תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

הרפורמה בביטוחי הבריאות שכנראה עוד לא שמעתם עליה

הפוליסה האחידה בביטוחי הבריאות, שנכנסה לתוקף ב-2016, הובילה לחיסכון משמעותי לצרכן באמצעות יצירת מודל אחיד, שמאפשר לו להשוות מחירים בין חברות הביטוח השונות ■ ועדיין עפ"י סקר שנערך לאחרונה, 67% מהציבור אינם מודעים לרפורמה בתחום

הרפורמה בביטוחי הבריאות שכנראה עוד לא שמעתם עליה/  צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
הרפורמה בביטוחי הבריאות שכנראה עוד לא שמעתם עליה/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

*** הכתבה בשיתוף WOBI

לפני למעלה משנה, בחודש פברואר 2016, נכנסה לתוקף רפורמת ביטוחי הבריאות, מטרתה היא ליצור מודל אחיד לביטוחי הבריאות השונים, לפשט אותם עבור הקהל הרחב וכמובן להוזיל את העלויות. עם זאת, למרות שמדובר ברפורמה חשובה לצרכן, רבים עדיין לא מודעים אליה. לפני חודשיים, פרסם אתר Wobi, המפעיל שירות להשוואה בין סוגים שונים של ביטוחים, ביניהם גם ביטוחי בריאות, סקר שממנו עלה כי -67% מהציבור כלל לא מודעים לרפורמה המדוברת. אז מהי הרפורמה בביטוחי בריאות וכיצד היא מאפשרת לכם לחסוך כסף? הנה תזכורת:

מה היה המצב לפני הרפורמה?

כדי להבין טוב יותר את הרפורמה, צריך להתמקד גם במצב שקדם לה. בעבר, כללו הביטוחים הרפואיים שלושה חלקים מרכזיים שנמכרו למבוטח ביחד. חלק ראשון ביטח את המבוטח בנושא השתלות; החלק השני עסק בתרופות שאינן כלולות בסל הבריאות ומחירן בשוק הפרטי יכול להאמיר למאות אלפי שקלים ואף יותר; החלק השלישי והמרכזי של ביטוחי הבריאות התמקד בניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח.

מה כוללת הפוליסה כיום?

לאחר הרפורמה שהנהיג אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, פוצלו פוליסות ביטוח הבריאות הפרטיות לשישה חלקים: ניתוחים בישראל, ניתוחים בחו"ל, השתלות, תרופות, שירותים רפואיים וגילוי מחלות קשות. מטרת הרפורמה לאפשר לצרכנים לקבל פוליסה עדכנית ורלוונטית, ואשר עלותה, במרבית המקרים - נמוכה יותר.

במסגרת הרפורמה, נקבע מבנה אחיד, בעל מרכיבים זהים. פוליסת הניתוחים והטיפולים מחליפי הניתוח למשל, כוללת בחירת מנתח, בית חולים וחוות דעת שנייה על ידי רופא (מוגבלת לשלוש חוות דעת כאלה בשנה). בפוליסה תמצאו כללים ברורים לגבי הוצאות הניתוח שיכוסו: שכר המנתח והמרדים, הציוד הנדרש לניתוח, התגמול לבית החולים או למרפאה הפרטית, והגבלה של עד 30 ימי אשפוז. מועד הפוליסה נקבע באופן אחיד לשנתיים (תוקף הביטוח יפקע בכל חודש יוני בשנה השנייה והוא תלוי במועד שבו הצטרף המבוטח לפוליסה) בתום הזמן הזה, אך לא לפניו, חברת הביטוח יכולה לשנות את הכיסויים, באופן אחיד לכל המבוטחים בתוכנית, כל זאת בפיקוח רציף של רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר.

מהו החיסכון שמציגה הפוליסה האחידה?

כעת, מה שנותר לחברות הביטוח הוא להתחרות ביניהן על המחיר המוצע למבוטח. כל שנשאר ללקוח הוא להשוות את המחיר בין חברות הביטוח. כאמור, בתום תקופת הפוליסה (שנתיים), רשאית חברת הביטוח לייקר את הפוליסה ב-10 שקלים או ב-20% ממחיר הפרמיה האחרונה ששילם המבוטח, ללא קבלת אישורו. כל ייקור גבוה יותר, דורש את אישור המבוטח אבל סביר להניח שגם האפשרות לייקור זה לא תיושם ב-10 השנים הקרובות, לכל הפחות.

החיסכון מתבטא בכך שהמבוטח יכול לבחור כל אחד מכיסויי הביטוח בנפרד או ביחד ולרכוש אותם ביחד או לחוד בכל אחת מחברות הביטוח, ולכן הוא יכול לבחור באפשרויות הזולות יותר.

איך אני יודע אם כדאי לי לעבור פוליסה?

השירות של אתר Wobi להשוואת מחירי ביטוחי בריאות שונים, מוענק בחינם ומאפשר לקבל מידע אודות הביטוחים שיש לכם ולבני משפחתכם. לאחר הזנת מספר פרטים בסיסיים במערכת, נאספים הנתונים מכל חברות הביטוח השונות לכדי דו"ח המסכם את הכיסויים הביטוחיים שלכם ושל בני משפחתכם - כך תוכלו לדעת באיזו חברה אתם מבוטחים, מי מבני המשפחה מבוטח, באיזו פוליסת ביטוח, מה היא כוללת, מה חסר בה ומה קיים בה בעודף. על בסיס מידע זה תקבלו הצעות לביטוח חלופי זול יותר ותוכלו לשקול לעבור לפוליסה אחרת הדבר מאפשר לבחון את הביטוח, להתאים אותו לצרכים האישיים והמשפחתיים ולחסוך כסף.

אז זה הזמן שלכם לקחת את העניינים לידיים ולהתחיל לבדוק - אילו פוליסות ביטוח בריאות יש לכם? האם כדאי להכניס בהן שינויים ולשקול מעבר לפוליסה האחידה? ואם אין לכם ביטוח בריאות, אולי זה גם הזמן לעשות אחד. רק אל תשכחו להשוות ולחסוך.

צרו איתנו קשר *5988