Ggroup מקבוצת בלושינסקי אחזקות – מגזין הנדל"ן
לוגו ג'גרופ לוגו גלובס
לכתבה הקודמתכמה הערות על מיסוי דירות יוקרה לכתבה הבאהתהליך שינויי דיירים: המדריך המלא

מהי הדרך הבטוחה ביותר לרכישת קרקעות בישראל?

השקעה בקרקעות חקלאיות מהווה אפיק בעל פוטנציאל תשואה גבוה ■ עידן שרון, סמנכ"ל נוב גרופ, מסביר מה חשוב לבדוק לפני שרוכשים קרקע חקלאית

 

 

עידן שרון - 30.04.2017, 16:14

נושאים הקשורים לכתבה

עסקת השבוע
כל
כל השקעה בקרקע תהפוך בעיתוי הנכון למכרה זהב. צילום: יח"צ

בשיתוף קבוצת NOV

השקעה בקרקעות חקלאיות בישראל, מהווה נכון להיום, אפיק השקעה בעל פוטנציאל תשואה גבוה ביותר ביחס לחלופות ההשקעה האחרות הקיימות במדינה. אנו נמצאים בתקופה של ביקושי שיא ועליות מחירים מתמשכות בשוק הנדל"ן, הנובעות מהתנהלות קלוקלת של ממשלות ישראל האחרונות. הן מנסות להתערב באופן בוטה וללא מחשבה תחילה בשוק הנדל"ן, ונוקטות באמצעים המתנפצים בזה אחר זה וגורמים לעליות מחירים, לעיתים בצורה קיצונית.

הדבר גורם לכך שיותר ויותר חברות ענק מזהות את הפוטנציאל האדיר בהשקעה בקרקע חקלאית, וליווי של תכנית עד לכדי הפשרה ושינוי ייעוד למגורים או לשימושים אחרים, וכתוצאה מכך ערכן של הקרקעות החקלאיות עולה בצורה ניכרת. יש שיגידו כי רכישת קרקעות הפכה לאפשרות האמיתית והיחידה כיום עבור יזמי הנדל"ן - לזכות בקרקע עליה יבנו בעתיד פרויקטים שונים.

למען האמת זה לא התחיל מהיום. מחירי הקרקעות עלו, עולים ויעלו גם בעתיד, מהסיבה הפשוטה שקרקע היא משאב טבע שלא ניתן ליצר עוד ממנו, לא ניתן לייבא אותו ועם הזמן הוא הולך ונגמר. אם במדינת ישראל עלה כבר הרעיון של יצירת אי מלאכותי בעלויות של מיליארדים לצורך בנייה למגורים, אז אין חולק על כך שיש מצוקת קרקעות הן באזורי הביקוש והן בכלל, ומכאן שהשקעה בקרקעות הפכה לאטרקטיבית לכל משקיע.

יזמים וחברות ענק אינם זקוקים להגנה מפני השקעות לא טובות. הם כבר הבינו שאין דבר כזה השקעה גרועה בקרקע. כל השקעה בקרקע היא טובה וצריך רק לחכות לעיתוי הנכון להפוך רכישה זולה של קרקע למכרה זהב. על מנת שכל משקיע יוכל לרכוש ולהשקיע בקרקעות, עליו להבין שמדובר בהשקעה לטווח ארוך ויש לו אחריות לבדוק את הפרמטרים השונים טרם קבלת ההחלטה להשקיע. הדבר נובע מהסיבה הפשוטה, שרכישת קרקע חקלאית טומנת בחובה מרכיב של סיכון לצד מרכיב של סיכוי לתשואות גבוהות מאוד.

עידן שרון, סמנכ"ל מכירות בקבוצת נוב. צילום: נועה זני
עידן שרון, סמנכ"ל מכירות בקבוצת נוב. צילום: נועה זני

כללי הזהב בדרך לרכישה בטוחה של קרקעות:

  • בדיקת בעלות - על המשקיע לבדוק האם הקרקע נמצאת בבעלות פרטית והאם יש לגביה הליכים משפטיים (מלחמות ירושה, כינוס וכד'). ככל שמדובר בקרקע פרטית שאין לגביה הליכים כלשהם שעלולים להפריע לעסקה, הרי שזהו הפרמטר הראשון שעל משקיע פוטנציאלי לבחון. יש לזכור: קרקע לא פרטית לא קונים.
  • בדיקת מיקום - אטרקטיביות ההשקעה בקרקע הינה כאשר הקרקע צמודת דופן לאזור מבונה. אם נדמה את הקרקע לחיים עצמם, הרי שהקרקע דומה למחלה מדבקת אשר מושפעת מכל מה שמתרחש סביבה. לא אחת אנו רואים ששוויה של קרקע עלה בצורה ניכרת מעצם היותה סמוכה לקרקע אחרת שהופשרה. ככל שהקרקע יותר קרובה לאזור מבונה היא אטרקטיבית יותר להשקעה.
  • קרקע במרקם עירוני - תמ"א 35 היא תכנית מתאר הקובעת אילו קרקעות נמצאות תחת סיווג של תכנון עתידי לשינוי ייעוד. משכך, חשוב מאוד לבחון אם הקרקע נמצאת תחת סיווג של מרקם עירוני. משמעותה של השקעה בקרקע כזו היא, שהקרקע עתידה לשנות את יעודה וכל שנותר הוא להמתין עד שזה יקרה וליהנות מתשואה גבוהה. לכן, חשוב מאד לבדוק בוועדות השונות שאכן הקרקע היא במרקם העירוני.
  • בדיקת הסביבה - יש לבדוק את סביבת הקרקע ואת פוטנציאל ההתרחבות וההתפתחות שלה, הגידול הדמוגרפי הטבעי בסביבתה וגורמים פיזיים, כגון: קרבה לצירי כביש ראשיים וקרבה לאזורי תעסוקה ומתחמים מסחריים. פרמטרים אלו משפיעים באופן ישיר על ההחלטה האם להשקיע בקרקע חקלאית. אזור מתפתח בעל תוכנית להתרחבות דמוגרפית, מהווה בטוחה לשינוי ייעוד הקרקע ולתשואות גבוהות בעתיד.
  • טיפ חשוב - יש להגיע לקרקע, לראות אותה, לבדוק את המיקום המדויק שלה ולראות עד כמה היא קרובה, אם בכלל, לאזור מבונה.

 

לסיכום, טרם רכישת קרקע, בדקו כי השקעתכם יכולה להיות סחירה בכל רגע נתון, שכן רוב החברות המשווקות קרקעות, אינן נותנות מענה למימוש בכל רגע נתון של השקעתכם.

לאתר נוב גרופ השקעות לחץ כאן >>

בגובה העיניים לטורי דעה נוספים

המובחרים

NEXT-URBAN -לוגו / צילום: יח"צ
מול ים - לוגו / צילום: יח"צ