Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתמכניסים את הטבע פנימה: גגות גלויים מעץ בתוך הבית לכתבה הבאהאיכות של רכב יוקרה: חדשנות טכנולוגית בענף המטבחים

מעצבים ביחד: איך משלבים בין צרכי הלקוח לתכנון האדריכלי?

תכנון בית לאנשים פרטיים דורש תקשורת אינטימית בין האדריכל ללקוח. חשוב שהאדריכל יהיה קשוב לצרכי הלקוח ולרצונותיו, אך ישמור על רמת מקצועיות ועל הרעיון האדריכלי שבבסיס הפרויקט . הנה דוגמא לדיאלוג פורה
קורן דור - 20.12.2016, 15:08

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
חלל
חלל המגורים כלופט פתוח/ צילום: עמית גירון

הכתבה בשיתוף לב-גרגיר אדריכלים

הסיטואציה היא כזאת: הדייר מתכנן בית, משרטט בדמיונו כיצד ייראה המרחב ומה תהיה האווירה, ומניח במקומם את כל האלמנטים שמרכיבים את החלל. אבל אז בא האדריכל ומציב בפניו תמונת מצב אחרת, שלעיתים היא שילוב בין הפרספקטיבה הייחודית שלו כאיש מקצוע ובין הניסיון והטכניקה שצבר במהלך השנים. לא תמיד יש התאמה מקסימלית בין הלקוח לאדריכל, אולם בסופו של דבר מדובר בבית בו יגור הלקוח, ולכן נדרשים האדריכלים לבנות פרוגרמה שתבטא בקוהרנטיות את רצונותיהם הייחודיים של הדיירים, ובמקביל תתורגם לתהליך יצירה ריאלי.

האתגר הוא לשמור על הקו הדק שבו האדריכל מצד אחד קשוב ללקוח - לצרכיו, לחלומותיו ולסגנון חייו, ומצד שני - שומר על מקצועיות ולא הופך לשרטט של הפרויקט. הלקוח, שפעמים רבות זהו רגע שיא עבורו, עליו חלם שנים ארוכות, צריך לבטא בבהירות את צרכיו, סגנונו והעדפותיו, כאשר על האדריכל מוטלת המשימה לתרגם נתונים אלו לכדי פרוגרמה שתהווה את הבסיס של תהליך היצירה. בסוף התהליך הזה, בשאיפה, הלקוח ירגיש הכי בבית. לא מספיק לצור חלל מעוצב למשעי, אם הלקוח מתהלך בו "על קצות האצבעות" או מרגיש כמו אורח בבית מלון יפהפה, שאין בינו ובין אורח החיים של המשפחה או של בית העסק מן המשותף.

לילך לב ואילן גרגיר. לב-גרגיר אדריכלות ועיצוב פנים / צלמת: עדי בן שושן
לילך לב ואילן גרגיר. לב-גרגיר אדריכלות ועיצוב פנים / צלמת: עדי בן שושן


"כל תכנון אדריכלי הוא דיאלוג מתמשך בין אדריכל ללקוח"

לילך לב, אדריכלית ושותפה במשרד "לב גרגיר" המתמחים בטוטאל דיזיין - אדריכלות ועיצוב פנים של בתי יוקרה, דירות וחללים מסחריים, מסבירה שכל תכנון אדריכלי הוא דיאלוג מתמשך בין אדריכל ללקוח. "תכנון בית לאנשים פרטיים מייצר תקשורת אינטימית וחשוב מאוד שהאדריכל יהיה קשוב ללקוח, לחלומותיו ולסגנון חייו אך ישמור על רמת מקצועיות ועל הרעיון האדריכלי שבבסיס הפרויקט. מדובר באיזון עדין ומאתגר, אבל גם מאוד מפרה לאורך כל הדרך".

עיצוב פתרון אחסון דקורטיבי לפי צרכי הדיירים/  צילום: עמית גירון
עיצוב פתרון אחסון דקורטיבי לפי צרכי הדיירים/ צילום: עמית גירון

לב מתארת פרויקט לדוגמא, שממחיש את העבודה האנושית שעומדת מאחורי העבודה הארכיטקטונית. מדובר בבית בסביון לזוג עם שלושה ילדים מתבגרים. "הלקוחות ביקשו ליצור קן חם בבית שפיזית הוא רחב ידיים, אבל עם אזורי מפגש והזדמנויות לזמן איכות ביחד. כך שלמעשה נוצרו חללים שמעניקים פרטיות לצד חללים משותפים לבני הבית. הבית אמנם מעוצב בקווים נקיים ואלגנטיים, אך נקודת המוצא בתכנון היתה פונקציונליות עם חשיבה מעשית על חיי היום יום, תוך ירידה לרזולוציות הקטנות ביותר".

התשוקה לפרטיות בתכנון בית למשפחה עם ילדים מתבגרים, באה לידי ביטוי בהגדרת אגף הורים שבקומת הקרקע בנפרד מאגף הילדים. אגף ההורים כולל חדר שינה, חדר רחצה, חלל משפחה וחדר עבודה, כשלמעשה כל החללים פתוחים לגינה ומדגישים את הקשר בין החוץ לפנים. לחדר הרחצה עיצב המשרד גם פתרון תלייה דקורטיבי ייעודי משולב מתכת ועץ, בסמוך לאמבטיית פרי-סטנד לפי דרישת הדיירים. כך לפעמים, האדריכל מגיע לתכנון פרטים יחודיים, ממש כמו מעצב מוצר.

 פינת אוכל אינטימית בפריים לוקיישן בבית/ צילום: עמית גירון
פינת אוכל אינטימית בפריים לוקיישן בבית/ צילום: עמית גירון

פינת אוכל אינטימית עם נוף לבריכה

חלל המגורים עוצב כלופט אחד פתוח, כדי להעצים את התקשורת ולהדגיש את הזרימה בבית. הוא מכיל מטבח עם פינת אוכל פורמלית וסלון מסוגנן גדול. בריצוף נעשה שימוש באבן בזלתינה אפורה מפורטוגל עם מרקם טקסטילי, וחלק מפרטי הנגרות עשויים עץ אגוז. המטרה היתה להימנע ככל שאפשר מבית גדול שעשוי לייצר ניכור, וכפיצוי על כך לתכנן מקומות אינטימיים. דוגמא לכך היא פינת אוכל משפחתית, קטנה ואינטימית, המאפשרת אכילה סביב שולחן עגול. פינת האוכל המשפחתית, שהיא המקום החביב על בני הבית, היא למעשה קוביית זכוכית, שזוכה לנוף האטרקטיבי ביותר - הבריכה.

המטבח עצמו פתוח לעבר פינת האוכל, כך שנשמר קשר עין תמידי בין מי שמבשל ומי שנמצא בפינת האוכל או שוהה בסלון. הקשר בין האגפים השונים מודגש גם באמצעות גרם מדרגות קווי של "וודבוטיק" המחופה מכל עבריו בעץ אלון מעושן, תוך הקפדה על מפגשים נקיים (גרונג) מכל פאותיו. הגרם נראה מונוליטי, ומרחף לאורך חלון גדול הניצב על בריכת השתקפות.

גרם המדרגות בבית הפך לאלמנט פיסולי/ צילום: עמית גירון
גרם המדרגות בבית הפך לאלמנט פיסולי/ צילום: עמית גירון

לדברי לב, עיצוב הפנים, נאמן לקו העיצובי הכולל וממשיך אותו, משאיר חללים לבנים, פתוחים ונקיים המהווים תפאורה ניטרלית לתמונות הנוף ולאבזור הפנימי, האישי, שבו באה לידי ביטוי נוכחותם ואופיים של בני המשפחה. מאוסף מיוחד של מכוניות אומנותיות ועד ספרייה ענקית בחדר העבודה של האם. המעורבות של הלקוחות היתה מאוד גבוהה בפרויקט, מסבירה לב. "תהליך הבניה התבסס על קשר אישי מצויין שנוצר עם בעלת הבית, שנסחפה כל כולה לחוויית היצירה, ועם הזמן הפכה למפקחת הבנייה. היא ניהלה את האתר ביד רמה, בתיאום מושלם עם משרד האדריכלות ותוך הקפדה על פרטי ביצוע". אין ספק שהתוצאה הסופית משקפת את התקשורת הטובה בין האדריכלים ללקוחות.

אוסף מכוניות אישי שהפך לחלק מעיצוב החלל / צילום: עמית גירון
אוסף מכוניות אישי שהפך לחלק מעיצוב החלל / צילום: עמית גירון

לב-גרגיר אדריכלות - לפרויקטים נוספים >>>

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ