האם ברית הזוגיות מהווה אלטרנטיבה לנישואין?

ברית הזוגיות מאפשרת למי שמוגדרים חסרי דת למסד את הקשר שלא באמצעות בתי הדין הדתיים ■ מה כולל ההליך, כיצד ניתן לממש אותו, ומה ההבדל בינו לבין נישואין?

ברית הזוגיות נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
ברית הזוגיות נישואים אזרחיים לחסרי דת בישראל / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף משפטיפ

ידוע לכל כי בישראל לא ניתן להינשא בנישואים אזרחיים ובני זוג המעוניינים בכך עושים דרכם מעבר לים למדינות כמו קפריסין, צ'כיה ואיטליה. החל משנת 2010, ישנה אפשרות של נישואים אזרחיים בארץ, במסגרת הליך הנקרא ברית הזוגיות, המיועד לזוגות חסרי דת. מה כולל ההליך, כיצד ניתן להיכנס בברית הזוגיות ומה ההבדל בינה לבין נישואים?

מהי ברית הזוגיות?

אחת הבעיות המרכזיות בישראל בכל הנוגע ליחסי דת ומדינה, נוגעת לכך שענייני נישואין וגירושין נמצאים בסמכותם הבלעדית של בתי הדין הדתיים. פירושו של דבר הוא כי מוסד הנישואים האזרחיים אינו קיים בישראל וזוגות אשר אינם מעוניינים או מנועים מבחינה הלכתית להינשא בבית דין דתי נדרשים להינשא בחו"ל.

מאז שנת 2010, ישנה למעשה אפשרות של נישואים אזרחיים בארץ, אולם זו מוגבלת לחסרי דת בלבד, קרי בני זוג, רווקים, תושבי ישראל, מעל גיל 18, אשר שניהם רשומים במרשם האוכלוסין כחסרי דת (מי שאינו נחשב יהודי, נוצרי, מוסלמי או דרוזי). יש להבהיר כי אלטרנטיבה זו פתוחה בפני בני זוג שהם גבר ואישה בלבד ואיננה רלוונטית לחד מיניים. כמו כן, ברית הזוגיות אינה מהווה פתרון גם לסיטואציות נוספות בהן מנועים בני הזוג להינשא בישראל - כגון זוגות מעורבים (כאשר כל אחד מבני הזוג הוא בן דת אחרת), או כאשר יש ספק ביהדותו של אחד מן הצדדים.

 

אודות ההליך

הגוף האחראי על מוסד ברית הזוגיות הוא משרד המשפטים, במסגרת יחידת המרות דת, העדות הנוצריות ומרשם ברית הזוגיות, כאשר מונה לתפקיד רשם זוגיות. בני זוג העומדים בתנאים שבחוק, רשאים לפנות ליחידה זו ולהגיש בקשה לבוא בברית הזוגיות. הבקשה מוגשת בכתב ויש לצרף לה מסמכים שונים, בהתאם לנסיבות. הבקשה כרוכה בתשלום אגרה, אולם ניתן לקבל הנחה בתעריף בתנאים מסוימים. לאחר שבני הזוג הגישו את הבקשה, יבחן הרשם האם היא עונה על דרישות החוק. במידה שכן, השלב הבא הוא פרסום דבר הבקשה בעיתון יומי ובאתר האינטרנט של המרשם, על מנת לאפשר הגשת התנגדויות. היה והוגשה התנגדות, על הרשם לדון בה ולקבל החלטה ובמקרה שקיבל את ההתנגדות והורה על דחיית הבקשה, יוכלו בני הזוג להגיש ערעור.

מהי ברית הזוגיות / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
 מהי ברית הזוגיות / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

במקביל, מועבר עותק מהבקשה לכל אחד מראשי בתי הדין הדתיים וזאת בכדי לוודא כי מי מבני הזוג אינם משויכים לדתו. כאשר הרשם מקבל הודעה על התנגדות לבקשת הרישום מאחד מבתי הדין הדתיים, הוא לא יוכל להיעתר לבקשת הרישום, עד אשר בית הדין ששלח ההודעה יקיים דיון בעניין ויקבל החלטה. היה ולאחר הבירור, יפסוק בית הדין כי בן הזוג אינו בן דתו, יוכל הרשם לאשר את הבקשה. אולם במקרה ההפוך, הבקשה נדחית ובני הזוג יוכלו לערער על החלטת בית הדין הדתי לערכאת הערעור של אותו בית דין ולאחר מכן לבג"ץ אם יחפצו בכך.

מה בין ברית הזוגיות לנישואים?

בני זוג אשר חתמו על הסכם ברית הזוגיות ונרשמו במרשם, נחשבים לזוג נשוי לכל דבר ועניין, למעט שני חריגים. הראשון הוא הסדרת מעמד בישראל של הבאים בברית הזוגיות: החקיקה המסדירה סוגיה זו של נישואי חסרי מעמד (נתינים זרים השוהים בארץ וכו') כוללת הקלות לבני זוג נשואים, אך אלו לא יחולו על בני זוג אשר עברו הליך של ברית הזוגיות, שהיא מעין יצור כלאיים. החריג השני מתייחס לנושא של אימוץ ילדים וכניסה להליך של פונדקאות: האפשרות להתחיל בהליכים אלו פתוחה בפני הזוגות במרשם הזוגיות, רק לאחר 18 חודשים מיום הרישום, בעוד שעל זוגות נשואים, לא חלה הגבלת זמן שכזו.

ברית הזוגיות - גירושין

האם בני זוג אשר באו בברית הזוגיות ומבקשים עתה להיפרד צריכים לעבור גירושין? כאשר הפרידה היא בהסכמה על בני הזוג להגיש לרשם הזוגיות בקשה להתרת ברית הזוגיות ומדובר בהליך פורמלי פשוט. אולם, אם אחד מבני הזוג אינו מעוניין להיפרד, אזי ישנו הליך משפטי: בן הזוג המבקש להיפרד יידרש להגיש בקשה ליישוב סכסוך, כפי שנדרש לעשות כל זוג נשוי כיום, המעוניין להתגרש. בית המשפט לענייני משפחה מאפשר פרק זמן של 6 חודשים לגיבוש הסדר ואם הדבר אינו צולח, תינתן החלטה להתרת ברית הזוגיות.

עו"ד אירית ארז עוסקת בדיני משפחה.

המאמר לעיל הוא על דעת מערכת משפטיפ והכותבת, ואין בו משום תחליף לקבלת ייעוץ משפטי כנדרש. 

צרו איתנו קשר *5988