמו אל כל יעד אחר של יעילות או צמיחה עסקית. רק ארגונים שמודדים את עצמם מסוגלים להשיג התקדמות ולראות את ההשפעה העסקית של יוזמת הגיוון התעסוקתי. זהו המקום שבו נכנסת לתמונה התרומה של מחלקת הכספים".

ספרי על היוזמה שאתם מקדמים בשיתוף עם הקהילה לקידום מדידת הגיוון וההכלה. מה יוצא לחברות מהשתתפות בה?

"בסופו של דבר מספר העובדים בישראל קטן, וברור שבאמצעות גודל לא נצליח לחולל את השינוי שאנו רוצים לחולל בכלכלת ישראל. אצלנו בארגון הענקנו לסטודנטים ממגוון מגזרים הזדמנויות קריירה יוצאות דופן. עם זאת, ההיקף שלנו מוגבל. לכן החלטנו להרחיב את היעד אל מחוץ לכותלי החברה שלנו ולשתף אותו עם חברות עסקיות, תעשייתיות, יצרניות נוספות.

"אני קוראת למנהלי כספים בישראל להצטרף ליוזמה. בשנה האחרונה שיתפנו את המודל העסקי שלנו עם יותר מ-100 חברות בפורומים שונים. אנו שואפים להקים קואליציית חברות המעוניינות לצאת למסע הזה אתנו ולהציב לעצמן את היעדים האלה".

ובנימה אישית, כאשה וכעולה חדשה, מהי תפיסת העולם שלך על מקומן של נשים בעולם העסקים? ומה מקומם של מגזרים שונים?

"עבדתי בישראל עם כמה מהנשים החזקות והמקצועיות ביותר שפגשתי, והן מובילות עכשיו קריירות בכירות בתפקידים בינלאומיים. בעיני ישראל היא ארץ של הזדמנויות עבור כל אחד שרוצה ומאמין בכך. לגיוון תעסוקתי יש השפעה אדירה על הצמיחה, הכלכלה וצריך למנף את זה. זה נכון במיוחד עבורנו, מנהלי כספים, שיכולים לכמת את ההשפעה של גיוון על הצמיחה הכלכלית, ובכך לעזור להאיץ את התהליך הזה מהר יותר".

לקריאת כתבות וסקירות נוספות של פורום CFO, הקליקו כאן גלובס לחודש היכרות – כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
 

כתבות נוספות

אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? אז יש בצורת או אין: איך מנהלים את משק המים בישראל? בכנס השנתי של פורום CFO באילת סקר CFO מקורות יוחאי שוחט את מדיניות ניהול משק המים בישראל: התפיסה החברתית לפיה המים של כולנו והתפיסה הכלכלית של מחיר ממוצע ארצי דומה לכלל האזרחים עו"ד מיכל קורן 11/07/2018
מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה? מהן משכורות העתיד, או מהי בכלל עבודה? תפיסת העולם שלנו בנוגע לשכר עומדת להשתנות באופן דרסטי, אומר רפי הכהן CFO מלם שכר ● "ההגדרה מהי עבודה, מהו תגמול וכיצד למדוד אותם יעוצבו מחדש בשנים הקרובות” עו"ד מיכל קורן 11/07/2018
"יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב" "יש חלון הזדמנויות של מספר חודשים להשקעת נדל"ן מסחרי בארה"ב" מודי כידון, יו"ר ומייסד ALTO Real Estate Funds , מדבר על שוק הנדל"ן המסחרי בארה"ב ועל השינוי שהוא עובר - הסנטימנט השלילי שנוצר בשוק כתוצאה מהטעיה של התקשורת; ההזדמנויות שצצו בחודשים האחרונים; והאבחנה בין מרכזי קניות שנמצאים בירידה לעומת המרכזים המצליחים שמתבססים על שוכרים שאינם מושפעים ממסחר מקוון מערכת Big Finance 11/06/2018