תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

האם עצם בקשת הפטנט באמת מגינה על הרעיון שלכם?

הגשת פטנט זמנית נותנת מענה מהיר לתחרות בשוק, אבל ישנם צעדים שחייבים לנקוט כדי לשמור על התוקף שלה ■ מה חייבים לדעת כדי להישאר בשליטה?

כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ
כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

בקשת פטנט זמנית לא מפורטת עלולה לעמוד בעוכרי היזם לא פעם יזמים ממהרים להגיש בקשה זמנית רק כדי לקבוע עובדות בשטח, אך לא משקיעים די משאבים בהכנת הבקשה. בקשה שאינה מפרטת את האמצאה בצורה נכונה עלולה לעמוד בעוכרי היזם לאחר מכן.

טיב הזכויות שנקבל תלוי בטיב הבקשה לפטנט והמידע הכלול בה
לבקשת פטנט זמנית (Provisional Patent Application) יש תועלת במקרים מסוימים. במסלול זה התהליך הפורמלי לקבלת מספר בקשה ותאריך הבכורה (התאריך הקובע לבקשה) ניתן כבסיס לרישום בקשת פטנט מלאה בתוך 12 חודשים. אך יש לזכור שלא מספיק למלא טופס ולקבל מספר ותאריך כדי שנקבל זכויות אמיתיות - טיב הזכויות שנקבל תלוי בטיב בקשתנו לפטנט והמידע הכלול בה. במקרים מסוימים בקשת הפטנט הזמנית הינה כלי שאינו מתאים ובוודאי לא משהו שיש לעשות באופן אוטומטי, כפי שממציאים לעיתים סבורים.

אם הבקשה שתוגש על סמך אותה בקשת provisional תתבע אמצאה שאינה מתוארת בצורה מלאה בבקשה הזמנית, אזי לא יהיה ערך לתאריך הבכורה. כתוצאה מכך, כל חשיפה של האמצאה שהתבצעה (כפי שקורה לא אחת) לאחר הגשת בקשת ה-provisional תבטל את החידוש של הבקשה המלאה שתוגש לאחר מכן על בסיס אותו תאריך בכורה.

הגשת פטנט זמנית - כלי מהיר אבל במקרים רבים לא הכלי הנכון
הגשת בקשת פטנט זמנית יכולה להיות כלי מהיר, אבל לעתים אינה הכלי הנכון. על כן מומלץ להתייעץ לפני נקיטת צעד עצמאי של הגשת בקשה שעלולה לא להיות מספקת, ושתגרום לאובדן זכויות הממציאים.

לפרטים נוספים לחץ כאן

צרו איתנו קשר *5988