תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

הבנקאות החדשה: מה נדרש מהמעוניינים לעסוק בתחום?

התמורות הטכנולוגיות וכניסת הפינטק לזירה, המשבר הכלכלי של סוף העשור הקודם, האיזונים החדשים שנכפו בשל המציאות הגיאו-פוליטית והמאבק בטרור משנים לחלוטין את תחום הבנקאות ■ פרופ' בן ציון זילברפרב: "במוסדות הפיננסים ייקלטו עובדים שיתבקשו להתמצא בעבודתם ברמת תחכום גבוהה הרבה יותר מהנדרש עד היום"

הבנקאות החדשה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הבנקאות החדשה / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

בשיתוף המכללה האקדמית נתניה

המערכת הבנקאית היא אחת מהמערכות המשמעותיות בחברה שלנו - הן בעולם העסקים והן בעולם הפרטי. בין אם מדובר בהלוואה להקמת עסק, במשכנתא לקניית בית, בייעוץ השקעות או בשמירה על כספנו בחשבון העובר ושב - אנו פוגשים אותה שוב ושוב בצמתים מרכזיות בחיינו. אולם כשאנו מדברים עם יועץ ההשקעות או הבנקאי בסניף, נכנסים לחשבון באפליקציה או משווים עמלות בין המוסדות הפיננסיים, נעלמת מעינינו עובדה אחת - המערכת הזו, שנראית לנו לעתים קשיחה, לא משתנה ואפילו מיושנת, עוברת כעת מהפכה אדירה בכמה רבדים שונים.

ברובד הראשון, כמו מגוון תעשיות אחרות, גם תחום הפיננסים מתמודד עם מהפכת הטכנולוגיה וההיי-טק. רעיון הפינטק (Fintech - Financial Technology) - הוא הביטוי למהפכה הזו. הלוואות P2P (מאדם לאדם בתיווך אתר יעודי ברשת), מטבעות דיגיטליים כמו ה- Bitcoin ותשלום באמצעות הסמארטפון, הן הדוגמאות הראשונות שקופצות לראש. אלו הן רק הסנוניות הראשונות - ובעקבותיהן הגיע נחשול של יוזמות וטכנולוגיות חדשות בתחום.

המוסדות הפיננסיים - בהם תאגידי כרטיסי האשראי והבנקים הגדולים בישראל ובעולם - מהווים חלק גדל והולך מתעשיית הפינטק. הם משקיעים הון כלכלי ואנושי עצום בקידום המהפכה והתאמתה לצרכי הלקוחות שלהם. כדוגמה, אפשר להביא את יוזמת Pepper של בנק לאומי - מיזם המצהיר כי מטרתו לייצר בנקאות שתתנהל כולה במובייל, ללא סניפים. גם הבורסה לניירות ערך בתל אביב הצטרפה זה לא מכבר לטרנד - The Floor , מיזם הנועד לתמוך בכ-25 סטארט-אפים בתחום הפינטק, ממוקם בקומה שלמה במבנה הבורסה עצמו.

תחום הבנקאות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 תחום הבנקאות / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

שנית, התעשייה הפיננסית מתמודדת עם אתגרים חברתיים ומוסריים. לאחר המשבר הכלכלי הגדול של 2008 בארה"ב, שנגרם בחלקו על ידי פזיזות וחוסר אחריות מצד הבנקים הגדולים בוול סטריט, הועלו בציבור טענות קשות על ההתנהלות של ראשי התעשייה הפיננסית. השנה בארה"ב, נחשף כי עובדים באחד הבנקים הגדולים במדינה, "וולס פארגו", גבו מהלקוחות עמלות עתק שלא בצדק, על מנת להבטיח לעצמם בונוסים ומענקים. אמנם המערכת הבנקאית בישראל מתנהלת, ככלל, בזהירות רבה יותר ממקבילתה בארה"ב - אולם גם כאן, ניצבים המוסדות הפיננסיים אל מול דרישות גוברות לגילוי אחריות, מוסר ויושר אל מול לקוחותיהם, החל מהמנכ"לים, עבור בדרגי המשנה וכלה בבנקאי הזוטר, שפוגש את הלקוח ומייצג עבורו את המוסד כולו.

לעבוד בבנק? לא מה שחשבתם - אל תפספסו את המהפכה הבאה בשוק ההון >>  

ברובד השלישי, נדרשת המערכת הפיננסית להתאים עצמה למציאות הגיאו-פוליטית המשתנה, במגוון היבטים. למשל, כיום, כאשר גוברת ההבנה שאחת הדרכים היעילות ביותר להילחם בטרור העולמי הוא למצוא ולחסום את מקורות המימון שלו, המוסדות הפיננסיים מוצאים עצמם, יותר ויותר, משתפים פעולה עם רשויות אכיפת החוק במאמציהן. בעקבות זאת, נדרש איזון עדין בין שני אינטרסים שלעתים נוגדים אחד את השני - שמירת פרטיות וסודיות הלקוחות, שחשובה להם ומהווה אבן יסוד של עולם הבנקאות, ומאידך החובה לתרום למטרות חשובות - אכיפת החוק ושמירה על הצדק. להבדיל, ניתן לראות סיטואציה דומה במאבק העולמי המתגבר למניעת העלמות מס ולצמצום תופעת מקלטי המס. גם במקרה הזה, רשויות החוק נדרשות לסיוע אינטנסיבי ומתמיד מצד המערכת הפיננסית שנדרשת להביא בחשבון את סוגיית הפרטיות.

המערכת הבנקאית / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 המערכת הבנקאית / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אתגרים וערכים חדשים

כל אלה מביאים לדרישה מצד המערכת הפיננסית לעובד מסוג שונה, או נכון יותר משודרג - בעולם הפיננסי של ה-מאה 21 המוסדות בתחום מחפשים עובדים מתוחכמים ומקצועיים יותר מבעבר. לדברי, פרופ' בן ציון זילברפרב, דקאן ביה"ס לבנקאות ושוק ההון במכללה האקדמית נתניה, "שוק העבודה בתחום עובר מהפכה. מצד אחד, התחזיות על פליטת עובדים מהתחום קודרות מדי לטעמי, מאחר וישנו עדיין קהל גדול, מבוגר יותר בדרך כלל, שירצה להמשיך ולקיים מגע שוטף מול הבנקאים האנושיים בסניפים. אולם, אכן סביר לחשוב שהמשימות שדורשות פחות מיומנות, כמו למשל הפקדת צ'קים - שיכולה להתבצע באמצעות הסלולר - יתבצעו בסופו של דבר על ידי מכונות. 

"מנגד, חשוב להבין כי ישנן משימות שאותן הטכנולוגיה לא יכולה לבצע - כמו ייעוץ השקעות, ניהול תיקים ותכנון פנסיוני. למשימות כאלו נדרש כוח אדם ברמה גבוהה, שיודע ומתמצא במגוון המכשירים הפיננסיים השונים. המרצים בתואר הראשון לבנקאות ושוק ההון במכללה האקדמית נתניה, מעבר להיותם אנשי אקדמיה, הם אנשי ביצוע בעלי ניסיון רב בתחום, ויש לכך השפעה דרמטית על הלימוד - הסטודנט בכיתה מקבל הרבה יותר מחומר תיאורטי. כך לדוגמה, כלול בתוכנית קורס המאפשר לסטודנטים לקחת חלק בפעילות בחדר עסקאות אמיתי - ולא רק להשתתף בסימולציה. בדרך זו הם מתחילים בהתמקצעות עוד לפני סיום התואר".

"גם ההיבטים המוסריים והחוקיים של המקצוע תופסים מקום מרכזי בתוכנית הלימודים במכללה - כל סטודנט במסלול בנקאות ושוק ההון עובר קורסי חובה באתיקה ובדיני ניירות ערך. ככלל, התוכנית שאנו מיישמים היא היחידה שמכשירה את הסטודנטים ברמה המקנה זכאות לגשת לבחינות של רשות ני"ע - לה מחוייבים הרוצים לעסוק במקצועות ייעוץ ההשקעות וניהול התיקים".

פרופ' בנצי זילברפרב / צילום: תמיר ברגיג
 פרופ' בנצי זילברפרב / צילום: תמיר ברגיג

כאמור, יידרשו הנקלטים במערכת הפיננסית בשנים הקרובות להפגין ערכי מוסר, אחריות ושיקול דעת. הנכנסים לעולם האמור, יצטרכו לא פעם להפעיל מערכת שלמה של שיקולים ולהיות מעורים בתחומי מיומנויות שלא היו רלוונטיים לו בעבר - החל מהבנה טכנולוגית בסיסית על מנת לסייע בהטמעת השינויים הטכנולוגיים הדרמטיים שעוברים על התחום, עבור בייצור מערכת יחסים רציפה, אמינה ועקבית אל מול הלקוחות וכלה ביכולת הסתגלות ואיזון בין דרישות החוק צרכי הלקוחות. "הבנקאי החדש" צריך לאזן בין מגוון הערכים הללו על בסיס יומיומי, ובמקביל - להמשיך בפעילות הבסיסית ביותר של העולם הפיננסי - להרוויח כסף. השאת תשואות מקסימליות עבור הלקוחות או המוסד עצמו, באמצעות בחירה מושכלת, מתוזמנת ושקולה בין אפיקי השקעה שונים, מהווה אתגר משמעותי בפני עצמו.

בשורה התחתונה, עולם הפיננסים הופך להיות בשנים האחרונות יותר מתוחכם, יותר חדשני, ויש שיגידו - יותר מרתק. המעוניינים להיכנס אליו צריכים להביא עימם סט יכולות וכישורים נרחב ומגוון מתמיד, מחייהם האישיים או מלימודיהם האקדמיים. השינויים בתחום טומנים בחובם אתגרים גדולים מאי פעם לאלו הרוצים להשתלב בו - אך גם הזדמנויות גדולות לא פחות.

כרטיס הכניסה שלכם לעולם הפינטק: לימודי שוק ההון במכללה האקדמית נתניה >>

צרו איתנו קשר *5988