Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתפינת הסבה וסנייק בר אופנתי: איך מתכננים סביבת עבודה משותפת? לכתבה הבאה"אם לא יימצא פתרון לבעיית הדיור אנו צפויים לכאוס נדל"ני"

"משקיע הנדל"ן הישראלי בארה"ב נחשב למשקיע מתוחכם"

בשונה מעמיתו המקומי והבינלאומי, המשקיע הישראלי בנדל"ן האמריקאי הולך על בטוח ומתייחס להשקעתו כאל סוג של אג"ח עם בטחונות איתנים, המאפשרים להגיע לתשואה גבוהה ללא דאגות מיותרות
בן קרני - 05.03.2017, 17:20
בית
בית פרטי בשכונת מגורים בפרבר אמריקאי.צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף פסיפיק הולדינגס

למשקיע הישראלי רומן של שנים עם הנדל"ן האמריקאי, במסגרתו עברו השניים לא מעט תקופות של גאות ושפל. אך למרות המבחר הגלובלי הרב הוא שומר לו אמונים. בעזרת עו"ד יובל זיו, הבעלים ומנכ"ל חברת פסיפיק הולדינגס, המתמחה בהשקעות נדל"ן בשוק האמריקאי, ננסה לנתח את דמותו של המשקיע הישראלי הגלובלי, להבדילו מעמיתו המקומי והבינלאומי ולהבין מה חשוב לו במיוחד, לפני שהוא נכנס להשקעה במקומות בהם הוא איננו אזרח מן השורה.

"משקיע הנדל"ן הישראלי הגלובלי נחשב למשקיע מתוחכם, וכיוון שכך הוא קשוב מאוד להשקעות הוניות בשווקים מחוץ לישראל (שבה השוק קטן מאוד, יקר ותחרותי). המרחק הפיסי מהנכס מהווה גורם מרתיע עבור חלק מהמשקיעים החוששים מהוצאות התחזוקה על הנכס ועבודה מול חברת ניהול אמריקאית שהם לא מכירים. מודל ה- CMA שפיתחנו מאפשר למשקיע הישראלי להגיע לתשואה גבוהה ללא דאגות מיותרות. זאת, כאשר המיקום הגאוגרפי ומאפייניו של הנכס, (דירה, בבניין, בית על אדמה פרטית או דו משפחתי), מהווים שיקול משני בעבורו וזאת בשל אופי ההשקעה המיוחד אשר מטה את מרבית הסיכונים מהמגרש של המשקיע הישראלי למגרשה של חברת הניהול הנושאת בכל הוצאות האחזקה של הנכס".

עו"ד יובל זיו, בעלים ומנכ"ל פסיפיק הולדינגס / צילום: יח"צ
עו"ד יובל זיו, בעלים ומנכ"ל פסיפיק הולדינגס / צילום: יח"צ

חתך המשקיעים הישראליים בנדל"ן אמריקאי מגוון, אך נראה שיש מכנה משותף אחד: הסתייעות בחברה רצינית שתלווה את ההשקעה על מנת להבטיח למשקיע ראש שקט. כך למשל מספר שלום סגל, משקיע ישראלי בארה"ב: "הפלוס הגדול בהשקעה עם פסיפיק הולדינגס הוא נושא הבטחת התשואה (CMA). זה נותן בטחון לרוכש שיודע שלא משנה מה הסיטואציה, הוא את שלו יקבל באופן קבוע. היה לי חשש ללכת על השקעה בחו"ל, אך בעזרתו של ארז (מפסיפיק הולדינגס, ב.ק) הבנתי שבזכות הציונות נגור בארץ ישראל אך צריך גם להרוויח, ובחו"ל מרוויחים הרבה יותר"

זיו מחדד את דברי סגל ואומר, "הישראלי ער לעובדה כי ניהול נכס בשלט רחוק קשה במיוחד ולכן האלטרנטיבה של הכנסה בטוחה קוסמת לו". יחד עם זאת הוא מדגיש כי מיעוט מקרב משקיעיו בוחר במסלול של השקעה מניבה רגילה, ללא הבטחת תשואה, ולא אחת השקעה כזאת בסופו של דבר מניבה תשואה גבוהה אף יותר. "משקיע כמו זה הוא הרפתקן יותר, ובחלק גדול מן המקרים תשואתו תהיה גבוהה יותר. לרוב לאותו משקיע תהיה אזרחות אמריקאית בנוסף לזו הישראלית, כך שבאפשרותו להגיע מספר פעמים בשנה לבחון ולנהל את השקעתו".

הדולר חזק ושומר על יציבות לעומת שאר המטבעות

אין לשכוח כי ככל שהתשואה גבוהה יותר, כך מרכיב הסיכון נמצא מצידה השני של המשוואה. "אין ספק כי קיים סיכון המט"ח, אך בסופו של יום השקעה בנדל"ן נחשבת להשקעה ארוכת טווח, ועל פני השנים הדולר הוכיח ומוכיח כל פעם מחדש את מעמדו האיתן מול יתר המטבעות. די אם נביט על הפיחות החד שחל באירו בשנים האחרונות, ועל מפח הנפש של המשקיעים הישראלים שהשקיעו באירופה, לעומת הדולר ששמר על כוחו גם אל מול השקל החזק. כל עוד הזהב, הנפט ושאר הסחורות העולמיות יהיו צמודים לדולר, הוא ישמור על מעמדו כמטבע האיתן בעולם".

זיו מסתכל על הנושא גם מזווית מעט שונה. "מדובר גם בניהול סיכונים נכון ומגוון יותר. כלל האצבע של כל משקיע מתוחכם, הוא במוטו של לא לשים את כל הביצים בסל אחד. זאת, למרות שבעצם השקעה נדל"נית בשוק זר נחשפים לסיכונים שאינם נמצאים בשוק המקומי, עדיין כתיק כולל - הגיוון הנכון מאזן את התיק, מוריד את הסיכון אך לא את התשואה, והישראלי כמשקיע נבון מבין זאת היטב".

שלום סגל, השקיע בנדל"ן בארה"ב בעזרת פסיפיק הולדינגס. צילום: יח"צ
שלום סגל, השקיע בנדל"ן בארה"ב בעזרת פסיפיק הולדינגס. צילום: יח"צ

האם הנסיונות של ממשלת ישראל להוציא את משקיעי הנדל"ן מחוץ לשוק המקומי, עוררה את הביקוש לנכסים מחוץ לגבולות המדינה?

אין ספק. משקיע מתוחכם אינו שוחה נגד הזרם ומאחר והמדינה מנסה בכל כוחה להוציא את המשקיעים מהמשחק, הן על ידי מיסוי נוקשה והן על ידי קושי במתן משכנתאות, הרי שהמשקיע הישראלי מחפש אלטרנטיבות, ובשוק האמריקאי חסמים אלו אינם קיימים. זאת ועוד, אני רואה כיום ביקוש ער יותר לנכסים בארצות הברית, לא רק בקרב המשקיע הישראלי הפרטי כי אם גם של השוק המוסדי.

פאסיפיק הולדינגס פועלת גם מול משקיעים אמריקאים ובינלאומיים. מה השוני ביניהם לבין המשקיע הישראלי?

אנו עם חובב נדל"ן, חשובה לנו הבעלות על הנכס. גם האמריקאים מחזיקים יחסית בשיעורי בעלות גבוהים על נכסים אך לא כמו הישראלי, שמעדיף שבכל פורטפוליו ההשקעות שלו יימצא מרכיב נדל"ני. לעומת זאת, המשקיע האמריקאי מוטה יותר לשוק ההון ולעיתים יעדיף תיק נטול נדל"ן. הקנדים, לעומת המשקיעים הישראלים, מסתכלים על השקעה בארצות הברית, מעצם הקירבה הגיאוגרפית אליה, כאל השקעה מקומית עם סיכויי אפסייד. שליש מקרב ההשקעות הזרות בארה"ב מקורן בקנדה ומכאן שהמשקיע הקנדי נחשב לפחות סקפטי, ואילו הישראלי מצידו מסתכל על השקעה מעבר לים כאל סוג של הכרח לאור מה שקורה בישראל.

הסינים, כמו הישראלים בוחנים השקעות גלובאליות כסוג של אלטרנטיבה לאור עליית המחירים הגבוהה בארצם, אך בניגוד למשקיע הישראלי, עצם ההשקעה בארה"ב מהווה סוג של אמירה פוליטית-חברתית עבורם. הם רוצים להבטיח כסף לבן ליום שחור, שהרי הם חיים במדינה קומוניסטית ואין להם שליטה על ממשל המקומי ולכן יעדיפו כי חלק מכספם יושקע במקום בו הינו מובטח.

שכונת מגורים בפרבר אמריקאי .צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
שכונת מגורים בפרבר אמריקאי .צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

לסיכום, אומר זיו, "אני גאה לומר שרוב המשקיעים שלנו הם 'כסף חכם'. מקרב משקיעינו הישראלים נמצאים בין השאר בנקאים, אנשי שוק ההון, מנהלי כספים ועוד רבים מהענף, הפועלים מתוך ידיעה כי האלטרנטיבה של השקעה בנדל"ן אמריקאי עם אפשרות להבטחת ההכנסה מאפשרת להם ליהנות מכל העולמות. המתמטיקה מבחינתם מובנת: בארה"ב, דרכנו, הם מקבלים בממוצע תשואה משולשת לממוצעת בישראל".

לפרטים נוספים PACIFIC HOLDINGS>>

האם מס על דירה שלישית:
סה"כ השתתפו בסקר: 944
11% 5%
19% 5%
68% 5%
2% 5%

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ