Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתקר שם בחוץ: איך בוחרים קמין מתאים לבית? לכתבה הבאההום סטיילינג: מדירת קבלן סטנדרטית לדירה מהחלומות

אמנות המתכת: איך משתלבים ברזל ופליז בעיצוב המודרני?

כחומר חזק וקלאסי שעומד במבחן הזמן, שומרת המתכת על אותנטיות ומשמשת גם היום לעיצוב ושחזור מעקות, ויטרינות מסוגננות ועמודים מעוטרים ■ מפרזלים סגנון ייחודי
קורן דור - 31.01.2017, 12:23
מעקות
מעקות משוחזרים במלון וולדורף אסטוריה בירושלים / צילום: מנדי הכטמן

הכתבה בשיתוף סטיל סיגדור

בעידן המודרני בו הטכנולוגיה משחקת תפקיד חשוב וחומרי הגלם עוברים שינויים דרמטיים לנוכח הקידמה, המתכת שומרת על אותנטיות ייחודית. כחומר חזק וקלאסי היא אוצרת בחובה את הרוח של פעם ומעוצבת גם כיום בעבודת כפיים בידי אומן מסורות, שמעניקה לה צורניות מיוחדת, גמישות ופיתולים ועוצמתיות מפתיעה. לא פלא שהמתכת היא מושא תשוקתם של אדריכלים רבים, שמבקשים את הנוכחות הדומיננטית של הברזל והפליז באלמנטים משמעותיים בחלל.

מסורת ארוכה של יצירה

האחים לרר, בעלי חברת "סטיל סגדור" המתמחה בעיצוב ושחזור עבודות מתכת, למדו מאביהם את רזי העבודה בברזל ונחושת. מזה כ-20 שנה הם יוצרים ומשחזרים במתכת, ובין עבודותיהם ניתן למצוא מעקות מלכותיים, עמודים מעוטרים וויטרינות מסוגננות. וזה לא הכל. עיצובי המתכת של החברה מפארים גם וילות יוקרתיות, בתי כנסת מרשימים ומלונות פאר, לצד פרויקטים נדל"ניים חובקי עולם - החל מהפלאזה בניו יורק, דרך וולדורף אסטוריה בירושלים ובית הכנסת אוהל יצחק במנהרות הכותל, ועד בית האח הגדול.

גרם מדרגות בבית פרטי עם מעקות בעיצוב מיוחד / צילום: תומר שונם הלוי
גרם מדרגות בבית פרטי עם מעקות בעיצוב מיוחד / צילום: תומר שונם הלוי

לדברי יוסי לרר, האמצעי מבין שלושת האחים, המתכת מתחברת לעבר. היא חומר טבעי וגם היום יוצרים איתה כפי שעשו לפני מאות שנים, כולל היציקות והחריטות. רק בכל הקשור לצבע וגימור משתמשים בתהליך מתקדם יותר, שמקנה לה איכות יוצאת דופן. יוסי מסביר שהמתכת עונה גם על פנטזיות עיצוביות, והיא אידיאלית לצרכי שחזור מדויקים על פי תנאי השימור הקפדניים. כך למשל, במלון האקסקלוסיבי וולדורף אסטוריה בירושלים התבקשה החברה לשחזר מעקה היסטורי. "תהליך השחזור הוא תהליך מורכב, שתחילתו בהתבוננות מעמיקה בתמונות ישנות של הברזל וחלקי ברזל ישנים. מכאן ממשיכים ביצירת שרטוטים, גילוף המוצר מעץ ויצירת התבניות ועד ליצירת הברזל המוגמר, שהוא תעתיק של אחד לאחדכמו המוצר הישן והטוב".

מעקות ברזל ופליז משוחזרים בלובי של מלון פלאזה במנהטן / צילום: שחר עזרן
מעקות ברזל ופליז משוחזרים בלובי של מלון פלאזה במנהטן / צילום: שחר עזרן

כוחו של שחזור

במלון פלאזה מנהטן, שנבנה לפני למעלה ממאה שנים ועבר שיפוץ מאסיבי עם רכישתו על ידי יצחק תשובה, שוחזרו כל מעקות הברזל והפליז, כולל המעקה המרשים בלובי, וכן עיטורי האלומיניום הזהובים במראות הכניסה והרוזטות. אך אין ספק שעבודת השחזור המיוחדת ביותר במלון היתה שחזור אחד מעשרת עמודי התאורה המפוארים והמפורסמים שניצבים בחזיתו. במהלך השיפוצים במלון נגנב אחד מעמודי התאורה, וכך יצא שאחד העמודים האחרים (שגובהו 2.6 מטר ולו שישה קנים) הוטס במיוחד לישראל. בארבעה חודשים של עבודת שחזור מורכבת, שוחזר עמוד הברונזה על ידי סטיל סגדור בצורה כה מדויקת, שלא ניתן להבדיל בינו לבין העמודים המקוריים. גם במסגרת שחזור בית הכנסת החורבה, שנמצא ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים, מככבים עיצובי המתכת של האחים לרר, כולל מעקות, פיתוחים מיוחדים ונברשות תאורה ענקיות באולם התפילה.

מעקה וגדר חיצונית בבית פרטי ברמת השרון / צילום: תומר שונם הלוי
מעקה וגדר חיצונית בבית פרטי ברמת השרון / צילום: תומר שונם הלוי

פרזול בהתאמה אישית
עבודות פרזול בהתאמה אישית מעניקות קסם רב לבתים מהחוץ לפנים, החל ממעקות וגדרות ועד שערים. כך למשל, באחוזה גדולה בקיסריה שנבנתה על ידי איש העסקים ולרי קוגן, האחים לרר ביצעו עבודות יציקה מיוחדות, כמו פרזולים ומעקות בציפוי זהב. בביתו של שר ידוע תוכנן ובוצע מעקה לבן מודרני בשילוב עיטורי זהב אלגנטיים. בבית משפחת שטרית ביבנה (של השר לשעבר), שולבו ריקועי פליז עם יציקות פליז ומתכת בשערים ובגדרות, והכל בעבודת יד. כך גם בפרויקט שנבנה ברמת גבעת זאב , "הקיסריה של החרדים", בו עוצבו גדרות מרהיבות שיוסיפו נופך קלאסי ויוקרתי למתחם.

העיצובים המיוחדים במתכת מעניקים לכל מרחב את הגוון האישי שלו באמצעות עבודה מדויקת, עושר של מוטיבים, גילופים מעוררי השראה וגימורים איכותיים, שמעניקים לכל אוביקט מראה מהודר שיחד עם כל האלמנטים הנוספים מתחבר למראה כולל ייחודי.

לאתר של סטיל סגדור >>

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ