Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמת"קרקעות חקלאיות מהוות אפיק מצוין להשקעה בטוחה ומניבה" לכתבה הבאה"הבאת עובדים מסין לענף הבנייה מבורכת, אך תפגע בזוגות צעירים"

כיצד זוגות צעירים יכולים לחסוך אלפי שקלים בקניית דירה?

תוכנית מחיר למשתכן מהווה בשורה גדולה לזוגות צעירים, אך רובם חסרי הון ראשוני ■ מהן האפשרויות העומדות בפניהם להוזלת עלויות? ואילו פתרונות המדינה יכולה להציע על מנת לסייע לזוגות צעירים בקניית דירה?
יובל גמליאל - 22.05.2017, 16:33
"תכנית
"תכנית מחיר למשתכן מהווה בשורה גדולה לזוגות הצעירים". צילום: Shutterstock

הכתבה בשיתוף MS Group

על רקע הפרסום על שיווקן של אלפי יחידות דיור חדשות בראשל"צ, נתניה, סכנין, חדרה ובאר שבע במסגרת תכנית "מחיר למשתכן", אומר מתן שטרית, הבעלים והמנכ"ל של חברת MS GROUP, כי התוכנית כבר מוכיחה את עצמה אך יש לנקוט בצעדים נוספים למען הזוגות הצעירים. "בראשיתה של תכנית מחיר למשתכן כולם סברו שהשר כחלון שוגה בדמיונות וייפול במקום בו נפל שר האוצר לשעבר יאיר לפיד עם תכנית מע"מ אפס", הוא אומר, "אך כבר היום אנו רואים שהתוכנית מתחילה להשיג את מטרותיה ואת הישגיה המלאים נראה רק בעוד 10-15 שנה".

התוכנית משפיעה לדעתך כבר היום על הזוגות הצעירים?

התוכנית הזו מהווה בהחלט בשורה גדולה לצעירים. אנחנו רואים היום המון פרויקטים בפריפריה במקומות כמו עפולה או חריש, בהם אנשים קונים דירות במחירים הזולים במאות אלפי שקלים ממחירי השוק האמיתיים. בעפולה, בה נחנכה לא מזמן תחנת רכבת חדשה ניתן לראות איך התשואה על הדירות כבר הולכת ועולה.

מה לגבי הטענות שדירות מחיר למשתכן הן דירות באיכות בנייה נמוכה?

הצעירים שזכו בהגרלות מחיר למשתכן צריכים להבין שהם לא יכולים לקבל את כל העוגה שלמה - גם לקבל דירה עם הוזלה משמעותית וגם לצפות לרמת גימור יוקרתית. בסופו של דבר, התוכנית מבורכת כי היא גורמת בדרכה לבלימת שוק הדיור ולירידת מחירים. אם לפני שנים ספורות היית אומר לזוג צעיר שהוא יוכל לקנות דירה חדשה במיליון שקל בלבד בראשל"צ הוא היה קופץ על המציאה. היום זה קיים, אמנם עם מפרט טכני קצת נמוך, אבל עדיין זה מהווה פתרון.

מתן שטרית, בעלים ומנכ"ל MS Group . צילום: יח"צ
מתן שטרית, בעלים ומנכ"ל MS Group . צילום: יח"צ

כבעלי חברה המשווקת דירות, באילו בעיות אתה נתקל בקרב הזוגות הצעירים?

הבעיה הנפוצה ביותר היא היעדר הון ראשוני לדירה. המשכנתאות פחות מפחידות את המשפחות הצעירות, כי כבר היום הזוגות האלו משלמים בממוצע 4000 שקלים על שכירות חודשית. גם אם החזר המשכנתא הממוצע יעמוד על 4500 שקלים בחודש, זה לא יהווה עבורם הבדל גדול והם יוכלו לשאת את זה. הבעיה כאמור היא שאין להם את ההון הראשוני לקניית דירה לאור המגבלות שבנק ישראל הטיל בנושא. הרציונל שעמד מאחורי בנק ישראל היה לדחוק את המשקיעים משוק הנדל"ן, אבל מה שקרה הוא שהזוגות הצעירים נפגעו מהמהלך. לכן אני חושב שבנק ישראל צריך לעשות הפרדה בין הזוגות הצעירים למשקיעים ולהעניק לזוגות תנאי מימון גמישים יותר.

מה אתה מציע לזוגות צעירים לעשות על מנת להשיג דירות זולות יחסית?

הרבה אנשים לא יודעים את זה אבל מחירי הפריסייל (קדם מכירה) הראשוניים בפרויקטי הבנייה, הם מחירים זולים בעשרות ולעיתים במאות אלפי שקלים מהמחירים בהם נוקבים הקבלנים בפרסומים שלהם בתקשורת. כיוון שהפרויקטים האלו לא תמיד נגישים לכלל הציבור ורק אנשי המקצוע יודעים עליהם בראשיתם, היה ראוי שיהיה פרסום מסודר של כלל הפרויקטים האלו עם מחירי הפריסייל המוקדמים שלהם.

עם זאת, על מנת שלא לשים את כספם על קרן הצבי, מומלץ למתעניינים לפנות לאנשי המקצוע בתחום, בכדי לוודא שמדובר בפרויקטים של חברות ותיקות ואיתנות פיננסית, ללא סכנה של פשיטת רגל או דברים דומים במהלך הבנייה. עסקת פריסייל מוצלחת יכולה להתבטא הרבה פעמים באותה כמות כסף שחסרה לזוגות במסגרת ההון העצמי הנדרש.

עסקת פריסייל מוצלחת תחסוך לזוגות הצעירים אלפי שקלים. צילום:  Shutterstock
עסקת פריסייל מוצלחת תחסוך לזוגות הצעירים אלפי שקלים. צילום: Shutterstock

מתן אף מציע פתרון יצירתי להגדלת מצבת הדירות המוזלות לצעירים, גם בפריים לוקיישנים במרכז הארץ. "בעשור האחרון אנו עדים לטרנד משמעותי של התחדשות עירונית שמתחולל בכל הארץ, הן בערי הפריפריה והן במרכז הארץ, כולל בפריים לוקיישנים בתל אביב, רמת וגבעתיים. מדי יום אנו שומעים על עוד ועוד פרויקטים של תמ"א בינוי והריסה או פינוי בינוי נרחבים, שנחתמים בכל הארץ וצפויים להוסיף המון דירות חדשות ואיכותיות לשוק הדיור. אני סבור שאם שהמדינה הייתה מעבירה החלטה להקצות כמות של 10 אחוזים מכלל הדירות החדשות שנבנות בפרויקטים האלו לזוגות הצעירים, הרי שהיה מדובר במהפכה של ממש. צריך לזכור גם שהאינטרס של המדינה הוא שיהיה עירוב גילאים בשכונות האלו - גם של צעירים וגם של מבוגרים, על מנת שהן לא יהפכו עם הזמן לשכונות מזדקנות."

"להרוס מתחמים ישנים ולבנות בניינים חדשים עם דירות לזוגות צעירים"

לדבריו, "באופן כללי אנו שומעים הרבה תלונות מצד היזמים על כך שהבירוקרטיה של הרשויות המקומיות מסורבלת מאוד וגורמת להאטת הפרויקטים. באירופה יש מקומות בהם אפשר לקבל היתר בנייה תוך חצי שנה, ורק בארץ אישורים לפינוי בינוי יכולים לקחת גם 7 שנים ואת זה צריך לשנות. יש היום הרבה תכניות התחדשות עירונית באזורים עם קרבה לתל אביב כמו חולון, בת ים, ראשל"צ ואפילו יבנה, וצריך לקבל החלטה שתוך תקופת זמן ריאלית מתחמים ישנים ומתפוררים ייהרסו, ובמקומם ייבנו בניינים חדשים עם מכסת דירות לזוגות צעירים. זהו מצב בו כולם מנצחים".

מתן מוסיף כי אופציה נוספת להקלה על הזוגות הצעירים היא הרחבת תוכנית דיור להשכרה, המאפשרת לחסרי דירה לשכור במרכז הארץ דירות תמורת תשלום שכר דירה מפוקח ומוזל. "נכון להיום פורסמו כמה עשרות דירות כאלו ברעננה ובכפר סבא", הוא אומר, "ואני לא מבין למה לא עושים דיור להשכרה בתל אביב למען הצעירים. תוכניות דומות מצליחות מאוד בארה"ב ואירופה. לוקחים בניינים ישנים, משפצים אותם תוך פיצול הדירות הגדולות למספר דירות קטנות המיועדות לזוגות צעירים או לרווקים. זהו פיתרון נוסף שיוכל להביא להקלת מצוקת הדיור בקרב הדור הצעיר בישראל".

לשיווק פרויקטים בנדל"ן ע"י קבוצת MS Group >>לחצו כאן

האם מס על דירה שלישית:
סה"כ השתתפו בסקר: 951
11% 5%
19% 5%
68% 5%
2% 5%

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ