Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתשיק אירופאי: שילובים מרהיבים בעיצוב רהיטים לכתבה הבאהמכל מקום: בין הנוף הפתוח למרחב הבנוי

בין עבר לעתיד: קלאסיקה אירופאית באדריכלות מקומית

ישראלים רבים מבקשים לייבא אדריכלות אירופאית קלאסית לסביבת מגוריהם, ולבנות בית המשלב סגנון ים תיכוני עכשווי עם הקסם של העולם הישן ▪ בניגוד לסגנון מודרני שהוא תוצר של תקופה, אדריכלות קלאסית היא על זמנית ולא תלויה במגמות מתחלפות
קורן דור - 09.01.2017, 15:55

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
כשעבר
כשעבר והווה נפגשים באדרכילות קלאסית, הדמייה: INTRACE

הכתבה בשיתוף סרג' בן דוד אדריכלים

במסעות באירופה הקלאסית אי אפשר שלא להיסחף בקסם של הבניינים המרשימים, שאוצרים בין כותליהם היסטוריה ארוכה ומפותלת. ישראלים רבים כמהים לייבא את הקסם הזה אל סביבת מגוריהם, ומבקשים לייצר עבורם בית שמחבר בין מזרח תיכון לאירופה - הקונטקסט המקומי במעטפת של חו"ל.

לפי סרג' בן דוד, יליד פריז, בוגר הפקולטה לאדריכלות ובינוי ערים בטכניון ובעל משרד אדריכלות המתמחה בבנייה פרטית, מגורים ועיצוב פנים, ניתן לזהות כיום שלושה כיוונים עיקריים באדריכלות מקומית. הראשון, אדריכלות קאנטרי ים תיכונית, ששואבת השראה מצפון הים התיכון ומשתקפת בגגות רעפים עם קורות מעץ, שליכט צבעוני ומסגרות פרופיל בלגי. לצדה מתקיימת האדריכלות המודרנית המחוברת למגמה הבינלאומית העכשווית, שמעניקה חופש גיאומטרי רב לאדריכל. מדובר באקלקטיות שאינה מזוהה עם מיקום גיאוגרפי מוגדר ולכן היא "אנונימית" ולא מחוברת לזהות תרבותית, ובמקביל היא מורכבת מקומפוזיציה משתנה של לבן, בטון, אלומיניום וזכוכית.

עם זאת, האדריכלות הקלאסית בה חושקים רבים היא זו שמנחה בנייה של מבנים על-זמניים בניחוח אירופאי מסוגנן. לדברי סרג', אדריכלות היא ביטוי של תרבות ויש בה אמירה ומחויבות במגמה לייצר סביבה פיזית המשקפת עולם ערכי. בניגוד לסגנון מודרני שהוא תוצר של תקופה, אדריכלות קלאסית עומדת במבחן הזמן ולא תלויה במגמות המתחלפות. "הזרם המודרני של תחילת המאה ה-20 מרד בנוקשות של האדריכלות הקלאסית בעיקר בשבירת הסימטריה", מסביר סרג'.

בית קלאסי בכפר שמריהו, צילום: עודד סמדר
בית קלאסי בכפר שמריהו, צילום: עודד סמדר


סימטריה עם טוויסט

יש כמה מוטיבים חוזרים באדריכלות קלאסית, כפי שניתן למצוא במגוון פרויקטים אדריכליים של משרד האדריכלים סרג' בן דוד. האלמנט הדומיננטי הראשון הוא סימטריה בולטת. "גם כשמדובר בסימטריה בגושים, ניתן לשבור אותה באלמנטים שונים והיא לא חייבת להיות טוטאלית", מסביר סרג'. כך למשל, בית פרטי מפואר עם בריכה נראה ממבט ראשון סימטרי לגמרי, אך ממבט קרוב יותר מבחינים בפתחים שנותנים ביטוי לפונקציות השונות. ההקשר לכך הוא הקונספט של חזרתיות וסימטריה, אחידות שנקטעת על ידי טוויסט ששובר את הסימטריה.

אדריכלות קלאסית לא תלויה במגמות מתחלפות, צילום: עודד סמדר
אדריכלות קלאסית לא תלויה במגמות מתחלפות, צילום: עודד סמדר

הכל מתחיל בפרט קטן

הקצב, שהוא כמו הלב הפועם של האדריכלות הקלאסית , מהווה גם הוא סממן נוכח. דוגמא לכך היא בית פרטי ובו שלישיית בדי מרקיזה המהווים אלמנט הצללה, ומדגישים במשחק של אור וצל את החלון - קצב של שלישיות. כמו כן, קיימת חלוקה ברורה של קווים אופקיים המודגשת באמצעות כרכובים (מסגרת בולטת מסביב לבית), שמעניקים קנה מידה של התפתחות לגובה. "בניגוד למבנים המודרניים העדכניים בהם יש לרוב חזרה על קומות מתחילת הבניין עד סופו, מעין קריאת תיגר על האינסוף, הרי שבאדריכלות קלאסית המבנה נבנה בהיררכיה מסוימת - יש מסד והתפתחות עד לחלק העליון של הגג. בית שמתחיל בפרט קטן ומסתיים ברעפים בגג", מסביר סרג'.

בדי מרקיזה יוצרים משחק של אור וצל על החלונות, צילום: עודד סמדר
בדי מרקיזה יוצרים משחק של אור וצל על החלונות, צילום: עודד סמדר


חומרי גלם פרקטיים ואסתטיקה רגועה

עקרונות אדריכליים נוספים המזוהים עם אדריכלות קלאסית הם טיפול ייחודי בפתחים שאינם עוד "חור" בקיר, אלא זוכים להתייחסות ודגש באמצעות מסגרות של חלון, בעיקר חלון עץ אלומיניום הכולל עץ בצדו הפנימי ואלומיניום בצד החיצוני. חומרי הגלם משחקים תפקיד חשוב בהיצמדות לקלאסיקה בין אם מדובר בשליכט צבעוני אקרילי, פסים בטיח, שימוש באבן טבעית ושימוש בגוונים בהירים ורגועים, המקנים אווירה נינוחה על אף הנוכחות המאסיבית והגודל של הבית. אדריכלות קלאסית אם כן היא בחירה באדריכלות בעלת שורשים תרבותיים מעניינים, שמעל הכל צולחת מגמות מתחלפות ועומדת במבחן הזמן.

שימוש באבן טבעית וגוונים בהירים משרים אווירה נינוחה, הדמייה: יפתח טמיר
שימוש באבן טבעית וגוונים בהירים משרים אווירה נינוחה, הדמייה: יפתח טמיר

לאתר של סרג' בן דוד >> 

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ