גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רפואה טובה לא נגמרת באבחון וטיפול, אלא מחייבת התייחסות לעוד היבטים"

המרכז הרפואי א.ר.ם המטפל בבעיות אף -אוזן -גרון, ראש צוואר, פה ולסתות בחר בשבועת הרמב"ם כמוטו להתנהלותו הכוללת – הן במחויבות המקצועית והן ביחס האנושי שהוא מעניק למטופליו

רופאי א.ר.ם / צילום: דרור סיתהכל
רופאי א.ר.ם / צילום: דרור סיתהכל

הכתבה בשיתוף המרכז הרפואי א.ר.ם

"וכי אראה בחולה רק את האדם" - תפילת הרופא של הרמב"ם תלויה במקום בולט במרכז הרפואי א.ר.ם, וחתימותיהם של כלל רופאי המרכז מעטרות אותה. האסוציאציה הראשונית היא של מעין מגילת עצמאות, של מרכז רפואי אשר חרט על דגלו את המוטו העתיק. הרוח המנשבת מהמקום עשתה לי חשק לגשת ולבחון אותו מקרוב. נפגשנו לשיחה עם מנכ"לית המרכז הרפואי א.ר.ם, נעה מנלה, כדי להבין מה מייחד אותו וכיצד הוא פועל.

ממתי המרכז קיים ומה היו הסיבות להקמתו?


"א.ר.ם, הוא מרכז רפואי לאף אוזן גרון ראש צוואר פה ולסתות, הפעיל משנת 2009 בבית החולים אסותא בתל אביב. שלושת מקימיו - פרופ' מיכל לונץ, ד"ר רועי לנדסברג וד"ר אבי חפץ, החליטו לכונן מרכז מקצועי שייתן מענה 360 מעלות - ל"אנשים מן הישוב" שמחפשים רפואה אישית ואיכותית".

מהי הרוח המנחה שמנשבת בא.ר.ם?


"הרוח היא מכלול המעשים או "התשובות" לשאלה מה זה אומר לתת רפואה מצוינת!
ראשית לכל - איכות הרופאים: בא.ר.ם יש לנו הפריווילגיה לבחור את הרופאים על פי שני קריטריונים קשיחים: הרופאים המקצועיים ביותר, אשר יודעים להתמודד עם המקרים המורכבים ביותר, וכאלה עם נשמה יתרה! תמצא כאן קבוצה מובחרת של רופאים שהם גם אנשים שנעים לפגוש ולהיות מטופלים שלהם. בנוסף, מומחים מתחומים אחרים (עיניים, נויירוכירוגיה, פלסטיקה וכו') שנדרשים לעיתים לצורך פעולות משותפות, הינם חברים למקצוע, שדרכי העבודה עימם התבססו והעמיקו, מה שמאוד תורם להצלחת הפעולות.
"המשך בעבודת צוות: רוב הרופאים שוכרים חדר אחר הצהריים, ואינם פוגשים רופאים מתחומם במהלך עבודתם זו. בא.ר.ם עובדים כמחלקה עם כל תתי ההתמחויות. זה מאפשר התייעצויות, ואף "מוליד" ניתוחים משותפים לפי הצורך. במקביל ועל הדרך, מייצר תהליכים של בקרת עמיתים, שהינם מבורכים על ידי כל הצוות".

האם עבודת צוות כזו מובילה ליכולות גבוהות יותר לדעתך?

"בהחלט. בא.ר.ם מתבצעים ניתוחים מורכבים ביותר. שילוב רופאים מעולים שיודעים לעבוד אחד עם השני, מבסס ביטחון ומאפשר זאת. לא פעם מגיעים אלינו מקרים שאחרים אינם רוצים ל"געת" בהם. בא.ר.ם מתבצעים ניתוחים שאורכים לעיתים גם 10 שעות, ולפי הצורך מוחלט אם יהיו מעורבים בהם מספר מומחים. תקופות ההחלמה במקרים כאלה הן ארוכות יחסית. צוות א.ר.ם מלווה את המטופלים לאורך כל שהייתם בבית החולים".

מעבר לפעילות קלינית, האם שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי באופנים נוספים?

"יש לנו שיתופי פעולה מקצועיים גם ברמה מערכתית: אנו מעורבים במיזמים שונים, גם ציבוריים. לדוגמא, אנחנו מלווים את הקמתה של מחלקת א.א.ג באסותא אשדוד ונהווה גוף מקצועי מייעץ עבורה. בנוסף, א.ר.ם יצרה לעצמה שם לא רק בארץ. יש לנו שיתופי פעולה עם גורמים שונים בחו"ל. בין השאר, אנו נעזרים בפלטפורמות טכנולוגיות מתקדמות לצורך כך".
מה מיוחד בשירות שאתם נותנים?
"הביטוי "תמיכה 360 מעלות" מדבר על כך שרפואה טובה לא נגמרת באבחון וטיפול, אלא מחייבת התייחסות לכלל ההיבטים שהמטופל זקוק להם בהגיעו לפרוצדורה בבית חולים:

• פיזי - רפואי - זה ברור..

• רגשי - בינאישי - המטופלים זקוקים לאוזן קשבת, להרבה סבלנות, לעיתים לתמיכה נפשית ממש.

• כלכלי - ביטוחי - המרכז שלנו עוזר בהוצאת ההתחייבויות מחברות הביטוח, ואם אין כיסוי ביטוחי,       עושים הכל על מנת לצמצם עלויות.

עבודת צוות כוללת גם שיתוף פעולה עמוק בין הרופאים לבין הצוות האדמיניסטרטיבי לבין המטופלים. המזכירות הרפואיות נמצאות בקשר מתמיד עם המטופלים, מבקרות אותם במחלקה, ומהוות עבורם חוליה חשובה בקשר עם הרופא. לא סתם, הן מקבלות באופן קבוע פרחים, ברכות ותשורות למיניהן.
חשוב לנו גם לייצר תהליכי בקרה והתייעלות באופן שוטף: כל מטופל בסוף התהליך מקבל שאלון מפורט ממנו אנו למדים כיצד אנו נתפסים, מה כבר מצוין ומה עוד דורש טיפול".

אפשר דוגמאות איך זה עובד?

"הגיע אלינו ילד מטופל שהיה צריך לעבור ניתוח בסינוסים. במהלך הבדיקה הסתבר שיש גידול במח, המחייב מעורבות של נויירוכירורג. ביצענו את הניתוח במעורבות שני הרופאים. תוך כדי הניתוח הסתבר שהרופא שלנו לא נדרש להתערבות כירורגית, אך נשאר בחדר לגיבוי, עד סיום הניתוח. למחרת (בשבת) הגיע כדי לדרוש לשלום הילד".
"ישנו מקרה שבו מטופל ללא כיסוי ביטוחי הגיע לבצע ניתוח מורכב, שכלל שני מנתחים, 10 שעות בחדר ניתוח, יומיים בטיפול נמרץ, ועשרה ימים נוספים באשפוז. במהלך הניתוח הסתבר (לעיתים קורים ניסים) כי ניתן היה לפשט את התהליך - הניתוח ארך 5 שעות, ללא צורך בטיפול נמרץ והמטופל שוחרר ביום למחרת.
"נוסף על אלה יש מקרים רבים, רובם אולי פחות דרמטיים, אבל לכל מטופל הסיפור האישי שלו - הוא הסיפור החשוב, ואנחנו זוכרים זאת בכל עת, ועושים מאמץ כדי לתת את היחס האישי לכל אחת ואחד".

ישנם עוד תהליכים שתורמים למקצועיות של הרופאים בא.ר.ם?

"אקדמיה - ברגע זה ממש יש כעשרה מחקרים שנערכים בא.ר.ם בתחומים השונים. היקף הניתוחים הרב שנעשה אצלנו מאפשר לנו לערוך מחקרים ולפרסמם בכתבי העת הטובים ביותר. רבים מהרופאים משתתפים פעילים בכנסים רפואיים ואף מעבירים השתלמויות לעמיתים ברחבי העולם. חלק מהרופאים שימשו ראשי חברות וחוגים מדעיים בתחום הרפואי שלהם, במסגרת תפקיד זה, ארגנו כנסים, ימי עיון וכו'".

מה עוד שונה?

"אני חושבת שהדינמיות: חשוב לנו להצמיח רופאים צעירים מבטיחים, המביאים עמם התחדשות והתעדכנות. זה תורם לטמפרמנט ולדינמיות של ארגון כשאנשים צעירים מצטרפים אליו. רופאים שסיימו את התמחותם, עושים אצלנו תקופת "פלושיפ" (תקופת למידה לתת התמחות) ואנו מארחים קבוצות של סטודנטים לרפואה לסבבים של שבועיים".
"גם הנגישות: שניים ממייסדי הקבוצה, שהינם רופאים בכירים מאוד, נמצאים באסותא לאורך כל היום, ומהווים רשת ביטחון לתחום א.א.ג: לא פעם הם נקראים לחדר ניתוח על מנת לתת יד ולעזור במקרים דחופים שבתחום התמחותם. בנוסף, א.ר.ם בשיתוף עם אסותא, מפעילה כוננויות - כך שגם במשך הערב והלילה, באופן קבוע ישנו כונן מתחום א.א.ג שניתן להשיגו בכל עת.
"היבט חשוב אחר של נגישות - אנו נמצאים בהסכמים עם כל חברות הביטוח הגדולות, ועם קופת חולים "מכבי", כך שמגיעים אלינו אנשים כמוך כמוני. מיצוי הזכויות גם הוא מטופל על ידינו, ואנו עוזרים לכל מטופל להשיג את הכיסוי מחברת הביטוח שלו. בשעה שאדם זקוק לניתוח, מאוד טוב ונח לו שיש מי שדואג גם לפן הזה".

שם: א.ר.ם
וותק: שנת ייסוד 2009
מומחיות: א.א.ג ראש צוואר פה ולסתות
מוטו: "וכי אראה בחולה רק את האדם"
המלצת זהב: רעיון ורצון הם הכוחות הנדרשים כדי לצאת לדרך, אפילו כשהמתווה עדיין לא ברור והיעד מעורפל.
כתובת: אסותא, הברזל 20, רמת החייל, תל אביב
טלפון: 03-7645464
אתר אינטרנט: www.aram-ent.co.il

עוד כתבות

איור עטיפת הספר

שופטת העליון שהפכה לסמל פמיניסטי וגיבורת תרבות ברשת

איך הפכה שופטת ביהמ"ש העליון האמריקאי רות ביידר גינסבורג לאייקון הפמיניסטי המשמעותי של ימינו ומה הקשר לראפר שנרצח בגיל 24 ● ראיון עם יוצרות הסרט התיעודי המדובר RBG ● כתבה זו פורסמה לראשונה באוקטובר 2018, אנחנו מפרסמים אותה כלשונה בשנית בעקבות פטירתה של רות ביידר גינסבורג

סלמאן מלך סעודיה עם בנו נסיך הכתר מוחמד / צילום: Saudi Press Agency, Associated Press

ויכוח סוער מאחורי דלתות הארמון הסעודי: האם להתקדם להסכם עם ישראל

מלך סעודיה סלמאן ובנו, נסיך הכתר, מוחמד נמצאים בוויכוח סוער - האם ללכת בעקבות איחוד האמירויות ובחריין, ולנרמל את היחסים עם ישראל? ● במרכז העימות במשפחת המלוכה נמצאת הדרישה הפלסטינית למדינה עצמאית ● הזמן, בינתיים, לצידה של ישראל

עמית סגל. צולם: במלון וילה בראון, הנביאים 54, ירושלים / צילום: יוסי זמיר

עמית סגל מודה שיש לו גישה ספקנית לגבי תיקי נתניהו. והוא לא מתכוון להתנצל על זה

הטענות שהוא שופר של נתניהו, האלימות של הימין מול זו של השמאל, האג'נדה של העליון והחסימות בטוויטר • וגם, למה בעצם כל כך קל להוציא אותו מהכלים כשמזכירים לו את אבא שלו • הפרשן הפוליטי של חדשות 12 מסכם שנה סוערת במיוחד ולא חוסך ביקורת גם מחבריו לתקשורת ● "אוף דה רקורד"

לירן אבישר-בן חורין / צילום: רפי קוץ, גלובס

"שוק הסלולר מוטה מחיר בצורה לא בריאה": מנכ"לית משרד התקשורת בראיון ראשון

בתקופה הקצרה שלירן אבישר-בן חורין מנהלת את משרד התקשורת היא כבר הספיקה להוציא מכרז לדור החמישי בסלולר, לטפל במיזוג סלקום-גולן ולאשר את מתווה הסיבים ● בראיון ראשון בתפקיד היא מספרת כיצד הם רואים את מפת התקשורת העתידית, ועל מה הצרכן הישראלי צריך ללמוד להסתכל

השופטת רות ביידר גינזבורג ז"ל / צילום: Cliff Owen, Associated Press

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג נפטרה בגיל 87

גינסבורג, שהפכה בשנים האחרונות גם לאייקון תרבותי, נפטרה ממחלת הסרטן ● קידמה פסיקות ליברליות בעליון בסוגיות נפיצות בחברה האמריקאית: זכויות הפלה, נישואים חד מיניים ועוד ● "המשאלה הכי עזה שלי היא שלא יחליפו אותי בתפקיד עד שיושבע נשיא חדש", אמרה לפני מספר ימים

ד”ר טל אלוביץ’ / צילום: איל יצהר, גלובס

האם אולטרסאונד יהיה הדור הבא של טיפול בסרטן

ד"ר טל אלוביץ' משתמשת באנרגיה של אולטרסאונד כדי לפוצץ תאים סרטניים • הגישה הזאת, שבינתיים נוסתה רק בעכברים עם סרטן שד, עשויה להביא לפריצת דרך גם בטיפול בסוגי סרטן נוספים ובגרורות

הנקראות של תש"פ - המשבר האקולוגי / עיצוב: אפרת לוי, גלובס

8 כתבות המשבר האקולוגי הנצפות ביותר של השנה

מה המשמעות של עוד כמה מעלות חום ● המחיר האקולוגי של ההתמכרות לבגדים ●  הקורקינט הוא יותר מזהם ממה שחושבים ● איך עדיין אפשר לבלום את משבר האקלים ● ועוד ארבע כתבות שהכי אהבתם השנה

ספר לסגר - עיון / צילום: טלי בוגדנובסקי , גלובס

למה מנכ״ל נטפליקס חושב שהיא גרועה ועוד 20 ספרי עיון שינעימו לכם את הסגר

אנשי ונשות מפתח במשק, בפוליטיקה, בחברה, בתקשורת ובתרבות בוחרים את ספרי העיון שכדאי להישאר איתם בבית בחודש הקרוב ● פרויקט מיוחד

ענת פנטי / צילום: איל יצהר

הכירו את האישה שרוצה להיות שרת האושר הראשונה של ישראל

זה אולי נשמע כמו עוד ג'וב מומצא בממשלה מנופחת, אבל ענת פנטי משוכנעת שזה בדיוק התפקיד שחסר לנו כדי שמשהו ישתנה כאן ● וחוץ מזה, אפילו אצל ידידינו החדשים מהאמירויות כבר יש משרד שעוסק בכך ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

נעילה שלילית בוול סטריט; הנאסד"ק ירד בכ-1%

טראמפ צפוי לחתום ביום ראשון על צו שיאסור הורדות של וויצ'ט וטיקטוק בארה"ב  ● בורסות אסיה רשמו בעיקר עליות בעקבות המשך התחזקותו של היואן הסיני ביחס לדולר

השף רן שמואלי, מסעדת קלארו / צילום: אביב חופי

"שילמתי 2,000 שקל וארוחת החג לא הגיעה": הכשל הלוגיסטי של הקייטרינג של השף רן שמואלי

עשרות הזמנות של ארוחות חג מחברת הקייטרינג של הבעלים של מסעדת קלארו לא הגיעו ליעדן גם לאחר יממה של המתנה, הזמנות אחרות סופקו אחרי חצות בלילה ● זהר שמואלי: "אני לא מסתתרת, היה כאן כשל לוגיסטי. אני מתחייבת שכולם יקבלו פיצוי"

ד"ר טל בן שחר / צילום: Laura Pedrick

ד"ר טל בן שחר: "לא נולדתי מאושר - אבל אני עובד על זה"

ד"ר טל בן שחר, מייסד האקדמיה ללימודי אושר, אומר שאושר הוא כמו יופי: "אי אפשר להגדיר אותו, אבל יודעים כשהוא שם"

דונלד טראמפ נואם בעצרת תומכים במנהטן לאחר שזכה בבחירות ב-2016 / צילום: Mike Segar, רויטרס

העיוות ההיסטורי בבחירות בארה"ב: מדוע קול מקליפורניה שווה רבע מקול מוויומינג

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ קיבל 3 מיליון קולות פחות מהמתחרה הילארי קלינטון בבחירות 2016, אבל זה לא הפריע לו לנצח ● איך נולדה שיטת הבחירות האמריקאית, איך הגזענות קשורה לכך ואיך היא תשפיע על המערכה הקרובה

ניהול מקום עבודה שמח / איור: חן ליבמן

מתנות ופינוקים זה לא מספיק: 7 עצות לניהול מקום עבודה שמח

לא מספיק לארגן הרמת כוסית בראש השנה או לחלק מארז מפנק לעובדים ● תיאוריות ניהוליות עדכניות לא רואות בעובדים בריאים ומאושרים נטל, אלא נכס, וגם המחקר תומך בטענה ● ככה עושים את זה נכון

נחלה במושב. לרשות המקומית יותר משתלם שהרוכש ישלם את ההיטל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מי צריך לשלם היטל השבחה כאשר רוכשים בעלות בנחלה

החלטת ועדת ערר קבעה שהמדינה, המוכרת של הקרקע, תשלם את היטל ההשבחה ולא הרוכשים של הנחלה, אך נראה שיכולות להיות פרשנויות אחרות

מכשיר לבדיקת קורונה של חברת Visby Medical  / צילום: יח"צ

ה-FDA אישר בדיקת קורונה ביתית ומיידית שפיתח יזם ישראלי

חברת Visby Medical שהקים בארה"ב הישראלי אדם דה לה זרטה פיתחה מכשיר קטן כגודל כך היד, מתכלה, שמחזיר תוצאות מבדיקת קורונה תוך חצי שעה ● האישור שקיבלה מה-FDA לא מפרט את רמה הדיוק שלה

אבי ניסנקורן / צילום: יוסי זמיר

"שוקל פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אנחנו לא עלה נידף": אבי ניסנקורן בראיון

הוא מסתייג מההרכב של הוועדה לבחירת שופטים ומתעקש שהוא המגן של מערכת המשפט ושל התקשורת ● שר המשפטים ואחד האנשים הדומיננטיים של כחול לבן מודה שהממשלה לא זיהתה את התגברות המגפה בזמן ובטוח שגם למפלגה שלו מגיע קרדיט על הסכמי השלום

עמית בן דב / צילום: איל יצהר, גלובס

הסיפור שהתחיל בשרטוט על מפית בבית קפה ונגמר (בינתיים) בגיוס לפי שווי של 2 מיליארד דולר

עמית בן דב חלם להיות ג'ימי הנדריקס הבא, וגם לתפקיד הראשון בהייטק התגלגל בעקבות החלום להשתלב בעסקי הבידור ● בגיל 50 הוא החליט להקים סטארט-אפ ראשון, שמנתח שיחות של אנשי מכירות ומספק להם המלצות ● היעד: להיות ה"טסלה של עולם המכירות"

בדיקה לגילוי הדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב / צילום: Ted S. Warren, AP

ה-CDC הופך את ההנחיות: אנשים ללא סימפטומים ייאלצו להיבדק

לפי ההנחיה החדשה, גם אנשים שאין להם כלל תסמינים, אולם היו בקשר הדוק עם חולה קורונה - יזדקקו לבדיקה ● מומחים הדגישו בעבר שוב ושוב את חשיבותה של הבדיקה, גם לאנשים שלא מדווחים על סימפטומים

פרויקט האושר / צילום: גלובס

סוד האושר: איך אפשר להפוך מדינה למאושרת?

לרגע אחד קטן וחגיגי החלטנו לעצור ● להפסיק לדבר על הסגר ועל נתוני התחלואה, על מדינות אדומות וכתומות, ולחזור לדבר על רווחה, על אושר ועל מדינות כחולות ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד