תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

המכרז לבחירת קרן פנסיה לעובדים: כל מה שעל המעסיק לדעת

ביולי האחרון נכנסה לתוקפה התקנה המחייבת מעסיקים לבצע מכרז לבחירת קרנות הפנסיה של עובדיהם ■ מהם הקריטריונים המנחים וכיצד ניתן לבחור בקרן המתאימה

קרנות פנסיה/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
קרנות פנסיה/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף WOBI

בשנה החולפת הממשלה קבעה כמה שינויים בשוק הפנסיה. שינויים אלה משפיעים על העובדים ועל המעסיקים גם יחד. אם אתם שייכים לקבוצת המעסיקים, ישנה תקנה חדשה שחשוב מאוד שתכירו - חובת קיום מכרז לבחירת קרן הפנסיה של העובדים. במילים אחרות, אם עד היום צירפתם את העובדים שלא בחרו בקרן פנסיה לאחת מהקרנות שאתם בחרתם עבורם, היום ההליך השתנה לגמרי.

בעבר העובדים היו אמורים להודיע למעסיק תוך שלושה חודשים לאיזו קופה הם רוצים להעביר את הפקדותיהם. אם לא עשו כן, המעסיק היה מצרף את העובד לקרן פנסיה לפי ראות עיניו. לאחר שינוי החוק, המעסיק חייב לצרף את העובדים רק לקרן שנבחרה בהליך מכרזי. עוד דורש החוק מהמעסיק לחתום על הסכם ברירת מחדל עם קרן פנסיה אחת או יותר.

עד היום המעסיקים בחרו את קרנות הפנסיה מסיבות שונות, ולא כולם ידעו כיצד לבחור את הקרן שתהיה הטובה ביותר לעובדיהם. בעקבות זאת, פעמים רבות העובדים צורפו לקרנות שלא הציעו להם את התנאים הטובים ביותר. התקנה החדשה אמורה לעשות סדר בדברים, וכך לסייע גם לעובדים וגם למעסיקים לבחור את הקרן המתאימה.

החל מיולי 2016, על מנת לבחור את הקרן שתשמש את העובדים כברירת המחדל, חלה על המעסיקים חובה לבצע מכרז מסודר ולפנות לכל הגופים הרלוונטיים לקבלת הצעה. התקנה החדשה אמורה לתמרץ את קרנות הפנסיה להתחרות על הלקוחות הפוטנציאלים, ולתת להם את ההצעות המשתלמות ביותר עבורם.

כדי לעזור למעסיקים לבחור נכון, קבע משרד האוצר מספר קריטריונים על פיהם יוכלו לדרג את ההצעות השונות של הקרנות. הקריטריון הראשון הוא גובה דמי הניהול שגובה הקופה, הכוללים את דמי הניהול מהפרמיה ואת דמי הניהול מהצבירה. לגובה דמי הניהול יש השפעה מכרעת על הסכום שיצבור העובד במהלך השנים, ולכן משרד האוצר בחר לתת משקל משמעותי לקריטריון הזה.

קריטריון נוסף הוא רמת השירות שמעניקה הקופה לחוסכים. חשוב מאוד שהקופה תהיה נגישה לשאלות של החוסכים, ושהקשר בין הקופה לחוסך יהיה רציף וברור. משרד האוצר מפרסם מידי שנה מדד שירות באתר שלו, בו הוא מדרג את רמת השירות של הקופות השונות.

הקריטריון השלישי הוא התשואה שקרן הפנסיה מניבה, שמעידה למעשה על אופן הניהול של כספי החוסכים. את גובה התשואה אפשר לברר באתר משרד האוצר, שמפרסם את הנתון הזה לגבי כל הקרנות בחמש השנים האחרונות.

ההחלטה כיצד לשכלל את הקריטריונים השונים נמצאת בידי המעסיק, אולם משקלו של קריטריון דמי הניהול יהווה לפחות 50% מהשיקול בבחירת הקופה. בין אם אתם מעסיקים או עובדים, חשוב שתדעו שקיום המכרז הוא לא המלצה אלא חובה, והוא יהיה תקף לשלוש שנים.

כמעסיקים אתם וודאי יודעים כי לבחירת קרן הפנסיה, שתהיה ברירת המחדל של העובדים, יש השפעה משמעותית על עתידם. התהליך הנדרש לביצוע הבחירה יכול להיות הרבה יותר פשוט ממה שנראה לכם. ב- wobi הקימו מערכת לניהול מכרזים למעסיקים. המערכת כוללת מנוע חכם, קל מאוד לתפעול, חינמי, ובעיקר כזה שעוזר לכם לעמוד בדרישות החוק בדרך היעילה ביותר.

המערכת יכולה להתאים לכם בין אם אתם עסק קטן המעסיק מספר עובדים או עסק גדול של מאות או אלפי עובדים. היא פועלת על פי הדרישות שנקבעו על-ידי משרד האוצר, והתהליך כולו אורך רק מספר דקות. בסופו המערכת מעדכנת אתכם בפרטי החברה שזכתה במכרז ואיך תוכלו ליצור עימה קשר ולחתום על הסכם.

בחירה של חיסכון פנסיוני בעזרת המערכת החכמה של wobi, תסייע לכם לעמוד בדרישות החוק, תחסוך לכם, המעסיקים, זמן יקר והתלבטויות מיותרות ולעובדים שלכם עשרות אלפי שקלים.

לפרטים נוספים לחץ כאן >>

צרו איתנו קשר *5988