Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתהמגמות העכשוויות בעיצוב חללים למגדלי יוקרה לכתבה הבאהתהליך שינויי דיירים: המדריך המלא

פינת הסבה וסנייק בר אופנתי: איך מתכננים סביבת עבודה משותפת?

בעידן המודרני בעלי חברות בוחרים לעצב את משרדיהם כחללי עבודה משותפים, המתכתבים עם התרבות הארגונית של החברה, מחזקים את הקשר בין העובדים ויוצרים סביבת עבודה מהנה ואטרקטיבית
קורן דור - 21.02.2017, 17:41

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
קפיטריה,
קפיטריה, חדרי ישיבות אינטימיים ופינות הסבה במשרדי FIVERR. מתכננת אחראית:שירלי זמיר. צילום: עמית גושר

הכתבה בשיתוף סתר אדריכלים

בעידן התחרותי הנוכחי, מעסיקים משקיעים מאמצי על במשיכת מועמדים נחשקים לעבודה, בשימור עובדים טובים וביצירת סביבת עבודה מהנה, נוחה ואטרקטיבית. זה מתחיל בבחירת לוקיישן וממשיך בקו עיצובי צעיר ואנרגטי, מרחבים דינמיים המזמנים אינטראקציה בין עמיתים, מטבח מפתה בצורת סנייק בר אופנתי, פינות פרטיות מסוגננות ועד מוטיבים שמסמלים ומחיים את ערכי החברה. בחירת החומרים, הצבעוניות והמסרים על הקירות, רוקחים יחדיו חווית תעסוקה מלהיבה. התכנון האדריכלי יוצא מנקודת הנחה שעובדים מבלים כיום זמן רב במשרד, שהפך לסוג של בית שני, ולכן האופי והסגנון שלו לא פחות חשובים מתהליכי העבודה או התנאים המתגמלים.

מיכאל (מיכי) סתר, האדריכל שאחראי גם לתכנון משרדי גוגל ופייסבוק בת"א / צילום: עוזי פורת
מיכאל (מיכי) סתר, האדריכל שאחראי גם לתכנון משרדי גוגל ופייסבוק בת"א / צילום: עוזי פורת


לדברי מיכאל סתר, או מיכי, האדריכל שאחראי גם לתכנון משרדי גוגל ופייסבוק בת"א, "אנו נדרשים היום לייצר סביבות יצירתיות וחדשניות. הדור הצעיר של העובדים זקוק לגירויים בעיניים, וניתן לראות זאת כבר בסגנון העבודה שלו מרובת המסכים. כחלק מגיוס ושימור עובדים, מעסיקים מעוניינים להציג סביבת עבודה מדליקה וזו לא בהכרח פונקציה של השקעה כספית. אפשר ליצור משהו מקורי ומפתיע גם בעלויות סבירות. המטרה היא לחשוב מחוץ לקופסה ועדיין לקחת בחשבון את צרכי העובדים ומה שחשוב להם למצוא במקום עבודה".

Ayeka חלל עבודה משותף לקהילת חברים. מתכננת אחראית: אלינור השלום. צילום: עוזי פורת
Ayeka חלל עבודה משותף לקהילת חברים. מתכננת אחראית: אלינור השלום. צילום: עוזי פורת

כולם ביחד - מרחבי Collaboration

אחד המאפיינים הבולטים בפרויקטים אדריכליים של מיכי סתר, הבעלים של משרד סתר אדריכלים המתמחה בתכנון פנים של חברות, ארגונים ציבוריים ופרטיים, היא ההתייחסות הפיזית ל- Collaboration. במרתון היומיומי, כשכל אחד צמוד למחשב שלו, אם בחדר או בשולחן הפתוח ואם בקיוביק, קשה יותר להפגיש בין עובדים, מפגשים שהם קריטיים לסיעור מוחות וגם לממד החברתי שהוא חלק בלתי נפרד משביעות רצון במקום עבודה. לכן, שמים דגש בסתר אדריכלים על "פינות מפגש והשקה" ארעיות וקבועות, מקפיטריות דרך חדרי ישיבות ועד פינות ישיבה בלתי צפויות במסדרונות. דוגמאות לכך הן בפרויקטים כמו: גוגל, פייסבוק, CA, FIVERR וכן פרויקט Ayeka החדש, חלל עבודה משותף בתל אביב המציע חדרים להשכרה. מהות החלל היא קהילת חברים שעובדים בנפרד תחת קורת גג אחת.

"הלובי מחובר לבר ושניהם מעוצבים כך שיאפשרו את המפגשים האלה", מסביר מיכאל. בתכנון נשמר האיזון העדין בין חללים פרטיים סגורים ובין שטחים פתוחים למפגשים חברתיים או מקצועיים. חברות גדולות אימצו את הקולבורציה ואת ה-Gatherin, כאמצעי דומיננטי בהגדרת החלל למפגשים פורמליים וא-פורמליים. כך למשל, במשרדי פייבר, הוצבו פינות הסבה סלוניות חופשיות בחלל, וכן תאי ישיבה לאינטראקציות אינטימיות יותר. בחברות רבות שמים דגש גם על מזנונים שהפכו לפאבים או בתי קפה בניחוח מודרני, מאובזרים היטב וכוללים בר גבוה וכיסאות סביבו, שמספקים לעובדים אווירת happy hour בכל הפסקה מהשגרה.

Algotec חלל פתוח לתקשורת קלה בין העובדים. מתכננת אחראית: שירלי זמיר. צילום: עוזי פורת
Algotec חלל פתוח לתקשורת קלה בין העובדים. מתכננת אחראית: שירלי זמיר. צילום: עוזי פורת

קישור אסתטי לסיפור של החברה

פנים המבנה הוא פעמים רבות תולדה של הקישור האסתטי לסיפור של החברה, לתרבות הארגונית שלה ולערכיה. החיבור של העובדים למה שהחברה מבקשת לייצג נרקם באמצעות העיצוב. דוגמא לכך היא פרויקט לחברת ההייטק אלגוטק, המתמחה בפיתוח מערכות מידע ועיבוד מידע בתחום ההדמיה הרפואית, בו נעשו עבודות בעץ המדמות את שלד האדם ומרכיביו כמו תאים, מולקולות, רקמות עמוד השדרה ועוד. בפייבר, התרבות הארגונית היא של קהילה גלובלית השומרת על שותפות ושקיפות. לפיכך, תוכנן חלל פתוח ונטול מחיצות, והקירות של חדרי הישיבות אף הם שקופים - עיצוב המאפשר תקשורת קלה בין העובדים ובין המנהלים לעובדים. העיצוב מאפשר מפגשים מהירים וקלים בין כולם, כאשר אלמנטים עיצוביים רבים עוצבו על ידי הספקים של פייבר - אנשי עיצוב בינלאומיים.

איזון עדין בין חללים פרטיים לשטחים הפתוחים במשרדי CA. מתכננת אחראית:בלה ונטורה. צילום: איתי סיקולסקי
איזון עדין בין חללים פרטיים לשטחים הפתוחים במשרדי CA. מתכננת אחראית:בלה ונטורה. צילום: איתי סיקולסקי

נפלאות המחזור - בלוני גז שהפכו לעציצים

בסתר אדריכלים מקפידים לתכנן "ירוק" בכל הפרויקטים, ובשני פרויקטים נדרשו לתכנן על פי תקן ירוק אמריקאי LEED שתורם לחיסכון אנרגטי. לכן נעשה שימוש בפרויקטים האלה במערכות בקרה משוכללות השולטות באור, בווילונות, במערכות המיזוג ועוד. סתר מציין כי בכל הפרויקטים הם מקפידים למחזר חומרים, ומדגיש: "המיחזור הוא גם ערך בפני עצמו וגם גורם לרעיונות יצירתיים של השימוש בחומר". כך למשל, במשרדים של אוטודסק הומצאו מחדש פסי העץ של ספסלים תל אביביים ישנים, שהפכו לבוטים מעץ ממוחזר. במשרדים של פייסבוק הוצאו מוצרים מהקשרם הטבעי ונעשה בהם שימוש יוצא דופן, כמו דוודים ישנים ובלוני גז שהפכו לעציצים.

סביבות העבודה העכשוויות מתכתבות עם הסביבה החיצונית ועם תרבות הפנים ארגונית, כך שהעובדים נהנים מסביבת עבודה חמה ומעוררת השראה תוך מפגש חברתי ומקצועי.

ואיך נראית סביבת העבודה במשרדי גוגל, פייסבוק ועוד חברות מדליקות? >>>

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ