גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרס רפפורט לפרופ' מיכל שוורץ וד"ר גד אשר ממכון ויצמן

לראשונה יוענק פרס גם לארבעה חוקרים מצטיינים במסלול ישיר לדוקטורט

הדמייה של המוח / צילום: יחצ
הדמייה של המוח / צילום: יחצ

קרן ברוך ורות רפפורט, בשיתוף מכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה, יכריזו היום על הזוכים בפרס רפפורט למצוינות במחקר רפואי משנה סדרי עולם. הפרס ניתן בכל שנה לחוקר בכיר ולחוקר צעיר, והשנה שניהם ממכון ויצמן למדע. הזוכה הבכירה היא פרופ' מיכל שוורץ, החוקרת את הקשר בין מערכת החיסון לבין המוח, וד"ר גד אשר, החוקר את השעונים הפנימיים של הגוף.

שוורץ, שמונתה לאחרונה לנשיאת האגודה הבינלאומית בתחום הנוירואימנולוגיה, גילתה מנגנון של תחזוקה וריפוי של המוח באמצעות מערכת החיסון. כבר בתקופת הדוקטורט שלה התענינה פרופ' שוורץ בדמיון האפשרי בין "פלסטיות" מערכת החיסון לבין זו של המוח. לימים התגלה על ידה, כי מערכת החיסון הינה "סם חיים למוח", כלומר מתקיימת תחזוקה של המוח על-ידי מערכת החיסון, וכשלים במנגנון הזה הם חלק מתהליך ההזדקנות של המוח ומשפיעים גם במחלות ניווניות של המוח. גילויים של שוורץ לגבי הצורך של המוח בתמיכת מערכת החיסון היו בניגוד מוחלט לגישה שהייתה מקובלת בשנים קודמות לגבי הדיאלוג בין מערכת החיסון והמוח, והתחום גישתה של שוורץ הופכת מקובלת וכאחד הכלים לפיצוח המסתורין של תפקוד המוח. ב-2016 פורסם מחקר של שוורץ בכתב העת Nature ובו הציגה גישה שעשויה בעתיד לאפשר טיפול במחלת האלצהיימר באמצעות מערכת החיסון.

ד"ר גד אשר החל את דרכו האקדמית בתחום המתמטיקה, עבר בהמשך ללימודי רפואה אותם סיים בהצטיינות וכיום מקדיש את כל זמנו למחקר, בתחום השעונים הצירקדיים, השעונים הפנימיים של הגוף. שעונים אלה מבקרים תהליכים פסיכולוגיים רבים בגוף התלויים בזמן, כמו זמני עייפות וערנות, שיניים יומיים בקצב הלב, בלחץ הדם, בחום הגוף ובהפרשת הורמונים. מדובר במערכת מסועפת של אלפי מנגנוני מדידת זמן הפזורים בגופנו, בכל תא ותא, ומסונכרנים על ידי שעון מרכזי במוח. אשר חוקר את הבסיס המולקולרי של פעילות השעונים ברמת התא ואת יחסי הגומלין בין השעונים השונים ובינם לבין תהליכים שונים בגוף, כגון תהליכים מטבוליים ותזונה. למחקריו השלכות חשובות בטיפול בתופעות פיזיולוגיות רבות כגון יעפת (ג'ט-לאג), הפרעות שינה, השמנת יתר, סכרת והזדקנות.

פרס גם לצעירים

השנה הוחלט על ידי קרן ומכון רפפורט להרחיב את מסגרת הפרסים הקיימת, ופרס מיוחד מוענק לארבעה חוקרים מצטיינים הנמצאים במסלול ישיר לדוקטורט: גל לוי ועידו שגיא מהאוניברסיטה העברית בירושלים, מעין לוי ממכון ויצמן למדע, ולראשונה לנציגת אוניברסיטת תל אביב - שרון פליישר.

גל לוי מהאוניברסיטה העברית בירושלים פיתח תהליך המאפשר להרבות תאי כבד אנושיים בתנאי מעבדה מבלי לאבד את פעילותם הייחודית. רקמה זו מאפשרת מחקר לגבי מחלות הקשורות בכבד וגם לגבי רעילות של תרופות. בנוסף יצר לוי לראשונה את הפרופיל המטבולי של תאי כבד אנושיים מודבקים בצהבת נגיפית מסוג Cוכך חשף כיצד הדבקה ויראלית משפיעה על המטבוליזם התאי.

מעין לוי ממכון ויצמן למדע מיפתה מנגנון אשר דרכו חיידקי המעי וגוף האדם יוצרים ביחד מעי המתנהל באופן בריא. המחקר מציע סוג חדש של טיפול הנקרא פוסט ביוטיקה ומשתמש במטבוליטים מהחיידקים שיכולים להשפיע על תפקוד מערכת החיסון של אותו אדם, לשם טיפול במחלות שונות של המעי.

עידו שגיא מהמחלקה לגנטיקה האוניברסיטה העברית בירושלים עוסק בהפקה ואפיון של תאי הרביה האנושיים. במחקרו הצליח עידו שגיא לבודד לראשונה תאי גזע המקדימים לתאי הרביה, אשר עשויים בעתיד לשמש גם לפיתוח טיפולים עבור מחלות כמו עיוורון וסוכרת וייתכן שאף למטרות פוריות.

מחקרה של שרון פליישר עוסק בתחום הנדסת רקמות שריר הלב. כיום, הפתרון היעיל ביותר לטיפול במצבי אי ספיקת לב הוא השתלת לב. מכיוון שמספר התורמים קטן מאוד ביחס למספר החולים הזקוקים להשתלה יש צורך מיידי במציאת פתרונות חלופיים. עבודתה של פליישר קידמה את תחום הנדסת רקמת שריר הלב צעד אחד קדימה לעבר הקליניקה.

ההחלטה על הזוכים בפרס התקבלה על ידי ועדת שיפוט בלתי תלויה בראשות זוכה פרס נובל פרופ' אהרן צ'חנובר. לוועדה נוספו השנה שני שופטים חדשים: פרופ' עדה יונת ממכון ויצמן למדע, זוכת פרס נובל לכימיה 2009 ופרופ' רפי ביאר, מנהל הקריה הרפואית רמב"ם.

פרופ' אהרן צ'חנובר, יו"ר ועדת השיפוט אמר: "ההחלטה להרחיב את מסגרת הפרסים התקבלה במטרה לעודד את ההמשכיות במחקר המדעי בכל דרגיו, ולסייע גם לדור הצעיר יותר של החוקרים. אני מאמין כי מתן הפרס גם לסטודנטים מצטיינים לתואר שלישי (דוקטורט) מהווה הכרה חשובה בעשייתם המדעית, ויעודד אותם להמשיך ולטפס במעלה הסולם האקדמי-מחקרי מתוך תקווה שעבודתם תביא בעתיד למחקרים ופיתוחים פורצי דרך לתועלת ולרווחת האנושות כולה. פרס רפפורט למחקר ביו-רפואי מכסה עתה את כל מנעד החוקרים - מן הסטודנטים שדרכם עוד לפניהם ועד לחוקרים שכבר הוכיחו יכולות מרשימות בעבודתם".

פרס רפפורט למחקר ביו-רפואי נוסד על ידי קרן ברוך ורות רפפורט בשנת 2010 ומוענק מדי שנה למדענים בגין מחקר רפואי, או ביו-רפואי, שיש בו מצוינות, פריצת דרך, או חידוש ויש בהם לתרום לקידום בריאות האדם ולטובת הכלל. על המחקר להיות בעל השלכות טיפוליות ממשיות ויישומיות לטובת האנושות.

עירית רפפורט אמרה: "פרס רפפורט מהווה עבורנו את מהות החזון שהתוו הוריי ברוך ז"ל ורות רפפורט. אנו מתרגמים באמצעות מפעל הפרסים את עקרי המורשת המשפחתית: הערכים שקיבלנו, שאנו מטפחים, ומעבירים הלאה, ברמה האישית-משפחתית ולחברה כולה. על ידי עידוד מצוינות במחקר, באומנות ובעשייה נשית-חברתית אנו מאמינים שאנו תורמים לשינויים חברתיים משמעותיים בישראל".

בין זוכי הפרס בשנים האחרונות מצויים חוקרים צעירים כ ד״ר עידו עמית, ד"ר ערן אלינב וד"ר יעקוב חנא ממכון ויצמן למדע, ופרופ' יעקב נחמיאס מהאוניברסיטה העברית וחוקרים בכירים כ פרופ׳ ינון בן-נריה , ו פרופ' חרמונה שורק מהאוניברסיטה העברית, פרופ' יאיר רייזנר ופרופ' דוד וולך ממכון ויצמן למדע.

קרן ברוך ורות רפפורט משמשת כזרוע העיקרית לפעילות הפילנתרופיה על פי חזונם של ברוך (ז"ל) ורות רפפורט. בין היתר פעלה הקרן ל הקמת הפקולטה לרפואה בטכניון ובית החולים לילדים ע״ש רות רפפורט במרכז הרפואי רמב״ם בחיפה. בנוסף תומכת הקרן במכון רפפורט העוסק במחקר ביו-רפואי, במוזיאון תל אביב לאמנות, בתזמורת הפילהרמונית הישראלית ובמוסדות תרבות נוספים.

בנוסף למחקר הביו רפואי יוענקו פרסי רפפורט לאמנות (בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות) לאמן ישראלי בכיר - יצחק גולומבק ולאמן ישראלי צעיר - גיל יפמן. פרס רפפורט לעשייה נשית פורצת דרך ומחוללת שינוי בחברה הישראלית (בשיתוף 'לאשה') יוענק לעו"ד אירית רוזנבלום על עשייה רבת שנים, לרות קוליאן על עשייה בראשית הדרך וליהודית יובל רקנאטי יוענק אות לאישה מעוררת השראה.

עוד כתבות

הפגנת הענק בצ'כיה נגד ראש הממשלה באביס / צילום: מילאן קאמרמאייר, רויטרס

הצ'כים נגד רה"מ בהפגנה הגדולה ביותר במדינה מאז נפילת הקומוניזם

כ-200 אלף איש התאספו כדי למחות על מה שהם תופסים כסחף גובר לכיוון שלטון סמכותני ● המחאה נבעה מחקירת רה"מ אנדרי באביס ע"י המשטרה באשמות הונאה ומרמה ● דוברת הממשלה: "זה נהדר שאנשים יכולים להפגין את דעתם בצורה חופשית"

הרב אברהם רובינשטיין וכרמל שאמה / צילומים: איל יצהר, אלעד מלכה, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ראש עיריית בני-ברק על כרמל שאמה-הכהן: "מתבטא כמו פרעה"

ראש עיריית בני-ברק, הרב אברהם רובינשטיין, אמר את הדברים בפאנל בנושא דיור, בתגובה לדבריו של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן, שאמר ש"העיר בני-ברק מהווה איום אסטרטגי על רמת גן" ● בתגובה עזב ראש עיריית רמת גן את הפאנל

מסוק קרב נוחת על סיפון נושאת המטוסים האמריקאית אברהם לינקולן שבמפרץ הפרסי / צילום: רויטרס

האצבע הרועדת על ההדק: טראמפ הוא נשיא של אינטואיציות

לא רע אם מתעורר ספק אצל נשיא אמריקאי לפני שהוא מורה על מהלך צבאי עם פוטנציאל הרסני ● אבל אם הספק מייצג התכחשות להיסטוריה של מנהיגות ושל מעורבות, הוא צריך להדאיג את בעלי בריתה של ארה"ב ● הנשיא טראמפ מייצג אינסטינקט בדלני, ש"150 איראנים" הם רק ביטוי מקרי שלו ● פרשנות

צחי נחמיאס / צילום: מירי נחמיאס

שיא ישראלי חדש למגה אור: מוכרת נכס במודיעין בתשואה של 5%

מדובר בנכס אשר החברה יזמה ומושכר בחלקו הגדול לטווח ארוך לדואר ישראל הנחשב לשוכר אטרקטיבי בזירה המקומית, למרות חוסנו הפיננסי המוטל בספק, ובחלקו הנוסף לחברה נוספת ● מגה אור צפויה לרשום בגין הנכס רווח הון נטו של 116 מיליון שקל, לאחר שרשמה בעבר רווח לפני מס של 110 מיליון שקל ● פרשנות

בורסת תל אביב  / צילום: רויטרס - Baz Ratner

נטייה לעליות בת"א: בית שמש מזנקת 7%, ביקום צונחת

היום צפויה להתקיים הצבעה נוספת באג"ח סדרה ג' של בי קומיוניקיישנס, שם צפוי רוב שיאפשר לנאמן האג"ח לאשר להנהלת החברה לחתום על העסקה ● הנציבות האירופית פתחה בחקירה נגד חברה בת של שפיר הנדסה ● כלכלי הראל: "בהסתכלות קדימה לשנים הבאות נראה שקיימים יתרונות בולטים לשוק המניות הישראלי"

אורית אלסטר  / צילום: רמי זרנגר,

נמשכת שרשרת עזיבות הבכירים בבנק דיסקונט: גם אורית אלסטר הודיעה על עזיבה

בעוד שהדירקטוריון מתחיל היום את ההליך לאיתור המנכ"ל הבא או הבאה של הבנק, במקומה של לילך אשר טופילסקי, הודיעה סמנכ"לית וראש החטיבה העסקית הוותיקה בבנק "כי בכוונתה לסיים את כהונתה ולפרוש מהבנק לאחר כ-20 שנות עבודה בבנק"

בנימין נתניהו/ צילום: תמר מצפי

נתניהו יכריע: האם החקיקה שתמנע את סגירת שדה דב תקודם?

(עדכון) - המוצא האחרון של שדה דב: הצעת החוק של בצלאל סמוטריץ' מבקשת לדחות את מועד פינוי שדה דב בשלוש שנים לפחות, ובמקביל להמשיך את הליכי התכנון והבנייה בשטח חלקי שעליו יושב השדה כיום ● הדיון בהצעת החוק, שהיה אמור להתקיים היום בצהריים, עשוי להידחות למחר

רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת תוצרת Root Robotics / צילום: יח"צ

לא רק ניקיון: הרובוט החדש של iRobot ילמד את ילדיכם לתכנת

החברה הודיעה על רכישת חברת Root Robotics שפיתחה רובוט שמסייע לילדים ללמוד לתכנת ● הרובוט מלמד ילדים מגיל ארבע ומעלה כישורי תכנות ופתרון בעיות, באמצעותה הם יכולים לתכנת את הרובוט לבצע משימות שונות

פרויקט מגורים במקום תחנת הכוח Battersea   / צילום: סימון דוסון, רויטרס

גם בגלל הברקזיט: הפליפרים בצרות בשוק הקשה בלונדון

חוסר הוודאות סביב הברקזיט ושוק הנדל"ן המוצף הפכו את הקנייה לצורך מכירה מהירה לעניין מסוכן, למרות עליות המחירים בבירת בריטניה

קו המלונות בתל אביב / צילום: תמר מצפי

למרות האירוויזיון: ירידה של 2% במספר הלינות בת"א במאי 2019

לפי התאחדות המלונות, 2.28 מיליון לינות נרשמו בחודש החולף בבתי המלון בארץ, מתוכם כ-1.2 מיליון לינות של תיירים (עלייה של 3% לעומת מאי אשתקד) וכ-1.1 מיליון לינות של ישראלים (ללא שינוי מהשנה הקודמת)

שאול מרידור / צילום: שלומי יוסף

ישור ההדורים באוצר: סגני הממונה על התקציבים מושכים את המכתב ששלחו לבאב"ד

זאת במסגרת ניסיון להחזיר את יחסי העבודה במשרד לתקנם, כך לפי הודעת דוברות האוצר ● "כל המחלוקות ילובנו כנדרש באופן ישיר בתוך המשרד"

שוחד / איור: יזהר כהן

עוקץ ההלוואות: יוגשו כתבי אישום נגד 6 חשודים בפשיעה כלכלית

עפ"י החשד, החשודים, כל אחד עפ"י חלקו, היו מציעים הלוואות תוך כדי מצגי-שווא הן לגבי תנאי ההלוואה והן בנוגע לדמי הטיפול, כאשר ההלוואה ניתנה בריבית של עד 100% משווי ההלוואה, ודמי הטיפול נאמדים בסכומים של מאות עד עשרות אלפי שקלים

אברבנאל 14, ראשון לציון / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.4 מיליון שקל בשפלת החוף?

3 חדרים בנס-ציונה או ברחובות, 3.5 חדרים בראשון-לציון או בקריית עקרון

יואב הורוביץ / צילום: תמר מצפי

מנכ"ל משרד רה"מ לשעבר קיים דיון בנושא הדור החמישי בסלולר

יואב הורוביץ ביקש ללמוד את הנושא, וזאת כחלק משיתוף-פעולה עם ה-FCC ● משרד התקשורת פועל לשיתוף-פעולה עם רשות החדשנות לקידום ניסויים טכנולוגיים עם המפעילים הסלולריים

מבקר המדינה יוסף שפירא, ועידת ישראל לנדלן / צילום: איל יצהר

המסקנה העגומה והמתבקשת שעולה מדוח מבקר המדינה: מישהו משקר לנו

שבועיים בלבד אחרי שהגורמים המקצועיים של המשרד להגנת הסביבה פרסמו שרמת הזיהום במפרץ ירדה באופן משביע רצון, מגיע דוח מבקר המדינה וקובע: אזור המפרץ הוא ממוקדי הזיהום הסביבתי הבולטים בישראל, ומתאפיין בתחלואה עודפת של מבוגרים בסרטן ובהחמרה של אסתמה אצל ילדים ● אין דרך אחרת להגיד את זה: מישהו כאן מסבן אותנו ● פרשנות

שרי רייט־פילו, דבי קנדל, מליסה בינפלד ונעמי מרילס / צילום: טל שפירא,

מיועצים משפטיים למותג רשת: מי למדו לשפר את הרושם הדיגיטלי

וגם: עו"ד פנינת ינאי מונתה ליועצת המשפטית של לשכת המסחר ישראל-אפריקה

 

המוסד לביטוח לאומי / צילום: אייל פישר

דוח מבקר המדינה: תלונות הציבור לגופים צרכניים עלו ב-2018

מספר התלונות שהתקבלו בנציבות פניות הציבור בשנת 2018 המשיך לשקף מגמת עלייה במספר התלונות בשיעור של 7% ● הגוף שעליו התקבל מספר התלונות הגדול ביותר הוא המוסד לביטוח לאומי עם 1,101 תלונות

רענן בר זהר / צלם: איל יצהר / צילום: איל יצהר, גלובס

הפרקליטות תכריע: האם עו"ד רענן בר-זוהר מבלטר גוט אלוני יואשם בשימוש במידע פנים

רשות ני"ע סיימה את חקירת החשד לשימוש במידע פנים של חברת ארית תעשיות והעבירה את תיק החקירה לפרקליטות מיסוי וכלכלה ● עפ"י החשד, עו"ד רענן בר-זוהר, אחד היועצים המשפטיים של החברה, עשה לכאורה שימוש במידע פנים שהגיע לידיו וגרף רווחים תאורטיים אסורים בסך כולל של כ-120 אלף שקל

טביעות אצבע, מאגר ביומטרי / צילום: שאטרסטוק

שני אירועי אבטחה בשנתיים: חומרים חדשים נחשפים בעתירה נגד המאגר הביומטרי

שני האירועים התרחשו ב-2017 ו-2018, ונחשפו לראשונה במסמכים שהגישה המדינה לתנועה לזכויות דיגיטליות במהלך דיון בבג"ץ ● רשות האוכלוסין: "מדובר באירועים תפעוליים שאינם נוגעים לאבטחת המאגר הביומטרי עצמו או לחשש מפני דליפת מידע מהמאגר הביומטרי"

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: נתניהו מכשיר ממשלה צרה בתמיכת ערבים מבחוץ

יו"ר ישראל ביתנו אמר היום בישיבת סיעת מפלגות כי "נתניהו נוהר לכיוון המפלגות הערביות, וזה יעלה למשלם המסים הרבה מאוד כסף" ● ליברמן התייחס למאמרי הדעה של נתן אשל שקראו לשיתוף-פעולה בין הימין והציבור הערבי, ואמר: "מאמרים אלה לא יכולים להתפרסם ללא ידיעת ראש הממשלה"