גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עולם הערכים של ויקיפדיה: פחות נשים, מיעוטים ואפריקנים

85% מעורכי ויקיפדיה הם גברים, ורובם לבנים - מה שמשפיע על הערכים שמופיעים באנציקלופדיה המקוונת ■ "אנו צריכים לצרף אנשים מהסוג שלא נכלל באופן מסורתי בקטגוריית העורכים שלנו", מודה ג'ימי וויילס, אחד המייסדים

ג’ימי וויילס, ממייסדי ויקיפדיה / צילום: בלומברג
ג’ימי וויילס, ממייסדי ויקיפדיה / צילום: בלומברג

ביסי אדליי-פאיימי בת ה-53 היא פעילת זכויות אדם בריטית ממוצא ניגרי ואדם בעל שיעור קומה. היא אחת ממייסדי קרן הפיתוח של נשים אפריקניות AWDF (African Women's Development Fund), ארגון שלא למטרת רווח שמקדם זכויות נשים ביבשת. אין מדובר בארגון צדקה ענקי - AWDF חילק 26 מיליון דולר מאז 2001 - אבל הוא עושה עבודה חשובה. ב-2013 שיבחה כלת פרס נובל לשלום, ליימה גבואי, את הארגון על תרומתו לסיום מלחמת האזרחים בליבריה. אך עד לאחרונה לא הייתה אדליי-פאימי קיימת בויקיפדיה, ופירושו של דבר הוא שמבחינתם של אנשים רבים היא לא הייתה קיימת כלל.

האנציקלופדיה המקוונת, שנוסדה ב-2001 ושמתפרסמת כיום ב-295 שפות, כוללת כ-40 מיליון ערכים, שכולם חינמיים. אתר ויקיפדיה הוא המשאב הראשון שאליו פונים סטודנטים שכותבים עבודות, אנשים שמתערבים במהלך בילוי בבר, וגם - אף שהם יכחישו זאת עד נשימת אפם האחרונה - עיתונאים שרוצים לבדוק כיצד לאיית את שמותיהם של, נניח, כלות פרס נובל טריות.

"זו הטיוטה הראשונה של ההיסטוריה", אומר קרייג ניומרק, מייסד קרייגליסט ותורם ותיק לויקיפדיה, שהעניק מיליון דולר לקרן החדשה של האתר ביוני 2016. מה שמצא חן בעיני ניומרק מההתחלה היה הדמיון בין פרויקט ויקיפדיה לאנציקלופדיה גלקטיקה הבדיונית של אייזיק אסימוב. "לחנון כמוני היה ברור כמה חשוב זה יהיה בעולם שלנו", אומר ניומרק.

בועת הפילטר של ויקיפדיה

כל אחד יכול לתרום לערך לאתר, וזה עלול היה לחשוף את ויקיפדיה לכל מיני בעיות, אבל העורכים בהתנדבות של האתר מפגינים מיומנות מרשימה בסילוק מהיר של ונדליזם, תעמולה ומידע כוזב. מרבית המחקרים מראים כי הערכים בויקיפדיה מדויקים ממש כמו ערכים שכתבו אנשי מקצוע ושמופיעים באנציקלופדיה בריטניקה או באנציקלופדיית ברוקהאוס הגרמנית בת 200 השנה.

לפיכך, האיכות של ויקיפדיה נגזרת מאיכות קהילת העורכים שלה. כ-30 אלף אנשים תורמים דרך קבע לגרסה האנגלית של האתר, ו-45 אלף נוספים תורמים לגרסאות בשפות אחרות. שלא במפתיע, ולנוכח העובדה שתומכיו הראשונים של הארגון היו גיקים בתחום התוכנה, הערכים משקפים לעתים קרובות את החששות והדעות של קבוצת אנשים שמרביתם לבנים וש-85% מהם הם גברים, על-פי כמה סקרים של עורכי ויקיפדיה. בויקיפדיה יש מאות ערכים מקיפים על היבטים שונים של "מלחמת הכוכבים" - אבל מעט מאוד על תחומים נרחבים של העולם האנושי. הרכב העורכים משפיע גם על הסיווג. ב-2013 הבחין כותב טור ב"ניו-יורק טיימס" כי שמה של הרפר לי מופיע בדף "סופרות אמריקאיות", אך לא בדף שמפרט את שמות כל כותבי הרומנים בארה"ב.

"ויקיפדיה כתובה אך ורק מנקודת מבטם של אנשים שנמצאים בארה"ב ובאירופה", אומרת אנסויה סנגופטה, פעילה מבנגלור שעד 2015 שימשה כממונה הראשית על מלגות בקרן ויקימדיה. סמכויותיה של סנגופטה בקרן, המעסיקה כ-300 עובדים וזוכה לתקציב שנתי של 66 מיליון דולר, כללו הענקת כסף לקבוצות שיוצרות תכנים עבור מדינות מתפתחות ועליהן. אך מאמצים אלה לא הניבו פירות רבים. כשסנגופטה הייתה מחפשת באתר נושא שקשור לפמיניזם, להתפתחות העולמית או לזכויות אדם - היא לא הייתה מוצאת ערך כזה או שהערך היה לוקה בחסר או בחוסר דיוק.

במהלך כנס למען ויקיפדיה האפריקנית שנערך ביוהנסבורג ב-2014, החליטה סנגופטה לנסות לפתור את הבעיה באופן ישיר יותר. היא פתחה את המחשב שלה והחלה להקליד ערך על אדליי-פאימי, שאותה פגשה בכמה כנסים שעסקו בזכויות הנשים. "כפילנתרופית היא הייתה מאוד ידועה", אומרת סנגופטה. כללי ויקיפדיה דורשים שכל הערכים יעסקו בנושאים "ראויים לציון" וכל טענה חייבת להיות מגובה במקור אמין. זה עלול להיות בעייתי כשמדובר בדמויות שאינן מפורסמות בארה"ב, אך אדליי-פאיימי זכתה לסיקור בעיתונות הניגרית, וסנגופטה כללה 11 הערות שוליים בטיוטה הראשונה שלה. לאחר מכן היא הקישה על "פרסם".

כמה דקות לאחר מכן היא הציצה במחשב. הערך סומן למחיקה מהירה, משמע שאחד מעורכי ויקיפדיה קבע שהוא חסר חשיבות. האנשים היחידים המוסמכים להסיר טיוטות כאלה הם מנהלי האנציקלופדיה - כ-1,300 מתנדבים בויקיפדיה האנגלית שלרשותם עומדים הכלים הטכניים לחסום משתמשים ולמחוק ערכים.

סנגופטה נכנסה לדף השיחה של הערך, שמשמש כמעין פורום, כדי לטעון בזכות הכללתו בויקיפדיה. היא זכתה בערעורה על ההחלטה למחוק את הערך, אך רק לאחר שגייסה לעזרתה את פלורנס דבוארד, לשעבר יו"ר קרן ויקימדיה, שבמקרה ישבה לידה במהלך הכנס.

הייתה זו חוויה מפכחת עבור סנגופטה. אם הדרך היחידה להכניס לויקיפדיה מאמר על מדינות מתפתחות היא באמצעות היכרות עם חבר מועצה לשעבר, קשה לדמיין שלעורך אקראי מיוהנסבורג או בנגלור יהיה סיכוי כלשהו. "כשמסגרת ההתייחסות היחידה שלך היא העולם שלך, השפה שלך, ההקשר שלך, היכן זה מותיר את שאר העולם?", שואלת סנגופטה.

בעיית בועת הפילטר - מונח שאותו טבע אלי פאריסר, אחד ממייסדי אתר הסרטונים הוויראליים Upworthy - היא שהאינטרנט עלול לתרום לצרות האופקים של קהילות מסוימות. בועות פילטר נחשבות לאחד הגורמים שאפשרו את הפצת המידע הכוזב במהלך מסע הבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016, ולכישלונם של מומחים בבריטניה לצפות את הברקזיט. התפתחויות אלה המריצו את פייסבוק לבחון מחדש את התנהלותה לגבי דרגת ההתאמה האישית של האלגוריתמים שלה, ועוררו חששות כי חלק מחברות הטכנולוגיה מאבדות את הקשר עם אנשים מהשורה.

בעיית בועת הפילטר של ויקיפדיה מציגה איום חריף במיוחד מבחינתו של ארגון שמשימתו היא "להעצים ולקדם את מעורבותם של אנשים ברחבי העולם". לדברי ג'ימי וויילס, אחד ממייסדי ויקיפדיה, "אנחנו צריכים לצרף אנשים מהסוג שלא נכלל באופן מסורתי בקטגוריית עורכי ויקיפדיה. אם אנחנו לא ניצור מרחב לנשים, מישהו אחר יעשה זאת".

אלקסה וסירי פוגעות בכניסות

שורשיה של ויקיפדיה מתחילים בשנת 2000, כשוויילס, שהיה ידוע אז בכינוי "ג'ימבו" והתפרסם בעיקר הודות להפעלת מנוע חיפוש מוצלח לאיתור צילומי זימה, שכר דוקטור לפילוסופיה בשם לארי סנגר לניהול Nupedia, אנציקלופדיה מקוונת כללית וחינמית שהכילה קומץ ערכים. בשנה שלאחר מכן אימצו וויילס וסנגר את תוכנת ויקי, שמאפשרת לכל אדם לערוך את האתר וליצור ערכים. הם גם השיקו את ויקיפדיה כארגון שלא למטרת רווח. ב-2013 הפך אתר ויקיפדיה לאחד הפופולריים ביותר באינטרנט, עם יותר מ-20 מיליארד צפיות בדפים ו-500 מיליון מבקרים ייחודיים מדי חודש.

וויילס לא התעשר מהצלחתה המסחררת של ויקיפדיה, אך זכה למעמד מכובד בעולם כולו. הוא נשא לאישה את העוזרת לשעבר של טוני בלייר, והוא גם נוהג להשתתף בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שווייץ, מדי שנה. הוא כבר לא משתמש בכינוי "ג'ימבו". ב-2016 קיבלה קרן ויקימדיה תרומות בסך 77 מיליון דולר, לעומת 45 מיליון דולר ב-2013.

במקביל להתחזקות המנגנון לגיוס הכספים ומעמדה המכובד של ויקיפדיה, נחלשה תעבורת האינטרנט באתרה. לפרויקט יש כבר 16 מיליארד צפיות בדפים מדי חודש. הוא כבר לא חושף את מספר המבקרים הייחודיים, אך הקהל שלו בארה"ב לא גדל, לדברי חברת המחקר ComScore. הסיבות להיחלשות שנויות במחלוקת בקרב תומכי ויקיפדיה, אך אחת הסיבות היא העובדה שהארגון מתקשה להסתגל לשינויים באופן שבו משתמשים אנשים באינטרנט.

גוגל משלבת בתוצאות החיפוש שלה מידע מויקיפדיה, כגון תאריכי לידה וביוגרפיות קצרצרות של מפורסמים, ולכן לעתים קרובות יכולים המשתמשים לקבל מידע מויקיפדיה בלי לבקר באתר. עוזרות דיגיטליות כמו אלכסה של אמזון וסירי של אפל נוהגות גם כן למשוך מידע מויקיפדיה בלי לשלוח את המשתמשים בהן לאנציקלופדיה המקוונת עצמה.

רק ב-2011 השיקה ויקיפדיה אפליקציה לאייפון, ואפילו כיום קשה לכתוב ערך חדש באמצעות מכשיר נייד. אחת הסיבות לכך היא שהעורכים, התורמים ערכים לאנציקלופדיה בעיקר באמצעות מחשבים שולחניים, הטילו ספק בצורך באפליקציות, בטענה שמשתמשים שיערכו ערכים בסמארטפונים שלהם עלולים להכניס שגיאות לערכים שחוברו בקפדנות.

"הגרעין הקשה של חברי הקהילה חושב שעריכה צריכה להיות משימה קשה - כדי שהם יהיו בטוחים שעשית את שיעורי הבית שלך", אומר אנדרו לי, פרופסור לעיתונאות באמריקן יוניברסיטי ומחבר "מהפכת הויקיפדיה: כיצד חבורת כלומניקים יצרה את האנציקלופדיה הגדולה בעולם". גישה זו עלולה ללקות בניואנסים סקסיסטיים כשעורכים גברים תוהים האם ערך על אישה מסוימת ראוי להיכלל בויקיפדיה.

בנוסף לכך, עורכות נשים, או עורכים שכותבים ערכים על נשים, נחשפים לעתים קרובות להטרדות ואף לאיומים. "איך אתה יכול לשכנע אנשים להשתתף בסביבה שנתפשת כלא בטוחה, ושבה זיהוי עצמך כאישה או כפמיניסט עלול לחשוף אותך להתנהגות מכוערת ומאיימת?", שואל לי.

"נשים באדום" כותבות ערכים

דפוס זה מקשה על ויקיפדיה לכסות היבטים של העולם שאינם בעלי עניין ברור למשתמשיה העיקרים. חתונתם של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון בבריטניה ב-2011 הייתה מתנה משמיים לאמצעי תקשורת ברחבי העולם, ומשכה על-פי כמה אומדנים 2 מיליארד צופי טלוויזיה. ויקיפדיה לא ניצלה במלואה את ההתלהבות, ואחת הסיבות לכך הייתה שמנהיגי קהילת ויקיפדיה לא הצליחו להגיע לכלל הסכמה אם שמלתה של מידלטון צריכה בכלל להיכלל באנציקלופדיה המקוונת.

ערך על שמלתה של מידלטון - שמלה שזכתה לשבחים רבים ועוצבה בידי שרה ברטון, המעצבת הראשית של אלכסנר מקווין - נמחק והועלה מחדש פעמים רבות, ודף השיחה של הערך הידרדר להתכתשות צרחנית. "עצם נוכחותו של הערך הזה היא אחת מנקודות השפל העמוקות ביותר בתולדות ויקיפדיה!", הכריז אחד העורכים.

בשנה שלאחר מכן, הזכיר וויילס את המקרה בכנס ויקימדיה השנתי כאחת הראיות לחסרונותיה של האנציקלופדיה. הוא ציין כי "הגיקים הזכרים חובבי הטכנולוגיה הטיפוסיים" המשתמשים בויקיפדיה הטו את האתר לטובת נושאים מסוימים על חשבון נושאים אחרים, והשווה את המהומה סביב השמלה לערכים - יותר מ-100 במספרם - שנכתבו על מהדורות שונות של מערכת ההפעלה מבוססת הקוד הפתוח לינוקס. "למה אין לנו ערכים על 100 השמלות המפורסמות ביותר?", שאל וויילס, "מבחינה תרבותית זה מאוד חשוב".

וויילס, שמחזיק במושב הקבוע היחיד במועצת המנהלים של קרן ויקימדיה, מכונה לעתים "דיקטטור נאור לכל החיים". אף שהוא מתנגד לכך, דבריו שמו קץ מיד לוויכוח סביב השאלה אם יש מקום בויקיפדיה לערכים על שמלות. התקרית התרחשה במקביל לתהליך התעוררות בתוך הקרן עצמה. היו נאומים, נערכו כנסים, והוזמנו סקרים שהראו כי רובם המכריע של העורכים הם גברים.

ההשפעה של כל אלה הייתה מהוססת, במקרה הטוב. ביולי 2015 הוקם ארגון "נשים באדום" לעידוד מתנדבות שיתקנו את חוסר האיזון המגדרי באתר (השם מתכתב עם הצבע שבו צובעת ויקיפדיה את שמותיהם של אנשים ראויים לציון שעדיין לא זכו לערך על שמם).

מאז ארגנו 150 חברות הארגון עשרות "מרתוני עריכה" - אירועים שבהם מתכנסות עורכות כדי להוסיף ערכים על נשים לאתר - והעלו 45 אלף ערכים על נשים ראויות לציון. אך שיעור הנשים בדפי ויקיפדיה בשפה האנגלית רשם עלייה צנועה בלבד, מ-15% ל-16.8% מאז הוקם הארגון. "ההתקדמות הזאת רק גורמת לנו לחוש מתוסכלים", אומר וויילס. "המעטנו בהערכתנו את היקף הבעיה".

מנהלי וחברי קהילת ויקיפדיה אומרים כי הפיכת ההיסטוריה למגוונת יותר היא תהליך אטי. תלותה של האנציקלופדיה במקורות חיצוניים, בעיקר עיתונים, פירושה שמידת הגיוון של האנציקלופדיה נגזרת ממידת הגיוון של שאר אמצעי התקשורת - כלומר, לא רבה. "אנחנו השתקפות של העולם סביבנו", אומרת קתרין מאהר, שהחלה לכהן כמנכ"לית השלישית של הקרן ביוני 2016.

אך יכולתה של מאהר - או של כל אדם אחר - לשנות ישירות את האופן שבו פועלת ויקיפדיה היא מוגבלת. למרות שלרשותה של קרן ויקימדיה עומד תקציב משמעותי, אין היא יכולה להזמין ערכים או לפקח באופן אפקטיבי על תוכני האנציקלופדיה. המנכ"לית הקודמת של ויקימדיה, לילה טרטיקוב, עזבה אשתקד לאחר שניסתה ללא הצלחה לכונן פיצ'ר בשם Superprotect, שהיה מאפשר לקרן להפוך החלטות של עורכים.

"לויקיפדיה אין אדם אמיתי שאחראי עליה - זו בעיה מסוג הטרגדיה של נחלת הכלל", אומר וויליאם בוטלר, ויקיפד שמנהל חברת ייעוץ שיווקי בוושינגטון, ושמייעץ ללקוחות כגון וריזון וענקית התשתיות בכטל כיצד לבצע אינטראקציה עם ויקיפדיה. "לפעמים האדם שמוכן להפוך את עצמו לאידיוט הכי גדול, הוא המנצח".

ויקיפדיה במספרים

עוד כתבות

שלומי פוגל, יו"ר DOVERTOWER, מבעלי מספנות ישראל עם סולטן אחמד בן סליים, יו"ר ומנכ"ל DP WORLD מדובאי / צילום: יח"צ

קרן ההשקעות החדשה של פוגל: משלחת מאבו-דאבי נפגשה עם עשרות סטארט-אפים ישראליים

שלומי פוגל, מבעלי מספנות ישראל, הודיע כי הוא מקים קרן של משקיעים ממדינות המפרץ להשקעות בחברות הייטק ישראליות ● בשבוע שעבר נחשף ב"גלובס" על השת"פ של פוגל עם חברת הספנות והלוגיסטיקה מדובאי DP WORLD, גם היא מגלה עניין רב בטק הישראלי

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

עסקת בית השגריר בהרצליה הושלמה: אדלסון ישלם 20 מיליון שקל מס רכישה

ל"גלובס" נודע כי המיליארדר שלדון אדלסון ישלם מס של כ-20 מיליון שקל על רכישת בית שגריר ארה"ב שהושלמה מספר ימים לפני החג ● את הנכס רכש אדלסון תמורת יותר מרבע מיליארד שקל - סכום שיא עבור בית פרטי בודד בישראל

ממותגי טמפו / צילום: אתר החברה, יח"צ

על רקע סגירת המסעדות והברים: יצרנית המשקאות טמפו מוציאה עובדים לחל"ת

זוהי הפעם השנייה שיצרנית המשקאות שבשליטת ז'קי בר מוציאה את עובדיה לחל"ת בתוך חצי שנה על רקע המגבלות שהוטלו על המשק בשל משבר הקורונה

גשר בידוול בר בקליפורניה, בשבוע שעבר צילום: AP-Noah Berger

מי אתה דונלד טראמפ: עושה שלום – או "מצית סדרתי"

מה מעניין יותר את האמריקאים 47 יום לפני הבחירות: דגל ישראל בבירת בחריין או אסון אקולוגי עצום ממדים בחוף המערבי ● שריפות כילו אדמות יערות בגודל מדינת ישראל ● מושלים דמוקרטיים מפצירים בנשיא להאזין למדע ● "זה יתקרר, תחכו ותראו", הוא אומר, "המדע לא יודע"

מלכה לייפר מובלת למעצר  / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב של כאן 11

ביהמ"ש המחוזי: מלכה לייפר כשירה להסגרה לאוסטרליה

לייפר ביצעה על פי הנטען, עשרות עבירות מין בתלמידותיה ● משפט ההסגרה של לייפר מתנהל מאז 2014 בהליך שנפרס באופן חריג ביותר על פני למעלה מ-70 דיונים ● ללייפר עומדת זכות ערעור לבית המשפט העליון שצריך להיות מוגש בתוך 30 יום

חולה קורונה מטופל בבית החולים שיבא / צילום: רובי קסטרו - וואלה חדשות

שערי צדק ואסותא באשדוד הודיעו שלא יקבלו עוד חולי קורונה

העומס בבתי החולים בשל מגפת הקורונה: שני בתי חולים כבר הודיעו כי לא יוכלו לקלוט עוד חולי קורונה בשל העומס במחלקות ● משרד הבריאות העביר בקשה לכלל בתי החולים לפתוח מחלקות קורונה נוספות על חשבון מחלקות פנימיות כאשר התפוסה במחלקות הקורונה מגיעה ל-80%

סאמר חאג' יחיא, יו"ר בנק לאומי, בסעודה חגיגית באיחוד האמירויות     / צילום: לאומי, יח"צ

לא פראיירים שיצאו מהמדבר: מה אפשר ללמוד מהביקור העסקי הראשון באיחוד האמירויות

המשלחת של אנשי העסקים הישראלים, שארגן בנק לאומי, חזרה עם הרבה אופטימיות מהביקור הראשון בדובאי ● "נוצר בסיס להרבה שיתופי פעולה ונפתחו הרבה דלתות, שאם החברות שהיו כאן יידעו למנף, זה יתורגם לעסקים משותפים"

בנימין נתניהו כשהודיע על הסגר השני / צילום: via Pool , רויטרס

הפרת בידוד שלישית בצוות הבכיר של ראש הממשלה נתניהו

יועצו המדיני של ראש הממשלה ראובן עזר, שחזר בשבוע שעבר מוושינגטון ונדרש לשהות בבידוד, נראה ביום שישי האחרון עורך קניות במבשרת ציון ● זו ההפרה השנייה של עזר, שיצא לריצה מחוץ למלון בארה"ב כשגם אז היה אמור לשהות בבידוד ● אתמול נצפה יועץ אחר של נתניהו, טופז לוק, כאשר הוא מצלם מפגינים בבלפור ומפר גם את הוראות הבידוד שלו

מיקי גליה, מנהל חברת ניהול נכסים ומתווך נדל"ן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"הכנסה פסיבית מהשקעה בדירות? במציאות צריך לעבוד קשה": מה כולל השירות שמציע "שקט נפשי" למשקיעי נדל"ן?

תמורת 10%-8% משכר הדירה השנתי, מיקי גליה מכפר סבא מבטיח לנהל עבורכם את תחזוק הנכס, ואפילו למצוא לכם דייר ● האם זה שווה לכיס של משקיעים, ומדוע עבורו העיסוק הנוכחי עדיף מתיווך מקרקעין בו עסק שנים רבות ● פרק סיום העונה ● האזינו

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

עיריית תל אביב-יפו החלה בפיילוט ראשון של התקנת כביש חשמלי

בימים אלה מתחילה עיריית תל אביב-יפו ביוזמה ראשונה מסוגה: סלילת כביש עם תשתית להטענת אוטובוסים חשמליים ● הפיילוט יבוצע ממסוף האוניברסיטה ועד למסוף קלצ'קין שברמת אביב, והאוטובוסים הנוסעים על תוואי המסלול ייטענו באמצעות השראה חשמלית ישירות מהכביש

פרופ’ אייל אליהו / צילום: איל יצהר, גלובס

ביג דאטה פוגש את יהודי בית שני באטלס דיגיטלי חדש

פרופ' אייל בן אליהו מחבר בין ביג דאטה למחקר של הקהילות היהודיות בעת העתיקה, וחולם שאחרי בחריין ואיחוד האמירויות גם עירק תיפתח לחוקרי יהדות

מזכיר המדינה פומפאו (מימין) והנשיא טראמפ (משמאל) בתדרוך בבית הלבן / צילום: Evan Vucci, Associated Press

ארה"ב מבקשת לאכוף מחדש סנקציות על איראן

לא ברור בשלב הזה האם למהלך תהיה משמעות כלכלית על איראן, או שמדובר בצעד הצהרתי ● משרד החוץ הגרמני צייץ הבוקר הודעה בשם גרמניה, צרפת ובריטניה: "אנחנו ממשיכים להיות מחוייבים לשימור הסכם הגרעין"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - ראש השנה 18-20 בספטמבר

ראש השנה באיכילוב: 22 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

המדרגות הספרדיות ברומא, יולי. בימים רגילים אתרי התיירות היו עמוסים במטיילים / צילום: Cecilia Fabiano, Associated Press

מקום טוב לחיות בו, יותר מארה"ב: השנה שבה אירופה קמה במפתיע מהקרשים

זו הייתה גם השנה שבה העולם נמדד לא רק במלחמת הסחר או בכוח צבאי, אלא בהתמודדות עם מגפה ● ולמרות ההתחלה הקשה, היבשת הזקנה מוכיחה את היעילות שבמדיניות רווחה ובמגזר ציבורי, כשהיא הופכת, על פי מדדים רבים, למקום טוב יותר לחיות בו מאשר ארה"ב

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת רוצה להוציא תדרים נוספים למכרזים

המטרה היא להוציא תדרים בתחום ה -24-26 גיגה הרץ ולא רק למפעילים וזאת על מנת לעודד כניסה של יזמים חדשים שיפעילו שירותים מתקדמים

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מיישרים קו: שר הביטחון גנץ ייפגש עם מזכיר ההגנה האמריקאי

הסוגיה המרכזית בביקור היא שמירת היתרון האיכותי הביטחוני של ישראל, הבטחה אמריקאית המעוגנת בחקיקה, על רקע ההסכמים עם איחוד האמירוית ובחריין

בהוטן. חשבה על מדידת האושר הרבה לפני שאר העולם / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

האם יש לנו הכלים הנכונים להעריך את האושר? התמ"ג הוא כבר לא הקריטריון היחיד

את תוכנית האושר של האו"ם יזמה בהוטן, הממלכה הנידחת במורדות ההימליה, שהקדימה את שאר העולם ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

תור לבדיקות קורונה במדריד / צילום: Paul White, Associated Press

אירופה בדרך לעוד סגר? בריטניה "על סף גל שני", ספרד מבקשת מחלק מתושבי מדריד לא לצאת מהבתים

הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה ● השכונות העיקריות שבהן יחולו החוקים החדשים נחשבות לשכונות עניות יחסית; אתמול התקיימו הפגנות בבירה "נגד סגר על בסיס כלכלי" ● ומה קורה בצרפת ובגרמניה?

הנקראות של תש"פ - G / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

10 הכתבות שקוראי G הכי אהבו השנה

נמלות האש משתלטות על ישראל ● האם מונוגמיה זה כבר פאסה ● למה עדיין אכפת לנו ממפלס הכנרת ● המתחים מאחורי הקרב על האסי ● ועוד שש כתבות שהכי אהבתם השנה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה; HSBC צונחת ב-5%

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של 1.5%-2% ● במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.4% ונסחר סביב 42.5 דולר לחבית