דעה: דור ה-Y של הנדל"ן

שוק המשרדים למכירה מציע למשקיע הקטן שטחים בגדלים שונים, במחירים שפויים ועם תשואה גבוהה יותר מאשר על הדירות

אמיר יקותיאל/ צילום: יח"צ
אמיר יקותיאל/ צילום: יח"צ

כתבה פרסומית

תארו לעצמכם שכאשר הייתם רוכשים דירה הייתם מקבלים את חלקה בהתאם לאחוז אותו הייתם משלמים. כלומר במידה והייתם משקיעים 80 אחוז מערך הדירה, הייתם מקבלים 80 אחוז מגודלה, מצב אבסורדי - אתם בטח אומרים - אלא שזוהי היא המגמה החדשה של שוק המשרדים למכירה. כלומר כיום יכולים משקיעים לרכוש שטחי משרדים בהתאם להון העצמי הנזיל המצוי ברשותם, וכך ישנם בשוק משרדים למכירה בשטחים שמתחילים כבר ב-40 מטרים רבועים ובמחירים שפויים הרבה יותר מאשר מחירי הדירות שלא מפסיקים לטפס. נכון, להשוות בין משרדים ודירות זה קצת כמו להשוות בין תפוחים ותפוזים - אלא שבסוף כאשר סוחטים את המיץ לשתי כוסות נפרדות מגלים כי התפוזים של שנת 2017 (קרי המשרדים) נהנים מאחוזי תשואה גבוהים הרבה יותר מאשר הדירות.

מחקרים שפורסמו לאחרונה הראו צניחה תלולה באחוזי התשואה של דירות מושכרות כמעט בכל הארץ. אז נכון שעדיין קיימים איי גן עדן עבור המשקיעים - ערים מועטות שבהן עדיין כדאי להשקיע בנדל"ן למגורים, אבל גם אלו הולכים ונעלמים, גם תודות למשרד האוצר ולחוקים המגבילים החדשים (מס דירה שלישית, למשל).

מנגד, בנייני המשרדים הם, אם תרצו, השקעה בהימור מחושב בתחום הנמצא בצמיחה מתמדת. בסופו של דבר, צריך גם לזכור כי מדובר בדיבידנד משתלם במיוחד לרשות המקומית, בטח בהשוואה למסי הארנונה המוגבלים אותם היא משיתה על בעלי הדירות.

אפשר להמשיל את המשקיעים בדירות לאדם הרוצה לרכוש מכונית ומחכה לירידת המחירים השנתית, שלא ממש מגיעה, וכך חולפת שנה ועוד שנה והכסף נמצא בידו - בינתיים צצה בשוק מכונית אחרת, מהירה יותר, נוחה יותר ואטרקטיבית הרבה יותר במחיר, אלא שהשינוי הקונספטואלי במחשבה והניסיון לחכות שתנאי השוק ישתנו הם אלו הנמצאים בעוכרי אותו רוכש מכונית בפוטנציה. זהו בדיוק המצב אצל רוכשי הדירות להשקעה שנמצאים כעת על הגדר בתקווה שמשהו בתנאי השוק ישתנה.

לעומת זאת, שוק המשרדים עשה כברת דרך בשנים האחרונות עם אופציות שונות שחדרו לישראל. הבולטת והידועה מכולן היא WeWork, שמשכירה משרדים בגדלים שונים ובתצורות שונות, אלא שבעת האחרונה מורגשת רווייה בסקטור המשרדים באזורים הקלאסיים - הרצליה ותל אביב. מצד שני, נפתחו אופציות בערי הלוויין בהן גם מחירי המשרדים נוחים יותר וגם ישנו חיסכון משמעותי בזמן ההגעה אל העבודה ובחזרה ממנה לאלו מכם שחיים מחוץ לעיר.

המשקיע הקלאסי יכול בהחלט לחכות לרכבת התחתית שאמורה להפציע בתל-אביב אי שם בשנת 2021, האופציה השנייה היא לפתוח את הראש ולחשוב על אפיקי השקעה לא מסורתיים כדוגמת משרדים קטנים למכירה, אותם אפשר אחר כך לממש בהשכרה ולקבל אחוזי תשואה לא רעים בכלל. כך גם המשקיע הקטן יכול להפוך את המשרד שקנה והשכיר לפנסיה משתלמת במיוחד.

הכותב הינו יו"ר א.מ.י כלכלית

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988