תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

מתי אפשר להתחיל לרשום פטנט על אמצאה?

רישום פטנט אינו אוטומטי - ישנם תנאים בהם האמצאה צריכה לעמוד וגם אז היא נתונה לתהליך בחינה ממושך ■ כיצד ניתן להקל על התהליך?

כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ
כפיר לוצאטו / צילום: יח"צ

*** בשיתוף קבוצת לוצאטו

רישום פטנט הינו הליך מורכב ולעיתוי הגשתו חשיבות מכרעת
רבים תוהים האם וכיצד ניתן לרשום פטנט על אמצאה שפיתחו. בין השאלות שעולות אצל היזמים נזכיר: באילו תנאים אמצאה תחשב כפטנט? מהו הליך הרישום? ובאיזה שלב של הפיתוח כדאי להתחיל בהליך?

תנאי היסוד לרישום פטנט - חידוש, התקדמות המצאתית ותועלת
על מנת שאמצאה תהיה כשירה לרישום כפטנט חייבים להתקיים בה שלושה תנאי יסוד: חידוש, התקדמות המצאתית ותועלת. רישום פטנט הינו תהליך מורכב ובתחילה נדרש להכין בקשה לפטנט, המתארת בצורה מלאה ובהתאם לדרישות החוק את פירוט האמצאה ודרכי הביצוע שלה. התאריך הקובע ("תאריך הבכורה") של בקשת הפטנט הוא תאריך קבלת הבקשה ע"י משרד הפטנטים. תהליך בחינת הבקשה נמשך בדרך כלל כשנתיים-שלוש, ולפעמים יותר.

כל עוד בקשת הפטנט נמצאת בבחינה, אין לבעליה זכויות משפטיות אותן ניתן לאכוף בבית המשפט. מצב זה נקרא "patent pending" ובמהלכו אפשר לחשוף את ההמצאה ברבים לצורך שיווק וקידום עסקי, או לכל מטרה אחרת, מבלי לאבד את הזכויות הנובעות מבקשת הפטנט. חשוב לציין כי פרסום האמצאה, גם ע"י בעליה, אם נעשה לפני הגשת הבקשה, ימנע קבלת פטנט. כדאי גם לזכור שרישום פטנט הוא טריטוריאלי, והגנה עליו חלה רק במדינות בהם הוא נרשם.

בשל מורכבותו, תהליך הגנה באמצעות פטנט דורש מיומנות מקצועית
תהליך הגשה ובחינה של בקשת פטנט הינו תהליך מורכב הדורש מיומנות מקצועית. ממציאים אשר ייגשו לתהליך כזה מבלי שהתייעצו עם עורך פטנטים, עלולים לגרום לעצמם ולבקשתם נזק בלתי-הפיך.

לפרטים נוספים על רישום פטנט לחצו כאן>>

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988