Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס

"קרקעות חקלאיות מהוות אפיק מצוין להשקעה בטוחה ומניבה"

קצב גידול האוכלוסייה הגבוה במדינה מחייב איתור ושימוש בקרקעות חדשות לצרכים אורבניים ▪ מקום המדינה ועד היום השקעה בקרקעות פרטיות הוכיחה עצמה כהשקעה בטוחה המניבה תשואות גבוהות למשקיעים
יובל גמליאל - 04.05.2017, 16:37

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
השקעה
השקעה בקרקעות מגלמת סיכון נמוך ופוטנציאל לתשואות גבוהות. צילום: Shutterstock

הכתבה בשיתוף קבוצת NOV

בעשור האחרון חלה עלייה ניכרת בהיקף המסחר בקרקעות החקלאיות בישראל. משקיעים רבים רואים ברכישת קרקע חקלאית אפיק השקעה אטרקטיבי, מתוך תקווה שהקרקע החקלאית תופשר לבנייה ותניב רווחים של מאות אחוזים. עם זאת, למרות שקרקע חקלאית להשקעה מהווה הזדמנות מצוינת לתשואה גבוהה, הרי שלרוב המשקיעים אין את הידע והכלים הדרושים להערכה נכונה של שווי הקרקע וכדאיות העסקה, והם נסמכים על נתונים שמציגים להם הגורמים המשווקים - היזמים והמתווכים, שנותנים לעתים מצג שווא.

 

"לאורך השנים נוהגים לדבר על קרקע במונחים של דירה למגורים או נכס מסחרי מניב ולצערי מתעלמים מהפוטנציאל האמיתי והאטרקטיבי ביותר הגלום בקרקע - היותה נכס מוחשי ובטוח שערכו עולה לאורך השנים טרם חל שינוי ייעוד כזה או אחר", אומר עידן שרון, סמנכ"ל מכירות בקבוצת NOV, המתמחה בהשקעות בתחומי הקרקעות, קידום וביצוע מיזמי נדל"ן ושוק ההון.

עידן שרון סמנכ"ל מכירות בחברת NOV / צילום: נועה זני
עידן שרון סמנכ"ל מכירות בחברת NOV / צילום: נועה זני

לדברי עידן, אחוז הקרקעות הפרטיות בישראל עומד על כ-7% בלבד כאשר היצע הקרקעות הולך וקטן משנה לשנה, הביקוש עולה ומחירי הקרקעות נמצאים בעלייה מתמדת לאורך השנים. "קצב גידול האוכלוסייה הגבוה במדינה מחייב איתור ושימוש בקרקעות חדשות לצרכים אורבניים. אפשר לייבא היום כמעט הכל, מבגדים ומוצרי חשמל ועד מכוניות, אך יש מוצר אחד מאד בולט שאנחנו לא יכולים לייבא והוא - קרקעות".

משקיע שרכש קרקע להשקעה, יוכל למכור אותה בקלות לאחר מכן?

בהחלט. קרקע פרטית מהווה נכס בטוח הנרשם בבעלות המשקיע בטאבו וניתנת למימוש בכל רגע ובאופן חופשי, בדיוק כמו בבורסה. כל אלה, הופכים את ההשקעה בקרקעות להשקעה הטובה והבטוחה ביותר שקיימת בשוק היום כאשר היא מגלמת סיכון נמוך ופוטנציאל לתשואות גבוהות.

כשיש רישום של הקרקע בטאבו- אין דאגות / צילום: יח"צ
כשיש רישום של הקרקע בטאבו- אין דאגות / צילום: יח"צ

לדברי עידן, חשוב לעשות הפרדה בין קרקע חקלאית שאינה חלק ממרקם עירוני, לבין קרקע המופיעה כחלק ממרקם עירוני בתכנית מתאר ארצית המשולבת לבנייה, לפיתוח ולשימור, הידועה בשם תמ"א 35. "קרקע כזו, למעשה, מהווה שטח שעל ציר הזמן ישנה את הסטטוס שלו לשימושים ייעודיים אחרים מאלו שנקבעו במקור. כלומר למגורים, תעשייה או מסחר", הוא מסביר. "לאורך תקופת ההפשרה ערך הקרקעות עולה באופן תמידי, היות והליכי התכנון מתקדמים עם הזמן, בעוד היצע הקרקעות יורד והאוכלוסייה ממשיכה לגדול. כל אלה, הופכים את ההשקעה בקרקעות להשקעה משתלמת מאוד, בעלת סיכון נמוך ופוטנציאל לתשואות גבוהות".

מה האטרקטיביות של השקעה בקרקע על פני השקעות אחרות?

ישנן השקעות אשר טומנות בחובן הזדמנויות מצוינות להשקעה אך מגלמות רכיב סיכון גבוה יחסית. אם נצא מתוך נקודת הנחה שרוב המשקיעים רוצים לייצר ערך גבוה יותר מהריבית האפסית שהם יכולים לקבל היום מהפיקדונות בבנקים, הרי שקרקעות הן בהחלט אפיק מצוין להשקעה.

ההיצע קטן, הביקוש עולה ומחירי הקרקעות בעלייה / צילום: יח"צ
ההיצע קטן, הביקוש עולה ומחירי הקרקעות בעלייה / צילום: יח"צ

תן לי דוגמא לכדאיות ההשקעה בקרקעות לעומת אפיקי השקעה אחרים

לשם השוואה ניקח השקעה בשוק ההון, בין אם מדובר במניה ספציפית, אג"ח, קרן נאמנות או תיק השקעות, ונשווה להשקעה בקרקע חקלאית פרטית אשר מופיעה כחלק ממרקם עירוני. נניח שיש למשקיע סכום של כ-200 אלף שקלים פנויים להשקעה והוא מחפש השקעה שתהיה בעלת שיעור הסיכון הנמוך ביותר, ותניב עבורו את התשואה הגבוהה ביותר. משקיע שישים את חסכונותיו בתיק השקעות סולידי המכיל 20% מניות ו-80% אג"ח ממשלתי ומזומנים וירוויח תשואה של 10% בשנה, יכתיר כמובן את ההשקעה כהצלחה.

מנגד, במידה ובאותה שנה תיק ההשקעות יחווה ירידה, המשקיע לא יאבד רק את הרווח הפוטנציאלי, אלא גם את הקרן, כלומר, את כל חסכונותיו. יש לא מעט דוגמאות של מניות "סולידיות" אשר חוו ירידה משמעותית בערכן כתוצאה מדוחות כספיים מאכזבים , תחזיות חלשות וכיו"ב. רק בשנה האחרונה, כולנו ראינו מה קרה למניית העם - טבע, שחלק גדול מכספי הפנסיה של כולנו נמחק.

ובהשקעה בקרקעות?

השקעה בקרקעות פרטיות המופיעות כחלק ממרקם עירוני, הוכיחה את עצמה החל מקום המדינה ועד היום כהשקעה בטוחה אשר מניבה תשואות גבוהות למשקיעים. הביטחון שיש למשקיעים בקרקע חקלאית פרטית הוא עצום - רישום מלא בטאבו, נכס מוחשי שהביקוש אליו עצום. המיתוס של הקרקעות החקלאיות עושה עוול לנכס השקעה מהבטוחים והמניבים שקיימים היום בעולם בכלל ובמדינתנו הקטנה בפרט.

לפגישת ייעוץ ללא עלות >>

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ